Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Καλησπέρα, θα πάμε πρώτη φορά στη Βιέννη, μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνουμε ; θελουμε ασφάλεια και να είμαστε κοντα στα βασικά αξιοθέατα. Από εκεί και πέρα θα άξιζε και μια μονοήμερη εκδρομή στην Σλοβακία( Μπρατισλάβα ) ; ή Σαλτσμπουγκ ; ποια είναι πιο εύκολα προσβάσιμη ;
 

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Καλησπέρα, θα πάμε πρώτη φορά στη Βιέννη, μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνουμε ; θελουμε ασφάλεια και να είμαστε κοντα στα βασικά αξιοθέατα. Από εκεί και πέρα θα άξιζε και μια μονοήμερη εκδρομή στην Σλοβακία( Μπρατισλάβα ) ; ή Σαλτσμπουγκ ; ποια είναι πιο εύκολα προσβάσιμη ;
Δεν θα φοβηθείς πουθενά στην Βιέννη. Το καλυτερο ειναι να μείνεις στο κέντρο της πόλης, αν βρεις κατι στα δικα σου οικονομικά εννοειται πως θα κλείσεις εκει. Εμείς κλείσαμε στο ibis wien hauptbahnhof γιατί προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο της Μπρατισλάβα και ήθελα να είμαι κοντά στα μμμ για Σλοβακία. Από το κέντρο είναι 9 λεπτά με το μετρό. Δεν το μετανιωσα που μειναμε εκει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο Κεντρικός σταθμός της Βιέννης είναι σχετικά νέο φρούτο, έχει περίπου μια δεκαετία που λειτούργησε. Μέχρι τότε, κεντρικός σταθμός ήταν ο Westbahnhof, και η περιοχή εκεί τριγύρω είχε γεμίσει ξενοδοχεία, που τώρα έχουν χαμηλώσει τις τιμές τους. Κάπκυ τις μισές από τις 10+ επισκέψεις μου στη Βιέννη τα τελευταία χρόνια έχω μείνει σ'εκείνη τη γειτονιά και δεν το έχω μετανιώσει. Είναι λαϊκή γειτονιά, ενώ έχει και καλή σύνδεση με το μετρό (αλλά πας και με τα πόδια κέντρο, από εμπορικό πεζόδρομο, αν έχεις όρεξη για λίγο περπάτημα). Α, και απευθείας λεωφορείο από/προς το αεροδρόμιο, και τη νύκτα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα, θα πάμε πρώτη φορά στη Βιέννη, μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνουμε ; θελουμε ασφάλεια και να είμαστε κοντα στα βασικά αξιοθέατα. Από εκεί και πέρα θα άξιζε και μια μονοήμερη εκδρομή στην Σλοβακία( Μπρατισλάβα ) ; ή Σαλτσμπουγκ ; ποια είναι πιο εύκολα προσβάσιμη ;
Ibis wien messe θεωρω απο τα πιο φθηνα της αλυσιδας ΑΛΛΑ ψαξε σ ολες τις περιοχες που σ ανεφεραν δεν θα εχεις θεμα φοβου πουθενα!μονοημερη αν θες να δεις αλλη χωρα τοτε ναι Μπρατισλαβα ή Μπρνο..αν θες να δεις κατι αλλο απο Αυστρια τοτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα το Γκρατζ!βεβαια δες ποσες διαθεσιμες μερες θα χεις Βιεννη,αν πας για 3 μερες τοτε δε πας κ καμια εκδρομη γιατι η Βιεννη εχει μπολικο υλικο απο μονη της
 

consan

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκουβερ, Κούβα
Καλησπέρα, θα πάμε πρώτη φορά στη Βιέννη, μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνουμε ; θελουμε ασφάλεια και να είμαστε κοντα στα βασικά αξιοθέατα. Από εκεί και πέρα θα άξιζε και μια μονοήμερη εκδρομή στην Σλοβακία( Μπρατισλάβα ) ; ή Σαλτσμπουγκ ; ποια είναι πιο εύκολα προσβάσιμη ;
Αρκετά οικονομικό δωμάτιο, εξαρτάται βέβαια και τι μήνα θα πας, είναι και το Exe Vienna. Έχω μείνει δυο φορές εκεί και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Αρκετά κοντά στη στάση του μέτρο, με το κέντρο να είναι γύρω στα 15 λεπτά. Μετά, τα αξιοθέατα είναι τα περισσότερα πολύ κοντά στο κέντρο όποτε μπορείς να τα βολέψεις. Μονοήμερη στην Μπρατισλάβα αξιζει αρκετά αν σκεφτείς πως είναι 1 ώρα διαδρομή με το λεωφορείο, Τσέκαρε το FlixBus για οικονομικά εισιτήρια (βγαίνουν πήγαινε-ελα μαξ 15 ευρώ το άτομο), και βλέπεις μια έξτρα χώρα της οποίας τα βασικά αξιοθέατα στο κέντρο της πόλης προλαβαίνεις να τα δεις.
Έξτρα προταση, πηγαινε για κοκτέιλ στο The sign lounge. Από τις πιο ωραίες εμπειριες σε κοκτέιλ.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Καλησπέρα, θα πάμε πρώτη φορά στη Βιέννη, μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνουμε ; θελουμε ασφάλεια και να είμαστε κοντα στα βασικά αξιοθέατα. Από εκεί και πέρα θα άξιζε και μια μονοήμερη εκδρομή στην Σλοβακία( Μπρατισλάβα ) ; ή Σαλτσμπουγκ ; ποια είναι πιο εύκολα προσβάσιμη ;
Στο Hilton ειχα μεινει κοντα στο παρκο Stadtpark νομιζω κ ειχε το καλυτερο στρωμα ξενοδοχειου που εχω κοιμηθει ποτε. Και οι 2 εκδρομες που λες ειναι ωραιες κ βολικες, εγω θα προτιμουσα Σαλτσμπουργκ, ειναι πιο ομορφο!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Στο Hilton ειχα μεινει κοντα στο παρκο Stadtpark νομιζω κ ειχε το καλυτερο στρωμα ξενοδοχειου που εχω κοιμηθει ποτε. Και οι 2 εκδρομες που λες ειναι ωραιες κ βολικες, εγω θα προτιμουσα Σαλτσμπουργκ, ειναι πιο ομορφο!
εχω μεινει στο Ibis Wienn Messe, διπλα στο μετρο, κοντα στο λουνα παρκ, μια σταση απο τα αξιοθεατα, ειναι καλο και φοηνο χωρις πολυτελειες
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Τα ibis ειναι σταθερη αξια! Μικρα δωματια, καθαρα και συνηθως καλο πρωινο.
το πρωινο ηταν εκτος τιμης , αλλα ειχε διπλα ενα καφε , με πολυ καλο καφε, κρουασαν , μηλοπιτες και αλλα καλουδια , 2 ατομα τρωγαμε και πιναμε με 8-9 ευρ...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα εμεις θα παμε για 4 μερες στη Βιεννη τελη Μαρτιου...ηθελα να ρωτησω αν εχει νυχτερινη ζωη και εφοσον εχει αν ειναι αρκετα ασφαλης η κυκλοφορια στην πολη μετα της 12...αν και πιστευω σε μια τετοια χωρα δεν θα υπαρχει κανενα θεμα.
Θα μενουμε στην περιοχη sankt marx.

Ευχαριστω πολυ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα εμεις θα παμε για 4 μερες στη Βιεννη τελη Μαρτιου...ηθελα να ρωτησω αν εχει νυχτερινη ζωη και εφοσον εχει αν ειναι αρκετα ασφαλης η κυκλοφορια στην πολη μετα της 12...αν και πιστευω σε μια τετοια χωρα δεν θα υπαρχει κανενα θεμα.
Θα μενουμε στην περιοχη sankt marx.

Ευχαριστω πολυ
Πιο ασφαλής πεθαίνεις. Ναι και για τη νυχτερινή ζωή, μην ακούς τι λένε οι γέροντες Παϊσιοι του φόρουμ, ό,τι θες βρίσκεις από ροκάδικα και ηλεκτρονική μουσική μέχρι στριπτιζάδικο και yodling.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom