Σιγκαπούρη Βίζα για Σιγκαπούρη

Samion

Member
Μηνύματα
10.389
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τον Νοέμβρη του '23 που είχα μεγάλο layover σε Σιγκαπούρη, είχα πάει να βγάλω την Arrival από τα μηχανήματα που είχε (ακόμα) στο αεροδρόμιο. Έρχεται ένας κύριος από το immigration και μου λέει ότι δεν χρειάζεται και βγαίνω από τις αυτόματες πόρτες, σκανάροντας απλά το Ελληνικό διαβατήριο. Σκάναρα το διαβατήριο και βγήκα, χωρίς ο άλλος υπάλληλος που ήταν δίπλα από τις αυτόματες πόρτες να ζητάει κάτι άλλο από όσους έφευγαν (όπως και από εμένα).

Επίσης, στα μηχανήματα δεν υπήρχαν άτομα (εγώ ήμουν ο μόνος που κατευθύνθηκα προς αυτά).

Και όταν γύρισα το απόγευμα στο αεροδρόμιο, δεν υπήρχε κανείς που να ελέγχει τις Arrival Cards. Μόνο το διαβατήριο μέχρι και την επιβίβαση.
Τωρα τη ζητανε. Μερικες ερωτησεις και health declaration ειναι. Διαδικασια δευτερολεπτων ον λαιν στο σχετικο σαιτ. Ουδεις λογος να μη τη συμπληρωσει καποιος.
 

erodios

Member
Μηνύματα
118
Likes
517
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τον Νοέμβρη του '23 που είχα μεγάλο layover σε Σιγκαπούρη, είχα πάει να βγάλω την Arrival από τα μηχανήματα που είχε (ακόμα) στο αεροδρόμιο. Έρχεται ένας κύριος από το immigration και μου λέει ότι δεν χρειάζεται και βγαίνω από τις αυτόματες πόρτες, σκανάροντας απλά το Ελληνικό διαβατήριο. Σκάναρα το διαβατήριο και βγήκα, χωρίς ο άλλος υπάλληλος που ήταν δίπλα από τις αυτόματες πόρτες να ζητάει κάτι άλλο από όσους έφευγαν (όπως και από εμένα).
Επίσης, στα μηχανήματα δεν υπήρχαν άτομα (εγώ ήμουν ο μόνος που κατευθύνθηκα προς αυτά).
Και όταν γύρισα το απόγευμα στο αεροδρόμιο, δεν υπήρχε κανείς που να ελέγχει τις Arrival Cards. Μόνο το διαβατήριο μέχρι και την επιβίβαση.
Πιθανόν με τη σάρωση του διαβατηρίου να συμπληρώθηκαν αυτόματα τα στοιχεία της κάρτας άφιξης. Εξάλλου το ελληνικό διαβατήριο είναι από τα καλύτερα στον κόσμο (Κατάταξη Διαβατηρίων - link Power Game).
Τον Ιανουάριο '24 πάντως εγώ βγήκα έξω έχοντάς την συμπληρώσει διαδικτυακά (SG Arrival Card (SGAC) with Electronic Health Declaration).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.845
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom