Γερμανία Ισπανία Βαρκελώνη vs Βερολίνο ή κάτι άλλο για τέλη Ιανουαρίου...

TheloTaxidia

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βαρκελώνη vs Βερολίνο για τέλη Ιανουαρίου..

Απευθύνομαι στους πολυ-ταξιδεμένους...να με βοηθήσουν να διαλέξω..!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.892
Likes
14.593
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιατί θέτεις τέτοια ζητήματα; Και οι δυο προορισμοί είναι όμορφοι.
Η μεν Βαρκελώνη με τις πανέμορφες αρχιτεκτονικές πινελιές του Γκαουντί και τον αέρα της Καταλονίας, το δε Βερολίνο, με το βόρειο αέρα του, που ενδεχομένως θα το πετύχεις χιονισμένο αλλά και ζεστό συνάμα , έτοιμο να δεχτεί τον κάθε επισκέπτη.
Προσωπικά, θα επέλεγα βάσει τιμής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.158
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε τι να της πω, να ξοδέψει ένα σωρό λεφτά για να πάει Βαρκελώνη στη χειρότερη δυνατή εποχή (και να την "κάψει" ως ταξιδιωτικό προορισμό), ή στο Βερολίνο που εκείνη την εποχή τα -15 τα έχει για πλάκα (και θα της είναι και δύσκολο να κινηθεί με τα χιόνια) ?
Αν θέλει να πάει οπωσδήποτε κάπου εκείνη την περίοδο, ας πάει σε κάποια μη παραλιακή μεγαλούπολη με καλύτερο κλίμα, π.χ. Ρώμη, Λονδίνο, Μιλάνο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βερολίνο τον Γενάρη είναι όντως ρίσκο. Μπορεί εύκολα η θερμοκρασία να πέσει πολύ κάτω από το μηδέν, οπότε είναι δυσάρεστο. Επιπλέον νυχτώνει και πολύ νωρίς, είναι από τις μικρότερες ημέρες τους έτους-ούτε αυτό λέει. Για Βαρκελώνη ιδέα δεν έχω, αλλά για να λέει ο Panpan, μόνιμος κάτοικος Βαρκελώνης οτι τον Γενάρη θα επέλεγε ως προορισμό το Βερολίνο, μάλλον δε θα είναι και η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις.
Σε γενικές γραμμές από άποψη καιρού την Ευρώπη την ξεχνάμε τον Ιανουάριο. Από Μάρτη ξανά.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
δεν μας είπες ομως γιατι εισαι μεταξυ αυτων των δυο πολεων την συγκεκριμενη περίοδο, εχεις βρει καποια προσφορά για τότε; δεν μπορεις αλλη εποχή και θες να πας σε μια απο τις δυο οπωσδηποτε;
 

TheloTaxidia

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
καλήμεραα
Θέτω τέτοια ζητήματα μόνο και μόνο για το θέμα του καιρού...(!)
Ο λόγος που το περιορίζω στον Ιανουάριο ειναι γιατι θέλω να πάω κάπου για τα γενέθλια μου...
Το δίλημμα στις δυο πόλεις τείθεται απλά κ μόνο γιατί κάποια στιγμή θα θελα να παω σε αυτές και ήθελα να ξέρω αν μπορούσα να το κάνω αυτή την περίοδο!!!
Και να λοιπον με βοηθήσατε να τις απορρίψω με επιχειρήματα...
Οπότε αλλάζει η ερώτηση..."Που αξίζει να πάω για 4 μέρες τέλη Ιανουαρίου?":)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.283
Μηνύματα
886.586
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom