Αυστρία Γερμανία Βερολινο - Σαλτσμπουργκ - Βιέννη

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
To Salzburg είναι μικρό, περπατιέται; Δηλαδη αν εισαι κέντρο μετά με τα πόδια το βλέπεις?
Nαι,περπατιεται ανετα.Τωρα,αν οι μερες σου ειναι αυτες που εβαλες στο booking,δηλ 11-13/7,ειδα και γω οτι οι τιμες ειναι ψηλες.Αυτο που προτεινει η Dafni ειναι μια καλη λυση για να εισαι κοντα στο κεντρο.
 

Gotz

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γεια σας και πάλι :)
εχω μία απορία για τα τρένα από Σαλτσμπουργκ - Βιέννη.

Μπήκα σε τρία σάιτ και εβγαζε διαφορετικές τιμές (εβαλα ενδεικτκά ενα μήνα από τωρα ημερομηνία για να δω) Μπορείτε να με βοηθήσετε από που είναι καλυτερο να κλείσω; ή να κλείσω όταν παω σαλτζμπουργκ ;;

το ενα σαιτ δε θυμάμαι τωρα δεν το ξαναβρίσκω. τα αλλα δυο ειναι αυτα
http://www.raileurope-world.com/tra...ticle/vienna-salzburg?lang=en&var_mode=calcul

https://westbahn.at/en/company-1/about-westbahn/
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γεια σας και πάλι :)
εχω μία απορία για τα τρένα από Σαλτσμπουργκ - Βιέννη.

Μπήκα σε τρία σάιτ και εβγαζε διαφορετικές τιμές (εβαλα ενδεικτκά ενα μήνα από τωρα ημερομηνία για να δω) Μπορείτε να με βοηθήσετε από που είναι καλυτερο να κλείσω; ή να κλείσω όταν παω σαλτζμπουργκ ;;

το ενα σαιτ δε θυμάμαι τωρα δεν το ξαναβρίσκω. τα αλλα δυο ειναι αυτα
http://www.raileurope-world.com/tra...ticle/vienna-salzburg?lang=en&var_mode=calcul

https://westbahn.at/en/company-1/about-westbahn/
Είτε από το Westbahn είτε από το OEBB, ανάλογα με τις ώρες που σας βολεύουν και την τιμή του εισιτηρίου.
 

Gotz

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γεια σας και πάλι :) :)
επανερχομαι με μια νέα ιδεα χιχι και θελω τη γνώμη σας.
Φτανουμε απο Βερολινο με το αεροπλανο Σαλτσμπουργκ καπου 2 το μεσημέρι αν θυμαμαι καλά, ημέρα Παρασκεύη. Σκεφτηκα να τριγυρισουμε στην πολη ολη την ημερα και το Σαββατο που λεγαμε να νοικιασουμε αμαξι για μονοημερη αντί να επιστρεψουμε στο Σαλτσμπουργκ να συνεχισουμε με το αμαξι προς Βιέννη. Και να μεινουμε καπου ενδιαμεσα.
Δηλαδη μενουμε παρασκευη βραδυ Σαλτσμπουργκ, το πρωι Σαββατο νοικιάζουμε αμαξι παμε Χαλστατ (που το θελω στο προγραμμα σιγουρα), ειδα είναι μία ώρα περίπου. Να αφιερωσουμε εκει την ημέρα μας και μετα πιο αργα να πάμε προς κρεμς ή μελκ και μενουμε καπου εκεί. Το επομενο πρωι εξερευνουμε την περιοχή και κατευθυνομαστε αργοτερα προς Βιέννη και αφηνουμε το αμαξι.
(ειδα η Hertz εχει δωρεαν να το αφησεις σε αλλη πολη το Ι.Χ.)

Στα χαρτια οκ βγαινουν οι ώρες και μου φαινεται δελεαστικο. Πρακτικά πώς σας φαίνεται; Να δουμε και τη διαδρομη με το αμαξι γενικως, αξιζει; Τον κόπο και τα χρήματα;
Επισης αν εχετε αλλη ιδεα για διαμονη και μοιρασμα της διαδρομης καλοδεχουμενα :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
3.326
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Στο Κρεμς εχω μεινει κι εγω,εχει ομορφη παλια πολη και το πιο παλιο της κομματι,το Stein,εχει μερικα πολυ ωραια στεκια το βραδυ για φαγητο.Επιστρεφοντας απο Hallstatt,μπορειτε να δειτε το Melk-εξαρταται απο την ωρα αν θα βρειτε το αββαειο ανοικτο-το πρωι της αλλης μερας ,αν θελετε,επισκεπτεστε το ωραιοτερο χωριο του Δουναβη,το Durnstein,προτου αναχωρησετε για Βιεννη.Βγαινει το προγραμμα,και κατι αλλο το Hallstatt μπορει να ειναι πανεμορφο αλλα νομιζω 3-4 ωρες ειναι αρκετες να το δειτε χαλαρα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.020
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστω πολυ!! :)


Απο Βερολινο κ Βιεννη πιστευετε αξιζει να σπαταλησω καμια μερα σε ημερησια εκδρομη (πχ Δρεσδη ή Μπρατισλαβα) ή να τις αφιερωσω ολες στις δυο πολεις με τις ημερες που εχω;
Λοιπόν γύρισα από Βιέννη πριν 2 μέρες! Η καλύτερη στιγμη του ταξιδιού μου, ήταν η ημερήσια στα παραδουνάβια χωριά του Βαχάου.
Αν είστε λίγο αθλητικοί τύποι στο προτείνω ανεπιφύλαχτα! Ξεκινας το πρωι με τρένο απο τη Βιέννη για το Μελκ (μεσαιωνική πόλη με το ομώνυμο Αββαϊο). Στο Μελκ νοικιαζεις απο το σταθμό τρένων που θα κατεβεις , ποδήλατο (nextbikes) και μεσα απο μια απιστευτη διαδρομη κατα μήκος του Δούναβη, περνας μεσα απο μεσαιωνικα χώρια, καστρα και μονοπάτια πνιγμενα στο πρασινο!
Η διαδρομή έχει ως εξης: Μελκ-καστρο Σενμπελ-καστρο Άγκσταϊν-Σπιτς- Σαν Μισελ-Ντίρνσταϊν-Στάιν-Κρεμς (τρενο επιστροφής για Βιεννη).
Συνολικα είναι 40χλμ. ευκολης διαδρομής με μονο δυο σημεια ανηφορικα! Τα ποδηλατα τα παιρνεις απο σταθμο ποδηλατων εξω απο τρενο στο Μελκ και τα αφήνεις στο σταθμο του Κρεμς. (υπαρχει εκει αντιστοιχο σημειο ενοικιασης και δεν χρειαζεται να τα επιστρεψεις εκει που τα πήρες).
Η επαρχια της Αυστριας είναι φανταστική! Υπαρχουν παντου ποδηλατόδρομοι, παντου σταθμοι ενοικιασης, οι διαδρομες ειναι επιπεδες=ευκολες, βλεπεις πολλα μέρη και έρχεσαι κοντα στη φυση κανοντας κατι διαφορετικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.320
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom