Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2.Τα Hostel φαινονται μια χαρα.Latina το θεμα σου το εχω διαβασει και ειναι πολυ χρησιμο αλλα καποια πραγματακια που ψαχνω ειναι πιο συγκεκριμενα.Παντως πολυ χρησιμο και με βλεπω να το εκτυπωνω και να το παιρνω μαζι μου!
Τωρα σε οτι αφορα τα υπολοιπα του μηνυματος μου μηπως μπορει να απαντησει κανεις;Ας πουμε για το Schonbrunn με βαση τις 3 ουσιαστικα μερες που θα ειμαι εκει ποση ωρα πιστευετε οτι πρεπει να του αφιερωσει κανεις;Και εισητηριο πληρωνει μονο για το παλατι ή και για τους εξωτερικους χωρους;
Ή για τις μετακινησεις βρηκα οτι υπαρχει ενα ticket των 72 ωρων με 12-13 ευρω,το οποιο το βρισκω μια χαρα.Ομως δεν ειδα να αναφερει καπου αν σε αυτο περιλαμβανεται και το εισητηριο για μεταφορα απο το αεροδρομιο στην Βιεννη.Γνωριζει κανεις;
Kαθε βοηθεια καλοδεχουμενη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τωρα σε οτι αφορα τα υπολοιπα του μηνυματος μου μηπως μπορει να απαντησει κανεις;Ας πουμε για το Schonbrunn με βαση τις 3 ουσιαστικα μερες που θα ειμαι εκει ποση ωρα πιστευετε οτι πρεπει να του αφιερωσει κανεις;Και εισητηριο πληρωνει μονο για το παλατι ή και για τους εξωτερικους χωρους;
Ή για τις μετακινησεις βρηκα οτι υπαρχει ενα ticket των 72 ωρων με 12-13 ευρω,το οποιο το βρισκω μια χαρα.Ομως δεν ειδα να αναφερει καπου αν σε αυτο περιλαμβανεται και το εισητηριο για μεταφορα απο το αεροδρομιο στην Βιεννη.Γνωριζει κανεις;
Kαθε βοηθεια καλοδεχουμενη!
Εισητήριο για τους εξωτερικούς χώρους δε χρειάζεται, χρόνος και περπάτημα χρειάζεται (2 ώρες υπολόγιζε τουλάχιστον). Για το εσωτερικό, δεν έχω εικόνα χρόνου, δεν μπήκα.

Για τα εισητήρια, τα εισητήρια αστικών συγκοινωνιών δεν καλύπτουν το CAT για το αεροδρόμιο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2.Τα Hostel φαινονται μια χαρα.Latina το θεμα σου το εχω διαβασει και ειναι πολυ χρησιμο αλλα καποια πραγματακια που ψαχνω ειναι πιο συγκεκριμενα.Παντως πολυ χρησιμο και με βλεπω να το εκτυπωνω και να το παιρνω μαζι μου!
Τωρα σε οτι αφορα τα υπολοιπα του μηνυματος μου μηπως μπορει να απαντησει κανεις;Ας πουμε για το Schonbrunn με βαση τις 3 ουσιαστικα μερες που θα ειμαι εκει ποση ωρα πιστευετε οτι πρεπει να του αφιερωσει κανεις;Και εισητηριο πληρωνει μονο για το παλατι ή και για τους εξωτερικους χωρους;
εμεις στο schonbrunn κατσαμε 4 ωρες περιπου..αλλα υπολογισε οτι τοτε ειχε και μια πασχαλινη αγορα στην εισοδο του και φαγαμε ωρα και εκει!αν πατε πρωι πρωι
μεσημερακι θα εχετε ξεμπερδεψει!εχει διαφορετικα εισιτηρια αναλογα με το τι θες να δεις.εχει ενα που εχει καποια μονο δωματια του ανακτορου, αλλο που εχει ολα τα δωματια και αλλο που εχει και τους κηπους!οι κηποι ειναι ονειρεμενοι!μεσα στους κηπους υπαρχει και ζωολογικος, αλλα εγω δεν τον εχω επισκεφτει..προσοχη, μιας και ειστε φοιτητες, φροντιστε να εχετε την isic card, ωστε να πληρωσετε μειωμενο εισιτηριο(το ελληνικο πασο ενω σε ολα τα αλλα μουσεια/ανακτορα το δεχτηκαν, εκει οχι μονο δεν το δεχτηκαν, αλλα μας εκαναν και φασαρια)!!

μην απογοητευεσαι!εχω ενα πολυ εντονο προαισθημα οτι πολυ συντομα καποιο μελος του φορουμ θα σου δωσει τις απαντησεις που ζητας!!απλα, κανε λιγη υπομονη!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ψαξε το πολυ για τα hostel γιατι καποια εχουν κοινα μπανια ανα 2 ατομα ή και περισσοτερα, μη βρεθεις προ εκπληξεων..... :roll::roll::roll:
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Ευχαριστω και παλι.Εννοειται πως αυτο με τα hostels θα το 1000τσεκαρω γιατι θελω οπωσδηποτε τουαλετα μεσα στο δωματιο και οχι κοινη.Αλλα ισως παω για διαμερισμα,μου φαινεται καλυτερη επιλογη.Θα δειξει.Παντως τα πραγματα που μαθαινεις εδω δεν λεγονται!Πραγματικος θησαυρος ειστε!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Kαι κατι ακομα.Γνωριζει κανεις αν η ISIC card(international student identity card) περιλαμβανει και μειωμενα εισητηρια για τις μετακινησεις με τα ΜΜΜ στην Βιεννη;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Kαι κατι ακομα.Γνωριζει κανεις αν η ISIC card(international student identity card) περιλαμβανει και μειωμενα εισητηρια για τις μετακινησεις με τα ΜΜΜ στην Βιεννη;
γνωριζω εγω και η απαντηση ειναι οχι(δυστυχως):(..μονο εισοδους σε μουσεια και αξιοθεατα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Στην Βιέννη υπάρχουν μουσεία η αλλοι χώροι-αξιοθέατα στους οποίους συνιστάται να κλείσεις εισιήρια μέσω ιντερνετ βδομάδες η μήνες πριν, οπως συμβαινει στο Βατικανό η στο Λονδίνο;:roll:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Στην Βιέννη υπάρχουν μουσεία η αλλοι χώροι-αξιοθέατα στους οποίους συνιστάται να κλείσεις εισιήρια μέσω ιντερνετ βδομάδες η μήνες πριν, οπως συμβαινει στο Βατικανό η στο Λονδίνο;:roll:
νομιζω πως οχι!!αν μπορεις απλα αποφυγε να πας σαββατοκυριακο στα μουσεια και εννοειται οσο πιο νωρις μπορεις, αλλα τρελες ουρες δεν εχει!!αυτο οφειλεται στο οτι τα γκρουπ δεν πηγαινουν τον κοσμο στα μουσεια αλλα μονο στα ανακτορα!
 

Nick1150

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδονησία
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες...

Σε περίπου ένα μήνα θα ταξιδέψω και εγώ στην Βιέννη για 4 ημέρες :)

Έχω κλείσει αεροπορικά με Austrian Airlines, αλλά όχι ακόμα το ξενοδοχείο. Το Radisson SAS το έχει δοκιμάσει κανείς ; Άραγε που βολεύει κανείς να μείνει για να είναι μέσα σε όλα ;

Έχω μάθει ότι η Βιέννη έχει εφαρμόσει το RENT A BIKE SYSTEM. Για όσους δεν το ξέρουν είναι αυτό ( Bike & Viennabike - Vienna Transportation - VirtualTourist.com).

Το έχει δοκιμάσει κανείς ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom