Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
μα ειναι δυνατον βρε traveller να ασχολεισαι με ενα παιδι 18 χρονων που θελει να μας πει περι γευσεων στην ιταλια ?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πρώτον αυτό δεν το έπαθα μία φορά αλλιώς δεν θα το έλεγα. Είχα πολλές φορές θέμα με το φαγητό από την άποψη ότι άλλα είχα παραγγείλει και άλλα μου έφερναν σε πολύ καλά εστιατόρια και όχι του ποδιού. Θέμα με τη γλώσσα δεν υπήρχε για να πω ότι δεν καταλάβαιναν τί έλεγα.
Χωρίς παρεξήγηση, μάλλον κάποιο λάθος έκανες εσύ, είτε στη γλώσσα είτε στον τρόπο. Μου φαίνεται περίεργο άλλα να έχεις παραγγείλει και άλλα να σου φέρνουν, και δεν το έχω ξανακούσει. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει στη Βενετία ή την Ιταλία γενικά, οπότε καλό είναι να μη γενικεύεις με βάση τη δική σου εμπειρία μόνο.

Στο Pizza Al Volo είχαμε καθήσει και συνέβη το περιστατικό με το πιπέρι.
Είσαι σίγουρη ότι ήταν αυτό; Σε αυτό δεν κάθονται, γι' αυτό ρωτάω. Take away είναι. Εκτός αν εννοείς ότι καθίσατε στο όρθιο στον πάγκο μέσα. Αλλά και πάλι, πιπέρι δεν ξέρω να βάζουν αν δεν το ζητήσεις. Μήπως ήθελες να πεις πχ "pepperone" και είπες "pepe"?
Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου και προτιμήσεων, το να μην σου αρέσει συγκεκριμένη κουζίνα είναι δικαίωμά σου. Απλώς όταν γενικεύεις και λες ότι υπάρχει πρόβλημα με το φαγητό και έκανες και εμετό και βάζουν και πολύ πιπέρι και σου φέρνουν και άλλα από αυτά που ζητάς, λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Καλησπέρα φιλοι μου, προκειται να ταξιδεψω με πτηση για Μπεργκαμο με πρωτο σκοπο να παω Βενετια και μετα στην Τεργιεστη. Στο Μιλανο ειχα παει ξανα περσυ και πηγα και στη Λιμνη Κομο. Αρα φετος λεω να παω για την αντιθετη πλευρα. Φτανω Παρασκευη βραδυ και φευγω Τριτη πρωι. θα εχουμε νοικιασει αυτοκινητο. Εχουμε 4 βραδια που το μονο σιγουρο είναι ότι πρεπει να διανυκτερεύσω το τελευταιο βραδυ στο Μπεργκαμο γιατι η πτηση είναι πολύ πρωι. Τη συμβουλη σας ζηταω , εχω 3 βραδια, αξιζει να μεινω όλα στη βενετια ή να προτιμησω να μεινω και καποιο Παντοβα ή αλλου?? Βερονα , λιμνη Γκαρντα εχω ηδη παει 2 φορες που είναι στη διαδρομή μας και δεν βλεπω να ξανασταματαω. θα ηθελα τις συμβουλες σας και σας ευχαριστω
 

Mariaal

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Δεν εχω τι να πω..εμενα ολο αυτο που περιγραφεις με ξεπερναει!! Με λιγη προσπαθεια μπορω να καταλαβω ακομη κ το να εφαγες στην Ιταλια και να μην εμεινες ικανοποιημενη (δεν εχουμε ολοι εξαλλου τα ιδια γουστα) αλλα το άλλα ζητησα άλλα μου εφεραν αυτο πραγματικα με ξεπερναει!! Απο τη στιγμη κιολας που λες οτι δεν υπηρχε προβλημα με τη γλωσσα!! Γιατι πιστεψε με κ εγω εχω φαει σε πολλα μαγαζια στην Ιταλια, και σε καλα κ σε λιγοτερο καλα αν θες, αλλα ακομη κ οταν δεν μιλουσα ιταλικα ποτε μα ποτε δεν εφαγα κατι διαφορετικο απο αυτο που ζητησα!! Και ολο αυτο οχι μονο σε ενα μαγαζι αλλα σε πολλα και διασπαρτα στην Ιταλια?? o_O:shock:
Δεν λέω ότι δεν υοήρχαν καλά μαγαζιά. Αλλα δεν ξέρω -λόγω κακής τύχης(;)- εμείς από τα 10 πχ που κάτσαμε στα 4-5 είχαμε πρόβλημα. Δεν είναι μικρό ποσοστό.

μα ειναι δυνατον βρε traveller να ασχολεισαι με ενα παιδι 18 χρονων που θελει να μας πει περι γευσεων στην ιταλια ?
Έχω φτάσει τα 27 αισίως. Ο λογαριασμός δηνιουργήθηκε από την αδελφή μου για το θέμα "διακοπές αποφοίτησης" και τον χρησιμοποιώ και εγώ.

Χωρίς παρεξήγηση, μάλλον κάποιο λάθος έκανες εσύ, είτε στη γλώσσα είτε στον τρόπο. Μου φαίνεται περίεργο άλλα να έχεις παραγγείλει και άλλα να σου φέρνουν, και δεν το έχω ξανακούσει. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει στη Βενετία ή την Ιταλία γενικά, οπότε καλό είναι να μη γενικεύεις με βάση τη δική σου εμπειρία μόνο.


Είσαι σίγουρη ότι ήταν αυτό; Σε αυτό δεν κάθονται, γι' αυτό ρωτάω. Take away είναι. Εκτός αν εννοείς ότι καθίσατε στο όρθιο στον πάγκο μέσα. Αλλά και πάλι, πιπέρι δεν ξέρω να βάζουν αν δεν το ζητήσεις. Μήπως ήθελες να πεις πχ "pepperone" και είπες "pepe"?
Δεν είχαμε πάρει πεπερόνι αν θυμάμαι καλά. Αν λέμε το ίδιο μαγαζί νομίζω ότι ήταν ένα σχετικά μικρό στο οποίο δούλευε μια ευγενέστατη ξανθή κοπέλα. Καθόμαστε σε τετράγωνους ξύλινους πάγκους που είχε έξω. 3-4 πάγκοι πρέπει να ήταν ολοι κι όλοι. Αν δεν λέμε το ίδιο να το επισημάνεις για να μη γίνει παρεξήγηση.

Λοιπόν εγώ το σταματάω εδώ. Μίλησα για φαγητό και συγκεκριμένα ζυμαρικά και πίτσα Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν καλά μαγαζιά. Πχ τα παγωτά που φάγαμε στη λίμνη Sirmione ή τα λικέρ στα ελληνικά χωριά της Καλαβρίας ήταν από τις καλύτερες γεύσεις. Οι απόψεις διίστανται και κατανοώ ότι ίσως οι συγκυρίες να ήταν τέτοιες που να μας άφησαν λανθασμένες απόψεις, αλλά δεν περίμενα τέτοια επίθεση από κάποιους. Εγώ απλώς είπα την άποψη μου που δε διαμορφώθηκε από μια και δυο επισκέψεις.
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αν δεν έχεις ξαναπάει Βενετία, πιστεύω πως 3 μέρες είναι ότι πρέπει. Για να δεις την πόλη με την ησυχία σου, να περπατήσεις στα στενά και να μπορέσεις να δεις και τα νησιά.(Μουράνο, κτλ).Αν πιστεύεις πως 2 ημέρες είναι αρκετές και θέλεις να δεις κ άλλες πόλεις, εφόσον έχεις πάει στις λίμνες, θα σου πρότεινα στην επιστροφή να ακολουθήσεις τον επαρχιακό δρόμο από Βενετία για Πάντοβα και στη συνέχεια Μάντοβα. Προσωπικά, μου άρεσε πάρα πολύ η συγκεκριμένη διαδρομή μέσα από παραδοσιακά χωριά(Montagnana, Este,Monselice). Η Μάντοβα είναι ότι πρέπει για μονοήμερη και απέχει 1μιση ώρα από το Bergamo. Βέβαια η πρότασή μου είναι τελείως υποκειμενική.Έτυχε να περάσω από αυτά τα μέρη και μου άρεσαν.Δεν έχεις παρά να το ψάξεις λιγάκι!Ότι και να αποφασίσεις, καλό ταξίδι να έχεις!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά δεν περίμενα τέτοια επίθεση από κάποιους. Εγώ απλώς είπα την άποψη μου που δε διαμορφώθηκε από μια και δυο επισκέψεις.
Η αποψη σου ότι το φαγητο στην Ιταλια ειναι αδιαφορο μπροστα σε αυτο της Βαυαριας δεν ειναι απλα αιρετικη αλλα για γελια. Οταν γραφεις τετοια να περιμενεις και κριτικη επι των γραφομενων σου. Δεν ειναι αθροισμα μονολογων ενα φορουμ αλλα συζητησεων. Μην το βλεπεις σαν προσωπικη επιθεση γιατί δεν ειναι. Προσωπικα σεβομαι απολυτα τα γουστα του καθενος. Καποιου δεν του αρεσει η ιταλικη κουζινα τελεια κ παυλα. Να τη συγκρινει ομως με την ανυπαρκτη στον παγκοσμιο χαρτη βαυαρικη φυσικα επισυρει κριτικη...
PS. Τα χωρια στην Καλαβρια δεν ειναι βεβαια ελληνικα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
PS. Τα χωρια στην Καλαβρια δεν ειναι βεβαια ελληνικα...
Γιατί ρε συ, που ξέρεις; Μπορεί κι αυτά πάλι με χρόνους με καιρούς δικά μας να'ναι.
(ΥΓ Νισαφι !)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν είχαμε πάρει πεπερόνι αν θυμάμαι καλά.
Peperone (με ένα p και όχι 2 που το έγραψα κατά λάθος πιο πάνω) πάντως είναι η πιπεριά και όχι το πεπερόνι (το σαλάμι), γι' αυτό λέω μήπως δεν συνενοηθήκατε καλά. Γενικά δεν παίζει άλλα να παραγγείλατε και άλλα να σας έφεραν γιατί έτσι τους τη βάρεσε, το πιθανότερο είναι ότι έγινε κακή χρήση της γλώσσας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί ρε συ, που ξέρεις; Μπορεί κι αυτά πάλι με χρόνους με καιρούς δικά μας να'ναι.
υποθετω (και ελπίζω) ότι δεν απαντας το ιδιο σε οσους αμφισβητουν την ελληνικοτητα της πολης σου...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
PS. Τα χωρια στην Καλαβρια δεν ειναι βεβαια ελληνικα...
Μάλλον εννοεί ελληνόφωνα. Που μάλλον πρέπει να ισχυει αφού το όνομα της μεγαλύτερης πόλης της Καλαβρίας είναι ελληνογενές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μάλλον εννοεί ελληνόφωνα. Που μάλλον πρέπει να ισχυει αφού το όνομα της μεγαλύτερης πόλης της Καλαβρίας είναι ελληνογενές.
να ισχυει τι? επειδή υπαρχει μια πολύ μικρη μειοψηφια κατοικων που μιλουν μια διαλεκτο με ελληνικες ριζες τα χωρια αποκαλούνται αυτόματα ελληνόφωνα? δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις με τετοια λανθασμένα επιθετα. άλλο ρωσοφωνος πληθυσμος, άλλο ρωσοφωνη περιοχη, οπου μπορει να είναι μια μικρη μειοψηφια...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελληνικές ήταν οι περιοχές της Καλαβρίας (και Σικελίας) πριν από 2500 χρόνια και βάλε. Τώρα αν μερικοί τις θεωρούν ακόμα ελληνικές επειδή ένα μικρό μέρος του πληθυσμού μιλάει διάλεκτο με ελληνικές λέξεις τι να πω; Αβυσσος η ψυχη του ανθρώπου. Επίσης μπορεί να πάρουμε και την Πόλη και να αναστηθεί ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom