Ισπανία Ιταλία Βαρκελώνη ή Βενετία? (Νέο μέλος)

MariaGian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σας!
Γράφω πρώτη φορά εδώ στο travelstories αλλά σας διαβάζω περίπου 1 χρόνο τώρα! Μπαίνω λοιπόν κατευθείαν στο θέμα για να μν μακρυγορώ! Βαρκελώνη ή Βενετία τα Χριστούγεννα? Εχω ταξιδέψει μόνο μια φορά εξωτερικό στη Ρώμη και θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Κατά τη γνώμη μου τα Χριστούγεννα Βαρκελώνη γιατί ο καιρός είναι ιδανικός για περπάτημα και Βενετία άνοιξη-καλοκαίρι.Στις αντίστοιχες εποχές πήγα και τις χάρηκα και τις δύο ακριβώς γιατί ευνοούσε ο καιρός!
 

MariaGian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Κατά τη γνώμη μου τα Χριστούγεννα Βαρκελώνη γιατί ο καιρός είναι ιδανικός για περπάτημα και Βενετία άνοιξη-καλοκαίρι.Στις αντίστοιχες εποχές πήγα και τις χάρηκα και τις δύο ακριβώς γιατί ευνοούσε ο καιρός!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας!
Γράφω πρώτη φορά εδώ στο travelstories αλλά σας διαβάζω περίπου 1 χρόνο τώρα! Μπαίνω λοιπόν κατευθείαν στο θέμα για να μν μακρυγορώ! Βαρκελώνη ή Βενετία τα Χριστούγεννα? Εχω ταξιδέψει μόνο μια φορά εξωτερικό στη Ρώμη και θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας!
Τίποτα από τα δυο. Και οι δυο προορισμοί είναι για πιο θερμές εποχές (ιδίως η Βαρκελώνη).
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα σας!
Γράφω πρώτη φορά εδώ στο travelstories αλλά σας διαβάζω περίπου 1 χρόνο τώρα! Μπαίνω λοιπόν κατευθείαν στο θέμα για να μν μακρυγορώ! Βαρκελώνη ή Βενετία τα Χριστούγεννα? Εχω ταξιδέψει μόνο μια φορά εξωτερικό στη Ρώμη και θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας!
Γιατί όχι πχ Βιέννη;; ή τετοιου τύπου πόλεις με χριστουγεννιάτικες αγορές κλπ. κ γενικά πιο χειμερινές
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.901
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βενετία Χριστουγεννάτικα θα σπρώχνεις τους Κινέζους για να πάρεις μια φωτογραφία. Είναι που είναι τουριστική η πόλη, τα Χριτούγεννα ξεφτιλίζεται. Δέκα φορές Βαρκελώνη που έχει μεγάλη άπλα στα αξιοθέατά της.
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλημέρα φίλη :D Πέρσι τα Χριστούγεννα σκεφτόμουν και εγώ να πάω Ιταλία γιατί είχα πάει Ρώμη το καλοκαίρι και είχα ξετρελαθεί,αλλά πάλι καλά άκουσα τις γνώμες των παιδιών στο site και δεν το έκανα και πήγα Βερολίνο(που το λάτρεψα)...Θεωρώ πως κ η Βαρκελώνη είναι για άνοιξη ή καλοκαίρι ώστε να την χαρείς φουλ.
Εγώ ο ταπεινός ταξιδιώτης θα σου πρότεινα να σκεφτείς
- Νυρεμβέργη
-Πράγα
-Δρέσδη
-Σάλτζμπουργκ
-Βερολίνο
-Βιέννη
Γενικά Γερμανία και Αυστρία πιστεύω πως θα ζήσεις πραγματικά αυτό που λέμε την ατμόσφαιρα των Χριστουγέννων στο έπακρο.Οι τύποι το πηγαίνουν αλλού το πράγμα, είναι επιστήμονες :D
 

MariaGian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα φίλη :D Πέρσι τα Χριστούγεννα σκεφτόμουν και εγώ να πάω Ιταλία γιατί είχα πάει Ρώμη το καλοκαίρι και είχα ξετρελαθεί,αλλά πάλι καλά άκουσα τις γνώμες των παιδιών στο site και δεν το έκανα και πήγα Βερολίνο(που το λάτρεψα)...Θεωρώ πως κ η Βαρκελώνη είναι για άνοιξη ή καλοκαίρι ώστε να την χαρείς φουλ.
Εγώ ο ταπεινός ταξιδιώτης θα σου πρότεινα να σκεφτείς
- Νυρεμβέργη
-Πράγα
-Δρέσδη
-Σάλτζμπουργκ
-Βερολίνο
-Βιέννη
Γενικά Γερμανία και Αυστρία πιστεύω πως θα ζήσεις πραγματικά αυτό που λέμε την ατμόσφαιρα των Χριστουγέννων στο έπακρο.Οι τύποι το πηγαίνουν αλλού το πράγμα, είναι επιστήμονες :D
Ευχαριστω πάρα πολύ για την περιεκτικοτατη απάντηση! Κ γενικά ευχαριστώ όλους όσοι μου απάντησαν! Δυσκολεύομαι πολύ να παρω την αποφαση να παω σε τοσο χειμερινους προορισμους γτ ξερω οτι το κρυο εκει πανω ειναι απεριγραπτο! Δν ξερω δν μπορω να αποφασισω... ειλικρινα!
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ευχαριστω πάρα πολύ για την περιεκτικοτατη απάντηση! Κ γενικά ευχαριστώ όλους όσοι μου απάντησαν! Δυσκολεύομαι πολύ να παρω την αποφαση να παω σε τοσο χειμερινους προορισμους γτ ξερω οτι το κρυο εκει πανω ειναι απεριγραπτο! Δν ξερω δν μπορω να αποφασισω... ειλικρινα!
Πίστεψε με είμαι ο τύπος που κοιμάται τον χειμώνα με 2 κουβέρτες χοντρές και 1 πάπλωμα :p..Τα Χριστούγεννα που πήγαμε στο Βερολίνο με την κοπέλα μου νόμιζα και εγώ ότι θα έχει απίστευτο κρύο και είχα πάρει μέχρι και μάλλινα φανελάκια του πατέρα μου (λολ) όμως δεν είναι τόσο ψυχρά όσο νομίζουμε..Δεν θα έχεις καθόλου θέμα,μην σε πτοεί αυτός ο παράγοντας..Φαντάσου ότι μετά το Βερολίνο που γύρισα Θεσσαλονίκη έκανε πάνω κάτω το ίδιο κρύο.Εξάλλου στις Χριστουγεννιάτικες αγορές έχει ζεστό κρασί πολύ γευστικό που σε κρατάει ζεστή..Εμένα προσωπικά με κρατούσε....Το μόνο που θες είναι γάντια,κασκόλ,χοντρό μπουφάν άντε και κανένα σκούφο :D
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
17.538
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Φίλη @MariaGian θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου.
Προφανώς και στα δύο μέρη ιδανικά είναι τέλος της Ανοιξης, αλλά και Σεπτέμβριο, δηλ. με σίγουρα καλό καιρό.
Εχω πάει στη Βαρκελώνη καλοκαίρι και στη Βενετία έχω πάει Φλεβάρη, Αύγουστο και Οκτώβριο, σε τρία διαφορετικά ταξίδια.
Κατά τη γνώμη μου είναι κρίμα να ΅χαραμίσεις΅ τη Βαρκελώνη, ένα τόσο καλοκαιρινό μέρος για να πας σε αυτήν μέσα στο καταχείμωνο. Η μισή της γοητεία είναι να βολτάρεις ή να ποδηλατάρεις στην Barceloneta και στο Port Vell και να χαρείς τα μουσικά δρώμενα και τα happenigs του δρόμου. Αυτό λογικά δεν μπορεί να υπάρχει τα Χριστούγεννα.
Αντίθετα, η Βενετία αυτά που προσφέρει, τα προσφέρει όλο το χρόνο, και χειμώνα και καλοκαίρι. Και τα βαπορέτα και τις βόλτες στα νησιά, και τους μουσικούς της πλατείας ακόμα και μετά τις 5:00 που κλείνουν όλα τα μουσεία (αν σε ενδιαφέρουν βέβαια).
Όσον αφορά τον κόσμο έχω να πω το εξής: Η Βενετία έχει πολύ κόσμο πάντα. Δεν έχει lowseason. Μόνο που οι περισσότεροι τουρίστες είναι της μιας μέρας και πολλοί από αυτούς προέρχονται από τα κρουζιερόπλοια. Το απόγευμα και το βράδυ όλοι αυτοί φεύγουν. Αλλά και σε τέτοια φάση να είσαι εκεί να ξέρεις ότι Βενετία δεν είναι μόνο η πλατεία του Αγίου Μάρκου. Υπάρχουν γειτονιές ήσυχες και ομορφιές που είναι ίσως και καλύτερες από τον άξονα Rialto - San Marks square. Εχω βρεθεί στη Βενετία μέρα καρναβαλιού και βράδυ κατά τη Regata storico. Εχω περπατήσει στα στενά της βράδυ σε σημείο που χάθηκα και δεν έβρισκα άνθρωπο να ρωτήσω. Είναι υπέροχη. Τόλμησέ το.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
Απλά αγαπώ και τις δύο αυτές πόλεις και όφειλα να σου πω την άποψή μου.:)
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Θα πω τη γνωμη και ας πεσει κατω εχω παει 2φορες βαρκελωνη Δεκεμβριο και ειναι εξαιρετικα και αγορες εχει και πολυ ωραιο καιρο για χειμωνα πολυ κοσμο στους δρομους και ημουν με ενα μαλλινο σακακι οτι αποφασισεις να περασεις καλα
 
Last edited by a moderator:

MariaGian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Φίλη @MariaGian θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου.
Προφανώς και στα δύο μέρη ιδανικά είναι τέλος της Ανοιξης, αλλά και Σεπτέμβριο, δηλ. με σίγουρα καλό καιρό.
Εχω πάει στη Βαρκελώνη καλοκαίρι και στη Βενετία έχω πάει Φλεβάρη, Αύγουστο και Οκτώβριο, σε τρία διαφορετικά ταξίδια.
Κατά τη γνώμη μου είναι κρίμα να ΅χαραμίσεις΅ τη Βαρκελώνη, ένα τόσο καλοκαιρινό μέρος για να πας σε αυτήν μέσα στο καταχείμωνο. Η μισή της γοητεία είναι να βολτάρεις ή να ποδηλατάρεις στην Barceloneta και στο Port Vell και να χαρείς τα μουσικά δρώμενα και τα happenigs του δρόμου. Αυτό λογικά δεν μπορεί να υπάρχει τα Χριστούγεννα.
Αντίθετα, η Βενετία αυτά που προσφέρει, τα προσφέρει όλο το χρόνο, και χειμώνα και καλοκαίρι. Και τα βαπορέτα και τις βόλτες στα νησιά, και τους μουσικούς της πλατείας ακόμα και μετά τις 5:00 που κλείνουν όλα τα μουσεία (αν σε ενδιαφέρουν βέβαια).
Όσον αφορά τον κόσμο έχω να πω το εξής: Η Βενετία έχει πολύ κόσμο πάντα. Δεν έχει lowseason. Μόνο που οι περισσότεροι τουρίστες είναι της μιας μέρας και πολλοί από αυτούς προέρχονται από τα κρουζιερόπλοια. Το απόγευμα και το βράδυ όλοι αυτοί φεύγουν. Αλλά και σε τέτοια φάση να είσαι εκεί να ξέρεις ότι Βενετία δεν είναι μόνο η πλατεία του Αγίου Μάρκου. Υπάρχουν γειτονιές ήσυχες και ομορφιές που είναι ίσως και καλύτερες από τον άξονα Rialto - San Marks square. Εχω βρεθεί στη Βενετία μέρα καρναβαλιού και βράδυ κατά τη Regata storico. Εχω περπατήσει στα στενά της βράδυ σε σημείο που χάθηκα και δεν έβρισκα άνθρωπο να ρωτήσω. Είναι υπέροχη. Τόλμησέ το.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
Απλά αγαπώ και τις δύο αυτές πόλεις και όφειλα να σου πω την άποψή μου.:)
Καλησπέρα! Με βοήθησες πολύ με την απάντησή σου κ σ'ευχαριστώ πολύ γι'αυτο! Εγω βασικά σαν πρώτη επιλογή για ταξιδι μεσα στα χριστούγεννα κ μάλιστα τύπου γαμηλιο είχα το παρίσι αλλα έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση δν θα το τολμήσω! Εχεις πολύ δικιο με τον τουρισμό όλο το χρόνο στη Βενετία και με τις καλοκαιρινές βόλτες και τα event το καλοκαιρι Βαρκελώνη... !
Αποφαση παντως δν με βλεπω να παιρνω συντομα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.293
Μηνύματα
886.984
Μέλη
38.963
Νεότερο μέλος
panosFO

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom