Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Elebtg

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Μακάρι να σας κάνει καλό καιρό🤞🏻γιατί εμείς είμαστε Cayo Santa Maria κ ακυρώθηκε η αυριανή μας κατάδυση
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
469
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ωχ .... Λυπάμαι πολύ ☹

Βέβαια η ατάκα όλων στα καταδυτικά ήταν " αναλόγως καιρού" οπότε ερχόμαστε ψηλιασμένοι μήπως δεν βουτήξουμε τελικά.

Καλή συνέχεια!
 

Elebtg

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Γεια σας και πάλι.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής…
Μετά την Κούβα πάμε Νέα Υόρκη, και μετά Ελλάδα, έχουμε πάρει 1 μπουκάλι ρούμι και γύρω στα 30 πούρα. Θα έχουμε πρόβλημα στην Αμερική;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.825
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μακάρι να σας κάνει καλό καιρό🤞🏻γιατί εμείς είμαστε Cayo Santa Maria κ ακυρώθηκε η αυριανή μας κατάδυση
Κλασικά οπως κάθε χειμώνα υπάρχουν 1-2 περίοδοι ολιγοήμερες συνεχούς κακοκαιρίας. Για τις επόμενες μέρες θα είναι ΟΚ πάντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.825
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας και πάλι.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής…
Μετά την Κούβα πάμε Νέα Υόρκη, και μετά Ελλάδα, έχουμε πάρει 1 μπουκάλι ρούμι και γύρω στα 30 πούρα. Θα έχουμε πρόβλημα στην Αμερική;
Καταρχήν τσεκάρετε ότι δικαιούστε να πάτε Νέα Υόρκη από την Κούβα, έχετε αμερικάνικη βίζα ή έχετε απλώς ESTA;

Δεν επιτρέπεται να βάλετε κουβανικά προϊόντα στις ΗΠΑ εκτός κι αν έχετε ταξιδέψει με αμερικάνικο πρακτορείο κι έχετε σχετική έγγραφη άδεια.
 

Elebtg

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καταρχήν τσεκάρετε ότι δικαιούστε να πάτε Νέα Υόρκη από την Κούβα, έχετε αμερικάνικη βίζα ή έχετε απλώς ESTA;

Δεν επιτρέπεται να βάλετε κουβανικά προϊόντα στις ΗΠΑ εκτός κι αν έχετε ταξιδέψει με αμερικάνικο πρακτορείο κι έχετε σχετική έγγραφη άδεια.
Ωραία θα τα πιούμε κ θα τα καπνίσουμε εδώ τότε 😅
Έχουμε βγάλει βίζα, ευτυχώς το μάθαμε εγκαίρως αυτό.
Ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τη βοήθεια!
 

Katerinakon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα,

ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που γράφετε με την πρώτη ευκαιρία θα τα διαβάσω όλα.

Έχω κλείσει ταξίδι στην Κούβα για Ιούνιο και θα ήθελα να κάνω λίγες ερωτήσεις.

Μίλησα με τη πρεσβέια και μου ανέφεραν πως απαιτείται βίζα, ταξιδιώτικη ασφάλιση και συμπλήρωση ενός εγγράφου 48 ώρες πριν το ταξίδι . Αυτό το έγγραφο χρειάζεται να εκτυπωθεί; Θα πρέπει να συμπληρωθεί και αποχωρώντας από την Κούβα;

Επίσης συνάλλαγμα κάνουμε στο αεροδρόμιο, υπάρχουν και περιπτώσεις που δέχονται ευρώ; όπως επίσης η καρτα για δεδομένα αγοράζεται από το αεροδρόμιο;

Και τέλος κλείσατε από πριν εκδρομές και αν ναι από ποιο site; εχω βρει το civitatis ; είναι εντάξει; υπάρχει κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μπορέσει να απάντησει :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.825
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μίλησα με τη πρεσβέια και μου ανέφεραν πως απαιτείται βίζα, ταξιδιώτικη ασφάλιση και συμπλήρωση ενός εγγράφου 48 ώρες πριν το ταξίδι . Αυτό το έγγραφο χρειάζεται να εκτυπωθεί; Θα πρέπει να συμπληρωθεί και αποχωρώντας από την Κούβα;
Mόνο προς την Κούβα, μόνο ηλεκτρονικά.

Επίσης συνάλλαγμα κάνουμε στο αεροδρόμιο, υπάρχουν και περιπτώσεις που δέχονται ευρώ;
Για μικροπληρωμές μόνο σε πέσος, για μεγάλες πληρωμές σε ευρώ, στα ξενοδοχεία μόνο κάρτα. Συνάλλαγμα κάνεις στη μαύρη αγορά, οπουδήποτε αλλού χάνεις 60%.
όπως επίσης η καρτα για δεδομένα αγοράζεται από το αεροδρόμιο;
Ναι αλλά πρέπει να την έχεις προαγοράσει ονλάιν.
Και τέλος κλείσατε από πριν εκδρομές και αν ναι από ποιο site; εχω βρει το civitatis ; είναι εντάξει; υπάρχει κάποιο άλλο;
Ξέχνα το είναι πανάκριβο. Κλείσε επίτόπου.

Είναι πολύ νωρίς από τώρα για τον Ιούνιο, μπορεί να έχει αλλάξει νόμισμα, να έχει αλλάξει πολίτευμα, να δίνουν sim στις πλατείες, ποτέ δεν ξερεις, αλλάζουν όλσα ΣΥΝΕΧΕΙΑ στη χώρα.
 

Katerinakon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα και καλά να περάσετε. Για το wifi δεν ξέρω να απαντήσω, θα είναι και για μένα πρώτη επίσκεψη. Αλλά για τα πράγματα, από επίσημες ανακοινώσεις που έχω δει είναι κυρίως φάρμακα, ιατρικά αναλώσιμα, είδη υγιεινής και τυποποιημένα/συσκευασμένα τρόφιμα. Αν μιλάτε ισπανικά μπορώ να σας στείλω τους συνδέσμους που έχω βρει. Διαφορετικά μπορώ να σας γράψω αναλυτικά
Καλησπέρα,

πρόκειται να ταξιδέψω στην Κούβα τον Ιούνιο. Είναι εύκολο να μου στείλεις τους συνδέσμους για τα πράγματα που έχουν ανάγκη. Ευχαριστώ.
 

klapanaras

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα απο μένα.Εχω κλείσει ταξίδι στη Κούβα τον Φεβρουαριο και θελω να ξέρω πως ειναι τα πράγματα αυτη τη περίοδο εκει.τι πρέπει να κρατάω απο είδη πρώτης ανάγκης και που θα ήταν καλύτερα να αλλάξω τα χρήματα εκεί γτ απ ότι διάβασα μόνο παράνομα αξίζει
επίσης είναι φθηνότερη τώρα απότι πριν 2 χρόνια;
ευχαριστω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.825
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα απο μένα.Εχω κλείσει ταξίδι στη Κούβα τον Φεβρουαριο και θελω να ξέρω πως ειναι τα πράγματα αυτη τη περίοδο εκει.τι πρέπει να κρατάω απο είδη πρώτης ανάγκης και που θα ήταν καλύτερα να αλλάξω τα χρήματα εκεί γτ απ ότι διάβασα μόνο παράνομα αξίζει
επίσης είναι φθηνότερη τώρα απότι πριν 2 χρόνια;
ευχαριστω...
Είναι αρκετά φθηνότερα ναι. Όλα τα είδη πρώτης ανάγκης θα πρέπει να τα φέρεις, αλλά εξαρτάται κι από το αν μένεις σε σπίτια η ξενοδοχεία. Χρήματα στη μαύρη.
 

klapanaras

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
εχω κλεισει με ταξιδιωτικο και θα μεινω σε ξενοδοχεια Αβάνα Τρινιδάδ και Βαραδέρο οπως και στο Μεξκό που παω μετά (γι αυτο και πηγα σε ταξιδιωτικό) αλλα δεν ηξερα για την αλλαγη συναλλαγματος και για την καρτα sim καπου διαβασα πιο πανω για την cubacel και νομιζω θα μου κανει αν μπορω να επικοινονω με ελλάδα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.317
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom