Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
Βρε κορίτσια, το δοκίμασα και εγώ αλλά δεν πήρα απάντηση...Ποια φάση του ύπνου είναι η κατάλληλη να δράσω; :p
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει:haha::haha:

:haha::haha:Και οπωσδήποτε απαραίτητο είναι να έχεις ήδη κόψει τα εισιτήρια πριν ξημερώσει για παν ενδεχόμενο. Δοκιμάστε το!!!


Βρε κορίτσια, το δοκίμασα και εγώ αλλά δεν πήρα απάντηση...Ποια φάση του ύπνου είναι η κατάλληλη να δράσω;:p

Κανελίτσα πρέπει να πειραματιστείς για να πετύχεις την ώρα.:bleh:Αν τώρα το έχεις δοκιμάσει και δεν έπιασε σου έχω και άλλη πρόταση με εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Δηλαδή στέρηση ύπνου, κοινώς κρεβατομουρμούρα αλλά όχι οποιαδήποτε ώρα. Κατά τις τρεις το πρωί τον σκουντάς απότομα και του περιγράφεις με γλαφυρότητα του όνειρό που μόλις είδες. πχ Βρισκόμασταν καλέ μου αγκαλιασμένοι στο Ταζ Μαχαλ κατά το ηλιοβασίλεμα. Αχ τι ρομαντικό!!! Την επόμενη μέρα την ίδια ώρα - Αχ καλέ μου! Μου εμφανίσθηκε στον ύπνο μου ο Βράχμα μεγάλη χάρη του και μου ζήτησε να κάνω 3 γυροβολιές στο ναό του. Και τί να κάνουμε τώρα που ο μοναδικός ναός του είναι στη Πουσκάρ; (@villi έχω ρίξει τρελό διάβασμα λέμε). Πρέπει να πάμε, γιατί μιας θείας μου που της εμφανίστηκε ο Όσιος Ποτάπιος μεγάλη χάρη του και δεν έκανε το τάμα γιατί δεν έβρισκε το μοναστήρι του, χάλια της πήγαν τα οικονομικά της. Τουλάχιστον εμείς ξέρουμε που είναι! Τη τρίτη μέρα ίδια ώρα: Πω πω καλέ μου! Έβλεπα πως ήμασταν τα δυό μας το ξημέρωμα σε μια βαρκούλα που διέσχιζε τα ήρεμα νερά του Γάγγη και οι πρώτες ακτίνες του ήλιου αχνοφώτιζαν τα πτώματα που επέπλεαν στον ιερό ποταμό. Αχ τί ρομαντικό!!! Εκεί θα κάνει μια εβδομάδα να ξανακοιμηθεί γιατί θα προσπαθεί να το χωνέψει πως η δικιά του είναι για ζουρλομανδύα από την ταξιδιωτική στέρηση. Στην εβδομάδα θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι πρέπει να δεις ένα ψυχίατρο ή έστω ένα ψυχολόγο και εκεί θα πάρεις της ευκαιρία ότι για να σε πείσει να πας πρέπει πρώτα να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι ότι δεν είναι και τόσο ρομαντικά τα σαρακιασμένα πτωματάκια. Αν χρειάζεται να το ενισχύσεις στο σημείο αυτό προσθέτεις άλλο ένα όνειρο. πχ Μας έβλεπα καλέ μου τα δύο μας σε ένα Ghat στο Βαρανάσι με τις μασκούλες και τα πεδιλάκια μας έτοιμους να εξερευνήσουμε το βυθό το Γάγγη. Έτσι το ταξίδι μετατρέπετε σε άμεση ιατρική ανάγκη διατείρησης της ψυχικής ηρεμίας.

Πρέπει όμως να αναφέρω ότι με προβληματίζει το γεγονός ότι ο δικός μου έφυγε χτες για επαγγελματικό ταξίδι με one way εισιτήριο:haha::haha::haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χαχαχα, εισαι πολυ καλή. Για κάνε κι ένα πρόλογο για Γεωργία γιατί η μουρμούρα μου δεν έπιασε τόπο!!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κανελίτσα πρέπει να πειραματιστείς για να πετύχεις την ώρα.:bleh:Αν τώρα το έχεις δοκιμάσει και δεν έπιασε σου έχω και άλλη πρόταση με εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Δηλαδή στέρηση ύπνου, κοινώς κρεβατομουρμούρα αλλά όχι οποιαδήποτε ώρα. Κατά τις τρεις το πρωί τον σκουντάς απότομα και του περιγράφεις με γλαφυρότητα του όνειρό που μόλις είδες. πχ Βρισκόμασταν καλέ μου αγκαλιασμένοι στο Ταζ Μαχαλ κατά το ηλιοβασίλεμα. Αχ τι ρομαντικό!!! Την επόμενη μέρα την ίδια ώρα - Αχ καλέ μου! Μου εμφανίσθηκε στον ύπνο μου ο Βράχμα μεγάλη χάρη του και μου ζήτησε να κάνω 3 γυροβολιές στο ναό του. Και τί να κάνουμε τώρα που ο μοναδικός ναός του είναι στη Πουσκάρ; (@villi έχω ρίξει τρελό διάβασμα λέμε). Πρέπει να πάμε, γιατί μιας θείας μου που της εμφανίστηκε ο Όσιος Ποτάπιος μεγάλη χάρη του και δεν έκανε το τάμα γιατί δεν έβρισκε το μοναστήρι του, χάλια της πήγαν τα οικονομικά της. Τουλάχιστον εμείς ξέρουμε που είναι! Τη τρίτη μέρα ίδια ώρα: Πω πω καλέ μου! Έβλεπα πως ήμασταν τα δυό μας το ξημέρωμα σε μια βαρκούλα που διέσχιζε τα ήρεμα νερά του Γάγγη και οι πρώτες ακτίνες του ήλιου αχνοφώτιζαν τα πτώματα που επέπλεαν στον ιερό ποταμό. Αχ τί ρομαντικό!!! Εκεί θα κάνει μια εβδομάδα να ξανακοιμηθεί γιατί θα προσπαθεί να το χωνέψει πως η δικιά του είναι για ζουρλομανδύα από την ταξιδιωτική στέρηση. Στην εβδομάδα θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι πρέπει να δεις ένα ψυχίατρο ή έστω ένα ψυχολόγο και εκεί θα πάρεις της ευκαιρία ότι για να σε πείσει να πας πρέπει πρώτα να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι ότι δεν είναι και τόσο ρομαντικά τα σαρακιασμένα πτωματάκια. Αν χρειάζεται να το ενισχύσεις στο σημείο αυτό προσθέτεις άλλο ένα όνειρο. πχ Μας έβλεπα καλέ μου τα δύο μας σε ένα Ghat στο Βαρανάσι με τις μασκούλες και τα πεδιλάκια μας έτοιμους να εξερευνήσουμε το βυθό το Γάγγη. Έτσι το ταξίδι μετατρέπετε σε άμεση ιατρική ανάγκη διατείρησης της ψυχικής ηρεμίας.

Πρέπει όμως να αναφέρω ότι με προβληματίζει το γεγονός ότι ο δικός μου έφυγε χτες για επαγγελματικό ταξίδι με one way εισιτήριο:haha::haha::haha:
Χαχα απολαυστική όπως πάντα...Θα την ακολουθήσω πιστά τη συμβουλή σου και θα προσαρμόσω τα όνειρα μου στις Ηνωμένες πολιτείες :p Φυσικά, κινδυνεύω να με στείλει πακέτο Ελλάδα ή να ψάχνω να αποδράσω από το ψυχιατρείο αλλά θα το ρισκάρω :p
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μου εμφανίσθηκε στον ύπνο μου ο Βράχμα μεγάλη χάρη του και μου ζήτησε να κάνω 3 γυροβολιές στο ναό του. Και τί να κάνουμε τώρα που ο μοναδικός ναός του είναι στη Πουσκάρ; (@villi έχω ρίξει τρελό διάβασμα λέμε). Πρέπει να πάμε, γιατί μιας θείας μου που της εμφανίστηκε ο Όσιος Ποτάπιος μεγάλη χάρη του και δεν έκανε το τάμα γιατί δεν έβρισκε το μοναστήρι του, χάλια της πήγαν τα οικονομικά της. Τουλάχιστον εμείς ξέρουμε που είναι!
Πρέπει όμως να αναφέρω ότι με προβληματίζει το γεγονός ότι ο δικός μου έφυγε χτες για επαγγελματικό ταξίδι με one way εισιτήριο:haha::haha::haha:
Αμάν μήπως πρέπει να κρυφτώ?Μπα και έρχεται κατα δω γιατί με θεωρεί ηθικό αυτουργό της αποτρελαμάρας της γυναίκας του με συνεπακόλουθο την έλλειψη της βραδινής του ηρεμίας?Την έβαψα!!!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Φοβερό ξεκίνημα...απίστευτη και με τρελό χιούμορ και σ'αυτή την ιστορία :clap: :haha:!!! ...Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια !!!
ΥΣ:Ευχαριστούμε για το εξαίρετο tip...ελπίζω να πιάσει!!! :innocent:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κούκουου;;; Δεν έχεις αφήσει μόνο με την Ταϊλάνδη ατελείωτους λογαριασμούς :p
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Κούκουου;;; Δεν έχεις αφήσει μόνο με την Ταϊλάνδη ατελείωτους λογαριασμούς :p
:haha: Έχεις δίκιο Κανελίτσα. Είχα ξεκινήσει να γράφω για Βιετνάμ και ένοιωσα τύψεις για την ιστοριούλα της Ταϊλάνδης που την άφησα ατελείωτη. Τώρα που την τελείωσα θα αφοσιωθώ στο υπέροχο Βιετνάμ.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ούτε που καταλάβαμε πότε φτάσαμε στο ξενοδοχείο αφού με τα μούτρα κολλημένα στα παράθυρα παρατηρούσαμε τις καθημερινές σκηνές του Ανόι. Το ξενοδοχείο μας βρισκόταν στη παλιά πόλη και το κλείσαμε μέσω agoda.com με κριτήριο τη τιμή, την τοποθεσία και τις καλές κριτικές αλλά και μια μεγάλη δόση τύχης αφού τα ξενοδοχεία στο Ανόι είναι άπειρα και τα πλείστα με καταπληκτικές κριτικές. Πουθενά αλλού μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει αυτό το πρόβλημα:). Να υπάρχουν άπειρα καταλύματα με καλές τιμές και καλές κριτικές κυρίως για την εξυπηρέτηση του προσωπικού και γι αυτό να μην μπορώ να διαλέξω. Μετά την επίσκεψη μου στο Βόρειο Βιετνάμ μπορούσα να καταλάβω γιατί.

Κάναμε τσεκ ιν και ο νεαρός υπάλληλος του ξενοδοχείου μας οδήγησε στο δωμάτιο μας. Καθώς μας έδινε πληροφορίες για το δωμάτιο το αετίσιο μάτι μου αρπάζει μια ταχύτατη λιλιπούτια κίνηση και με μια επιδέξια κίνηση καρατέκα ,ΜΠΑΜ!, η άμοιρη Τερέζα βρίσκεται χαλκομανία κάτω από το παπούτσι μου. Κοιτάω με τρόμο τον Βιετναμέζο και εύχομαι να μην είναι φανατικός βουδιστής και με λιντσάρει που σκότωσα το φτωχό πλάσμα αφού κάθε φορά που σκοτώνω κατσαρίδα μου έρχεται στο μυαλό η σκηνή από το The Next Karate Kid που η κοπελιά πάει να σκοτώσει ένα έντομο σε ένα βουδιστικό μοναστήρι και οι μοναχοί της κρατάνε μούτρα. Αντί αυτού όμως ο πιτσιρικάς άρχισε να απολογείται και έτρεξε στο μπάνιο για να πάρει χαρτί και να μαζέψει το πτώμα. Μέχρι να επιστρέψει οι συγγενείς του θύματος πήραν χαμπάρι το φονικό και άρχισαν να ξεπροβάλουν από παντού. Άλλες έβγαιναν από το στρώμα, άλλες από το κομοδίνο, άλλες από την πολυθρόνα. Σύσκεψη λοιπόν... Τι κάνουμε? Μένουμε εδώ με τις μικρές Τερέζες ή την κάνουμε για άλλο ξενοδοχείο; Όση ώρα συζητούσαμε, στο background ο νεαρός Βιετναμέζος να κυνηγάει κατσαρίδες σε όλο το δωμάτιο πηδώντας πάνω από τα κρεβάτια. Ο σύζυγος όπως πάντα ατάραχος, ψύχραιμος και ορθολογιστής, συνοψίζει «ή θα μείνουμε εδώ και θα βγούμε για βόλτα στο Ανόι ή θα πάρουμε τους δρόμους για άλλο ξενοδοχείο και δεν θα προλάβουμε βόλτα σήμερα.» Κατσαρίδες λοιπόν, έπαψαν να μου ακούγονται και τόσο άσχημα. Άλλωστε μην νομίζετε, μπορεί να ήταν εκατοντάδες άλλα ήταν μικρούλες οι καημένες. Καμία σχέση με αυτές που έχουμε στη Κύπρο. Τις μεγάλες, που όταν τις πατάς ακούγεται αυτό το αηδιαστικό κρακ κάτω από το πόδι σου. (Μπλιάααχ!!!!).... Η απόφαση πάρθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Ένα βράδι ήτανε, θα επιβιώναμε. Αποχαιρετήσαμε τον νεαρό Βιετναμέζο που συνέχισε να απολογείται και ξεκινήσαμε να ετοιμαζόμαστε για έξοδο. La cucaracha la cucaracha κατσαρίδα μου γλυκιάααα ... τραγουδούσα την ώρα που κυνηγούσα τις κατσαριδούλες σε όλο το δωμάτιο. Κααααααιιιιι αλλάζουμε και πάμε ... Μια κατσαριδούλα η μικρή Τερέζαααααα..... Αλλά ήταν πολλές και ήταν παντου και η μάχη ήταν άνιση γιατί εγώ ήμουν μόνη αφού ο σύζυγος ανακάλυψε μια καρέκλα του μασάζ και το θεώρησε πιο ενδιαφέρον. Κατσαρίδες vs ggonholidays σημειώσατε 1. Ξεκίνησα από το κρεβάτι και έφτασα μέχρι τις κουρτίνες όταν τη προσοχή μου συνεπήρε η θέα από την κίνηση στο δρόμο. Κάτω από το παράθυρο μας πλήθος κόσμου πηγαινοερχόταν. Πεζοί, παπάκια, φορτωμένα ποδήλατα, αυτοκίνητα, πλανόδιοι πωλητές... Η πόλη είχε μια ευχάριστη θετική ενέργεια και έναν ρομαντισμό συνάμα. Δεν μπορούσα να περιμένω λεπτό. Πήραμε τις απαραίτητες πληροφορίες από την ρεσεψιονιστ και ξεχυθήκαμε στους δρόμους του Ανόι. Περιηγηθήκαμε στα σοκάκια της παλιάς πόλης που ξεχύλιζαν από ζωή έστω και αν ήταν βράδι και καταλήξαμε στη νυκτερινή αγορά.






Σουλατσάραμε πάνω κάτω, χαζέψαμε τη πραμάτεια, κάναμε αναγνώριση εστιατορίων και μπαρ και τελικά καταλήξαμε σε ένα μαγειρείο που μας είχε προτείνει η ρεσεψιονιστ όταν την πιέσαμε να μας πει που πάει η ίδια. Το μαγαζί ήταν γεμάτο τόσο από τουρίστες όσο και από ντόπιους. Η κοπελιά μας είπε ότι φτιάχνει πολύ ωραία νουτλς με βοδινό και γι αυτό τα δοκιμάσαμε και δεν απογοητευτήκαμε. Ο λογαριασμός μαζί με τα ποτά μας ανήλθε στο αστρονομικό ποσό των 5Ε και για τους δύο.

Ξαναβγήκαμε στους δρόμους αλλά ήταν πλέον αργά και η κίνηση άρχισε να αραιώνει και μας άρχισε να μας καταβάλει η κούραση γι αυτό πήραμε το δρόμο προς το ξενοδοχείο αφού κάναμε πρώτα στάση στην υπέροχη λίμνη. Η νύχτα ήταν γλυκιά και η περιοχή ήταν ήσυχη και έκπεμπε ηρεμία.



Το Ανόι μας έκανε να νοιώθουμε μια οικειότητα, σαν να είχαμε ξαναβρεθεί εκεί. Παρόλο που ήταν αργά το βράδι σε καμία περίπτωση δεν νοιώσαμε να απειλούμαστε, αντίθετα οι ντόπιοι ήταν χαμογελαστοί και κινούνταν σε χαλαρούς, ήρεμους ρυθμούς.



Επιστρέψαμε σε μερικά λεπτά στο ξενοδοχείο μας που ήταν πολύ κοντά στη λίμνη. Ο νεαρός Βιετναμέζος κοιμόταν στον καναπέ και τον ξυπνήσαμε για να μας ανοίξει. Περιττό να αναφέρω ότι ο ύπνος μας δεν ήταν και τόσο γαλήνιος νοιώθοντας τις κατσαριδούλες να κινούνται στο δωμάτιο. Καληνύχτα λοιπόν… κατσαρίδες και αράχνες γλυκίαααα μου θα μας κρατούν συντροφιά:haha:...Αύριο έχουμε περιήγηση στα αξιοθέατα του Ανόι.




Σημείωση: Το ξενοδοχείο μας ήταν το Aquarius Legend Hotel και το κόστος του ήταν Ε21 το βράδι με πρωινό. Η τοποθεσία του ήταν πολύ βολική, τα δωμάτια άνετα στο μέγεθος και το προσωπικό ευγενέστατο. Το συνιστώ σε φυσιολάτρες που θέλουν να κοιμούνται νοιώθοντας ότι είναι στη φύση, με έντομα, ερπετά κλπ. Για όλους τους υπόλοιπους έχω μια πολύ καλύτερη εισήγηση που θα την αναφέρω σε 2-3 κεφάλαια. Αν θα πάει κανείς μέσα στον επόμενο χρόνο, γιατί με τον ρυθμό που γράφω τόσο θα μου πάρει να γράψω 2-3 κεφάλαια, στείλετε π.μ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.789
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom