Βαλίτσες Rimowa

rouvasi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Διαβάζω το forum αρκετό καιρό,

Αιτία του post μου είναι μια επίσκεψη πριν λίγες ημέρες σε γνωστό πολυκατάστημα, στο κέντρο της Αθήνας και ειδικότερα το κατάστημα με είδη ταξιδίου που βρίσκεται στον τελευταίο όροφο.

Εκεί είδα τις βαλίτσες Rimowa και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από το βάρος τους, όπως και από την τιμή τους:(.
Είναι φτιαγμένες από ένα νέο υλικό (δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου το είπε ο πωλητής) το οποίο είναι άθραυστο και επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση άμεσα και επίσης είναι πάρα πολύ ελαφριές.
Το μοντέλο που είδα ήταν της σειράς Salsa είχε διαστάσεις 74,5x49,5x27,5 (82 λίτρα) βάρος 3,5 κιλά και έχει 4 ανεξάρτητες ρόδες.

Θα με καλύψει μια τέτοια βαλίτσα σε ένα 10ήμερο ταξίδι?, το συγκεκριμένο μοντέλο είναι το μεγαλύτερο και είναι μέσα στα όρια που θέτουν οι αεροπορικές εταιρίες (σύνολο 157cm)

Έχετε να προτείνεται κάτι αντίστοιχο? που να έχει τις ίδιες ιδιότητες (άθραυστο και ελαφρύ υλικό) αλλά σε καλύτερη τιμή?

Αξίζει να ψάξω Αθήνα ή θα βρω κάτι καλύτερο στο ταξίδι που θα κάνω τα Χριστούγεννα στη Νέα Υόρκη?

Γ
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
μολις γυρισα απο νεα υορκη και πηρα 2 απο αυτες τις βαλιτσες, απο το υλικο που περιγραφεις το οποιο λεγετε πολυκαρμπονικο με λιγοτερο απο 100ε.επισεις αξιζει να τις γεμισεις εκει!!!!!!!!
 

rouvasi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
μολις γυρισα απο νεα υορκη και πηρα 2 απο αυτες τις βαλιτσες, απο το υλικο που περιγραφεις το οποιο λεγετε πολυκαρμπονικο με λιγοτερο απο 100ε.επισεις αξιζει να τις γεμισεις εκει!!!!!!!!

Μπορείς να μου πεις περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο καθώς και από ποιο κατάστημα της πήρες?
Ευχαριστώ
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τις συγκεκριμενες τις ειχα αγορασει και εγω απο το Αμστερνταμ, δυστηχως δεν θυμαμαι την τιμη αλλα ποιοτητα ηταν πολυ καλες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αξίζει να ψάξω Αθήνα ή θα βρω κάτι καλύτερο στο ταξίδι που θα κάνω τα Χριστούγεννα στη Νέα Υόρκη?
Προφανώς και στη Ν. Υόρκη έχει πολύ καλύτερη επιλογή από είδη, σε πολύ καλύτερες τιμές. Το ερώτημα όμως είναι πόσο από το χρόνο σου στη Ν. Υόρκη θες να το διαθέσεις σε shopping (και την αντίστοιχη έρευνα αγοράς)?
 

rouvasi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Προφανώς και στη Ν. Υόρκη έχει πολύ καλύτερη επιλογή από είδη, σε πολύ καλύτερες τιμές. Το ερώτημα όμως είναι πόσο από το χρόνο σου στη Ν. Υόρκη θες να το διαθέσεις σε shopping (και την αντίστοιχη έρευνα αγοράς)?
1-2 ημέρες είναι αφιερωμένες στο Shopping, οπότε θα κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς.
Το πιθανότερο είναι να πάρω μαζί κάποιες παλιές και να τις παρατήσω εκεί.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
φυσικα και να διαθεσεις και μια και δυο μερες στο shopping αν φυσικα εχεις αρκετο χρονο στη διαθεση σου για να μη χασεις και την μοναδικη new york.δε θα σου προτεινα να σπαταλας χρονο σε ερευνα αγορας γιατι οι τιμες ειναι τοσο εξευτελιστικες που δε χρειαζετε να γινομαστε και μιζεροι για μερικα $.η αλλιως ο χρονος ειναι χρημα!!!
στο new jersey πηγα εγω για τα "χοντρα ψωνια"σ'ενα mall "garden κατι..."sorry δεν θυμαμαι ακριβως γιατι με πηγε μια φιλη μου.το συγγεκριμενο ειναι outlet και το σημαντικο ειναι οτι δεν εχει πουθενα tax γιατι εκει θα βαρεθεις να υπολογιζεις αλλα και αλλα να πληρωνεις στο τελος(+φορους +gratuity)
οι βαλιτσες ειναι jordan της air jordan
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Τις συγκεκριμενες τις ειχα αγορασει και εγω απο το Αμστερνταμ, δυστηχως δεν θυμαμαι την τιμη αλλα ποιοτητα ηταν πολυ καλες
καλημερα.επειδη σε κανα μηνα θα ταξιδεψω και γω αμστερνταμ και σκεφτομουνα να αγορασω βαλιτσα απο δω.εσυ απο ποιο μαγαζι τη πηρες?και αν ειναι ευκολο να μου λεγες τις διαστασεις και ποσο τη πηρες.ευχαριστω
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
καλημερα.επειδη σε κανα μηνα θα ταξιδεψω και γω αμστερνταμ και σκεφτομουνα να αγορασω βαλιτσα απο δω.εσυ απο ποιο μαγαζι τη πηρες?και αν ειναι ευκολο να μου λεγες τις διαστασεις και ποσο τη πηρες.ευχαριστω
σορυ ακυρο δεν ειδα οτι εγραφες οτι δε θυμασαι τη τιμη...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
καλημερα.επειδη σε κανα μηνα θα ταξιδεψω και γω αμστερνταμ και σκεφτομουνα να αγορασω βαλιτσα απο δω.εσυ απο ποιο μαγαζι τη πηρες?και αν ειναι ευκολο να μου λεγες τις διαστασεις και ποσο τη πηρες.ευχαριστω
Για κοιτα εδω μηπως βρεις κατι που σε ενδιαφερει: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...-%F7%E5%E9%F1%E1%F0%EF%F3%EA%E5%F5%DE%F2.html
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
rouvasi οι συγκεκριμενες βαλιτσες θεωρουνται οι καλυτερες στον κοσμο.(ειναι η πρωτη εταιρεια που ξεκινησε να φτιαχνει βαλιτσες,απο το 1898).η σειρα salsa ειναι η πιο ελαφρια,την βγαζει με 4 ροδες και με 2 ροδες.φαντασου οτι αυτη με τις 2 ροδες ζυγιζει η μεγαλη(104 λιτρα χωρητικοτητα) 3,8 κιλα(εμενα μου αρεσει η salsa deluxe).με αυτο το υλικο βγαζουν και αλλες εταιρειες βαλιτσες οπως delsey και samsonite αλλα η διαφορα ειναι οτι η rimowa χρησιμοποιει τo καθε αυτου polycarbonate ενω οι αλλες ειναι απο ανακυκλωμενο polycarbonate.με λιγα λογια ειναι η πρωτη που χρησιμοποιησε αυτο το υλικο και ξερει και πως να το χρησιμοποιει,δηλαδη αλλη θερμοκρασια πρεπει να εχει το κεντρο της βαλιτσας για να κατασκευαστει και αλλη οι γωνιες της.και επιπλεον κατασκευαζονται στην γερμανια και εχουν και 5 χρονια εγγυηση.αντε, καλα ψωνια...ειτε εδω ειτε νεα υορκη!μιας και πας αμερικη κοιτα τις βαλιτσες tumi,ειναι πανακριβες γενικα αλλα επειδη ειναι αμερικανικη εταιρεια θα τις βρεις σε χαμηλοτερη τιμη.

Υ.Γ τις πουλαει και η lufthansa.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom