Αυστρία Ιταλία Βιέννη roadtrip από Βενετία

pantelena

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
agios89,
απλα εγραψα οτι, με τετοιο αυτοκινητο,μπορειτε αν το θελετε
(για μειωση εξοδων η καποιο αλλο λογο) ανετα να κανετε την αποσταση
χωρις διανυκτερευση;)

Τωρα,οσον αφορα αυτα τα 600 χλμ. ειναι ολα πανω σε
αυτοκινητοδρομους και θα βλεπετε:
ασφαλτο,μπαριερες,γεφυρες,τουνελ,απο μακρυα πανεμορφα χωριουδακια,
πολυ πρασινο,μα παρα πολυ πρασινο........:D
 

pantelena

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Samion, εχεις δικιο......μαλλον ασπριλα (αν και εχουν πει οτι θα χαλασει
πολυ ο καιρος απο Φεβρουαριο)...θα μας πουν οι ταξιδιωτες οταν γυρισουν...
Εγω ειχα συνηθησει το πρασινο,εχω κανει πολλες φορες αυτη την διαδρομη
τελος καλοκαιριου συνηθως...
Samion, σου εχω ποσταρει στο ακτοπλοικα-προσφορες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
αν και εχουν πει οτι θα χαλασει
πολυ ο καιρος απο Φεβρουαριο).
Ποιοι έχουν πει αυτά; Οι αστρολόγοι; Γιατί για μετεωρολόγους λίγο δύσκολο τα βλέπω να ξέρουν ότι" θα χαλάσει πολύ από Φεβρουάριο" αλλά το κόβω να το θεωρούν σίγουρο ότι θα έχει χειμωνιάτικο κρύο :D
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Τελικά η ημερομηνία θα κλείσει μες τα Χριστούγεννα. 21 Θα ταξιδεύουμε 23 φτάνουμε και αντίστοιχα θα ξανά πάρουμε το καράβι 29/12 για την επιστροφή..
Όπως παρατήρησα, οι καμπίνες είναι υποχρεωτικές εφόσον δεν έχει οικονομικές θέσεις πλέον... :/
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
21 Ξεκινάμε για Πάτρα και 23 το πρωί φτάνουμε Βενετία. Μένουμε 23 με 26 και στις 27 του μηνός ξεκινάμε για Μόναχο περνώντας από Σάλτζμπουργκ, όπου και ψάχνω ακόμα ξενοδοχείο για να κλείσω 1 διανυκτέρευση. 28 πρωί αφού βολτάρουμε στο Μόναχο (τι έχετε να μου προτείνετε για να επισκεφτώ; Κάτι must; Από φαγάδικο ή κάτι παρόμοιο;!) συνεχίζουμε το ταξίδι για Βενετία όπου βρήκαμε ένα φθηνό ξενοδοχείο για 1 διανυκτέρευση στο Μέστρε Booking.com: Hotel Ariston, Μέστρε, Ιταλία - 177 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!. Την επομένη πάμε Βενετία απ' όπου θα πάρουμε και το καράβι στις 12 το μεσημέρι για την επιστροφή.

Εισιτήρια λέμε να κλείσουμε τύπου αεροπορικών θέσεων για να έχουμε μεγαλύτερη ησυχία απ'ότι αν καθόμασταν στο σαλόνι του καραβιού..

Γνώμες;;;!!! :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
21 Ξεκινάμε για Πάτρα και 23 το πρωί φτάνουμε Βενετία. Μένουμε 23 με 26 και στις 27 του μηνός ξεκινάμε για Μόναχο περνώντας από Σάλτζμπουργκ, όπου και ψάχνω ακόμα ξενοδοχείο για να κλείσω 1 διανυκτέρευση. 28 πρωί αφού βολτάρουμε στο Μόναχο (τι έχετε να μου προτείνετε για να επισκεφτώ; Κάτι must; Από φαγάδικο ή κάτι παρόμοιο;!) συνεχίζουμε το ταξίδι για Βενετία όπου βρήκαμε ένα φθηνό ξενοδοχείο για 1 διανυκτέρευση στο Μέστρε Booking.com: Hotel Ariston, Μέστρε, Ιταλία - 177 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!. Την επομένη πάμε Βενετία απ' όπου θα πάρουμε και το καράβι στις 12 το μεσημέρι για την επιστροφή.

Εισιτήρια λέμε να κλείσουμε τύπου αεροπορικών θέσεων για να έχουμε μεγαλύτερη ησυχία απ'ότι αν καθόμασταν στο σαλόνι του καραβιού..

Γνώμες;;;!!! :D
Προς θεού μην κλείσεις στο Hotel Ariston. Είναι τραγικό. Καλά καλά δε χωράς να περάσεις στο διάδρομο, οι πόρτες των δωματίων ανοίγουν κι απ' έξω, το πρωϊνό είναι εφιάλτης, τα μπάνια έχουν (πολλά) θέματα (μέχρι και πετσέτες δεν είχαν για να μας αλλάξουν μια μέρα....) Άσε που και το "πάρκιγκ" του, που έχουν το θράσος να το χρεώνουν κιόλας, είναι... στο δρόμο.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
πανω κατω το ιδιο προγραμμα θα κανουμε κι εμεις το πασχα!μονο που αφετηρια θα ειναι το μιλανο!επισης θα εχουμε περισσοτερες μερες στη διαθεση μας (11)!εχουμε ηδη νοικιασει ενα mini van (9 θεσιο μιας και θα ειμαστε 7 ατομα)!μονο που ενδιαμεσα απο μιλανο για βιεννη θα θελαμε να κανουμε διανυκτερευση (ή και 2 αν χρειαστει) τοσο για να ειμαστε ξεκουραστοι, όσο και για να δουμε κανα δυο μερη παραπάνω!
εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας! εχετε να μου προτεινετε πως να τη μοιρασουμε τη διαδρομη και που να διανυκτερευσουμε?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
οταν λεμε 11 μερες,υποθετω 10 βραδια(αν ειναι 11 τα βραδια ακομα καλυτερα ....:D)
θα σου προτεινα να κανεις διαφορετικη διαδρομη στο πηγαινε και διαφορετικη στο ελα...
μπορεις ας πουμε φτανοντας να αφιερωσεις ενα βραδυ στη βερονα και δυο βραδια στη βενετια(και τρια ισως αν σε παιρνουν οι μερες),μετα τρεις μερες στη βιεννη(εδω μπορεις να βγαλεις τη βερονα και να βαλεις τεσσερα βραδια) ,στη συνεχεια σαλσμπουργκ δυο βραδια ,και μετα ενα στο ινσμπρουκ....φανταζομαι οτι το τελευταιο βραδυ θα θες να το περασεις στο μιλανο για να μην εχεις το αγχος να φτασεις εγκαιρα στο αεροδρομιο....φυσικα αυτο μπορεις να το κανεις και αντιστροφα,ξεκινοντας απο ινσμπρουκ,σαλσμπουργκ και γυρνωντας απο βενετια....
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επίσης, κάτι ακόμα που θα ήθελα να μου πει όποιος έχει γνώση μιας και δεν μου αρέσουν οι υποθέσεις!
Στη Βιέννη μέσα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο ωραία; Υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τους κλέφτες αυτοκινήτων κτλ; Θέλω να πω, το ότι είναι καλό το αμάξι που θα έχω μου φτιάχνει τη διάθεση αλλά ταυτόχρονα με αγχώνει μη μου το ανοίξουν. Υπάρχουν υπόγεια πάρκινγκ; Πρέπει να έχω υπόψιν μου κάτι; Ή ακόμα και σε περίπτωση που το αφήνω κατά μήκος της άκρης του δρόμου θα υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να συμβεί κάτι;

Γνωρίζοντας πως οι ερωτήσεις που κάνω, ίσως και να μην μπορούν να απαντηθούν όλες, θα ήθελα μια γενική εικόνα για τη χρησιμοποίηση του αυτοκινήτου εντός πόλης ή/και αυτά που πρέπει να προσέξω μες την πόλη της Βιέννης.

Σας ευχαριστώ και πολύ ΚΑΛΗΜΕΡΑ σας !!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Επίσης, κάτι ακόμα που θα ήθελα να μου πει όποιος έχει γνώση μιας και δεν μου αρέσουν οι υποθέσεις!
Στη Βιέννη μέσα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο ωραία; Υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τους κλέφτες αυτοκινήτων κτλ; Θέλω να πω, το ότι είναι καλό το αμάξι που θα έχω μου φτιάχνει τη διάθεση αλλά ταυτόχρονα με αγχώνει μη μου το ανοίξουν. Υπάρχουν υπόγεια πάρκινγκ; Πρέπει να έχω υπόψιν μου κάτι; Ή ακόμα και σε περίπτωση που το αφήνω κατά μήκος της άκρης του δρόμου θα υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να συμβεί κάτι;

Γνωρίζοντας πως οι ερωτήσεις που κάνω, ίσως και να μην μπορούν να απαντηθούν όλες, θα ήθελα μια γενική εικόνα για τη χρησιμοποίηση του αυτοκινήτου εντός πόλης ή/και αυτά που πρέπει να προσέξω μες την πόλη της Βιέννης.

Σας ευχαριστώ και πολύ ΚΑΛΗΜΕΡΑ σας !!!
Οχι στην Βιεννη μεσα δεν χρησιμοποιεις αυτοκινητο, με ΜΜΜ θα κινηθεις.
Θα το κλειδωσεις στο ξενοδοχειο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, κάτι ακόμα που θα ήθελα να μου πει όποιος έχει γνώση μιας και δεν μου αρέσουν οι υποθέσεις!
Στη Βιέννη μέσα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο ωραία; Υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τους κλέφτες αυτοκινήτων κτλ; Θέλω να πω, το ότι είναι καλό το αμάξι που θα έχω μου φτιάχνει τη διάθεση αλλά ταυτόχρονα με αγχώνει μη μου το ανοίξουν. Υπάρχουν υπόγεια πάρκινγκ; Πρέπει να έχω υπόψιν μου κάτι; Ή ακόμα και σε περίπτωση που το αφήνω κατά μήκος της άκρης του δρόμου θα υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να συμβεί κάτι;

Γνωρίζοντας πως οι ερωτήσεις που κάνω, ίσως και να μην μπορούν να απαντηθούν όλες, θα ήθελα μια γενική εικόνα για τη χρησιμοποίηση του αυτοκινήτου εντός πόλης ή/και αυτά που πρέπει να προσέξω μες την πόλη της Βιέννης.

Σας ευχαριστώ και πολύ ΚΑΛΗΜΕΡΑ σας !!!
Πρόβλημα με κλέφτες κλπ δεν υπάρχει ιδιαίτερο, αλλά είναι δύσκολο (μην πω αδύνατο) να κινηθείς στο κέντρο, ανάμεσα στους πεζοδρόμους κλπ, και είναι ακόμα πιο δύσκολο να παρκάρεις (επί πληρωμή πάντοτε). Το αφήνεις στο ξενοδοχείο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom