Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Γνωριζει κανεις πως θα παω απο το κεντρο της Βενετιας στο Μεστρε στον σταθμο του τρενου?
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Τα φώτα σας παιδιά!!! Είναι καλή επιλογή 27-31 Οκτωβρίου να πάω Βενετία μέσω Μιλάνου?Θα φτάσουν οι μέρες??Υπόψιν 31 Οκτωβρίου είναι πολύ νωρίς η πτήση με easyjet.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Η πτήση της επιστροφής είναι νωρίς το πρωί; Αν είναι έτσι θα έλεγα να γυρίσετε Μιλάνο στις 30 το απόγευμα, να κάνετε μια βόλτα στην πόλη και να διανυκτερεύσετε εκεί. 3 μέρες είναι καλές για Βενετία, τουλάχιστον για μια καλή γεύση της πόλης.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Ευχαριστώ nera kai nenena!Θα το δω!Είναι που γύρισα και μόλις από Μιλάνο- Κόμο..Λογικά πρέπει να διανυκτερεύσουμε Μιλάνο την τελευταία νύχτα,γιατι η πτήση είναι στις 7.20!!!
Τωρα μια άλλη λύση, οικονομική αλλά και λίγο ταλαιπωρία είναι μέσω Σόφιας με wizzair, μια και είμαι από θεσσαλονίκη, πάρκινγκ αυτοκινητου στο αεροδρόμιο και απευθείας Βενετία..αλλά είναι ένα θέμα..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Είναι που γύρισα και μόλις από Μιλάνο- Κόμο

και πώς περασατε εκεί...θα παω σε 10 μερες..κατι που δεν πρέπει να χάσω...
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Είναι που γύρισα και μόλις από Μιλάνο- Κόμο

και πώς περασατε εκεί...θα παω σε 10 μερες..κατι που δεν πρέπει να χάσω...

Τέλεια!!!Αν και ήθελα να τα γράψω πιο αναλυτικά αλλά πνίγομαι στη δουλειά:(:(. Λοιπόν:

Μιλάνο:
-Μυστικός Δείπνος, απαραίτητη προυπόθεση να έχετε κλείσει από το νετ.Παραθέτω τη σελίδα: Cenacolo Vinciano : CENACOLO VINCIANO. Έλεγε σε πινακίδα ότι είναι booked για τους επόμενους 2 μήνες. Εγώ είχα πάρει τηλ γιατί από το νετ δεν μου έβγαζε διαθεσιμότητα.
Duomo, προσοχή στην ένδυση.Δεν θέλουν τιράντες, όχι σορτς, όχι κοντά. -Πάρτε κανένα φουλάρι για τον ώμο γιατί έχει καύσωνα!Ανεβείτε πάνω με το ασανσερ, 8 ευρώ
- Πινακοθήκη Brera, Parco Sempione, Σκάλα, Galleria Vittorio Emmanouelle.
-Βόλτα στα μαγαζιά.
- Για το βράδυ προτείνω Navigli περιοχή, μια birreria φημισμένη για τα ιδιαίτερα δοχεία που προσφέρουν τις μπύρες.

Και όλα αυτά σε μία μέρα!!!

Κόμο:
- Hotel Quarcino,φτυνό, αξιοπρεπέστατο και πεντακάθαρο. Μόλις 130 ευρώ 5 en suite room.
- Φαγητό στο ομώνυμο εστιατόριο Funicolare, τέλειες μακαρονάδες.
- Bar Juliano, δίπλα δοκιμάστε το κοκτέιλ Olimpos από το μπάρμπαν, έχει βραβευτεί.
- Βόλτα στα στενά, στη λίμνη και γύρω από την Duomo. Πίσω από την Duomo ένα ωραίο bar για aperitivo μου διαφεύγει το όνομα. έχει έξω τραπέζια.
- Με το τελεφερικ βολτα στο χωριό Brunate.

Τη μία μέρα εμείς, πήγαμε Tremezzo με τη Βίλλα Καρλότα μέχρι Mennagio. Περιπλάνηση στο Mennagio και μετά Lugano, όπου καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι Ελβετία!!!!
Την άλλη μέρα πήγαμε Bellagio, που για μένα ειναι το ομορφότερο όλων μαζί με τη Varenna. Στο Bellagio, ανεβαίνοντας στα σκαλιά και αριστερά έχει ένα μαγαζί με δερμάτινες πολύ ωραίες και φτηνές τσάντες (κοριστίστικη συμβουλή!!!!)
- Με καραβάκι στη Varenna, άλλο τέλειο και θεικό μέρος!!!!

Επίσης πήγαμε στο εμπορικό Fox Town στο Medrisio αλλά δεν άξιζε καθώς είχε μόνο εκπτώσεις outlet και όχι ιδιαίτερες. Δεν σκεφτήκαμε ότι είναι Ελβετία και δεν είχαν εκπτώσεις πάνω στα outlet.:(

Αυτοκίνητο νοικιάσαμε από την Avis και πήγαμε αεροδρόμιο με ένα Lancia Υpsilon 5 κοπέλες και 5 βαλιτσάρες!!!!Αφού φτάσαμε πάλι καλά!!!!
Γενικά ήταν ένα γρήγορο ταξιδάκι αλλά περάσαμε υπέροχα, υπήρχε συνεννόηση και κλείνοντας τα μάτια βλέπω τις μαγικές εικόνες των χωριών της Λίμνης Κόμο,

Θέλω ξανά!!!Κια γι αυτό φλερτάρω και τη Βενετία...!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
- Γ


Κόμο:
- Hotel Quarcino,φτυνό, αξιοπρεπέστατο και πεντακάθαρο. Μόλις 130 ευρώ 5 en suite room.
- Φαγητό στο ομώνυμο εστιατόριο Funicolare, τέλειες μακαρονάδες.
- Bar Juliano, δίπλα δοκιμάστε το κοκτέιλ Olimpos από το μπάρμπαν, έχει βραβευτεί.
- Βόλτα στα στενά, στη λίμνη και γύρω από την Duomo. Πίσω από την Duomo ένα ωραίο bar για aperitivo μου διαφεύγει το όνομα. έχει έξω τραπέζια.
- Με το τελεφερικ βολτα στο χωριό Brunate.

Τη μία μέρα εμείς, πήγαμε Tremezzo με τη Βίλλα Καρλότα μέχρι Mennagio. Περιπλάνηση στο Mennagio και μετά Lugano, όπου καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι Ελβετία!!!!
Την άλλη μέρα πήγαμε Bellagio, που για μένα ειναι το ομορφότερο όλων μαζί με τη Varenna. Στο Bellagio, ανεβαίνοντας στα σκαλιά και αριστερά έχει ένα μαγαζί με δερμάτινες πολύ ωραίες και φτηνές τσάντες (κοριστίστικη συμβουλή!!!!)
- Με καραβάκι στη Varenna, άλλο τέλειο και θεικό μέρος!!!!

Επίσης πήγαμε στο εμπορικό Fox Town στο Medrisio αλλά δεν άξιζε καθώς είχε μόνο εκπτώσεις outlet και όχι ιδιαίτερες. Δεν σκεφτήκαμε ότι είναι Ελβετία και δεν είχαν εκπτώσεις πάνω στα outlet.:(

Αυτοκίνητο νοικιάσαμε από την Avis και πήγαμε αεροδρόμιο με ένα Lancia Υpsilon 5 κοπέλες και 5 βαλιτσάρες!!!!Αφού φτάσαμε πάλι καλά!!!!
Γενικά ήταν ένα γρήγορο ταξιδάκι αλλά περάσαμε υπέροχα, υπήρχε συνεννόηση και κλείνοντας τα μάτια βλέπω τις μαγικές εικόνες των χωριών της Λίμνης Κόμο,

Θέλω ξανά!!!Κια γι αυτό φλερτάρω και τη Βενετία...!!!![/quote]


θα μεινω και εγω στο hotel quαrcino...εχω κλεισει κατευθειαν με το ξενοδοχείο...εχω στειλει με φαξ στοιχεια καρτας και ελπιζω να μην εχω προβλημα με κανενα overbooking...
εχω νοικιασει και εγω απο avis κατηγορια c ενα lancia musa λεει η κατι παρομοιο....δεν ειχες κανενα προβλημα με την avis?το ειχες κλεισει απο εδώ ετσι?
σκεφτομουν και εγω να παω στο fox town την τελευταια μερα μιας και πεταω απογευμα....τι εννοεις με τις εκπτωσεις ..δεν καταλαβα...εννοεις επιπλεον εκπτωση απο την τιμη outlet...
με parking δεν ειχες πρόβλημα στα χωρια και τις πολεις που επισκεφτηκες?
ααα...η βιλλα καρλοτα λεει κατι...να μπώ η οχι?
ευχαριστώ για τα tips ..θα τα ακολουθήσω..ειδικά για τις τσάντες....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.394
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom