Αρκούδι Ν. Ηλείας

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Την Κυριακή ο καιρός στη Πάτρα ήταν άκρως καλοκαιρινός.Θέλαμε κάπου να πάμε,αλλά που??:roll:βάλαμε κάτω τον χάρτη της Πελοποννήσου και σύντομα αποφασίσαμε να πάμε μια μονοήμερη στη παραλία του Καΐάφα.
Τζιν,κοντομάνικα,all stars,φωτογραφικές μηχανές και ξεκινάμε.
Η διαδρομή από Πάτρα πάρα πολύ ωραία αυτή την εποχή..δεξιά μας η θάλασσα αριστερά τα ανθισμένα λιβάδια..πανδαισία χρωμάτων..
Τώρα την άνοιξη όλων των ειδών τα πράσινα φοριούνται στα δέντρα.
Οι πασχαλιές,εκκεντρικές γαρ,προτιμούν το μωβάκι..
Μαργαρίτες,παπαρούνες και λογής-λογής αγριολούλουδα βάζουν τη μικρή μα καθοριστική τους πινελιά..Βαν Γκογκ αυτόν σκέφτομαι κάθε άνοιξη
στην εξοχή.:clap:
Ο δρόμος ευτυχώς δεν έχει κίνηση,οι τροχονόμοι ακόμα πιο ευτυχώς δεν μας κάναν την τιμή να εμφανιστούν,φτάνουμε αρκετά γρήγορα και ευχάριστα στη Κυλλήνη.Α,ξέχασα στο μεταξύ είπαμε να κάνουμε μια στάση στη Κυλλήνη να δούμε τα φέρι για Ζάκυνθο και να ενημερωθούμε για επόμενη εξόρμηση εκεί(όχι τίποτε άλλο,αλλά έχει αεροδρόμιο με 40 πτήσεις το 8ωρο,πράγμα που μας φαίνεται πολύ, μπροστά στο δικό μας του Αράξου ,που έχει μια εδώ και μια εκεί,έτσι για να μη ξεχνιόμαστε...):(
Χαζεύουμε γύρω-γύρω,βγάζουμε φωτογραφίες αμφας,προφίλ,μαζί,χώρια,με το φέρι,χωρίς το φέρι

aimg685.imageshack.us_img685_3521_snc00508.jpg


..πέρασε η ώρα και ο μικρός που δεν έχει φάει πρωινό,αρχίζει δικαίως να χάνει την υπομονή του!
άρα επειγόντως χρειαζόμαστε μέρος για φαγητό..αλλά που,στη Κυλλήνη??δεν λέει..
οπότε ας πάμε στο χωριό Κάστρο που είναι κοντά ,να φάμε κάτι και να δούμε και το κάστρο Χλεμούτσι.
Το χωριό γεμάτο με rooms to let και εστιατόρια,όλα όμως κλειστά!!είμαστε εκτός σεζόν,δεν υπάρχει μια πιθανότητα να φάμε εδώ.:shock::shock:
Γραμμή για Αρκούδι,η μόνη περίπτωση να βρούμε κάτι για τον μικρό ο οποίος τώρα δαγκώνει σίδερα από την πείνα.
Το χωριό παραθαλάσσιο,βρίσκουμε ανοικτές και τις 2 ψαροταβέρνες του και επιλέγουμε αυτή που είναι πρώτο τραπέζι πίστα στο κύμα:¨Ιππόκαμπος”,αν τύχει να βρεθείτε σε αυτό το μέρος,ανεπιφύλακτα!!η θέα απίστευτη,το Ιόνιο στα πόδια σου και η Ζάκυνθος να αχνοφαίνεται στο βάθος.. το φαγητό μια χαρά,απλά.. aimg341.imageshack.us_img341_5193_snc00509.jpg


Κάναμε μια βόλτα στη παραλία που λόγω της τοπογραφίας της ενδείκνυται για φωτογραφίες(για μπάνιο δεν θα το έλεγα)και ξεκινήσαμε για το κάστρο Χλεμούτσι που προσπεράσαμε νωρίτερα λόγω ανωτέρας βίας!!
Επόμενη ώρα,ολίγη από ιστορία:
το κάστρο Χλεμούτσι ή Clermont για όσους το προτιμούν στα γαλλικά,
κτίστηκε από τον Γοδεφρείδο β' Βιλεαρδουίνο(δεν ξέρω για τα άλλα,από όνομα πάντως,σκίζει!!), περί το 1220 για να προστατεύει το πριγκιπάτο της Αχαΐας.;)
Το κάστρο βρίσκεται στη κορυφή ενός χαμηλού λόφου(200μ.περίπου)
και είναι ορατό από τον δρόμο για το λιμάνι της Κυλλήνης.
Για να φτάσει κανείς εκεί πρέπει να στρίψει στη διασταύρωση(ο ένας δρόμος για το λιμάνι, ο άλλος ανηφορικός για το χωριό)για το κάστρο.Έχει πινακίδες.Μέσα στο χωριό στενά ανηφορικά δρομάκια οδηγούν στο κάστρο.Είσοδος 3Ε,ώρες επίσκεψης δεν θυμάμαι,αλλά σίγουρα νωρίτερα απο τις 5.00μμ που πήγαμε εμείς και το βρήκαμε κλειστό.Αρκεστήκαμε στη θέα που προσφέρει στο Ιόνιο Πέλαγος και φύγαμε .
Αφού φτάσαμε ως εδώ δεν ρίχνουμε μια ματιά στα λουτρά Κυλλήνης??
Γιατί όχι,ας ρίξουμε.Μια μεγάλη περιοχή περίπου 9χλμ.από Κυλλήνη με απομεινάρια ρωμαϊκών λουτρών και ξενοδοχείο που λειτουργεί σήμερα,κυριολεκτικά μέσα στο δάσος και δίπλα στη θάλασσα.Πολύ ωραίο μέρος για κάποιον που αποζητά την ηρεμία μιας βόλτας στο δάσος σε συνδυασμό με τη χαλάρωση από τον παφλασμό των κυμάτων.Η ώρα είχε πια περάσει και εμείς έπρεπε να επιστρέψουμε στη βάση μας,αφού η μέρα έφευγε γοργά πια..
Είδατε πουθενά τον Καΐάφα???όχι??
ούτε και εμείς!!αφού 'γι αλλού κινήσαμε κι αλλού η ζωή μας πάει”
Την επόμενη φορά,που θα έχει ζεστάνει ο καιρός και θα είναι ότι πρέπει για μια βουτιά στα υπέροχα νερά της παραλίας του Καΐάφα!!!;);)
 

Attachments

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μια χαρά τα περάσατε κι έτσι...κάθε εμπόδιο σε καλό...στον Καϊάφα πάτε επόμενη φορά...να κάνετε και μπάνιο!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολλές οι ομορφιές στην πελοπόννησο anel.
Με εξιτάρουν τα κάστρα,οι παλιές και μεσαιωνικές πόλεις ..
εντόπισα το σημείο τώρα και θα επιδιώξω να το επισκεφτώ..
τυχερούλα ..εκεί γύρω έχετε πολλα να δείτε!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλά, τι μου θύμησες τώρα!! Ήμουν γυμνάσιο όταν ήμασταν στο κάμπινγκ στα Λουτρά Κυλλήνης και είχα περάσει και από Αρκούδι, και από Χλεμούτσι..προσπαθώ να θυμηθώ τις εικόνες τότε αλλά δυσκολεύομαι λίγο είναι αλήθεια, αχ, περάσανε τα χρόνια :D
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
1985. Είμαστε στο τότε κάμπινγκ της Κυλλήνης. Ένα από τα ομορφότερα της Ελλάδας. Πάει κι αυτό. Το ξεπούλησε όσο όσο ο ΕΟΤ. Τέλος πάντων Πηγαίναμε τακτικά για φαΐ στο Παλούκι. Την ίδια χρονιά διορίστηκα εκεί κοντά και πήγα για πρώτη φορά στο Χλεμούτσι. Από τα πιο ενδιαφέροντα κάστρα του τόπου μας με διαδοχικές οχυρώσεις. Πήγα και πάλι πρόπερσι που έμενα σε ένα άλλο κάμπινγκ κάτω από το Κάστρο. Όμορφα μέρη. Μου ξύπνησες πολύ ωραίες αναμνήσεις!! Νάστε καλά και να τον τρέχετε έτσι τον μικρό. Να μαθαίνει:D
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
aimg7.imageshack.us_img7_9602_dscn3160360x480.jpg
ορίστε και 2 φώτο απ'το κάστρο για τη renata που της αρέσουν τα κάστρα και γα τον
earth citizen με την ευχή να βοηθήσουν τη μνήμη του!!
renata,μη παραπονιέσαι και δεν πάτε πίσω και εσείς!!
έλα εσύ κατά δω και θα έχεις σπέσιαλ ξενάγηση σε μέρη γνωστά και άγνωστα!!;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Σ ευχαριστώ από τη μια, από την άλλη όμως...γιατί όλοι με έχουν περάσει για αγόρι????? Κοριτσάκι είμαι:haha::bleh:
συγνώμη κοριτσάκι!!:(μάλλον το όνομα με μπέρδεψε!!:roll:
τουλάχιστον θυμήθηκες?(και εγώ του αλτσχάιμερ είμαι):haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
συγνώμη κοριτσάκι!!:(μάλλον το όνομα με μπέρδεψε!!:roll:
τουλάχιστον θυμήθηκες?(και εγώ του αλτσχάιμερ είμαι):haha:

Σε συγχωρώ:D Αυτό το όνομα τελικά είναι πολύ παραπλανητικό, μου το έχουν ξαναπεί! Στο θέμα μας, το παλεύω να θυμηθώ, πάνε 10+ χρόνια, μάλλον κατηγορία αλτσχάιμερ είμαι αυτή τη στιγμή:haha:

Α! Θυμήθηκα τι ωραία που ήταν φωτισμένο το κάστρο το βράδυ :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Mπράβο ΑΝΕΛ για την ωραία ανοιξιάτικη απόδραση που μας χάρισες στα δυτικά παράλια του Μοριά κ για τις υπέροχες φωτογραφίες που ανέβασες!!
:clap::cool:



Πολλές οι ομορφιές στην πελοπόννησο anel.
Με εξιτάρουν τα κάστρα,οι παλιές και μεσαιωνικές πόλεις ..
εντόπισα το σημείο τώρα και θα επιδιώξω να το επισκεφτώ..
τυχερούλα ..εκεί γύρω έχετε πολλα να δείτε!
Και για σένα που σε εξιτάρουν τα κάστρα
λίγες αράδες από το Χρονικό του Μορέως για το εν λόγω κάστρο:

ΚΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟΝ ΤΟΥ ΧΛΟΥΜΟΥΤΣΙΟΥ

Κ᾿ ἐκεῖνοι οὐκ ἠθελήσασιν ποσῶς νὰ τοῦ βοηθήσουν·
ἔβαλεν καὶ ἐκράτησαν τοὺς τὸπους καὶ προνοῖες,
ὅπου εἶχαν κ᾿ ἐκρατούσασιν ᾿ς ὅλον τὸ πριγκιπᾶτο,
κι οὐδὲν ἠθέλησε τριχὸς τίποτε νὰ ἔχῃ ἐπάρει
ἀπὸ τὰ τέλη καὶ δουλεῖες ὁλῶν τῶν ἐκκλησίων,
ἀλλὰ ἔβαλεν κ᾿ ἐχτίσασιν κάστρον ἀφιρωμένον,
ὅπου φυλάττει τὸν γιαλὸν καὶ τοῦ Μορέως λιμιῶνα.
Πολλάκις, ἂν ἐχάσασιν οἱ Φράγκοι τὸν Μορέαν,
μετὰ τοῦ κάστρου ἐκεινοῦ τὸν ἤθελαν κερδίσει.
Διὰ τοῦτο σὲ παρακαλεῖ, ὡς ἀγιώτατον Πάπαν,
τοῦ νὰ ἔχῃ τὴν ἀγάπην σου καὶ νὰ τοῦ συμπαθήσῃς,
ἐπεὶ ἂν ἐπῆραν οἱ Ρωμαῖοι τὸν τόπον τοῦ Μορέως,
οὐδὲν ἀφῆναν κἂν ποσῶς τὲς ἐκκλησίες τῶν Φράγκων».
Κι ὁ Πάπας ὁ ἁγιώτατος, ὡς τὸ ἐπληροφορέθη,
συμπάθειον ἔστειλεν εὐθέως τὸν πρίγκιπα Ντζεφρόε.
Ἀφότου εἶδε ὁ πρίγκιπας τοῦ Πάπα τὴν συμπάθειον,
χαρὰς μεγάλας ἔποικεν καὶ τὸν Θεὸν δοξάζει.
Ἀπαύτου γὰρ ἐμήνυσε νὰ ἔλθῃ ὁ μητροπολίτης,
ἐκεῖνος ὅπου λέγουσι ὁ τῆς Παλαίας Πάτρας,
ὡσαύτως καὶ οἱ ἐπίσκοποι ὅπου εἶναι τοῦ σκαμνίου του,
ὁ κομεντούρης τοῦ Τεμπλίου, αὐτὸς τοῦ Ὁσπιταλίου.
Τὸν ὁρισμὸν τοὺς ἔδειξεν, τοῦ Πάπα τὴν συμπάθειον·
κ᾿ ἐνταῦθα ὥρισε κ᾿ ἔστρεψαν τοὺς τόπους ὅπου ἐκράτει,
καὶ μετὰ τοῦτο τοὺς καλεῖ φρόνιμα, μετ᾿ εἰρήνης·
«Πατέρες, ἐτοῦτο ὅπου ἔποικα κι ἀπῆρα τὲς προνοῖες σας,
οὐδὲν σᾶς φταίω, μὰ τὸν Χριστόν, ἐσεῖς τὸ φταῖτε πλέον,
ἐπεὶ ἔπρεπε νὰ τὸ ἐξεύρετε καὶ νὰ τὸ ἐγροικᾶτε,
ὅτι ἂν ἐπῆραν οἱ Ρωμαῖοι -ὁ Θεὸς νὰ μὴ τὸ δώσῃ,-
τοὺς τόπους ὅπου ἔχομεν ἐδῶ εἰς τὴν Ρωμανίαν,
οὐδὲν ἀφῆναν γὰρ ἐσᾶς διατὶ εἶστε τῆς ἐκκλησίας
τοῦ νὰ κρατῆτε ἐδῶ προνοῖες καὶ νὰ ἔχετε προβέντες·
ἀλλ᾿ οὕτως σᾶς ἠθέλασιν φονέψει κι ἀκληρήσει,

Πηγή:
Χρονικόν του Μορέως - Βικιθήκη
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τελεια και αυτη η ιστορια σου anel!
πολυγραφοτατη εισαι αυτες τις μερες!!:clap:
αρκουδι και χλεμουτσι πηγα το καλοκαιρι!!
και μαλιστα στο αρκουδι φαγαμε σε μια σουπερ ταβερνα (δεν θυμαμαι ονομα, σπαω το κεφαλι μου) που ηταν ψηλα στο χωριο και ειχε θεα την παραλια!!!
ηταν σουπερ!!
οσο για το καστρο, εμεις το επισκεφτηκαμε βραδυ και σκιαχτηκαμε λιγο!!:haha:
ξερω οτι τα καλοκαιρια γινονται συναυλιες εκει και η ατμοσφαιρα ειναι φοβερη!δυστυχως ομως, εγω δεν πετυχα καμια!
αν βρεθειτε εκει πηγαιντε στον "πριγκιπα" για μπυριτσα!!α!και δοκιμαστε και την ποικιλια του, ειναι πολυ καλη!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπράβο Anel. Μου θύμησες τα μέρη που μέχρι τα 10 μου χρόνια περίπου επισκεπτόμουν τα καλοκαίρια, λόγω μισής καταγωγής. Η εικόνα του κάστρου φωτισμένου το βράδυ είναι από αυτές που μου έχουν μείνει περισσότερο στο μυαλό.

Επίσης, πριν από λίγα χρόνια ξεκινήσαμε να πάμε ΠΣΚ στην περιοχή, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το καλύτερο μας. Ξεκίνησε με λάστιχο στην "υπέροχη" εθνική οδό λίγο πριν την Πάτρα με αποτέλεσμα να φτάσουμε αρκετά αργά στο Αρκούδι, το δωμάτιο που μείναμε δεν ήταν και το καλύτερο, με ένα ψυγείο να βρυχάται το μισό βράδυ (το υπόλοιπο μισό το έβγαλα από την πρίζα) και το πρωί που βγήκαμε έξω ψάχναμε να βρούμε πού ακριβώς είναι η θάλασσα. Το χωριό είναι δίπλα στη θάλασσα, αλλά σχεδόν δε τη βλέπει.

Τελικά, στη συνέχεια περάσαμε αρκετά καλά και φάγαμε και καλό φαγητό.
Η δε θάλασσα αν και πάρα πολύ παγωμένη (από τις πιο κρύες που έχω βουτήξει) μου άρεσε. Ο βυθός είχε και πολλά άδεια κοχύλια που μάζεψα για τη συλλογή μου. Το αρνητικό για τα γούστα μου ήταν η πολλή άμμος, σε αντίθεση με τους περισσότερους που φαντάζομαι ότι την προτιμούν.
Στην παραλία τέλος, είχε και ένα πολύ συμπαθητικό beach bar, το οποίο λειτουργούσε από το πρωί με καφέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.952
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom