Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
καλησπέρα σε όλους σας..
εχω φυσικα διαβάσει ολες τις ιστορίες που υπάρχουν στο φορουμ για το Βιετναμ και έχω μαγευτει..
σκεφτομαι και γω λοιπον πως αν τα καταφέρω ισως για του χρόνου να πραγματοποιήσω ενα ταξιδάκι προς τα εκει..εχω βεβαια αρκετο χρονο μπροστα μου (ενα ταξιδακι στη φινλανδια)αλλα θα ηθελα σιγα σιγα να μαζεψω μερικές πληροφοριες...
καταρχην θα ηθελα να ρωτησω το εξης: πρωτα βγαζεις εισητήριο και μετα την βιζα ή αντιστροφα??
επειτα η βιζα ισχυει απο την στιγμη που την παίρνεις στα χέρια σου ή απο όταν έχεις σκοπό να ταξιδέψεις?? δηλ. ποσο καιρο πριν ταξιδέψω θα πρέπει να στείλω τα διαβατήρια σε προξενείο κάπου στην Ευρώπη?? το ίδιο ισχύει και για την βίζα για Καμπότζη??αν έχω σκοπό δηλ. να πεταχτώ Καμποτζη για λίγες μερούλες και μετα ξανά Βιετναμ θα πρέπει να βγάλω βίζα δύο φορές???εχω παρα πολλες απορίες γιαυτό και έχω ξεκινήσει το ψαξιμο απο τώρα...
Καλησπέρα.Μπορεις να βγαλεις το εισιτηριο σου κι οταν θα πλησιαζει η ημερομηνια αφιξης σου,δυο μηνες πριν,μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασια εκδοσης βιζα.Η ισχύς της βιζα ξεκινα την ημερομηνια που την εκδιδεις ,απευθυνεσαι στην πρεσβεια που βρισκεται στην χωρα σου,Αθήνα δηλαδη,και για το τελευταιο που ρωτας βγαζεις βιζα πολλαπλων εισοδων,γιατι σιγουρα θα σου χρειαστει.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πρώτα βγάζεις το αεροπορικό εισητήριο και κατόπιν από εδώ http://www.vietnam-visa.com/
με ένα κόστος 21 USD που χρεώνεται σε πιστωτική κάρτα, παίρνεις μια επιστολή για την είσοδο σου στο Βιετνάμ και με 45 USD στο αεροδρόμιο (για μια είσοδο - έξοδο) και 2 φωτογραφίες είσαι πλέον ελεύθερος να εξερευνήσεις τη χώρα... Προσοχή: χωρίς visa approval letter από Vietnam Immigration Department δεν μπορείς να ταξιδέψεις στη χώρα (απλά δεν σε βάζουν στο αεροπλάνο!!)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στην Καμπότζη αν ταξιδέψεις αεροπορικά βγάζεις τη βίζα στο αεροδρόμιο και στοιχίζει 20$.
Η βίζα για το Βιετνάμ ισχύει από τη στιγμή που θα μπεις στη χώρα (αναγράφεται στο visa approval letter η ημερομηνία και η πόλη εισόδου). Για βίζα πολλαπλών εισόδων είναι διαφορετικές οι τιμές 26 $ στην αρχή και 65 $ στην είσοδο στη χώρα με διάρκεια παραμονής 30 ημέρες.
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας...
θα χρειαστω και σιγουρα καποιες πληροφοριές για την χωρα
αλλα οπως ειπα και πριν εχω αρκετο χρονο μπροστά μου. για ποια περίοδο να αρχίσω να ψαχνω εισητηρια λέτε?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας...
θα χρειαστω και σιγουρα καποιες πληροφοριές για την χωρα
αλλα οπως ειπα και πριν εχω αρκετο χρονο μπροστά μου. για ποια περίοδο να αρχίσω να ψαχνω εισητηρια λέτε?
Τι εποχή σκέφτεσαι να ταξιδέψεις;
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
κοιτα ελεγα για χριστουγεννα να κανω δηλ. και πρωτοχρονια εκει.ειχα παει Ταυλανδη 2008-2009 και ο καιρος ηταν αρκετα καλος εκεινη την εποχη.απο οτι ξερω προς τα εκει Οκτωμβη και Νοεμβρη ειναι η περιοδος των βροχοπτωσεων,αν ειναι οπως στην Ταυλανδη.τωρα βεβαια δεν ξερω αν θα βρω φτηνα αεροπορικα εκεινη την περιοδο και υπολογιζα να κατσω κανενα μηνα...αν ολα πανε οπως τα υπολογιζω βεβαια.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Φθηνά αεροπορικά βγάζουν συνήθως το Νοέμβριο και μετά τις γιορτές για τους μήνες μέχρι τον Απρίλιο. Τις περισσότερες φορές η περίοδος των γιορτών είναι απ έξω...
Στο Βιετνάμ ο καιρός και η περίοδος των βροχών διαφέρει ανάλογα με την περιοχή που θέλεις να επισκεφτείς. Πήγα Φεβρουάριο-Μάρτιο στο βόρειο τμήμα της χώρας και δεν έβρεξε καμιά μέρα.
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
κοιτα εγω ελεγα να ξεκινησω απο βορεια και μετα να προχωρησω προς τα κατω και μετα καποιες μερες Καμποτζη. απο οτι ειδα τα domestic flights ειναι πολυ φτηνα. για φτηνα αεροπορικα εισητηρια για το Βιετναμ περιπου τι να υπολογιζω λες??
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο Βιετνάμ (Hanoi) πήγα από Siem Reap και το εισητήριο δεν ήταν καθόλου φθηνό. Αν θυμάμαι καλά το one way ήταν 265 USD.
Τώρα για τα αεροπορικά εισητήρια το πόσο να υπολογίζεις εξαρτάται από την πόλη που θα επιλέξεις ως ενδιάμεσο σταθμό στην Ασία και από το ποιές low cost αεροπορικές εταιρίες την συνδέουν με το Βιετνάμ.
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Βραζιλία
καθυστερημενα βεβαια σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου..δουλειες βλέπεις...
αλλα μολις βρω λιγο χρονο και φτιαξω το προγραμμα θα επικοινωνησω σιγουρα μαζι σου για περετερω λεπτομεριες που σιγουρα θα χρειαστω...
 

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Έχω πάθει πολλαπλό σοκ ψάχνοντας πώς να μπώ στο βιετνάμ

<Regarding the visa issue, as Greek citizen you must have a visa to enter Vietnam. Please bring the follow document to apply for a tourist visa at our embassy in Athens:
- Original passport;
- 01 photo;
- Application form (which can be downloaded from our website or you can find it here).

The fee for one month visa with single entry is 65euro/visa and normally it will take 1 week.>

καταρχήν γιατι είναι πανάκριβη! 65ευρώ!

Η παραπάνω περίπτωση είναι για όταν θέλει κάποιος να μπει στο Βιετνάμ μέσω ξηράς.

Για την περίπτωση αεροπορικής άφιξης μίλησα live μέσω chat στο http://www.vietnam-visa.com/ (Δεύτερο σοκ!!!!) και μου είπαν το εξής:


<If you travel by plane, you can apply for visa on arrival and pick up a visa from Vietnam airport

For 1 month single entry visa, it costs 21$ service fee and 45$ stamping fee. It is visa on arrival>

Επίσης μου είπε ότι <For visa from Embassy, I have no idea as visa fee varies at each Embassy>. Άρα το μέγα ερώτημα είναι μπορώ να τη βγάλω από άλλη χώρα που είναι φθηνότερη; μήπως μπορώ από ταυλάνδη;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom