Γαλλία Απορίες για Παρίσι

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την προθυμια σας!
Θα ξεκινησω απο 2-3 βασικα...
1.Αξιζει τον κοπο να ανεβασω λιγο παραπανω το budget μου και να παω μεσα στις γιορτες?Η θα το ευχαριστηθω καλυτερα τελη Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου (προς τα εκει κλινω να σας πω την αληθεια)..
2.Θελω να μεινω Marais,εχω ηδη κανει την ερευνα μου σε καποια ξενοδοχεια,δε με ενδιαφερει τοσο να δω μουσεια και να ανεβω στον Πυργο οσο το να περιηγηθω στην πολη και να περπατησω μονη μου,σε καφε εστιατορια,στον Σηκουανα κτλ..Αν μπορουσατε να μου προτεινετε καποια αλλη ασφαλης αλλα κεντρικη περιοχη θα ηταν τελειο!
3.Με εχει αγχωσει τρομερα η μεταφορα απο το αεροδρομιο,ισως χωρις λογο κιολας,αλλα καθοτι αγχωδης τυπος απο μονη μου νομιζω οτι θα πελαγωσω εκει κ δε θα ξερω ουτε που να παω εκεινη τη στιγμη..Ειναι αυτο που ελεγα παντα οταν οδηγουσα στην πολη μου ''ε δε θα χαθω και στο Παρισι''...Ε λοιπον τωρα μιλαμε για Παρισι!
Αυτα προς το παρον.. <3
1. Σαφώς και όχι. Κάπου μέσα στο 26/11 - 23/12 να πας.
2. Όπου και να μείνεις στο κεντρικό Παρίσι θα έχεις ένα μέρος από αυτά που περιγράφεις και θα πρέπει να παρεις μετρό/λεωφορείο/uber/... για να πας στα υπόλοιπα. Το Marais είναι καλά, αλλά συγκοινωνιακά έχει ένα θέμα, ενώ και οι τιμές του είναι τσιμπιμένες. Εγώ θα έμενα είτε πιο πέρα (προς Βαστίλλη), είτε στην πιο "posh" αριστερή όχθη (δηλαδή νότια από το ποτάμι) - είτε St-Germain, είτε Montparnasse, είτε Qartier Latin.
3. Κατέβασε την εφαρμογή Citymapper ή την εφαρμογή της RATP. Βάζεις αφετηρία και προορισμό και σου λέει τι να πάρεις. Ο προαστιακός (RER B) πάντως δεν κάνει τέρμα στο Gare du Nord όπως αναφέρει ο αποπάνω αλλά διατρέχει όλη την πόλη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επισης οι περιοχες Λουβρο, Μπουρς, Οπερα αποτελουν εξαιρετικοτατες επιλογες για διαμονη για ενα ταξιδι οπως το δικο σου. Βεβαιως και τα μερη που ειπε ο @taver, αφηνοντας ομως Βαστιλλη και Μονπαρνας σαν τελευταιες επιλογες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισης οι περιοχες Λουβρο, Μπουρς, Οπερα αποτελουν εξαιρετικοτατες επιλογες για διαμονη για ενα ταξιδι οπως το δικο σου. Βεβαιως και τα μερη που ειπε ο @taver, αφηνοντας ομως Βαστιλλη και Μονπαρνας σαν τελευταιες επιλογες.
100 φορές καλύτερα στη Μονπαρνάς παρά στο Λούβρο... Το βράδυ είναι νέκρα. Αντε να πας μια φορά στο Le Fumoir. Άντε να πας δυο. Άντε να πας και στο Kong. Μετά...
 
Μηνύματα
65
Likes
63
1. Σαφώς και όχι. Κάπου μέσα στο 26/11 - 23/12 να πας.
2. Όπου και να μείνεις στο κεντρικό Παρίσι θα έχεις ένα μέρος από αυτά που περιγράφεις και θα πρέπει να παρεις μετρό/λεωφορείο/uber/... για να πας στα υπόλοιπα. Το Marais είναι καλά, αλλά συγκοινωνιακά έχει ένα θέμα, ενώ και οι τιμές του είναι τσιμπιμένες. Εγώ θα έμενα είτε πιο πέρα (προς Βαστίλλη), είτε στην πιο "posh" αριστερή όχθη (δηλαδή νότια από το ποτάμι) - είτε St-Germain, είτε Montparnasse, είτε Qartier Latin.
3. Κατέβασε την εφαρμογή Citymapper ή την εφαρμογή της RATP. Βάζεις αφετηρία και προορισμό και σου λέει τι να πάρεις. Ο προαστιακός (RER B) πάντως δεν κάνει τέρμα στο Gare du Nord όπως αναφέρει ο αποπάνω αλλά διατρέχει όλη την πόλη.
Καλημέρα, αν θυμάμαι καλά εκεί κάναμε μετεπιβίβαση για να πάμε στο κέντρο. Θα έκανα λάθος, ευχαριστώ για την διόρθωση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα, αν θυμάμαι καλά εκεί κάναμε μετεπιβίβαση για να πάμε στο κέντρο. Θα έκανα λάθος, ευχαριστώ για την διόρθωση.
Δεν υπαρχει κανενα τραινο του προαστιακου απο CDG που να πηγαινει Γκαρ ντι Νορ και να μην συνεχιζει και σταματαει σε ολες τις επομενες στασεις μεχρι Νταφερ Ροσρο. Η δε γραμμη Β συνεχιζει πολυ πιο μακρυα φτανοντας μεχρι Λε Σεβρεζ στη ζωνη 5. Ομως δεν ειναι λιγες οι φορες που μπορει να μην σταματησει σε καποιο σταθμο ή να χρειαστει οι επιβατες να κανουν μετεπιβιβαση σε αλλο τρενο. Οποτε καλα θυμασαι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπαρχει κανενα τραινο του προαστιακου απο CDG που να πηγαινει Γκαρ ντι Νορ και να μην συνεχιζει και σταματαει σε ολες τις επομενες στασεις μεχρι Νταφερ Ροσρο. Η δε γραμμη Β συνεχιζει πολυ πιο μακρυα φτανοντας μεχρι Λε Σεβρεζ στη ζωνη 5. Ομως δεν ειναι λιγες οι φορες που μπορει να μην σταματησει σε καποιο σταθμο ή να χρειαστει οι επιβατες να κανουν μετεπιβιβαση σε αλλο τρενο. Οποτε καλα θυμασαι.
Μου έχει τύχει καναδυο φορές (έργα/εκτακτη ανάγκη) το RER B να τερματίσει στις υπέργειες πλατφόρμες του Gare du Nord αντί να συνεχίσει υπόγεια για το κέντρο. Αλλά είναι η έκτακτη εξαίρεση, όχι ο κανόνας.
 

milt94

Member
Μηνύματα
49
Likes
103
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ο Οκτώβριος είναι ιδανικός μήνας πιστεύετε για ταξίδι στο Παρίσι ; Ιδανικός απ' την άποψη τιμών ( αεροπορικά και ξενοδοχείο) και καιρού.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι. Τα Γαλλικά σχολεία έχουν δυο βδομάδες διακοπές και γίνεται χαμός από εσωτερικούς τουρίστες.
Από καιρό, παλεύεται μεν, αλλά έξω δεν κάθεσαι.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δυο φορες που βρεθηκα Οκτωβρη περασα δυσκολα γιατι εβρεχε σχεδον καθε μερα.Οχι,δεν ειναι φτηνοτερα τοτε.Και εσωτερικους και αλλοδαπους τουριστες γεματο ητανε...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τελος Οκτωβρη ειναι οι διακοπες αλλα οι τιμες δεν ειναι φθηνες και νωριτερα. Εξω καθεσαι γιατι τα μαγαζια εχουν σομπες και το κρυο ειναι ανεκτο. Ο καιρος ειναι λαχειο. Μπορει να εχει λιακαδα μπορει να εχει βροχη και κρυο.
 

milt94

Member
Μηνύματα
49
Likes
103
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.486
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom