Πολωνία Αποριες για κρακοβια

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπερα και απο εμενα....Πριν παω Κρακοβια διαβασα αρκετα απο τα ποστ εδω προσπαθωντας να βγαλω μια ακρη οσον αφορα τις επισκεψεις στα αλατωρυχεια της Wieliczka και στο Αουσβιτς-Αουσβιτς Μπιρκεναου
Δεν ειμαι ανθρωπος των γκρουπ οποτε μεταφερω 2 πραγματα για αυτους που θελουν να κινηθουν μονοι τους.
Αρχικα για το Αουσβιτς η Όσβιετσιμ ...Φευγουν αρκετες εταιριες απο το MDA(σαν τα δικα μας Κτελ).Το MDA και ο κεντρικος σιδηροδρομικος σταθμος(krakow glowny) ειναι διπλα το ενα με το αλλο......Μια μονο εταιρια --η LAJKONIK--σταματα ακριβως διπλα απο το μνημειο...Οι υπολοιπες κανουν σταση 100 μετρα πιο περα ,μια η αλλη δηλαδη.
Προσωπικα πηγα στο MDA πηρα το πρωτο διαθεσιμο λεωφορειο πληρωσα 11 ζλοτυ μεσα στο λεωφορειο στον οδηγο και περπατησα 100 μετρα( σταση στην οδο Więźniów Oświęcimia ο οδηγος του λεωφορειου μας ειδοποιησε ποτε να κατεβουμε )
Δεν εκλεισα με καποια ξεναγηση ειχα κανει booking στο επισημο σαιτ καιρο πριν ---δεν υπαρχει εισιτηριο εισοδου---- αγορασα τον οδηγο μουσειου---ΤΟΠΟΣ ΜΝΗΜΗΣ ΑΟΥΣΒΙΤΣ ΜΠΙΡΚΑΝΑΟΥ--στα ελληνικα και περιηγηθηκα οσο χρονο ηθελα.Ο οδηγος ειναι λεπτομερης και αφορα και το Μπιρκεναου οπου πηγαινει καποιος με λεωφορειο αστικο χωρις εισιτηριο.Αναχωρηση του αστικου ακριβως εξω απο το Αουσβιτς ανα 20 λεπτο με τελευταια αναχωρηση 5.10 Προς Μπιρκεναου και αντιστοιχα 5.40 απο Μπιρκεναου προς Αουσβιτς για την χειμερινη περιοδο(διαρκεια διαδρομης 5-7 λεπτα).Επιστροφη προς Κρακοβια με παρομοιο τροπο απο την οδο Więźniów Oświęcimia.Υπαρχει σταση λεωφορειου αστικου που εξυπηρετει και τα υπεραστικα για Κρακοβια.

Οσον αφορα τα αλατωρυχεια μπορει να παρει καποιος το λεωφορειο 304-αναχωρηση απο την οδο Ogrodowa πλησιον και αυτη του σταθμου και του GALLERIA KRAKOWIA SHOPPING MALL.Το λεωφορειο διασχιζει την πολη μεσω της λεωφορου Adama Mickiewicza -οποτε μπορειτε να το παρετε απο καποια σταση εκει αν ειστε μακρια απο την αφετηρια-- Σταση στο wieliczka kopalnia soli(μετα απο 15 στασεις απο την αφετηρια ).Κοστος λεωφορειου 7.60 πηγαινε ελα η 8 ζλοτυ αν κοψετε διαφορετικο εισιτηριο στο πηγαινε και στο ελα ...Να εχετε ομως το ακριβες αντιτιμο σε ψιλα η πληρωστε με καρτα διοτι το μηχανημα δεν δινει ρεστα μεσα στο λεωφορειο.
Η εισοδος στο αλατωρυχειο κοστιζει 89 ζλοτυ για ξενο υπηκοο και 64 για Πολωνο και αναγκαστικα ακολουθειτε καποιον ξεναγο(ξεναγηση στα ελληνικα δεν υπαρχει οποτε η συνηθης λυση ειναι ξεναγηση στα αγγλικα) .
Αν σας ενδιαφερει να βγαλετε φωτο πληρωνετε 10 ζλοτυ παραπανω στην εισοδο

Ελπιζω να βοηθησα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οποιος πηγαινει με καποιο γραφειο στα 2 αυτα μερη πληρωνει παραπανω χρηματα χωρις λογο
Είσαι απλά Θεός! Μας ελυσες όλες τις απορίες και μόλις μου πήρες ένα μεγάλο άγχος από πάνω μου.. Έψαχνα απεγνωσμένα να βρω λεπτομέρειες για το πως να μεταβω στο Αουσβιτς και στα Αλατωρυχεια και αν αξίζει να πάρω ξεναγό.. Σε ευχαριστώ πολύ!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλησπέρα!!ειναι η πρωτη μου φορα που ανοιγω θεμα στο φορουμ αν και εχω διαβασει αρκετές φορές ιστορίες σας!βασικα, σκεφτομαι το Δεκέμβρη για 5 μέρες(τα Χριστούγεννα) να πάω Κρακοβία ,έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλα γενικά δεν έχω βρεί πάρα πολλές πληροφορίες!Θα θελα αν ξέρατε να μου δώσετε κάποια τιπς για το μέρος, όπως εστιατόρια, αν ειναι εύκολο η πόλη να γυριστεί με τα πόδια και αν αξίζει να πάω μια μέρα Βαρσοβία.Σας Ευχαριστω!!:lol:
Αν δεν καλυφθεις απο το προγραμμα μου, πες μου :p
Πολωνία - ΚΡΑΚΟΒΙΑ. Παρουσιαση-Αποτυπωση αξιοθεατων σε google map, κατά α/α.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είσαι απλά Θεός! Μας ελυσες όλες τις απορίες και μόλις μου πήρες ένα μεγάλο άγχος από πάνω μου.. Έψαχνα απεγνωσμένα να βρω λεπτομέρειες για το πως να μεταβω στο Αουσβιτς και στα Αλατωρυχεια και αν αξίζει να πάρω ξεναγό.. Σε ευχαριστώ πολύ!
To post που διάβασες είναι το 2019, λίγο πολύ ο τρόπος μετάβασης ισχύει, αλλά δε ξέρω πλέον τι ώρα επιτρέπεται να μπεις στο μνημείο δωρεάν και χωρίς την ξενάγηση. Καλό θα ήταν να τσεκάρεις την ιστοσελίδα του Αοσβιτς πριν πας, μπορεί να χρειαστεί να κλείσεις εισιτήριο.
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
To post που διάβασες είναι το 2019, λίγο πολύ ο τρόπος μετάβασης ισχύει, αλλά δε ξέρω πλέον τι ώρα επιτρέπεται να μπεις στο μνημείο δωρεάν και χωρίς την ξενάγηση. Καλό θα ήταν να τσεκάρεις την ιστοσελίδα του Αοσβιτς πριν πας, μπορεί να χρειαστεί να κλείσεις εισιτήριο.
Εννοείται πως θα κλείσω εισιτήριο. Από ότι καταλαβαίνω έχουν αλλάξει οι τιμές στα οργανωμένα γκρουπ από τις διαφορές σελίδες που γράφουν εδώ οι συμμετέχοντες, πχ το toursinpoland. Οπότε κλινω προς το να κλείσω εισιτήρια από το επίσημο σαιτ τους χωρίς ξεναγό και να αγοράσω το βιβλιαράκι..
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπέρα παιδιά,
Έχει κλείσει κανείς ή γνωρίζει από κάποιον τρίτο, ξενάγηση στο Αουσβιτς και Αλατωρυχεια μέσω του Getyourguide? Βλέποντας κριτικές στο app, αρκετοί γράφουν ότι τους άλλαξαν τελευταία στιγμή την ώρα ξεναγησης και γενικά διαφορα απρόοπτα..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οπότε κλινω προς το να κλείσω εισιτήρια από το επίσημο σαιτ τους χωρίς ξεναγό και να αγοράσω το βιβλιαράκι..
Κλείνοντας εισιτήρια από την επίσημη ιστοσελίδα του Αοσβιτς, διασφαλίζεις ότι θα μπεις με γκρουπ ατόμων το οποίο διαθέτει Αγγλόφωνη ξενάγηση, δεν είναι απλά η είσοδος σου στο μνημείο. Ρίξε μια ματιά εδώ που τα έχω γράψει αναλυτικότερα.
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Κλείνοντας εισιτήρια από την επίσημη ιστοσελίδα του Αοσβιτς, διασφαλίζεις ότι θα μπεις με γκρουπ ατόμων το οποίο διαθέτει Αγγλόφωνη ξενάγηση, δεν είναι απλά η είσοδος σου στο μνημείο. Ρίξε μια ματιά εδώ που τα έχω γράψει αναλυτικότερα.
1. Διάβασα όλη την ιστορία σου, περιεκτικότατη και πολύ βοηθητικη! Λίγες μπύρες ηπιατε όμως 😂
2. Επομένως αν κατάλαβα καλά, μέσω του επίσημου site εάν κλείσω από τις 9.30 κι έπειτα, θα είναι αναγκαστικά με οργανωμένο γκρουπ και ξεναγό δικό τους. Εάν κλείσω πριν τις 9 30, είναι δωρεάν είσοδος και είμαι μόνη μου χωρίς ξεναγό; Επίσης δεν αναφέρεις στη ιστορία σου πόση ώρα σας πήρε η ξενάγηση με τον guide στο Αουσβιτς, για να έχω μια εικόνα του διαθέσιμου χρόνου..
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Χαιρετε ελπιζω να απανταω σωστα εδω! μολις εκανα εγγραφη! Προτεινω ξεναγο ανεπυφιλακτα ! Ειναι τρομερη εμπειρια! Υπαρει Ελληνόφωνας ξεναγος (Πολωνός) στην Κρακοβια! Αυτος μας είχε κλεισει τα εισητηρια -ιδιωτικη μεταφορα και ξεναγήση! Τον είχαμε κλεισε και για το Αλατορυχειο αλλα και για ξεναγηση στην πόλη άξιζε! Μην παραλειψετε να φάτε στο CHATA!!!!!!
Δέσποινα γειά σου! Ερώτηση, στο Chata έκανες κάποια κράτηση ή πήγες χωρίς; Ψάχνω στο σαιτ τους και στο Google τους κάποια φόρμα για να κάνω κράτηση αλλά δεν βρίσκω τίποτα...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επομένως αν κατάλαβα καλά, μέσω του επίσημου site εάν κλείσω από τις 9.30 κι έπειτα, θα είναι αναγκαστικά με οργανωμένο γκρουπ και ξεναγό δικό τους. Εάν κλείσω πριν τις 9 30, είναι δωρεάν είσοδος και είμαι μόνη μου χωρίς ξεναγό;
Αυτό ίσχυε τότε, τώρα δε βλέπω κάτι αντίστοιχο, δε δίνει άλλη επιλογή. Σε κάθε περίπτωση η είσοδος στο μνημείο με ξεναγό είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου.
Στο επίσημο site θα δεις ακριβώς τις ώρες και τις διαθέσιμες θέσεις ανά γλώσσα ξενάγησης. Σου προτείνω να κλείσεις από τώρα, είναι λιγότερες οι διαθέσιμες ώρες λόγω σκότους.
Επίσης δεν αναφέρεις στη ιστορία σου πόση ώρα σας πήρε η ξενάγηση με τον guide στο Αουσβιτς, για να έχω μια εικόνα του διαθέσιμου χρόνου..
Για το Άοσβιτς μόνο πήρε περίποτ 2-2,5 ώρες. Είχαμε φροντίσει να επισκεφτούμε το Μπιρκεναου μόνοι μας νωρίτερα όπως θα είδες, οπότε δεν ακολουθήσαμε την επίσημη ξενάγηση. Πάντως στις πληροφορίες της ιστοσελίδας αναφέρει 3,5 ώρες στο σύνολο.
Λίγες μπύρες ηπιατε όμως 😂
Ναι άσε, δεν ήμασταν σε φόρμα, δυσκολευτήκαμε 😝
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Αυτό ίσχυε τότε, τώρα δε βλέπω κάτι αντίστοιχο, δε δίνει άλλη επιλογή. Σε κάθε περίπτωση η είσοδος στο μνημείο με ξεναγό είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου.
Στο επίσημο site θα δεις ακριβώς τις ώρες και τις διαθέσιμες θέσεις ανά γλώσσα ξενάγησης. Σου προτείνω να κλείσεις από τώρα, είναι λιγότερες οι διαθέσιμες ώρες λόγω σκότους.

Για το Άοσβιτς μόνο πήρε περίποτ 2-2,5 ώρες. Είχαμε φροντίσει να επισκεφτούμε το Μπιρκεναου μόνοι μας νωρίτερα όπως θα είδες, οπότε δεν ακολουθήσαμε την επίσημη ξενάγηση. Πάντως στις πληροφορίες της ιστοσελίδας αναφέρει 3,5 ώρες στο σύνολο.

Ναι άσε, δεν ήμασταν σε φόρμα, δυσκολευτήκαμε 😝
Σκεφτομουν να ξεκινησω νωρις νωρις τυπου 8 το πρωι την ξεναγηση του Αουσβιτς-Μπιρκεναου ωστε να εχω μετα στη διαθεση μου την υπολοιπη μερα με οσο φως απομενει μια που νυχτωνει στις 15.30 (σοκ). Eλεγα να κλεισω εισιτηρια σε κανα μηνα αλλα με αγχωσες :/
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Eλεγα να κλεισω εισιτηρια σε κανα μηνα αλλα με αγχωσες :/
Δε το έγραψα για να σε αγχώσω, απλά και μόνο επειδή είδα τις διαθέσιμες θέσεις που δίνει το site στην Αγγλική ξενάγηση, οπότε στη θέση σου θα το τσέκαρα συχνά - πυκνά.
Είναι τεράστιο κρίμα να φτάσεις ως εκεί και να ξεμείνεις, θα την παθαίναμε κι εμείς αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Βέβαια υπάρχει πάντα το πλεονέκτημα να βρεις θέση σε ξενάγηση άλλης γλώσσας που αρκετές φορές περισσεύουν.
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Δε το έγραψα για να σε αγχώσω, απλά και μόνο επειδή είδα τις διαθέσιμες θέσεις που δίνει το site στην Αγγλική ξενάγηση, οπότε στη θέση σου θα το τσέκαρα συχνά - πυκνά.
Είναι τεράστιο κρίμα να φτάσεις ως εκεί και να ξεμείνεις, θα την παθαίναμε κι εμείς αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Βέβαια υπάρχει πάντα το πλεονέκτημα να βρεις θέση σε ξενάγηση άλλης γλώσσας που αρκετές φορές περισσεύουν.
Kοιταζω τωρα το σαιτο τους, και βλεπω δυο επιλογες: Visit for individuals ( Visit for individuals for whom a tour in groups with an educator is organised or for individuals without an educator ) και
Visit for groups
Guided tours with an educator for organised groups and for individuals . Φανταζομαι ειναι το πρωτο; Συγνωμη αν σε ταλαιπωρω αλλα ειναι καπως μπερδεγουει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom