Βέλγιο Αποστολή σε Μπριζ και Γάνδη! "Ξενύχτι" μέχρι τις 9, σοκολάτες και ο....Μπέλφρυς!

Grerena

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
17.308
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ποσες μερες θα πρεπει να διαθεσει καποιος για να δει την Αμβέρσα? και ποσες για μια καλη γευση?

Η άποψη της Pel και για τις τρεις πόλεις με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη. Αν και εγώ δεν πέτυχα τόσο κόσμο στη Μπρυζ, παρόλο που ήταν Μάιος. Το αποδίδω στο ότι είχα μείνει βράδυ και δεν ήμουν ημερήσια τουρίστρια, οπότε είδα την πόλη και άλλες ώρες, εκτός από τις ώρες αιχμής.

Στο ίδιο ταξίδι που είχα δει την Μπρυζ (στο πρώτο μου στο Βέλγιο) είχα κάνει ένα “πέρασμα” από την Αμβέρσα, μένοντας για λίγες ώρες. Μια βόλτα με το open bus, μια βόλτα στην παραλία της, μια βόλτα στην πλατεία και στον καθεδρικό της και μια μπύρα σε ένα από τα μπαράκια της ήταν αρκετά για να με κάνουν να καταλάβω ότι άξιζε πιο πολλά από μια ημερήσια.
Φέτος λοιπόν με αφορμή μια συναυλία ξαναπήγα και έκανα και διανυκτέρευση στην πόλη.
Πήγα σε δυο μουσεία, περπάτησα στο λιμάνι, στα προάστια, σε κυριλέ γειτονιές, αλλά και σε … πονηρές γειτονιές. Η πόλη με εξέπληξε με την ποικιλομορφία της και τολμώ να πω ότι διαφέρει από τις άλλες πόλεις του Βελγίου.
Με μια ημερήσια παίρνεις σίγουρα μια γεύση. Για να τη δεις όμως χρειάζεσαι και “γεμίζεις” ένα τριήμερο.
Θα μπορούσα να προτείνω σαν βάση την Αμβέρσα και από αυτήν να γίνουν εξορμήσεις στις άλλες πόλεις ή ακόμα και στην Ολλανδία για όποιον θέλει να γυρίσει και έχει ημέρες.

Και λίγο από αυτή τη γεύση…….με μερικές photo…

RR-IMG_7015.JPG RR-IMG_7019.JPG RR-IMG_7042.JPG RR-IMG_7059.JPG RR-IMG_7060.JPG RR-IMG_7064.JPG RR-IMG_7077.JPG RRR-IMG_7085.JPG RR-IMG_7011.JPG
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
17.308
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Yes!!!:xalara:... Το θυμάσαι ε; Ένας ακόμη λόγος που μπήκε η Αμβέρσα στην καρδιά μου...
Αλλά κινδυνεύουμε να βγούμε off topic. Είμαστε σε ιστορία του James. (Sorry James)
Τα υπόλοιπα σε νέα ιστορία......
 

Anna X

New Member
Μηνύματα
1
Likes
8
Πριν δέκα μέρες γύρισα από ένα τριήμερο ταξίδι στο χιονισμένη Μπρυζ. Παρα το πολύ τσουχτερό κρύο απόλαυσα την πόλη και δεν βαρέθηκα ούτε στιγμή . Μείναμε σε σπίτι που κλείσαμε μέσω Airbnb το οποίο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Η Μπρυζ είναι μια πανέμορφη πόλη , ιδανική για ζευγάρι που αναζητά ρομαντικές βόλτες και χαλάρωση . Την προτείνω ανεπιφύλακτα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom