Αυστρία Ουγγαρία Από Βιέννη προς Βουδαπέστη και τούμπαλιν

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θέλω να ρωτήσω με τι είναι προτιμότερο να πάω απο Βιέννη Βουδαπέστη;Με τρένο ή λεωφορείο;Στη Βιέννη θα μένουμε πολύ κοντά στον σταθμό westbanhof που νομίζω οτι απο εκει φεύγουν τρένα για Βουδαπέστη.Συμφέρει να κλείσω απο τώρα τα εισιτήρια του τρένου και ξέρετε αν δέχονται προπληρωμένη κάρτα όπως η ΤΡΑΙΝΟΣΕ;
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
εχει κλεισει κανεις εισιτηρια απο βιεννη για βουδαπεστη με το τρενο γιατι λιγο με μπερδευει το ζητημα των θεσεων;
Καλησπέρα.. πριν λίγες μέρες γύρισα..
τα εισιτήρια τα έκλεισα απο εδώ https://www.oebb.at/ που είναι τα αυστριακά τρένα. όσο πιο νωρίς κλείσεις τόσο καλύτερη τιμή θα πετύχεις.. εγώ είχα βρει με 30 ευρώ την διαδρομή αν είχα πάει νωρίτερα θα είχα βρει και με 20! αν πας τελευταία στιγμή εκεί το βρίσκεις και 60 ευρώ αν δεν κάνω λάθος (απλή μετάβαση χωρίς επιστροφή).

Στο site θα επιλέξεις δρομολόγιο απο westbanhof για budapest keleti.
Στην αρχή είναι αγγλικά αλλά στις τελευταίες σελίδες για επικύρωση γερμανικά μόνο. με το που επιλέξεις πληρωμή κτλ θα σου έρθει στο email σου το εισιτήριο σου το οποίο έχει κάποια περίεργα barcode τα οποία σκανάρονται..

ελπίζω να βοήθησα..
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
eua σ ευχαριστω πολυ μπορω να σε ρωτησω τι πατησες για να επιλεξεις θεση τα τρενα πως ηταν ποση ωρα κανατε και με τι πληρωσες;στα συνορα σας καναν ελεγχο;
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
eua σ ευχαριστω πολυ μπορω να σε ρωτησω τι πατησες για να επιλεξεις θεση τα τρενα πως ηταν ποση ωρα κανατε και με τι πληρωσες;στα συνορα σας καναν ελεγχο;
Έκανε 2ώρες και 50λεπτά και στο Site πλήρωσα με προπληρωμένη κάρτα αλλά φυσικά μπορείς και με πιστωτική. Στα σύνορα δεν μας έκαναν έλεγχο.. και εμένα εντύπωση μου έκανε να σου πω την αλήθεια.
Όσο για την επιλογή θέσης .. αν θυμάμαι καλά με την επιλογή του "Από - Προς Σταθμού" και την ημερομηνία ,
σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια της ημέρας που δήλωσες καθώς και τις διαθέσιμες θέσεις με τις αντίστοιχες τιμές. Δηλαδή αν δεν βρίσκεις σε μια ημερομηνία οικονομική θέση νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν έχει διαθεσιμότητα.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
κι εγω με προπληρωμενη θα κλεισω.το μειλ το εκτυπωσες και στο γκισε σου σκαναραν τους κωδικους και σου δωσαν τα εισιτηρια;αγγλικα μιλουσαν ανετα γτ στην ιταλια δυσκολευτηκαμε.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Έκανε 2ώρες και 50λεπτά και στο Site πλήρωσα με προπληρωμένη κάρτα αλλά φυσικά μπορείς και με πιστωτική. Στα σύνορα δεν μας έκαναν έλεγχο.. και εμένα εντύπωση μου έκανε να σου πω την αλήθεια.
μα γιατί? η Ουγγαρία και η Αυστρία είναι μέλη της ΕΕ και της συνθήκης sengken, άρα δε έχεις κανένα έλεγχο
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
μα γιατί? η Ουγγαρία και η Αυστρία είναι μέλη της ΕΕ και της συνθήκης sengken, άρα δε έχεις κανένα έλεγχο
Αυτό το ξέρω ..
αλλά είχα την εντύπωση (λανθασμένη όπως αποδείχθηκε!) ότι όταν περνάς τα σύνορα ενός κράτους κάνουν έλεγχο διαβατηρίων έτσι και αλλιώς..
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
κι εγω με προπληρωμενη θα κλεισω.το μειλ το εκτυπωσες και στο γκισε σου σκαναραν τους κωδικους και σου δωσαν τα εισιτηρια;αγγλικα μιλουσαν ανετα γτ στην ιταλια δυσκολευτηκαμε.
εκτυπώνεις ένα αρχείο που σου στέλνουν που στην ουσία είναι τα εισιτήριο σου.
στο σταθμό δεν έχει γκισέ.. πας κατευθείαν στο τρένο και on trip σου κάνει έλεγχο ο ελεγκτής στο τρένο.
Στην βιέννη μιλούσαν αλλά κυριώς σε τουριστικά μέρη, εστιατόρια κτλ
Αν και να σου πω την αλήθεια η προφορά τους σε κάνει να δυσκολευτείς να πιστέψεις ότι αυτά είναι αγγλικά. Στην ουγγαρία έχω την εντύπωση ότι το έχουν καλύτερα με τα αγγλικά και η προφορά τους σαφώς πιο καθαρή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.357
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom