Αir Arabia - Όλα εδώ

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.537
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πέταξα με τη συγκεκριμένη εταιρεία προ ολίγων ημερών για Δελχί κι επέστρεψα από Νεπάλ. Πολύ χαμηλές τιμές και ως εταιρεία...είναι μια εταιρεία όπως όλες, κανένα πρόβλημα. Αν θες φαγητό, το πληρώνεις έξτρα κι οι τιμές είναι πολύ λογικές, γύρω στα 4 ευρώ για μια μεγάλη μπαγκέτα.

Αυτό που είναι απίστευτο είναι η πολιτική ακυρώσεών της: κλείνεις ό,τι θες, το ακυρώνεις όποτε θες (μέχρι και 24 ώρες πριν) με μόνο πρόστιμο 20 ευρώ τα οποία και σου αφαιρούν από την επόμενη πτήση που θα κάνεις μαζί τους. Επίσης, παρότι lo-co έχει γραφεία στην Αθήνα και σε πολύ κεντρικό σημείο μάλιστα (30 δευτερόλεπτα από τον ΗΣΑΠ της Βικτώρια), οπότε δε χρειάζεσαι καν πιστωτική κάρτα για να κλείσεις τα εισιτήριά σου, πας εκεί και πληρώνεις μετρητοίς με μια έξτρα χρέωση 10 ευρώ.

ΠΟΛΥ φτηνή, το μόνο catch που βρήκα είναι πως στο πρώτο check-in δε σου δίνουν την κάρτα επιβίβασης για το connecting flight, αλλά το παραλαμβάνει στη Sharjah. Κατά τα λοιπά, μετά από 16 μέρες ταξίδι που κόστισε...744ευρώ (όχι το αεροπορικό...όλο το ταξίδι εννοώ, με διαμονές, βίζες, εσωτερικές μετακινήσεις, φαγητά κλπ) το μόνο που έχω να πω στην air arabia είναι... شكرا!
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Τηλεφώνησα σήμερα στα γραφεία τους στην Αθήνα και μου είπαν τα εξής όσον αφορά τις ακυρώσεις.

1) Τα ακυρωτικά είναι 20ευρώ ανά πτήση και όχι συνολικά για το εισιτήριο. Αν ακυρώσεις ένα ταξίδι πχ Αθήνα - Delhi με επιστροφή, τα ακυρωτικά είναι 4 x 20ευρώ = 80ευρώ. Τα χρήματα αυτά χάνονται οριστικά.
2) Τα υπόλοιπα χρήματα δεν σου επιστρέφονται αλλά μένουν στο λογαριασμό σου στην Αirarabia και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλες πτήσεις μέσα σε ένα χρόνο. Αν μέσα στον επόμενο χρόνο δεν πας πουθενά μαζί τους, τα χάνεις.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έτσι που τα λές ειναι..
αλλά εσύ νόμιζα οτι ήθελες να ακυρώσεις την emirates και να πάς με την airarabia...
καθε εταιρεία έχει και διαφορετική πολιτική.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ναι αυτό που λες ήθελα να κάνω. Απλά ήθελα να μάθω την πολιτική των ακυρώσεων γιατί ποτέ δεν ξέρεις. :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και η δική μου εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρεία είναι θετική. Είχα πετάξει πριν κάποια χρόνια για Σρι Λάνκα κι αν εξαιρέσει κανείς ότι δεν σερβίρουν φαγητό σε όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις υπόλοιπες εταιρείες. Χάρηκα ιδιαίτερα που έβαλαν δρομολόγια από Αθήνα (ποιός πάει Νεπάλ με 375ευρώ;;;). Το μόνο αρνητικό είναι το αεροδρόμιο του Sharjah που μου θύμισε αρχιτεκτονικά... τζαμί, είναι αρκετά μικρό και δεν προσφέρει ιδιαίτερες ανέσεις. Το Ντουμπάι (μπρρρρ) απέχει λίγο με ταξί (τότε είχα πληρώσει 15 ευρώ)
 

πεπε

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΤΑΩ ΓΙΑ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΜΕ AIR ΑRΑΒΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟ ΧΗΡΟΑΠΟΣΚΕΥΕΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ:rolleyes:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον μεταφερθηκε το ποστ σου στο σωστο φορουμ, επισης δε γραφουμε με κεφαλαια, διοτι αυτο δειχνει οτι φωναζουμε.
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
να εισαι καλα fotast με τα ωραια σου νεα . ακουγεται ενδιαφερον μια φτηνη βολτα στην σαουδικη αραβια :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
να εισαι καλα fotast με τα ωραια σου νεα . ακουγεται ενδιαφερον μια φτηνη βολτα στην σαουδικη αραβια :)
Τι το θες τώρα και εσύ και ανοίγεις νέα "μέτωπα" ? Ενα δεν σου φτάνει? Αδηφάγο αγόρι...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom