Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
καλησπερα,χρειαζομαι πληροφοριες για τα μμμ της Βενετιας
συγκεκριμενα ψαχνω για λεωφορειο για Ρωμη και Μιλανο
που μπορω να κλεισω εισητηριο?
Μπορείς να δεις εδω ποιες εταιρείες κάνουν τις διαδρομές που θες, ώρες κ να κλείσεις

http://www.goeuro.com/travel-search2/results/371159500/bus

Γιατί λεωφορείο όμως? Πιο βολικά είναι με το τρένο (Santa Lucia station). Σημειωτέον ότι αυτά τα λεωφορεία φεύγουν από Tronchetto που δεν είναι μέσα στη Βενετία, δηλ. δε φεύγουν από Piazzale Roma
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Μπορείς να δεις εδω ποιες εταιρείες κάνουν τις διαδρομές που θες, ώρες κ να κλείσεις

http://www.goeuro.com/travel-search2/results/371159500/bus

Γιατί λεωφορείο όμως? Πιο βολικά είναι με το τρένο (Santa Lucia station). Σημειωτέον ότι αυτά τα λεωφορεία φεύγουν από Tronchetto που δεν είναι μέσα στη Βενετία, δηλ. δε φεύγουν από Piazzale Roma

η αληθεια ειναι οτι δε σκεφτηκα το θεμα της προσβασης,και του επιπλεον κοστους,
προτιμω το λεωφορειο γιατι ειναι πιο γρηγορο και πιο οικονομικο
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
η αληθεια ειναι οτι δε σκεφτηκα το θεμα της προσβασης,και του επιπλεον κοστους,
προτιμω το λεωφορειο γιατι ειναι πιο γρηγορο και πιο οικονομικο
Δε ξέρω για το οικονομικό αλλά πιο γρήγορο το λεωφορείο δεν είναι σίγουρα! Και να ξέρεις γενικά τα Ιταλικά τρένα είναι αρκετά οικονομικά, νομίζω δεν αξίζει η ταλαιπωρία με το λεωφορείο. Μπορείς να βρεις εδώ λεπτομέρειες http://www.trenitalia.com/tcom-en Αλλά επιλογή σου βέβαια
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Κι εγώ ψηφίζω τρένο.Πας πιο γρήγορα και σε αφήνει ακριβώς εκεί που ξεκινούν τα βαπορετα.Στην Βενετία να πάρεις ημερήσια κάρτα για τις συγκοινωνίες (θαλάσσιες φυσικά) για να επισκεφθείς και τα νησάκια.
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
περιεργος δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα

σκεφτομαστε να παμε Βενετια,να δουμε λιγο καρναβαλι,
ψάχνοντας λοιπον δε βρηκα καποιο βιντεο που να δικαιολογει την φημη του,ειδα βεβαια πολες εντυπωσιακες στολες αλλα πολυ οχι κατι το οργανωμενο
ας πουμε εδω,πατας καρναβαλι ξανθης και σου βγαζει την παρελαση :)

ειδα για κατι χορους με τιμες εισητηριο απο 100 μεχρι 600 ευρω ...

πειτε οποιος εχει παει,τι αξιζει να παρακολουθησει κανεις?
ανεβαστε βιντεο αν μπορειτε


εδω το προγραμμα του 2017
http://www.carnevale.venezia.it/en/
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα..έχω κλείσει ταξίδι στην Βενετία για 3 μέρες τον Μαϊο και θα ήθελα πληροφορίες για τη διαμονή..Βρήκα ένα καλό ξενοδοχείο στο Μέστρε πολύ κοντά στο σταθμό των τρένων και ένα πιο αξιόλογο στην Μάργκερα, αλλά απ ότι κατάλαβα χρειάζεσαι να πάρεις λεωφορείο από το σταθμό των τρένων για το ξενοδοχείο στην Μάργκερα.Τη μια μέρα μάλλον θα επισκεφτούμε τη Βερόνα και την μέρα που φεύγουμε πετάμε κατά της 11 το πρωϊ..Σκεφτόμουν να καταλήξω στο ξενοδοχείο στο Μέστρε για να είμαστε πιο κοντά στο σταθμό των τρένων.Εσεις τι προτείνεται.Επίσης ξέρει κάποιος να μου πει λεπτομέρειες για την ημερήσια κάρτα?? Καλύπτει συγκεκριμένα μέσα μεταφοράς και τη διαδρομή για Μπουράνο??ευχαριστώ πολύ
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αν και οι 3 μερες δεν φτανουν γαι τη Βενετια μόνο εγω θα σου προετιενα να μεινεις μονο Βενετια και να προτιμήσεις ενα ξενοδοχειο στη Βενετια. εχει τοσα πολλα να δεις, να περπατησεις να ζησεις που πρεπει κατ εμε να αφιερωσεις ολες τις μερες σε αυτη. Το να μένεις Μεστρε η καπου αλλου σημαίνει πλοια, λεωφορεια που θα κουρασουν πιο πολυ, ενω μεσα μπορεις να πας με τα ποδια παντου. Η καρτα υπάρχει η ημερησία η εβδομαδιαια και για 3 μέρες σε συνδιασμο απο και προς αεροδρομιο, Μπορεις να μπεις στη ιστοσελιδαvaporeti di venezia και να κλεισες, οπως μπορεις να κλεισεις και για τα μουσεια. Σου συνιστω για τα μουσεια που εχει ισχυ για εν αμηνα το εισιτηριο να το κανεις αποφευγεις τις ουρες αλλα για τα βαπορετα θα ελεγα οχι γιατι σε περιπτωση στραβης πχ ακυρωσης πτησης θα χασεις τη καρτα. Εγω τη πηρα απο το σταθμο στο piazale Roma πληρωσα 45 ευρω για 3 μερες περισυ. αυτα.. να περασεις καλα
 
Μηνύματα
2
Likes
0
αν και οι 3 μερες δεν φτανουν γαι τη Βενετια μόνο εγω θα σου προετιενα να μεινεις μονο Βενετια και να προτιμήσεις ενα ξενοδοχειο στη Βενετια. εχει τοσα πολλα να δεις, να περπατησεις να ζησεις που πρεπει κατ εμε να αφιερωσεις ολες τις μερες σε αυτη. Το να μένεις Μεστρε η καπου αλλου σημαίνει πλοια, λεωφορεια που θα κουρασουν πιο πολυ, ενω μεσα μπορεις να πας με τα ποδια παντου. Η καρτα υπάρχει η ημερησία η εβδομαδιαια και για 3 μέρες σε συνδιασμο απο και προς αεροδρομιο, Μπορεις να μπεις στη ιστοσελιδαvaporeti di venezia και να κλεισες, οπως μπορεις να κλεισεις και για τα μουσεια. Σου συνιστω για τα μουσεια που εχει ισχυ για εν αμηνα το εισιτηριο να το κανεις αποφευγεις τις ουρες αλλα για τα βαπορετα θα ελεγα οχι γιατι σε περιπτωση στραβης πχ ακυρωσης πτησης θα χασεις τη καρτα. Εγω τη πηρα απο το σταθμο στο piazale Roma πληρωσα 45 ευρω για 3 μερες περισυ. αυτα.. να περασεις καλα
Δυστυχως για τη διαμονη θελουμε να διαθεσουμε συγκεκριμενο ποσο που το βρισκουμε μονο εκτος βενετιας..επιπλεον η περιοδος που παμε νομιζω οτι ειναι πολυ καλη,πριν αρχισουν οι ζεστες,οποτε εχουν εξαντληθει αρκετα δωματια!Απο τρεβιζο θα ταξιδεψουμε με ραιαν οποτε απ οτι καταλαβα εχει μονο λεωφορειο απο εκει.ευχαριστω πολυ παντως
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Δυστυχως για τη διαμονη θελουμε να διαθεσουμε συγκεκριμενο ποσο που το βρισκουμε μονο εκτος βενετιας..επιπλεον η περιοδος που παμε νομιζω οτι ειναι πολυ καλη,πριν αρχισουν οι ζεστες,οποτε εχουν εξαντληθει αρκετα δωματια!Απο τρεβιζο θα ταξιδεψουμε με ραιαν οποτε απ οτι καταλαβα εχει μονο λεωφορειο απο εκει.ευχαριστω πολυ παντως[/QUOT
ναι έχει λεωφορείο 20 ευρω το εισιτήριο πηγαινε -ελα- με βαλιτσα. Μπορεις να σταματησεις στο σταθμο η στη πλατεια ROMA.
 

Avatar

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες
Παιδιά ξέρει κανείς ένα site να κλείσω εισιτήρια για το παλάτι του δογη;αυτό με τις κρύπτες που κάνουν το tour.επισης το αεροδρόμιο της Μπολόνια ποσό μακριά είναι από το σταθμό των τρένων στη Μπολόνια και με τι τρόπο συμφέρει να πας;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom