Ουγγαρία ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλημέρα σας....
Κοιτάζοντας εχθές στο internet.....διαπίστωσα οτι για το Πάσχα έχει φτηνά αεροπ.εισητήρια (Malev) για την Βουδαπέστη....καλή ιδέα νομίζω....
Θα ήθελα την βοήθεια σας....πόσες μέρες είναι αρκετές,σε ποια περιοχή ειναι καλα να κλείσο ξενοδοχείο, διάφορα αξιοθέατα εκτός πόλης αλλα και εντός,η εποχή σας είναι καλή ή όχι.... κτλ.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλημέρα και από μένα.

Έμεινα μόνο μια μέρα Βουδαπέστη, είδα τα βασικότερα από την πόλη. Νομίζω ότι δεν προσφέρεται για να μείνεις αποκλειστικά στην πόλη πολλές μέρες (max 3 θα έλεγα).

Σε σχετικά κοντινές αποστάσεις είναι η Βιέννη και η Πράγα μπορείς να προγραμματίσεις μια βόλτα με αυτοκίνητο/τρένο εκεί.

Σ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
H αλήθεια είναι οτι η Πράγα είναι σε σχετικά κοντινή απόσταση... γύρω στις 8 ώρες... 2 τσιγάρα δρόμος... Να υποθέσω ότι την μπερδέψατε με την Μπρατισλάβα γιατί αλλιώς δεν παλεύεστε...

Βουδαπέστη θέλεις 4 μέρες στο χαλαρό για να την ευχαριστηθείς... Η πόλη ασφαλώς και είναι υπέροχη... Extra tip τα λουτρά (να πάρεις μαγιό) και το εντυπωσιακό πάρκο με τα σοσιαλιστικά αγάλματα έξω από την πόλη...Εκτός της Μπρατισλάβα (που πρέπει να είναι πρώτη επιλογή σου για εκδρομή) και της Βιέννης(που σαφώς και χρειάζεσαι 4-5 μέρες γιαυτό και δεν θα την πρότεινα) που όντως είναι σε απόσταση δίωρου και γίνονται ευκολα διήμερα και τριήμερα με το τρένο, καλή περίπτωση είναι η λίμνη Μπάλατον αλλά εξαρτάτε από τον καιρό που θα συναντήσεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλή περίπτωση είναι η λίμνη Μπάλατον αλλά εξαρτάτε από τον καιρό που θα συναντήσεις...
που στη λιμνη? γιατι εκανα το γυρο off season (απριλιο) μενοντας Σιοφοκ και ηταν πολυ παρακμιακα. δεν ξερω αν αξιζει το κοπο να τη συνιστας αυτη την εποχη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κανονικά δεν έχεις δίκο εσύ ότι κι αν πεις αλλά επί του προκειμένου αν ο καιρός δεν είναι καλός όντως δεν αξίζει... Εγώ είχα την ευτυχία καμμιά 10 χρόνια πριν να κάνω Πάσχα στο Pecs που είναι σε απόσταση βολής από την λίμνη και θυμάμαι είχαμε κάνει μονοήμερη στην λίμνη... ο καιρός ήταν υπέροχος και η λίμνη ιδανική... Eίχαμε πάει δυτικότερα από το Siofok στο BALATONBOGLAR και στο Balatonbereny... Eντύπωση μου είχαν κάνει 2-3 όμορφα κάστρα αλλά δυστυχώς δεν συγκράτησα ονόματα...
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
H αλήθεια είναι οτι η Πράγα είναι σε σχετικά κοντινή απόσταση... γύρω στις 8 ώρες... 2 τσιγάρα δρόμος... Να υποθέσω ότι την μπερδέψατε με την Μπρατισλάβα γιατί αλλιώς δεν παλεύεστε...
Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς, αν καπνίζεις ένα τσιγάρο ανά 2,5 ώρες, τότε θα φτάσεις Πράγα σίγουρα πριν το τρίτο, ίσως και το δεύτερο....

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/dyn/controller/Itineraires?strStartAddress=&strDestAddress=&strStartMerged=prague&strDestMerged=budapest&strStartCityCountry=EUR&strDestCityCountry=EUR&empriseW=600&empriseH=310&intItineraryType=0&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0|EUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=16%2F2%2F2009&indemnite=0
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ίσως έτσι, γιατί εγώ αν κάπνιζα, θα ήθελα να απολαμβάνω τα τσιγάρα μου... έχω την κακιά συνήθεια να κάνω και καμμιά στάση ο φουκαράς για να πιώ κανένα ποτήρι νερό... Επειδή έχω πάει, θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι με στάσεις και την σχετική κίνηση που θα βρεις στο ring road οι 7 ώρες είναι δεδομένες...

Αλλά γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας, αν εσύ νομίζεις ότι 600χλμ. είναι δίπλα γιατί να στο χαλάσω εγώ... Απλά αναφέρουμε αυτά τα 600χλμ. να τα έχει υπόψιν ο φίλος μας και αν κι αυτός το θεωρεί δίπλα ας πεταχτεί μια βολτίτσα για ένα καφέ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ίσως έτσι, γιατί εγώ αν κάπνιζα, θα ήθελα να απολαμβάνω τα τσιγάρα μου... έχω την κακιά συνήθεια να κάνω και καμμιά στάση ο φουκαράς για να πιώ κανένα ποτήρι νερό... Επειδή έχω πάει, θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι με στάσεις και την σχετική κίνηση που θα βρεις στο ring road οι 7 ώρες είναι δεδομένες...

Αλλά γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας, αν εσύ νομίζεις ότι 600χλμ. είναι δίπλα γιατί να στο χαλάσω εγώ... Απλά αναφέρουμε αυτά τα 600χλμ. να τα έχει υπόψιν ο φίλος μας και αν κι αυτός το θεωρεί δίπλα ας πεταχτεί μια βολτίτσα για ένα καφέ...
Πάντως εγώ τα είχα κάνει αυθημερόν one-way και με (πολύωρες) στάσεις σε Devin και Bratislava (Τρίτη 29/4/2008). Κίνηση βρήκαμε μόνο στη Βουδαπέστη.
Για επιστροφή την ίδια μέρα ούτε συζήτηση, βέβαια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πάντως εγώ τα είχα κάνει αυθημερόν one-way και με (πολύωρες) στάσεις σε Devin και Bratislava (Τρίτη 29/4/2008). Κίνηση βρήκαμε μόνο στη Βουδαπέστη.
Για επιστροφή την ίδια μέρα ούτε συζήτηση, βέβαια.
Σωστός ο taver...
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
Εμείς είχαμε μείνει Βουδαπέστη 5 μέρες και είδαμε πάρα πολλά πράγματα στο πολύ χαλαρό..
Dimi1977 όσον αφορά το κάπνισμα θα έχεις ένα θεματάκι.. Στον δρόμο άνετα θα καπνίζεις.. :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Βουδαπέστη θέλεις 4 μέρες στο χαλαρό για να την ευχαριστηθείς... Η πόλη ασφαλώς και είναι υπέροχη... Extra tip τα λουτρά (να πάρεις μαγιό) και το εντυπωσιακό πάρκο με τα σοσιαλιστικά αγάλματα έξω από την πόλη......
αυτές τις 4 μέρες τι αξίζει κανείς να δει,να περπατήσει να επισκεφτεί;:roll:
το μόνο που ξερω απο Βουδαπέστη ειναι η ωραία γέφυρα που έχει και εχω ακουστά τα φημισμένα λουτρά της, χωρίς να γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο!

Καμία καλή πρόταση για φαγητό και συγκεκριμένα για γκούλας;:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom