Βαλκανιζατέρ FM

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Χρήστος (Τσιαμούλης) είναι καλός μου φίλος και κάποτε δάσκαλός μου.
Νάσαι καλά Έρση που μας τους θύμησες.
Να του πεις από μέρος μου ενα πολύ μεγαλο ευχαριστω για την μεγαλη απόλαυση που μου χάρησαν.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στο ταξίδι μου πέρυσι στο Gaziantep, γυρνάγαμε από την εκδρομή στην Αντιόχεια και τραγουδάγαμε το ΑΠΟ ΞΕΝΟ ΤΟΠΟ εναλλάξ με τους Τούρκους φίλους μας στις δύο γλώσσες. Από τις πιο όμορφες εμεπιρίες της ζωής μου. Σε ευχαριστώ Έρση!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ας πάω μέχρι το όμορφο και πλούσιο σε μουσική (και όχι μόνο) παράδοση νησί της Κρήτης.
Η πρωτη μου μουσική επαφη με την κρητικη παραδοση υπήρξε αυτο ακριβως το τραγούδι από αυτον ακριβώς τον δίσκο. Πολύ συγκινήθηκα που το βρηκα στο you tube:
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και μια και επιασα τους κρητικους μουσικους ας αναφερθω και στους αγαπημενους μου Χαινηδες:
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν μπράβο σας, έλειψα 3 ώρες και γεμίσατε 2 σελίδες τραγούδια. Το ένα καλύτερο από το άλλο. Έρση νομίζω ότι έχουμε την ίδια δισκοθήκη.

Εν πάσει περιπτώσει θα βάλω και γω ένα ελληνικό τραγούδι. Αλλά πρέπει να σας πω ότι έχω ένα πρόβλημα, ειδικά με τα Ελληνικά τραγούδια, το που δηλαδή σταματάνε τα "ethnic" και ξεχωρίζουν από τα λοιπά τραγούδια. Γι'αυτό και οι επιλογές μου είναι πάντα με αμφιβολία.

Λοιπόν από τους αγαπημένους μου Χειμερινούς Κολυμβητές, τον Αργύρη Μπακιρτζή και τον Λουδοβίκο των Ανωγείων "Ο ερωτευμένος Φούρναρης"




Μύρισε όλη η γειτονιά
από του φούρνου την καπνιά
έκαψε ο Γιάννης το ψωμί
μαύρισε το σουσάμι,
όπως εκάηκε κι αυτός
από τα μάτια της Φιλιώς
πίσω από το τζάμι

Τα φαγητά της Κυριακής
καήκανε από νωρίς
μα κείνος πέρα βρέχει
μόνο η Αβέρσω η χοντρή
εκούνησε την κεφαλή
γιατί τονε κατέχει

Μαύρισε όλη η γειτονία
από του φούρνου την καπνιά
μα κείνος πέρα βρέχει
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Ένα ακόμα τραγούδι από τους Χειμερινούς Κολυμβητές και τον δίσκο τους "Η μαστοράντζα του Ερντεμπίλ" το τραγούδι "Ο γιός του τυφλού".

Το τραγούδι αναφέρεται στο Κιόρογλου λαϊκο ηρωα των Τούρκων που εδρασε κυρίως στη Μικρά Ασία, αν και η καταγωγή του ήταν από την Καππαδοκία. Είναι ήρωας – επαναστάτης, προστάτης των φτωχών και καταπιεσμένων, ενάντια στους ισχυρούς. Η αίγλη που τον συνόδευε ήταν τόση, που το όνομά του ήταν θρύλος και ανάμεσα στους χριστιανικούς πληθυσμούς. Και σήμερα έχει επιβιώσει ένας μουσικός σκοπός, που φέρει το όνομά του και αποτελεί τον τοπικό ύμνο της Αγίας Παρασκευής Λέσβου, ακουγόμενος σε πανηγύρια και εορταστικές εκδηλώσεις.



Τον είδα να ΄ρχεται μεσ΄απ΄ τα χιόνια
καλπάζει ανάλαφρος στην καταχνιά,
με τ΄ άσπρο του άλογο απ΄ άλλα χρόνια
σαν παραμύθι απ΄τα παλιά.

Γκελ καρντάσι γκελ,
εγώ είμ΄ο Κιόρογλου
γιος του τυφλού.

Στους κάμπους διάβηκε μες το λιοπύρι
ίδιος Αρχάγγελος, τρελλός Βοριάς
κι όπου κι αν πάτησε κόκκινοι κρίνοι
φυτρώσαν χάρισμα της λεβεντιάς.

Γκελ καρντάσι γκελ,
εγώ είμ΄ο Κιόρογλου
γιος του τυφλού.

Μες το μαρμάρινο κι αβέρτο αλώνι
τους δράκους πάλεψε με τα φτερά
κι΄όσοι τον γνώρισαν σαστίσαν όλοι
και κάποιο κλάψανε από χαρά.

Γκελ καρντάσι γκελ,
εγώ είμ΄ο Κιόρογλου
γιος του τυφλού.

Κι είπα καρντάσι μου τι με κοιτάζεις
φόρα το ρούχο σου το κρεμεζί
καβάλα στ΄άλογο και μη διστάζεις
βιτσιά στο φάρο σου κι έλα μαζί.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μετά από ένα τόσο ωραίο και αναλυτικό αφιέρωμα στην Ελληνική παραδοσιακή μουσική, ξαναγυρνάμε στην Ρουμανία για να ακούσουμε το τραγούδι tchiki-tchiki από το soundtrack της ταινίας του Tony Gatlif "Transylvania"




 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ο βασιλιάς των τσιγγάνων

Το 2008 σίγησε η μεγάλη μουσική φωνή της Σερβίας. Ο "βασιλιάς των τσιγγάνων", ο"άνθρωπος με τη χρυσή φωνή", ο "Φρανκ Σινάτρα των τσιγγάνων", ο 72χρονος Saban Bajramovic σταμάτησε να ζει ανάμεσά μας. Ο Saban Bajramovic στα 19 του χρόνια το'σκασε από τον στρατό για να πάει να βρει την αγαπημένη του με αποτέλεσμα να καταδικαστεί σε πεντέμισυ χρόνια φυλακή. Στην διάρκεια των πεντέμισυ αυτών χρόνων ο Saban Bajramovic μεταμορφώθηκε σε αυτό, που γνωρίσαμε αργότερα. Μορφώθηκε μόνος του διαβάζοντας πάνω από 20.000 βιβλία και άρχισε να τραγουδάει στην ορχήστρα της φυλακής τραγούδια jazz και πιό συγκεκριμένα κομμάτια του Λουίς Αρμστρογκ, του Φρανκ Σινάτρα και του Τζον Κολτρεϊν. Είναι ο συνθέτης του τραγουδιού "Djelem djelem", που θεωρείται ο ύμνος των τσιγγάνων. Εξέδοσε πάνω από 20 δίσκους και 50 singles και τραγούδησε στην ταινία "Μαύρος γάτος, άσπρος γάτος" του Κοστουρίτσα και στον δίσκο "Queens and Kings" με τους Fanfare Ciocarlia.

1. Djelem Djelem



2. Maruska

 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μία αστεία καταχώρηση, αλλά μέσα στο θέμα του τοπικ.
Ελληνική παραδοσιακή καραγκούνα μονταρισμένη απόλυτα με "Χοντρό-Λιγνό".


 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αυτά τα μοντάζ είναι απίστευτα. Όπως εκείνο με τις μαϊμούδες που χόρευαν πεντοζάλι
ή το άλλο με τους πιγκουίνους που χόρευαν ποντιακό.:haha::haha:

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.516
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom