Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επίσης στις αργίες των Χριστουγέννων +/- μια μέρα τα περισσότερα μαγαζιά θα είναι κλειστά.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
Μπορεί να το γνωρίζεις ήδη απλά να σου πω ότι επειδή έχω πάει τον χειμώνα σε αυτά τα μέρη, το κρύο είναι τσουχτερό. Δυσκολεύει πολύ τις βόλτες. Η πυκνή ομίχλη είναι επίσης συχνό φαινόμενο.

Αν δεν σας πειράζει το κρύο πάντως, θα κοίταγα καλύτερα προς Rennes. Υπέροχη πόλη, έχω πάει χειμώνα επίσης και υπήρχε μυρωδιά κρέπας και ζεστής σοκολάτας στην ατμόσφαιρα. Αν έχετε κι αυτοκίνητο κιόλας, τεράστια ευκαιρία να πάτε με την άνεση σας στη mont Saint Michel (σημείωση είχα πάει περίοδο Χριστουγέννων και νόμιζα ότι θα πεθάνω από το κρύο) και στη Bretagne έχει άπειρα χωριά που είναι σαν να έχουν παγώσει στο χρόνο από τον μεσαίωνα. Πολύ καλύτερο αυτό το ταξίδι θεωρώ. Τα γράφω αυτά ενώ η Rouen και η Honfleur μου αρέσουν. Απλά η Bretagne είναι σε άλλο επίπεδο κατά τη γνώμη μου.

Όπου και να πάτε Γαλλία, ρίξτε μια ματιά στις τιμές για διαμονή πριν αγοράσετε αεροπορικά γιατί με αυτά που βλέπω ακόμα και το φθινόπωρο σε άκυρες ημέρες είναι για κλάματα.
Καλά αν είναι για φθινόπωρο έτσι, φαντάζομαι Χριστούγεννα πώς θα είναι. Απλά λόγω αυτοκινήτου έχω τη δυνατότητα να μείνω σε πιο 'άβολη' τοποθεσία αν βρω κάτι φυσιολογικό σε διαμονή.

Σε ευχαριστώ όμως για τις προτάσεις σου, οι οποίες έγιναν πιν στο χάρτη. Όσον αφορά το κρύο, δεν έχω και την καλύτερη αντοχή αλλά έχω καλό 'εξοπλισμό' σε κατάλληλα ρούχα και κάπως το παλεύω. Αλλά δυσκολεύει πολύ η κατάσταση του κρύου την επίσκεψη, δεν το συζητώ. Ειδικά βραδινές βόλτες μπορεί να γίνει μαρτυρικό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Καλά αν είναι για φθινόπωρο έτσι, φαντάζομαι Χριστούγεννα πώς θα είναι. Απλά λόγω αυτοκινήτου έχω τη δυνατότητα να μείνω σε πιο 'άβολη' τοποθεσία αν βρω κάτι φυσιολογικό σε διαμονή.

Σε ευχαριστώ όμως για τις προτάσεις σου, οι οποίες έγιναν πιν στο χάρτη. Όσον αφορά το κρύο, δεν έχω και την καλύτερη αντοχή αλλά έχω καλό 'εξοπλισμό' σε κατάλληλα ρούχα και κάπως το παλεύω. Αλλά δυσκολεύει πολύ η κατάσταση του κρύου την επίσκεψη, δεν το συζητώ. Ειδικά βραδινές βόλτες μπορεί να γίνει μαρτυρικό.
Για το κρυο: αρχες Αυγουστου επαθα σοκ με τους 13-14 βαθμους πρωι και βραδυ στο Μοντ. Ειχα 2 καπαρντινες αλλα δυστυχως δεν φοριονταν η μια πανω απο την αλλη και φορεσα τη μιση βαλιτσα κοντομανικων ρουχων σε στρωσεις. Μετα αγορασα και 2 μπλουζες για τα βραδια.
Ειναι θεμα ο καιρος εκει.
 
Μηνύματα
118
Likes
624
Αυτο δεν αναιρει οτι ειναι βαρετη.
Καλημέρα!
Από περιέργεια γιατί είναι βαρετή;
Στη Βιέννη τα πάντα μπορεί σχεδόν να κανει ένας ταξιδιώτης .
Ζαχαροπλαστεία καφέ εστιατόρια με γεύσεις από όλο τον κόσμο , μουσεία περιπάτους ψώνια μουσική/ θέατρο. Έχει ιστορία πολύ όμορφη αρχιτεκτονική.
Βάση για όμορφες εκδρομές εξαιρετική συγκοινωνία και πολλά αλλά και όμως βρε κοπέλια σου φαίνεται βαρετή;;;;;
Μου φαίνεται τρελό για αυτό ρωτάω!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.448
Καλημέρα!
Από περιέργεια γιατί είναι βαρετή;
Στη Βιέννη τα πάντα μπορεί σχεδόν να κανει ένας ταξιδιώτης .
Ζαχαροπλαστεία καφέ εστιατόρια με γεύσεις από όλο τον κόσμο , μουσεία περιπάτους ψώνια μουσική/ θέατρο. Έχει ιστορία πολύ όμορφη αρχιτεκτονική.
Βάση για όμορφες εκδρομές εξαιρετική συγκοινωνία και πολλά αλλά και όμως βρε κοπέλια σου φαίνεται βαρετή;;;;;
Μου φαίνεται τρελό για αυτό ρωτάω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Καλημέρα!
Από περιέργεια γιατί είναι βαρετή;
Στη Βιέννη τα πάντα μπορεί σχεδόν να κανει ένας ταξιδιώτης .
Ζαχαροπλαστεία καφέ εστιατόρια με γεύσεις από όλο τον κόσμο , μουσεία περιπάτους ψώνια μουσική/ θέατρο. Έχει ιστορία πολύ όμορφη αρχιτεκτονική.
Βάση για όμορφες εκδρομές εξαιρετική συγκοινωνία και πολλά αλλά και όμως βρε κοπέλια σου φαίνεται βαρετή;;;;;
Μου φαίνεται τρελό για αυτό ρωτάω!
Ολα τα ανωθεν ειναι στην πιο πληκτικη εκδοχη τους
Δεκαδες ευρωπαικες πολεις δεν εχουν τη βαρετη εκδοχη ολων αυτων. Γουστα ειναι αυτα και αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του καθενα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
Ολα τα ανωθεν ειναι στην πιο πληκτικη εκδοχη τους
Δεκαδες ευρωπαικες πολεις δεν εχουν τη βαρετη εκδοχη ολων αυτων. Γουστα ειναι αυτα και αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του καθενα.
Ακριβώς αυτό, όλα αυτά που παρέχει στην πιο βαρετή και κρύα εκδοχή. Τη βάζω στη θέση της πιο βαρετής/άψυχης ευρωπαϊκής πόλης που έχω πάει ποτέ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από ό,τι θυμάμαι ανοίγοντας τον χάρτη γιατί δυστυχώς είμαι πολύ κακή στο να κρατάω σημειώσεις:

1. Η πρώτη σου οπτική επαφή με την πόλη να είναι 'από πίσω' ώρες που πέφτει σιγά σιγά το φως, παίρνοντας το τραμ και κατεβαίνοντας στη στάση Cologne Messe/Deutz και περνώντας μετά με τα πόδια δίπλα από το Κoln Triangle και προς τη γέφυρα (άπειρα viewpoints και μπαλκονάκια καθώς η θέα αποκαλύπτεται). Στη συνέχεια περπατάς όλη τη γέφυρα, καταλήγοντας στο μουσείο Ludwig το οποίο δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον να το επισκεφθώ αλλά είναι σε φοβερή τοποθεσία και έχει ένα καφέ/εστιατόριο στη βάση του τέλειο απλά να το δεις από έξω έστω, με κάτι τεράστιες πορτοκαλί σφαίρες για φωτισμό.

2. Neptunbad Sports & Spa. Aν προλάβεις και αν θες ζεστά λουτρά σε ιαματικές πισίνες, μπορείς να πας για 1-2 ώρες, τιμές πολύ φυσιολογικές.

3. Τώρα αυτό θα το γράψω χωρίς να ξέρω αν Νοέμβρη λειτουργεί, αν είσαι φαν κτλ αλλά μπορεί κάποιον να τον ενδιαφέρει. Στη Blackfoot Beach υπάρχει κάτι σαν αναρριχητικό πάρκο σχοινιών ενηλίκων. Χρειάζεται προκράτηση.

4. Σε περίπτωση που κάποιος πάει στο 3. ή έχει χρόνο, στην περιοχή υπάρχει το Kath. Kirchengemeinde St.. Johannes XXIII, μια μπρουταλιστικής αρχιτεκτονικής εκκλησίας, δεν έχω μπει μέσα, πιστεύω όμως ότι αξίζει, αν κάποιος έχει καλύψει τα βασικά.

5. Kath. Kirche Christi Auferstehung, Μuseum for East-Asian Arts και κοιμητήριο Melatenfriendhof, τα βάζω μαζί γιατί είναι κοντά. Η εκκλησία είναι ένα φοβερά ιδιαίτερο κτίριο, το κοιμητήριο πανέμορφο και ενώ στο μουσείο μέσα δεν μπήκα, το πάρκο στο οποίο βρίσκεται είναι και αυτό φανταστικό.

6. Αν επισκεφτείς την περιοχή 5, υπάρχει μία οδός πιο πίσω, η Heliosstraße, σε ένα σημείο της οποίας υπάρχει ένας...φάρος με ιδιαίτερη ιστορία και γενικά όλη η τοποθεσία εκεί έχει έναν ιδιαίτερο αέρα, πιο βιομηχανικό.

7. Cologne Central Mosque: Δεν πρόλαβα να πάω αλλά είμαι σίγουρη ότι αξίζει μία επίσκεψη, τόσο απ' έξω, όσο και από μέσα λόγω ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής σαν κοχύλι.

8. Βιβλιοπωλείο Τaschen: Αξίζει ένα πέρασμα να δεις πολλά λευκώματα σε ένα χώρο όπως και κάτι τρελές εκδόσεις τεραστίων διαστάσεως λευκωμάτων κόστους πολλών χιλιάρικων.

9. Rautenstrauch-Joest-Museum: MOYΣΕΙΑΡΑ. Πάω πάντα σε κάθε ενθογραφικό μουσείο κάθε περιοχής που επισκέπτομαι, έχω δει απίστευτες δουλειές μουσειολογικά πάνω σε αυτό το είδος, της Κολωνίας μπαίνει top3. Ειδικά ο πάνω όροφος είναι ένα όνειρο και υπόδειγμα μουσειολογικής εμπειρίας.

10. ΜΑΚΚ: Επίσης μουσειάρα, δυστυχώς οι εκθέσεις όταν πήγα ήταν στα γερμανικά, έχει κυρίως περιοδικές εκθέσεις. Εφαρμοσμένες τέχνες και βιομηχανικό design.

11. Μουσείο Κολούμπα: Πολύ περίεργη περίπτωση με παράξενα εκθέματα που δεν αξίζουν τόσο πολύ αλλά σαν 'αφήγηση' είχε πράγματα να πει, όμως αξίζει ανεπανάληπτα σαν κτίριο από μέσα. Μοναδικό ακόμα και αν δεν είχε κανένα έκθεμα. Στο τέλος καθίστε λίγο στον κήπο του.

12. Μουσείο Farina αρωμάτων: Δεν πρόλαβα να πάω, θέλει προκράτηση γιατί είναι με ξενάγηση, αν κάποιον ενδιαφέρει το θέμα, ας το χει στα υπόψιν.

13. Δεν χρειάζεται διαμονή στο κέντρο, έμεινα σε προάστιο και μετακινήθηκα πανεύκολα με τραμ βγάζοντας νομίζω εισητήριο διαρκείας.

Στο μουσείο σοκολάτας δεν πήγα γιατί μου φάνηκε λίγο εμπορικό με την κακή σημασία και επίσης είχα δει ήδη το ανάλογο στο Πόρτο που ήταν εξαιρετικό αν και έλειπε αρκετά κάποιος αποικιοκρατικός σχολιασμός. Αν δεν είχα πάει στου Πόρτο, ενδεχομένως να πήγαινα στης Κολωνίας.
Από φαγητό τσέκαρε το Christoph Paul στο οποίο ήθελα πολύ να πάω αλλά όταν πήγα ήταν κλειστό λόγω ιβεντ. Χρειάζεται κράτηση.
Αν θυμηθώ και άλλα θα γράψω.
Κάθε γερμανική πόλη που πήγα πάντως με εντυπωσίασε, δεν ξέρω, ένιωθα ερεθίσματα παντού.
Χίλια ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Το εθνογραφικό μουσείο καταχωρήθηκε ως super SOS ήδη ;)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
Χίλια ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Το εθνογραφικό μουσείο καταχωρήθηκε ως super SOS ήδη ;)
Θα σε ρωτήσουν αν θες διπλό εισητήριο που περιλαμβάνει και μια εκκλησιαστικών αντικειμένων έκθεση αλλά δεν αξίζει, βγάλτε μόνο για το εθνογραφικό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.571
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ας γράψω τις νέες εισόδους στις λίστες μου.

Θα ξεκινήσω με την έκπληξη που δεν περίμενα να μου αρέσει, την Bordeaux! Πίστευα ότι δεν θα θυμίζει Γαλλική πόλη, δεν θα έχει χαρακτήρα και γενικά θα έχει τα χάλια της. Τελικά μου άρεσε πολύ. Ήταν τυπική Γαλλική πόλη με προσεγμένο κέντρο και γραφικά μαγαζάκια. Πολύ ωραία πόλη για βόλτα. Το μουσείο Aquitaine είναι το πιο ενδιαφέρον μουσείο που έχω επισκεφθεί στη Γαλλία εκτός Παρισιού.

Τώρα αρχίζουν τα αρνητικά.

Ξεκινώ με Tokyo. Κατάφερε να φανεί κατώτερο των προσδοκιών που δεν είχα. Άχαρη πόλη, αδιάφορα για τα γούστα μου αξιοθέατα, δεν μου είπε τίποτα. Τις ιδιαιτεροτητες της Ιαπωνίας τις βλέπεις και στις άλλες πόλεις, οπότε ούτε αυτό δεν το ξεχωρίζει.

Συνεχίζω με Bratislava. Αν μη τι άλλο περίμενα να είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση για μονοήμερη. Ε τελικά ούτε αυτό. Ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου. Κλαυσιγελος με τις τιμές της επίσης.

Τελειώνω με Prague. Ειδικά στο φόρουμ έχω διαβάσει πολύ κράξιμο. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που έκραζαν την θεωρούσαν τουλάχιστον όμορφη πόλη κι έκραζαν τον υπερτουρισμο. Στα δικά μου μάτια η πόλη είναι ένα αίσχος. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν η πόλη αν στο ιστορικό κέντρο είχε γραφικά μαγαζιά αντί για candy shops, cannabis shops (τεστ iq κάνουν αυτά τα μαγαζιά; υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι αγοράζουν πραγματική κανναβη από αυτά τα μαγαζιά;), trdlenik shops και άθλια σουβενιραδικα. Τον Έλληνα που βάζει τέρμα τα σκυλάδικα στο σουβενιραδικο φαντάζομαι τον έχετε πετύχει. Ακόμα και μασατζιδικα θυμάμαι που έβλεπες από τη βιτρίνα να τους τρίβουν τα πόδια. Μόνο στην ιδέα να ξαναπάω στην πόλη μου χαλάει η διάθεση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Συνεχίζω με Bratislava. Αν μη τι άλλο περίμενα να είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση για μονοήμερη. Ε τελικά ούτε αυτό. Ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου. Κλαυσιγελος με τις τιμές της επίσης.

Τελειώνω με Prague. Ειδικά στο φόρουμ έχω διαβάσει πολύ κράξιμο. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που έκραζαν την θεωρούσαν τουλάχιστον όμορφη πόλη κι έκραζαν τον υπερτουρισμο. Στα δικά μου μάτια η πόλη είναι ένα αίσχος. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν η πόλη αν στο ιστορικό κέντρο είχε γραφικά μαγαζιά αντί για candy shops, cannabis shops (τεστ iq κάνουν αυτά τα μαγαζιά; υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι αγοράζουν πραγματική κανναβη από αυτά τα μαγαζιά;), trdlenik shops και άθλια σουβενιραδικα. Τον Έλληνα που βάζει τέρμα τα σκυλάδικα στο σουβενιραδικο φαντάζομαι τον έχετε πετύχει. Ακόμα και μασατζιδικα θυμάμαι που έβλεπες από τη βιτρίνα να τους τρίβουν τα πόδια. Μόνο στην ιδέα να ξαναπάω στην πόλη μου χαλάει η διάθεση.
Για τη Μπρατσλαβα ενδιαφερον αυτο με τις τιμες γιατι θα εχουμε ανακαταταξεις στο φορουμ. Βουδαπεστη και Μπρατισλαβα ηταν φανταστικοι προορισμοι γιατι ηταν φθηνοι. Τωρα θα δουμε αν ειναι τοσο ονειρεμενοι η τελικα οι τιμες τους εκαναν ελκυστικες.

Θυμαμαι την Πραγα πριν 18 χρονια που απλα ειχε ξινους απατεωνες μαγαζατορες αλλα η πολη ηταν ομορφη. Δεν φανταζομαι να βελτιωθηκαν οι ξινοι απατεωνες μαγαζατορες και σε συνδυασμο με τον καραγκιοζ μπερντε που περιγραφεις, πρεπει να ειναι απωθητικη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.571
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για τη Μπρατσλαβα ενδιαφερον αυτο με τις τιμες γιατι θα εχουμε ανακαταταξεις στο φορουμ.
Οι τιμές για φαγητό, μπύρα, καφέ στο κέντρο νόμιζα ότι είναι κάποιου είδους φάρσα.

Θυμαμαι την Πραγα πριν 18 χρονια που απλα ειχε ξινους απατεωνες μαγαζατορες αλλα η πολη ηταν ομορφη. Δεν φανταζομαι να βελτιωθηκαν οι ξινοι απατεωνες μαγαζατορες
Το είχα διαβασει και αυτό αλλά δεν είχα ούτε μια δυσάρεστη εμπειρία που να θυμάμαι. Ίδιες συμπεριφορές με άλλες χώρες είδα. Καμία απόπειρα για απάτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom