Αχ ,βαχ!!!Τραβατε με κι ας κλαιω!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σταμάτα να ανησυχείς. Είναι πολύ καλή εταιρεία η Αερομπλουμ. Άλλωστε Ελληνίδα είσαι, μπάνιο ξέρεις.

Πέραν της πλάκας, στο εξωτερικό κάποιες αεροπορικές διοργανώνουν αντι-πετοφοβικά σεμινάρια. Έκανε μια φίλη μου πέρυσι στο Παρίσι και...γιατρεύτηκε.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σταμάτα να ανησυχείς. Είναι πολύ καλή εταιρεία η Αερομπλουμ. Άλλωστε Ελληνίδα είσαι, μπάνιο ξέρεις.
Ειναι σιγουρο οτι πεφτουν μονο σε λιμνες?
Αν ειναι ετσι καλυτερα να ταξιδευεις με ελαφρυ στομαχι

Μια αλλη λυση για το φοβο ειναι να κατεβασεις 5-6 τσιπουρακια πριν την πτηση.
Αν τελικα βρεις το αεροπλανο, ουτε που θα καταλαβεις ποτε εφτασες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στατιστικά, τα τελευταία εικοσιπέντε χρόνια η Aeroflot είχε λιγότερα ατυχήματα ανά εκατομμύριο πτήσεων απ' ότι η Αir France, ενώ τα μοναδικά ρωσικής κατασκευής αεροπλάνα που παραμένουν στο στόλο της, τα Il-96, θεωρούνται και είναι απ' τα ασφαλέστερα αεροσκάφη στον κόσμο, μιας και μετά από πάνω από είκοσι χρόνια πτήσεων δεν έχει συμβεί κανένα ατύχημα με αυτά.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
North εντοπισες ακριβως το θεμα μου...δεν φοβαμαι μονο τις πτησεις και συγκεκριμενα κοβεται η ανασα μου στις απογειωσεις , αλλα τρεμω τα ρωσικα αεροσκαφη συγκεκριμενα!!!!!Λοιπον οχι μονο θα πεταξω αλλα θα επιστρεψω και μονη μου κιολας...Αν δεν ξαναδιαβασετε ποστ μου να ξερετε οτι μια ανακοπη την επαθα!! Ευχαριστω ολους σας για την ψυχολογικη υποστηριξη..Κερναω βοτκες (αν και ειναι σκετο οινοπνευμα)!!!!
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ Μαρία δεν έχω πετοφοβία, αλλά έχω "ένα κάποιο" άγχος με το που θα υπάρξει η παραμικρή ανατάραξη... Δηλαδή ρίχνω ένα σφίξιμο στο πλάι του καθίσματος, στο χέρι του διπλανού μου, ότι βρεθεί πρόχειρο :p

Πριν από 2 χρόνια όμως ταξίδευα μόνη, και με αντιλήφτηκε ο κύριος παραδίπλα ότι είχα ένα κάποιο σφίξιμο, και μου έδωσε το εξής απλό επιχείρημα: όταν ταξιδεύω με το αυτοκίνητο, και πέφτω σε λακούβες, δεν τραντάζομαι; Πόσο μάλλον στον αέρα ενα τεράστιο μέσο που εξαρτάται η "σταθερότητα" του από τις καιρικές συνθήκες!

Δεν ξέρω, τώρα που το γράφω δε μου φαίνεται πολύ πειστικό, όμως αυτό με έκανε εμένα να το ξεπεράσω πλήρως:bleh:
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Εγώ Μαρία δεν έχω πετοφοβία, αλλά έχω "ένα κάποιο" άγχος με το που θα υπάρξει η παραμικρή ανατάραξη... Δηλαδή ρίχνω ένα σφίξιμο στο πλάι του καθίσματος, στο χέρι του διπλανού μου, ότι βρεθεί πρόχειρο :p

Πριν από 2 χρόνια όμως ταξίδευα μόνη, και με αντιλήφτηκε ο κύριος παραδίπλα ότι είχα ένα κάποιο σφίξιμο, και μου έδωσε το εξής απλό επιχείρημα: όταν ταξιδεύω με το αυτοκίνητο, και πέφτω σε λακούβες, δεν τραντάζομαι; Πόσο μάλλον στον αέρα ενα τεράστιο μέσο που εξαρτάται η "σταθερότητα" του από τις καιρικές συνθήκες!

Δεν ξέρω, τώρα που το γράφω δε μου φαίνεται πολύ πειστικό, όμως αυτό με έκανε εμένα να το ξεπεράσω πλήρως:bleh:
χαχαχαχαχαχα!!! Καλο θα μπορουσε να με καθησυχασει κι εμενα σε φαση που θα με επιανε πανικος αλλα γενικοτερα δεν με καθησυχαζει σχεδον τπτ!!! Το χειροτερο μου δε ειναι οταν αρχιζουν να ιδρωνουν τα χερια μου...Εν τω μεταξυ επειδη το καμαρι μου ειναι μεσα στα αεροπλανα εκνευριζεται που τρελαινομαι αλλα τι να κανω αφου φοβαμαι!!!Να φανταστεις εχω μαθει ολους τους θορυβους!!! Το παλευω ομως..που θα παει θα το ξεπερασω!!!! Εδω με Egypt πεταξα..!!!!!!!
 
Μηνύματα
39
Likes
1
(Φτου...και απο την αρχη!!!!Κατι πατησα και χαθηκε η απαντηση μου λιγο πριν πατησω υποβολη)

Μαρακι,κοιταμε καλα μεσα στα ματια (αν εχεις διαβασει ΜΙΚΡΟ ΝΙΚΟΛΑ,σκεψου τον κ. Σουπ....ε,τον κ.Ντεπον ηθελα να πω).

Σου μιλάει μια ομοιοπαθουσα!Αυτο που με τρομαζει στο αεροπλανο,ειναι το γεγονος οτι δεν εχω επιλογες.Αν δηλ αποφασισω οτι κουραστηκα και θελω να κατεβω,δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και νιωθω εγκλωβισμενη!Και οταν νιωθω εγκλωβισμενη,δεν μπορω να λειτουργησω φυσιολογικα!Μετα ερχονται και οι αρνητικες σκεψεις και ολοι οι φοβοι μου μαζεμενοι,χανω τον ελεγχο και δεν ξερω που παταω και που βρισκομαι!!!

Για μενα το αεροπλανο χωριζετε σε θεμα ασφαλειας και θεμα αν-ασφαλειας!

ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ:
-Αν σκεφτεις ποσες πτησεις εκτελουνται καθημερινα, και ποσα ατυχηματα εχουν καταγραφει στην ιστορια,οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα ειναι απο ελαχιστες εως μηδαμινες!Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να πεσεις απο εναν ουρανοξυστη εθελοντικα ή να σου ερθει κεραυνος στο κεφαλι!!
-Σκεψου και το προσωπικο των πτησεων!Αεροσυνοδοι,πιλοτοι,φροντιστες....βλαμμενοι ειναι να ρισκαρουν την ζωης τους για λιγα ευρωπουλα?Αρα,μαλλον εμεις ειμαστε τα βλαμμενα!!!Εγω δηλαδη.....ΕΣΥ εχεις ΗΔΗ ανεβει επιπεδο!!!!

ΘΕΜΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
Ειναι ακριβως αυτο που σου περιεγραψα πιο πανω!Το ολο θεμα ανασφαλειας ,πηγαζει απο το "ξενο" περιβαλλον,δηλ κατι που μας ειναι αγνωστο!Νομιζω ολοι μας λιγο πολυ φοβομαστε το αγνωστο!Τουλαχιστον εγω ετσι πιστευω!

Εσυ εφοσον ταξιδευεις με τον αντρα σου,τι εχεις να φοβηθεις?Εγω εχω τρομερη εμπιστοσυνη στον αντρα μου,νιωθω απιστευτη ασφαλεια και ξερω οτι ακομα και αν κατι παει στραβα (σε οποιαδηποτε περιπτωση και φαση της ζωης μου)αυτος θα διορθωσει το λαθος!Αρα....μην φοβασαι!Αν εχεις τον αντρα σου διπλα σου,προχωρα!!Δες το σαν μια καλη ευκαιρια,εν ωρα πτησης,να κανετε μια πολυ ωραια εκ βαθεων συζητηση!

Πολλα πραγματα μπορεις να κανεις στο αεροπλανο!Διαβασε το αγαπημενο σου βιβλιο,δες μια ταινια,πιασε κουβεντα με τους γυρω σου και τις αεροσυνοδους!Φαε!Κοιμησου!Προσευχησου!!Κρυψου στο μπανιο!!!

Ααα....και ενα τελευταιο:Αυτο που παρατηρησα σε μενα,δεν ειναι οτι φοβαμαι τοσο πολυ την πτηση....απλα εχω μαθει να λεω φοβαμαι,δεν μπορω,χωρις πραγματικα να το αισθανομαι ετσι μονο και μονο για να με νταντευουν οι αλλοι...μηπως βαθια μεσα σου κανεις και εσυ το ιδιο και δεν το εχεις καταλαβει???Εν κακο!!Γυναικες ειμαστε!!!!!!


Αντε,καλο ταξιδι.....με το καλο να πας,με το καλο να γυρισεις,καλα να περασεις και με το καλο να μου φερεις μια καταλευκη γουνα δωρο!Φιλια!!!
 
Μηνύματα
39
Likes
1
Ειναι σιγουρο οτι πεφτουν μονο σε λιμνες?
Αν ειναι ετσι καλυτερα να ταξιδευεις με ελαφρυ στομαχι
Μια αλλη λυση για το φοβο ειναι να κατεβασεις 5-6 τσιπουρακια πριν την πτηση.Αν τελικα βρεις το αεροπλανο, ουτε που θα καταλαβεις ποτε εφτασες
Εννοειται οτι ειναι 1000% σιγουρο οτι πεφτουν μονο σε λιμνες!!Απλα απο τα 5-6 τσιπουρακια την λιμνη,παιζει να την βλεπεις και βουνοπλαγια!

Και εννοειται παντα ταξιδευουμε με ελαφρυ στομαχι,με γεματο στομαχι,βαραινει το αεροπλανο,αλλαζει κεντρο βαρος....και μια επικειμενη πτωση ειναι αναποφευκτη!!

Τι λεω η γυναικα πρωινιατικα!!Μεχρι να σχολασω θα εχω λαλησει τελειως!Χικ!


:bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δε θα πω πολλα ..τα ειπαν θαυμασια οι προηγουμενοι συναδερφοι ..εε συμφορουμιτες ηθελα να πω...
Δεν εισαι πετοφοβικη...χαλαρωσε και μπες στο αεροπλανο.
Εχω γυρω μου πετοφοβικους που ΔΕΝ μπαινουν ..που να τους κανουν κινεζικα βασανιστηρια..που εχουν χασει γαμους..κηδειες ..στενων τους ανθρωπων λογω αυτου
Εφοσον οπως ειπες ηδη εχεις μπει ..εισαι σε καλο δρομο...μπορεις να τα καταφερεις
Οσο πιο πολυ το κανεις ..τοσο το συνηθιζεις
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αντε μπες βρε κοριτσι, κι αμα πεσει μην ξαναμπαινεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom