Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
οπως βλεπετε στα αριστερα της οθονης σας το Πασχα φευγω για Βαρκελωνη. 5 μερουλες με το αμορε. θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας και τις πολυτιμες συμβουλες σας στα εξης:

α) θελω να επισκευθω και το μουσειο του μεγαλου Salvador Dali στο Figueres. μου λενε οτι ειναι μακρια και θα χασω μια μερα την οποια θα μπορουσα να την εκμεταλλευθω γυριζοντας τα σοκακια της Βαρκελωνης. Εσεις τι λετε? αξιζει να παω? και αν ναι, ποιος ειναι ο καλυτερος, γρηγοροτερος και φυσικα οικονομικοτερος τροπος? πρεπει να κλεισω εισητηρια online για να αποφυγω τις ουρες?
β) εμαθα οτι και στο μουσειο του Πικασο εχει τεραστιες ουρες. πειτε μου την εμπειρια σας
γ) και για οτι αλλο εδω ειμαι και περιμενω...

ευχαριστω πολυ:spain01:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Κάποιοι φίλοι το καλοκαίρι πήγαν μέχρι το Μουσείο Νταλί αλλά δεν μπήκαν γιοτί έπρεπε να είχαν κλείσει. Βέβαια τώρα δεν είναι καλοκαίρι και δεν θα έχει τόσο κόσμο αλλά για ψάξε το.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ειδα οτι με το τρενο ειναι μιαμιση ωρα περιπου και εχει αρκετα δρομολογια.μπηκα και στο site του μουσειου αλλα δεν κλεινουν εισητηρια εαν δεν εισαι γκρουπ
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ίσως κάποιο πρακτορείο εκεί που δίνει μεταφορά και είσοδο. Θα ψάξω γιατί έχω κάτι φυλλάδια. Αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
οπως βλεπετε στα αριστερα της οθονης σας το Πασχα φευγω για Βαρκελωνη. 5 μερουλες με το αμορε. θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας και τις πολυτιμες συμβουλες σας στα εξης:

α) θελω να επισκευθω και το μουσειο του μεγαλου Salvador Dali στο Figueres. μου λενε οτι ειναι μακρια και θα χασω μια μερα την οποια θα μπορουσα να την εκμεταλλευθω γυριζοντας τα σοκακια της Βαρκελωνης. Εσεις τι λετε? αξιζει να παω? και αν ναι, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?
Ο καλυτερος τροπος για να τα δειτε ολα και να φυγετε κι οι δυο σας ευχαριστημενοι ειναι να πας εσυ στο μουσειο και το αμορε στα σοκακια της Βαρκελωνης:haha:(χαρα που θα κανει μολις το διαβασει):haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
καλα τι εισαι βαλτος ???? συνεχεια μου γκρινιαζει οπου και να παμε οτι τον τρεχω στα μουσεια και στις πινακοθηκες και αυτη την φορα ασκησε βετο!!! μονο 2 μουσεια μου ειπε.....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ίσως κάποιο πρακτορείο εκεί που δίνει μεταφορά και είσοδο. Θα ψάξω γιατί έχω κάτι φυλλάδια. Αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.
ευχαριστω παρα πολυ θα περιμενω:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
καλα τι εισαι βαλτος ???? συνεχεια μου γκρινιαζει οπου και να παμε οτι τον τρεχω στα μουσεια και στις πινακοθηκες και αυτη την φορα ασκησε βετο!!! μονο 2 μουσεια μου ειπε.....
Εγω σου βρηκα τη λυση για να ειστε κι οι δυο ευχαριστημενοι.:lol:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αυτο δεν παιζει!!!! ακους εκει θα παμε τοσο δρομο και θα θελει να κανει βολτες !!!! χα, τον γελασανε..ασε που μετα τελικα του αρεσει και πηγαινει στους φιλους του και κοκορευεται γιαυτα που ειδε!!!!
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κι εγώ έχω προγραμματίσει Μαδρίτη - Βαρκελώνη, οχτώ μέρες, στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου. Έχω ήδη κλείσει ξενοδοχεία και τα σχετικά...(Στη Μαδρίτη το Westin Palace και στην Βαρκελώνη το Majestic.
Από την Μαδρίτη δεν θα πάμε αεροπορικώς Βαρκελώνη, αλλά με το τρένο. Είναι αυτό το καινούργιο που παει σε 2 ώρες και 40 λεπτά. Ονομάζεται Renfe (bullet train) και μπορείτε να βρείτε στοιχεία στο διαδίκτυο.

Είχα δει την έκθεση Dali όταν είχε μεταφερθεί αυτούσια στο Tate Modern του Λονδίνου, πριν αρκετά χρόνια. Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, αλλά βέβαια τα γούστα στην τέχνη είναι υποκειμενικά. Αν είχα να διαλέξω πάντως ανάμεσα σε μια επίσκεψη στο Μουσείο και μια βόλτα στις γειτονιές του Barri Gotic και στο El Raval, θα διάλεγα το δεύτερο.
Το Μουσείο Πικάσο σίγουρα αξίζει τον κόπο. Έχει περίπου 3.500 έργα του. Η είσοδος (απ' ότι είδα) είναι 9 Ευρώ κι είναι ανοιχτό από Τρίιτη μέχρι Κυριακή 10π.μ. - 8μ.μ.
Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς μόλις φτάσεις να προμηθευτείς το εισιτήριο Articket. Κοστίζει 20 Ευρώ και μπορείς να επισκεφτείς τα μεγαλύτερα μουσεία της πόλης (ανάμεσά τους και το Μουσείου του ζωγράφου Χουάν Μιρό, το Εθνικό Μουσείο Καταλανικής Τέχνης, του σπουδαίου αρχιτέκτονα Gaudi και φυσικά του Pablo...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κι εγώ έχω προγραμματίσει Μαδρίτη - Βαρκελώνη, οχτώ μέρες, στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου. Έχω ήδη κλείσει ξενοδοχεία και τα σχετικά...(Στη Μαδρίτη το Westin Palace και στην Βαρκελώνη το Majestic.
Από την Μαδρίτη δεν θα πάμε αεροπορικώς Βαρκελώνη, αλλά με το τρένο. Είναι αυτό το καινούργιο που παει σε 2 ώρες και 40 λεπτά. Ονομάζεται Renfe (bullet train) και μπορείτε να βρείτε στοιχεία στο διαδίκτυο.

Είχα δει την έκθεση Dali όταν είχε μεταφερθεί αυτούσια στο Tate Modern του Λονδίνου, πριν αρκετά χρόνια. Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, αλλά βέβαια τα γούστα στην τέχνη είναι υποκειμενικά. Αν είχα να διαλέξω πάντως ανάμεσα σε μια επίσκεψη στο Μουσείο και μια βόλτα στις γειτονιές του Barri Gotic και στο El Raval, θα διάλεγα το δεύτερο.
Το Μουσείο Πικάσο σίγουρα αξίζει τον κόπο. Έχει περίπου 3.500 έργα του. Η είσοδος (απ' ότι είδα) είναι 9 Ευρώ κι είναι ανοιχτό από Τρίιτη μέχρι Κυριακή 10π.μ. - 8μ.μ.
Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς μόλις φτάσεις να προμηθευτείς το εισιτήριο Articket. Κοστίζει 20 Ευρώ και μπορείς να επισκεφτείς τα μεγαλύτερα μουσεία της πόλης (ανάμεσά τους και το Μουσείου του ζωγράφου Χουάν Μιρό, το Εθνικό Μουσείο Καταλανικής Τέχνης, του σπουδαίου αρχιτέκτονα Gaudi και φυσικά του Pablo...
αυτο το articket απο που το προμηθευεσαι? μπορω να το κλεισω μεσω internet?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ευχαριστω παρα πολυ θα περιμενω:)
Έψαξα τα κιτάπια μου αλλά δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα που πιθανά θα σε βοηθούσε. Πραγματικά λυπάμαι πολύ. Νομίζω οτι σίγουρα από το internet θα βρεις οτι χρειάζεσαι.:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom