Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Συμφωνώ απόλυτα με την karfitsa.....το ίδιο είχα κάνει και εγώ.....το ξενοδόχειο ήταν στο mestre.....Πήγα χαλαρά χωρίς να τρέχεις και άγχος για τα τρένα....Στο mestre με το που θα φτάσεις θα αφήσεις το αυτοκινητο στο parking και θα το ξαναπάρεις όταν φύγεις για Μιλάνο.....στη Βενετία δεν σου χρειάζετε....Μιλάνο πάλι λες θα πατε στο san siro.....τεράστιο parking από έξω ,πάλι στο χαλαρό....αλλιώς θα πρέπει να είσαι συνέχεια στο τρέξιμο με τα τρένα !!!!!....δεν είναι μόνο τα πήγαινε-ελα....bergamo-brecia-venetia-milano-bergamo είναι και το τραμ στο Milano που θα χρειαστεί να πάρετε για το γήπεδο....και μόνο που τα διάβασα.....κουράστηκα......
Με το αυτοκίνητο θα γλιτώσεις την ταλαιπωρία και τα χρήματα είναι τσάμπα στην ιταλία για ενοικίαση.....από μια πρόχειρη ματιά που έριξα θα σου κοστίσει το αυτοκίνητο για 3 μέρες 55 ευρώ ή 75 ευρώ για 4 μέρες....+ 85 euro τα καύσιμα για τις διαδρομές που είπες με ένα μικρό αυτοκίνητο κατηγορία Α.....Αξίζει τον κόπο να φας τέτοια ταλαιπωρία με τα τρένα για αυτά τα λεφτά ???..........Δεν ξέρω αν είστε μόνοι σας σαν ζευγάρι ή θα έχετε και παρέα .....οπότε θα μοιραστείτε και τα έξοδα που σου προανέφερα.....
Στα συν επίσης είναι ότι πάνω σε αυτό τον άξονα μπορείς να δεις Βερόνα η οποία βρίσκετε δίπλα στον αυτοκινητόδρομο και δεν θα καθυστερήσεις.....τώρα βέβαια δεν ξέρω φυσικά αν θα προλάβεις γιατί θα είσαι στο τρέξιμο....εφόσον πρέπει να πάτε και στο γήπεδο
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Σ'ευχαριστω πολυ!! Σε ποια εταιρεία εψαξες και βρηκες τοσο χαμηλες τιμες? Γιατι οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα, κοιταξα στην hertz που υποτιθεται εχουμε εκπτωση λογω της ryanair και για ενοικιαση απο τη 1 το μεσημερι ως τις 5 το απογευμα (ισα για να παμε οδικως Μπεργκαμο-Βενετια) ειχε τιμη 40 ευρω. Βεβαια δεν ξερω αν οντως χρειαζονται 4 ωρες γι'αυτη τη διαδρομη, αλλα για να ειμαστε σιγουροι.. Μην τυχον χαθουμε!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Σ'ευχαριστω πολυ!! Σε ποια εταιρεία εψαξες και βρηκες τοσο χαμηλες τιμες? Γιατι οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα, κοιταξα στην hertz που υποτιθεται εχουμε εκπτωση λογω της ryanair και για ενοικιαση απο τη 1 το μεσημερι ως τις 5 το απογευμα (ισα για να παμε οδικως Μπεργκαμο-Βενετια) ειχε τιμη 40 ευρω. Βεβαια δεν ξερω αν οντως χρειαζονται 4 ωρες γι'αυτη τη διαδρομη, αλλα για να ειμαστε σιγουροι.. Μην τυχον χαθουμε!
Αμα πας στη σελιδα του αεροδρομιου,θα βρεις τις εταιρειες ενοικιασεων που υπαρχουν εκει.Εγω,ενδεικτικα,εβαλα μια(δεν ξερω τις μερες που θες).Εβγαλε 88 ευρω.

Car Rental in Italy, Germany, Spain, France & worldwide - Europcar
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας. Θα μένω Φλωρεντία και σκέφτομαι να πάω 1 μέρα στη Βενετία. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 1. Με ποιο τρόπο είναι καλύτερα να πάω Φλωρεντία-Βενετία 2. Πώς θα πάω στην κεντρική πλατεία της Βενετίας;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κατα τη γνωμη μου,με τρενο θα πας.Μπροστα απο τον σταθμο θα παρεις το βαπορεττο για την πλατεια του Αγ.Μαρκου(αυτην πρεπει να εννοεις).
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Κατα τη γνωμη μου,με τρενο θα πας.Μπροστα απο τον σταθμο θα παρεις το βαπορεττο για την πλατεια του Αγ.Μαρκου(αυτην πρεπει να εννοεις).


Ναι, αυτήν εννοώ!! Σ εευχαριστώ πολύ :)
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γνωρίζει κανείς ποιες γραμμές του βαπορέτο πάνε από Βενετία στα νησάκια Murano και Burano;
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Επίσης, ψάχνοντας πρόσφατα ανακάλυψα το www.veniceconnected.com με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την Βενετία, και κυρίως στα αριστερά της κεντρικής σελίδας, πατώντας εκεί που γράφει ''Venice immersive virtual tour'' υπάρχει αντίστοιχο με το google earth και περιδιαβαίνεις όλη τη Βενετία! Απλά υπέροχο!!! Δεν ξέρω αν το έχει ήδη αναφέρει κάποιος άλλος...
Venice Connected | Venice's Official Site for Tourism
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο ή με shuttle service για πρωινή πτήση;
Αυτά πως σας φαίνονται;
Βella Onda B&B
Venice resort
Κάποιο καλύτερο σε αντίστοιχη τιμή; Που αλλού μπορώ να ψάξω εκτός από booking; Καμιά ιταλική αλυσίδα π.χ..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Από piazzale roma μέχρι πλατεία αγ.Μάρκου περπατιέται; Ποση ώρα είναι περίπου; Οι ημερήσιες κάρτες (νομίζω έχει και 36 ωρών) είναι και για τα λεωφορεια ή μόνο για βαπορέτο; Δίπλα στο ξενοδοχείο που θα μείνω έχει στάση το λεωφορείο 5 που κάνει τέρμα piazzale roma και πολλοί στις κριτικές γράφουν πως το εισητήριο κάνει 1.5 ευρώ.. Παραπάνω διάβασα για 6 ευρώ.. Μήπως είναι ακριβό αν το πάρεις από το αεροδρόμιο αλλά αν το πάρεις απ'την επόμενη σταση (που είναι και το ξενοδοχείο) αλλάζει η τιμή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom