Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Επίσης μια ερώτηση σημαντική!!

Το ταξίδι όλο το κανονίσαμε στα μέτρα μας μεν αλλά μέσω τοπικού ταξιδιωτικού δε.. σε κομμάτια-μέρη..

Στις οδηγίες που μας έστειλαν γράφουν πως όλοι παίρνουν και περιμενουν tips... Οι οδηγοί 1-3 δολλάρια/άτομο την ημέρα.. οι ξεναγοί 5-7 δολλάρια/άτομο την ημέρα και επίσης 5 δολλάρια/άτομο για την κρουαζιέρα στο Hallong bay...

Ισχύει αυτό?? Εμείς 3 άτομα 11 μέρες θα πουληθούμε στα φιλοδωρήματα....:roll::roll:
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Χρειάζονται όμως μακρυμάνικα λόγω κουνουπιών?? Ή φοράμε άνετα κοντομάνικα??

Μέσα στις πόλεις δεν φορούσαμε μακρυμάνικα ούτε το βράδυ και μάλιστα χωρίς αντικουνουπικό. Για έξω μάλλον θα χρειαστείς. Αλλά και πάλι ελαφριά ρούχα.

Αλήθειαααα.. για τα χάπια.. διάβασα τι είχες γράψει.. και μου θύμισε το ίδιο που έχω ξαναακούσει.. :shock::shock: Ο γιατρός σου (που φαίνεται γνώστης αφού εχει πάει..) σου είχε πει.. πώς χρησιμοποιούνται σε περίπτωση που..ο μη γένοιτο..??
Μου είχε δώσει αναλυτικές οδηγίες αλλά δεν τις θυμάμαι. Συγνώμη.

Και για αντικουνουπικό τι πήρατε? από που γιατί ένα hansaplast και ένα apivita που είχαμε στο Περού.. δεν έκαναν και πολλά πράγματα.. μας τάραξαν....στα τσιμπήματα...

Σε μαγαζιά με είδη κάμπινγκ θα βρεις αντικουνουπικά με Deet. Ρώτησε αυτούς για οδηγίες και λεπτομέρειες και διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης.

Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Επίσης μια ερώτηση σημαντική!!

Το ταξίδι όλο το κανονίσαμε στα μέτρα μας μεν αλλά μέσω τοπικού ταξιδιωτικού δε.. σε κομμάτια-μέρη..

Στις οδηγίες που μας έστειλαν γράφουν πως όλοι παίρνουν και περιμενουν tips... Οι οδηγοί 1-3 δολλάρια/άτομο την ημέρα.. οι ξεναγοί 5-7 δολλάρια/άτομο την ημέρα και επίσης 5 δολλάρια/άτομο για την κρουαζιέρα στο Hallong bay...

Ισχύει αυτό?? Εμείς 3 άτομα 11 μέρες θα πουληθούμε στα φιλοδωρήματα....:roll::roll:
Ισχύει αυτό με τα φιλοδωρήματα. Μπορεί να έχεις διαβάσει την ιστορία, αλλά σου παραθέτω το λινκ, αναφέρω σχετικά:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E1%F3%DF%E1/37277-%F0%F1%FE%F4%EF-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F3%F4%E7%ED-%E1%F3%DF%E1-%DD%F4%F5%F7%E5-%ED%E1%FD%EB%EF%F2-%E3%E9%E1-%F4%EF-%ED%FC%F4%EF-%E2%E9%E5%F4%ED%DC%EC-%EA%E1%EC%F0%FC%F4%E6%E7-%EA%E1%E9-%EF%EB%DF%E3%EF%ED-%E1%F0%FC-%F4%E1%FA%EB%DC%ED%E4%E7.html
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και για αντικουνουπικό τι πήρατε? από που γιατί ένα hansaplast και ένα apivita που είχαμε στο Περού.. δεν έκαναν και πολλά πράγματα.. μας τάραξαν....στα τσιμπήματα...
Αντικουνουπικό με DEET 40% ή 50% της Care Plus. Θα τα βρεις στην Alpamayo στην Αθήνα και στου Πετρίδη στη Θεσ/νίκη.

Εντομοαπωθητικά | CARE PLUS spray 40%
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αντικουνουπικό με DEET 40% ή 50% της Care Plus. Θα τα βρεις στην Alpamayo στην Αθήνα και στου Πετρίδη στη Θεσ/νίκη.

Εντομοαπωθητικά | CARE PLUS spray 40%
Τσέκαρε βέβαια, πρώτα λίγο το DEET γιατί δεν ειναι και το πιο αθώο.. Παντως στην Αιθιοπία την εβγαλα με αντικουνουπικά της hansaplast και φυτικα φαρμακευτικά και δεν είχα πρόβλημα.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Τσέκαρε βέβαια, πρώτα λίγο το DEET γιατί δεν ειναι και το πιο αθώο.. Παντως στην Αιθιοπία την εβγαλα με αντικουνουπικά της hansaplast και φυτικα φαρμακευτικά και δεν είχα πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ Βενεζουέλα και Γκάνα με το apivita ήμουν μια χαρά αλλά στο Περού μας τσάκισαν κυριολεκτικά.. όχι ότι πάθαμε τπτ.. παίρναμε και τα malarone.. αλλά είναι και ενοχλητικό το ξύσιμο!!:haha::haha:

Γι'αυτό ρωτάω.. πόσο.. ενοχλητικά και άγρια είναι τα κουνούπια.. στο Βιετνάμ.. μήπως και αποφύγω τα χημικά!!:D:D
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.095
Likes
1.712
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
αχχχχχ είσαι σούπερ!!! σ'ευχαριστώ πολύ... αλήθεια... ζέστη εεε? δηλαδή κοντομάνικα ή προτιμούνται τα μακρυμάνικα λόγω κουνουπιών??

περιμένω νεότερα!!:clap::clap::clap::clap::clap:να περάσεις τέλειααααααααα
Μόνο κοντομάνικα για το Siem Reap, κάνει πολύ ζέστη, δεν ξέρω ακριβώς τι θερμοκρασία έχει αλλά έχω "σκάσει". Πήρα deet στο αεροδρόμιο στο Dubai, δε μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα...
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Μόνο κοντομάνικα για το Siem Reap, κάνει πολύ ζέστη, δεν ξέρω ακριβώς τι θερμοκρασία έχει αλλά έχω "σκάσει". Πήρα deet στο αεροδρόμιο στο Dubai, δε μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα...
αχχχχ τι καλά!! πολύ χαίρομαι!!:clap::clap: καλή συνέχεια.. και keep me aware!!

αλήθεια με malarone τι κάνατε? πήρατε?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.717
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευη , οφείλω να ομολογήσω ότι σε ζήλεψα τώρα (με την καλή την έννοια πάντα) !
Καλά έκανα και σε απέτρεψα από Ιαπωνία λοιπόν :) :) <3
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Μόνο κοντομάνικα για το Siem Reap, κάνει πολύ ζέστη, δεν ξέρω ακριβώς τι θερμοκρασία έχει αλλά έχω "σκάσει". Πήρα deet στο αεροδρόμιο στο Dubai, δε μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα...
καλα να περνατε στο σιμ ριπ :clap:
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Γι'αυτό ρωτάω.. πόσο.. ενοχλητικά και άγρια είναι τα κουνούπια.. στο Βιετνάμ.. μήπως και αποφύγω τα χημικά!!:D:D
ρωτα τους αμερικανους . αυτοι ακομη ξυνοντε ...:haha::haha::haha:
η δικια μου γνωμη ειναι οτι αδίκως θα αγορασετε αντι-κουνουπικα ...
εδω στην ελλαδα εχουμε περισσοτερα κουνουπια σε σχεση με εκεινα τα μερη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.301
Μηνύματα
887.401
Μέλη
38.974
Νεότερο μέλος
natcon

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom