Αποσύρεται το φουα γκρα

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το πολυτελές ξενοδοχείο Avalon στο Μπέβερλι Χιλς έβγαλε από το μενού του το φουά γκρα, μετά από διαμαρτυρίες του IDA (In Defense of Animals), που τονίζει τη βαρβαρότητα στην παραγωγή αυτού το εδέσματος.
Tα εστιατόρια και τα ξενοδοχεία του Μπέβερλι Χιλς σερβίρουν εδέσματα υπερπολυτελείας, μια και οι κάτοικοι της περιοχής θεωρούνται από τους πλουσιότερους του κόσμου.
Για να παραχθεί το φουά γκρα, πάπιες και χήνες ταϊζονται με το ζόρι, με μεταλλικούς σωλήνες που μπαίνουν από το στόμα τους και καταλήγουν στο στομάχι τους, για να αυξηθεί ο όγκος του σηκωτιού τους, κάτι που αποτελεί μια βάρβαρη τακτική.
Το πολυτελές ξενοδοχείο Avalon είναι η δεύτερη επιχείρηση του Μπέβερλι Χιλς, μετά το διάσημο εστιατόριο Spago, που απέσυρε το φουα γκρα από το μενού του.
Οι πάπιες και οι χήνες που εκτρέφονται για το φουά γκρα, ζουν μια σύντομη ζωή γεμάτη μαρτύρια, αφού σε πολλές περιπτώσεις, για να μη κουνιούνται , τους καρφώνουν τα πόδια στο δάπεδο.
Η πώληση φουά γκρα, θα είναι παράνομη στην Καλιφόρνια από την 1 Ιουλίου 2012.
Σήμερα απαγορεύεται στην Αυστρία, Τσεχία, Δανία, Φινλανδία, Γερμανία, Ολλανδία, Ιταλία, Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Πολωνία, Νότια Αφρική, Σουηδία, Ελβετία και Ηνωμένο Βασίλειο.
Το IDA έχει ξεκινήσει εκστρατεία ενημέρωσης των εστιατορίων στις ΗΠΑ για την απόσυρση του φουαγκρα από τα μενού τους.
Περισσότερες πληροφορίες στο www.idausa.org



 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και πως θα ζήσω;
Από μικρός,θυμάμαι,με κυνήγαγε η μάνα μου να φάω το φουα γκρα μου :haha::haha::haha:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Επιτελους, αρχισε να μπαινει φρενο σ΄αυτην την απαραδεκτη κτηνωδια..
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Η Γαλλία άραγε θα μπεί ποτέ σε αυτή τη λίστα...;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Διότι αυτή η λίστα δείχνει την ευαισθησία των κρατών αυτών ας πούμε;;;

Η Νορβηγία που συνεχίζει τη φαλαινοθηρία,η Δανία που σφάζει και η Ιταλία που σαρώνει δελφίνια με τα αφρόδιχτα νοιαστήκανε για το forcefeeding των παπιών!!!

Για Ισραήλ,Ην.Βασίλειο και Η.Π.Α. δεν συζητάω καν.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Για να παραχθεί το φουά γκρα, πάπιες και χήνες ταϊζονται με το ζόρι, με μεταλλικούς σωλήνες που μπαίνουν από το στόμα τους και καταλήγουν στο στομάχι τους, για να αυξηθεί ο όγκος του σηκωτιού τους, κάτι που αποτελεί μια βάρβαρη τακτική.

Οι πάπιες και οι χήνες που εκτρέφονται για το φουά γκρα, ζουν μια σύντομη ζωή γεμάτη μαρτύρια, αφού σε πολλές περιπτώσεις, για να μη κουνιούνται , τους καρφώνουν τα πόδια στο δάπεδο.

Περισσότερες πληροφορίες στο www.idausa.org
Μου θύμισες τον εφιάλτη που έζησα και δεν λέει να φύγει απο το μυαλό μου, με τις εικόνες αυτές και όλη την διαδικασία που πήρα σε email.
H παράνοια του ανθρώπου φτάνει σε απίστευτες κτηνωδίες που αφού μπορεί και τις εφαρμόζει σε ζώα γιατι όχι και σε ανθρώπους...
Μεγάλος ο πόνος ....τεράστιος ...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
χειρότερη κτηνωδία απέναντι στα ζώα δεν υπάρχει από τα κινέζικα γατάκια bonzei... όσοι δεν ξέρετε, για ψάξτε το λίγο...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
χειρότερη κτηνωδία απέναντι στα ζώα δεν υπάρχει από τα κινέζικα γατάκια bonzei... όσοι δεν ξέρετε, για ψάξτε το λίγο...

Το συγκεκριμένο είναι μύθος: snopes.com: Bonsai Kittens

Πάντως ήταν πολύ καλά οργανωμένο γιατί τόσα χρόνια και ακόμα περνάει για αληθινό!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Και εγώ σε ευχαριστώ mic γιατί ειχα αρρωστήσει τότε που το είδα και αυτό πάλι σε email...
Ανακούφιση ούφ!! θα χαμογελάσω σήμερα ..
 

ifigeneiaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Όταν ειχα επισκεφτει τη Γαλλια, οι ντοπιοι φιλοι μου που με φιλοξενουσαν μου παρουσιασαν το φουα γκρα ως εναν εκλεκτο, νοστιμο μεζε που αποτελει συνηθες εδεσμα των πλουσιων λογω της τιμης του. Η πλειοψηφια των Γαλλων το προτιμα τα Χριστουγεννα σαν ενα ιδιαιτερο ορεκτικο. Αρκετο καιρο αφου γυρισα. εμαθα τον βιαιο τροπο παρασκευης αυτου του ''σπανιας αξιας'' εδεσματος, οπως το πρωτογνωρισα. Πραγματικα φρικαρα....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.819
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom