Σερβία Βελιγράδι... Η Σερβία που δεν γνωρίζατε!

Μηνύματα
159
Likes
43
Πάντως εγώ έχω και τις 2 εμπειρίες. Το Δεκέμβρη που πήγα Σκόπια με τρένο ο έλεγχος ήταν πάρα πολύ γρήγορος και δεν έγινε τίποτα...ήμουν και με ταυτότητα.
Τον Απρίλη του 2008 λίγες μέρες μετά το Ελληνικό βέτο στη διάσκεψη του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι ξεκινήσαμε για Σερβία μέσω Σκοπίων πάλι. Στα σύνορα μας κατέβασαν όλους τους Έλληνες κάτω και μας ζήτησαν VISA 2 ευρώ επειδή έτσι τους γούσταρε. Δεν ήθελαν να πληρώσουμε σε ευρώ αλλά σε δικά τους δηνάρια. Μέχρι να αλλάξουμε τα λεφτά το τρένο έφυγε και περιμέναμε 9 ώρες μέχρι να έρθει το επόμενο.
Κάτι τέτοια είναι που με προβληματίζουν και φαίνεται ότι εξαρτάται σε ποιους συνοριακούς ή τελωνιακούς υπαλλήλους θα έχεις την τύχη να πέσεις, γιατί κάποιος άλλος έλεγε ότι τους κατέβασαν όλα τα πράγματα και τα έκαναν φύλο και φτερό ψάχνοντας και μάλιστα με πολύ αργό ρυθμό, για να τους καθυστερήσουν όσο μπορούσαν περισσότερο.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κάτι τέτοια είναι που με προβληματίζουν και φαίνεται ότι εξαρτάται σε ποιους συνοριακούς ή τελωνιακούς υπαλλήλους θα έχεις την τύχη να πέσεις, γιατί κάποιος άλλος έλεγε ότι τους κατέβασαν όλα τα πράγματα και τα έκαναν φύλο και φτερό ψάχνοντας και μάλιστα με πολύ αργό ρυθμό, για να τους καθυστερήσουν όσο μπορούσαν περισσότερο.
Υποθέτω πως πλέον επειδή όσοι Σκοπιανοί έχουν καινούργιο διαβατήριο (βιομετρικό) εισέρχονται στις χώρες Σέγκεν χωρίς VISA λογικά θα έχουν μαλακώσει. Πάντως κράτα και μία πισινή που λένε στο ταξίδι σου.
Επίσης εάν μπεις στα Σκόπια να ζητήσεις να μην σου σφραγίσουν το διαβατήριο με την "καταραμένη" ονομασία γιατί ενδέχεται να έχεις προβήματα όταν θα θες να μπεις Ελλάδα...να σου δώσουν ένα ξεχωριστό χαρτί, γίνεται.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
κανενα προβλημα με σφραγίδα στην ελλαδα με τιποτα-και ΜΗΝ- ζητήσεις να μην σου σφραγίσουν το διαβατήριο σε ξεχωριστό χαρτί-μην τα κανουμε ακομα χειροτερα-πανω απο 20χρονια εχω περαση απο αυτα τα συνορα αμετρητες φορες-εξαρτάται σε ποιους συνοριακούς ή τελωνιακούς υπαλλήλους θα έχεις την τύχη να πέσεις- πιο προσφατη κομπινα τους ηταν ενα ασπρο χαρτι που σου δινανε οταν εμπαινες στα σκοπια σαν βιζα-ΑΝ-δεν το δεν το γνώριζες και δεν το ζητούσες στην έξοδο αστα εκει να δης παζαρια-και ταλαιπωρια-αν και τα πραματα εχουν βελτιωθη αρκετα-τωρα με ιχ δεν εχεις ιδιαιτερα προβληματα ουτε καθυστέρηση
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη η ιστορία σου monalisa!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πολύ ωραία περιγραφή για εναν μη hot προορισμό που δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου.
Αν θυμάσαι δώσε info για το μπαράκι και το εστιατόριο που μείνατε ευχαριστημένοι για να ξέρουν και οι μελλοντικοί επισκέπτες της πόλης από το φόρουμ.
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Πολύ ωραία περιγραφή για εναν μη hot προορισμό που δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου.
Αν θυμάσαι δώσε info για το μπαράκι και το εστιατόριο που μείνατε ευχαριστημένοι για να ξέρουν και οι μελλοντικοί επισκέπτες της πόλης από το φόρουμ.
Ευχαρίστως. Το μπαρ-ρεστοραν λεγεται little bay και υπάρχει ένα ανάλογο στο Λονδίνο. Για το εστιατόριο δεν θυμάμαι,μόνο ότι ήταν πάνω στην Κnez-Mihailova και ότι ήταν υπόγειο.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Δεν είναι όμορφο το Βελιγραδάκι?Και οι Σέρβοι,κλασικοί Βαλκάνιοι έτσι?Όμορφη η ιστορία σου...ευχαριστούμε...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Γλυκειά η περιγραφή σου και ωραίος ο τρόπος γραφής!Πόσο κόστισε το πακέτο;Γενικά ήταν ακριβή ή φθηνή πόλη σε σχέση με τα δικά μας δεδομένα;
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Γλυκειά η περιγραφή σου και ωραίος ο τρόπος γραφής!Πόσο κόστισε το πακέτο;Γενικά ήταν ακριβή ή φθηνή πόλη σε σχέση με τα δικά μας δεδομένα;
Πολύ φθηνή..Ειδικά στο φαγητό ... Στα ποτά αν πας σε μπαράκι στον Δούναβη (που είναι τα πιο διάσημα) ας πούμε, λιγό λιγότερο απ τα δικά μας..αλλά σε όλα τα υπόλοιπα πολύ φθηνα. το πακέτο απ το γραφείο κόστισε περίπου 280Ε, 3 νύχτες, σε 4* ξενοδοχείο.
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Δεν είναι όμορφο το Βελιγραδάκι?Και οι Σέρβοι,κλασικοί Βαλκάνιοι έτσι?Όμορφη η ιστορία σου...ευχαριστούμε...
Είναι είναι..και το Βελιγράδι και οι Σέρβοι..
Άντε να πας να μας πεις τις εντυπώσεις σου!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
πολύ όμορφη περιγραφή γιά έναν ενδιαφέροντα προορισμό
γιά αποφυγή των συνοριακών ταλαιπωριών, υπάρχει καί η αεροπορική εταιρεία jat με συμφέρουσες τιμές γιά έγκαιρη κράτηση
δεν έχω ταξιδέψει, αλλά το είχα ψάξει πέρσι
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
πολύ όμορφη περιγραφή γιά έναν ενδιαφέροντα προορισμό
γιά αποφυγή των συνοριακών ταλαιπωριών, υπάρχει καί η αεροπορική εταιρεία jat με συμφέρουσες τιμές γιά έγκαιρη κράτηση
δεν έχω ταξιδέψει, αλλά το είχα ψάξει πέρσι

Το Βελιγράδι έχει προστεθεί και στα δρομολόγια της Aegean;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom