Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Δεν έχουν εκθεσιακούς χώρους οπού πας βλέπεις και αν θες αγοράζεις; Κοινώς γκαλερί.
Ή γκαλερί με έργα τέχνης πολλών καλλιτεχνών που εκθέτουν;
θέλουν ντε και κάλα ντιλ με το καλημέρα οι τοπ;
Κάποιοι από τους τοπ (πχ Φαβελο) έχουν ήδη πουλήσει ο,τι θα κάνουν για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Άλλοι ανοίγουν τη γκαλερί τους μόνο για συλλέκτες ή αγοραστές που έχουν εγγύηση ότι θα αγοράσουν έστω 10 χιλιάρικα, δε σηκώνονται από το κρεβάτι τους για λιγότερα.
 

tatooine

Member
Κάποιοι από τους τοπ (πχ Φαβελο) έχουν ήδη πουλήσει ο,τι θα κάνουν για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Άλλοι ανοίγουν τη γκαλερί τους μόνο για συλλέκτες ή αγοραστές που έχουν εγγύηση ότι θα αγοράσουν έστω 10 χιλιάρικα, δε σηκώνονται από το κρεβάτι τους για λιγότερα.
Α εγώ ξυπνάω πιο αργά δεν θα πάω στο ραντεβού.
 

Yorgos

Member
Α εγώ ξυπνάω πιο αργά δεν θα πάω στο ραντεβού.
Έχει τύχει να πάω με Αμερικανούς συλλέκτες να φάμε στο σπιι ενός (ονόματα δε λεμε). Φάγανε ήπιανε, τους εξήγησε τις επιρροές του κλπ, ψωνισαν μόνο 20 χιλιάρικα. Με ξεχεσε.
 
20231128_222851.jpg
Εμείς την κοπελιά την είχαμε πάρει (αν τα λένε καλά οι σημειώσεις μας) από την οδό Chacon κ αν θυμάμαι καλά εκεί τριγύρω είχε διάφορους καλλιτέχνες με αρκετό ενδιαφέρον, κατά την άποψή μου. Συγγνώμη για την ακαταστασία μπροστά αλλά μετακομισαμε κ μόλις την έβαλα στη θέση της!
 

Elebtg

Member
Γεια σας!
Ταξιδεύω για Κούβα σε μερικές μέρες και θα έχω κάποια φάρμακα μαζί μου (όχι πάρα πολλά ). Έχω διαβάσει κ σε παλαιότερες συζητήσεις στο forum ότι υπάρχει ανάγκη κ θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να τα δώσω. Σκεφτόμουν τον οδηγό και τους ανθρώπους στα σπίτια/ξενοδοχείο που θα μένουμε. Υπάρχει κάποιο spot που να μπορείς να τα δώσεις κ να ξέρεις ότι θα πάνε σε άτομα που τα χρειάζονται;
Επίσης σχετικά με τα tips τι είναι το ιδανικό €, $ ή πέσος ;
Κ κάτι τελευταίο…πως μπορώ να προ παραγγείλω SIM;
 

Elebtg

Member
Τα ευρώ σε χαρτονόμισμα είναι προτιμότερα. Τα δίνεις όπου θεωρείς πως υπάρχει περισσοτεη ανάγκη.

Envía recargas Cubacel con total seguridad. Los precios mas baratos del mercado.
Το λινκ για τις σιμ.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια κ για όλες τις πληροφορίες που βρίσκονται ήδη εδώ 🙏🏻
 

Nicolas

Member
Καλησπέρα,

Την άλλη Παρασκευή φεύγουμε για Κούβα, το πρόγραμμα μας όπως το έχω φτιάξει μέχρι στιγμής με δέκα διανυκτερεύσεις:

* 23/12: Άφιξη νωρίς το πρωί στην Αβάνα.

* 24-25/12: Αβάνα.( Στις 24/12 καταδυτική εκδρομή).

* 26/12: Ημερήσια (δυστυχώς) στο Βιναλες.

* 27-28/12 Βαραδέρο.( Στις 28/12 καταδυτική εκδρομή στον κόλπο των χοίρων).

* 29/12 Σιενφουέγος.

Στην μετάβαση πέρασμα από τους καταρράκτες el nicho.

* 30/12 Τρινιδάδ.

* 31/12 - 2/1 Αβάνα.

Οι βουτιές κανονίστηκαν καιρού επιτρέποντως. Σε διαφορετική περίπτωση θα γίνει και μια εξόρμηση στη Σάντα Κλάρα την οποία δεν μπορώ να ταιριάξω αλλιώς.

Οι μετακινήσεις θα γίνουν κατά βάση με ταξί κολεκτιβο.

Κάποια διόρθωση/ιδέα?

Σας ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Όλα καλά. Διευκρίνισε όμως πού θα σας πάνε για κατάδυση από την Αβάνα γιατί συνήθως πάνε... στον Κόλπο των Χοίρων πάλι.
 

Nicolas

Member
Όλα καλά. Διευκρίνισε όμως πού θα σας πάνε για κατάδυση από την Αβάνα γιατί συνήθως πάνε... στον Κόλπο των Χοίρων πάλι.
Όχι εντάξει,έξω από την Αβάνα θα γίνουν οι πρώτες βουτιές, σ'εναν ύφαλο με κοράλλια και ένα ναυάγιο δίπλα,ονομασία δεν θυμάμαι αλλά μας είπε μισή ώρα από Βεδαδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.533
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top