Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ ή Καμπότζη & Βιετνάμ?

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Κανονίζω να κάνω τα Χριστούγεννα ένα ταξίδι προς Βιετνάμ. Θα πάω οργανωμενο ταξίδι. Εχω βρει δύο ενδιαφέροντα ταξίδια, αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω και γι΄αυτό ζητάω την βοήθεια σας.
- Το ένα είναι 13ημερο μόνο Βιετνάμ (Σαιγκον, Καν Το, Ανοι, Χαλονγκ Μπει, Χουε και Χοι Αν)
- Και το άλλο είναι 11ημερο Βετνάμ και Καμπότζη (Πνομ Πενχ, Σιεμ Ριπ, Σαιγκον, Καν Το, Ανοι, Χαλονγκ Μπει)

Για Βιετνάμ ήμουν προετοιμασμένη αλλά με δελεάζει και η σκέψη του Ανγκόρ Βατ. Ανησυχώ βεβαια μήπως αν δεν δω αυτές τις πολεις που δεν παει το 2ο ταξιδι χάσω πολλά. Πειτε καμιά γνώμη βρε παιδιά...
Thanks!:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
το πρώτο.
το δευτερο ούτε να το σκέφτεσαι εκτός και άν έχεις τουλαχιστον 20 μέρες...
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Το λες για να μην χάσω με κάνενα τρόπο το κεντρικό Βιετνάμ? Είναι τόσο όμορφο που καλύτερα να χάσω το Ανγκόρ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.839
Likes
18.909
Αν είναι να πας μόνο μια φορά στη ζωή σου, το Ανγκόρ δε χάνεται με τίποτα. Από Βιετνάμ δε ξέρω, αλλά δε θα σπαταλούσα το χρόνο μου σε πόλεις όπως το Ανόι...
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
203
Likes
589
Από άποψη και μόνο χρόνου το πρώτο σενάριο είναι πιο νορμάλ (αν και πάλι πιεσμένα τα βλέπω τα πράγματα)....
Το Ανώι μια χαρά πόλη είναι για 2-3 διανυκτερεύσεις...
πάντως αν μπορείς να κλείσεις μόνη για Bangkok και μετά με Airasia για Anoi ή Saigon και τοπικές πτήσεις με Vietnam Airlines ή Jestar το ταξίδι θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο από το πρακτορείο...αν πάλι δε μπορείς ok....να πας γιατί είναι πολύ ωραία...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
ακου τι εννοω και θα το λέω συνέχεια..
ένα ταξίδι δεν ειναι έτσι για να πας -να δείς -και να φύγεις..
έτσι γυρνάω και γω σ ενα μήνα τον κόσμο ευκολα!!
Ενα μεγάλο λάθος ειναι οτι αρκείστε μονο στις πρωτεύουσες ενός τόπου!
καμμία σχέση..το ταξίδι αρχίζει εκεί που τελειώνει η πόλη..
Δεν κάνω την έξυπνη -και γω έφαγα στη μαπα γκρούπ στην αρχή της ταξιδιωτικής μου ζωής..το πήρα χαμπαρι και μετά ένιωσα πραγματικα τι ειναι ταξίδι..
οταν πηγα ανεξάρτητη και είδα οτι ήθελα να δώ!!
Γι αυτό το βιετνάμ δεν ειναι το hanoi ειναι μια τεράστια χώρα που αν δεν αφιερώσεις ένα μήνα τουλάχιστον δεν βλέπεις και δεν νιωθεις τίποτα!!
αν δεν μπορείς τώρα άστο για μετά..
Το ίδιο και η καμπότζη..
Ειναι κρίμα να δείς τις χώρες στα πεταχτά..ομως πρέπει να τόχεις--για την ασία αν δεν τοχεις μέσα σου μην πας καθόλου..εκεί τίποτα δεν ειναι έτοιμο και στρωμένο θέλει τον μόχθο του απο σένα!
τέλος το κήρυγμα.
πήγαινε με το γκρουπάκι μια αναγνωριστική τώρα γιατί κατάλαβα οτι δεν εισαι προετοιμασμένος ..δές οτι δείτε ολοι μαζί και θα καταλάβεις μέσα σου στο τέλος άν θα ξαναπάς και πως θα ξαναπάς!
καλό ταξίδι να έχεις.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
203
Likes
589
Συγνώμη αλλά κάνεις εν μέρει την έξυπνη, όπως και αρκετοί μόνιμοι θαμώνες του forum (και κυρίως για αυτούς τους άλλους κάνω το σχόλιο και όχι renata για σένα, απλά εσύ μου δίνεις την αφορμή).
Θεωρώ ότι αυτό το στυλ γραφής 'έκανα 5-10 ταξίδια και τα έμαθα όλα' είναι το μόνο αρνητικό του travelstories...
Ξεχνάνε αρκετοί ότι ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο και πιο βολικό για τον εαυτό του. Τα forum είναι προτιμότερο να λειτουργούν ενημερωτικά για τις επιλογές που έχει κάποιος στον προορισμό που θέλει να πάει (από το με ποια εταιρεία βολεύει να ταξιδέψει μέχρι ποιούς προορισμούς να επιλέξει εκεί που ταξιδεύει), να ανταλλάσσει σε αυτά απόψεις και σχόλια και όχι να διαβάζει απόψεις - θέσφατα γραμμένες με ύφος και διατυπωμένες με τόνο που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Aν εχεις σκοπο να ξαναπας σε κεινα τα μερη (χρονος, χρημα) διαλεξε μονο Βιετναμ. Αν οχι διαλεξε και τις δυο χωρες για να παρεις τουλαχιστον μια γευση απο τα βασικα. Εγω προσωπικα επειδη μου βγαινουν με δυσκολια τα μακρινα ταξιδια θα επαιρνα μια γευση και απο τα δυο.(εστω και απο λιγο γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως)
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Εγώ θα πήγαινα και στα δύο. Και μετά αν με εντυπωσίαζε κάποιο από τα δύο τόσο ώστε να θέλω να ξαναπάω, θα έφτιαχνα ανάλογα το επόμενο ταξίδι. Πάντως επειδή είναι μακρινό ταξίδι και τα μακρινά ταξίδια δεν είναι πάντα εύκολα, θα έπαιρνα μία γεύση και από τα δύο. Άσε που πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα πας αποκλειστικά και μόνο Καμπότζη αλλά αυτό είναι προσωπική μου γνώμη. Όπου και να πας, καλά να περάσεις και μετά απαραίτητα ιστορία.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν είναι να πας μόνο μια φορά στη ζωή σου, το Ανγκόρ δε χάνεται με τίποτα. Από Βιετνάμ δε ξέρω, αλλά δε θα σπαταλούσα το χρόνο μου σε πόλεις όπως το Ανόι...
Από τη μια δεν ξέρεις από Βιετνάμ ρε γκτσού κι από την άλλη λες ότι δε θα σπαταλούσες (!) το χρόνο σου σε πόλεις όπως το Ανόι. Καταλαβαίνεις ότι το ένα δεν κολλάει με το άλλο: Αφού δεν ξέρεις, πώς ξέρεις ότι είναι σπατάλη ο χρόνος στο Ανόι? :shock: Και πώς είναι οι πόλεις όπως το Ανόι (που δεν ξέρεις)?

Προσωπική γνώμη εκφράζω και λέω ότι το Ανόι μου άρεσε περισσότερο από τη Σαϊγκόν (και τις δύο τις επισκέφθηκα δύο φορές).

Στο Άνγκορ δεν πήγα, μόνο ντοκυμαντέρ είδα, υποθέτω ότι θα αξίζει για να το λένε τόσοι. Ωστόσο, επειδή συμφωνώ απολύτως με τη Ρενάτα (για τη φιλοσοφία του ταξιδιού) θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή. Σαράντα μέρες συνολικά στο Βιετνάμ έκανα και νοιώθω ότι απλά έξυσα την επιφάνεια.

Από την άλλη, δεν αδικώ και τις άλλες απόψεις που αναπτύχθηκαν και υποστηρίζουν τη δεύτερη επιλογή. Απλά είναι θέμα του τι άτομο είσαι και τι ζητάς απ' το ταξίδι. Εδώ μια βδομάδα κάτσαμε στη Σοκότρα και θέλαμε ακόμα μία για να το ευχαριστηθούμε και άλλοι πάνε και φεύγουν μετά από 2 διαν/σεις. Τι να λέμε τώρα!

edit: Πάντως, αν καταλήξεις να πας μόνο στο Βιετνάμ και θέλεις να πάρεις μια (πολύ) μικρή γεύση περί του τι είναι το Άνγκορ, μπορείς να κάνεις μια ημερήσια εκδρομή από τη Χόι Αν στο Μι Σον.
 
  • Like
Reactions: GTS

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Συγνώμη αλλά κάνεις εν μέρει την έξυπνη, όπως και αρκετοί μόνιμοι θαμώνες του forum (και κυρίως για αυτούς τους άλλους κάνω το σχόλιο και όχι renata για σένα, απλά εσύ μου δίνεις την αφορμή).
Θεωρώ ότι αυτό το στυλ γραφής 'έκανα 5-10 ταξίδια και τα έμαθα όλα' είναι το μόνο αρνητικό του travelstories...
Ξεχνάνε αρκετοί ότι ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο και πιο βολικό για τον εαυτό του. Τα forum είναι προτιμότερο να λειτουργούν ενημερωτικά για τις επιλογές που έχει κάποιος στον προορισμό που θέλει να πάει (από το με ποια εταιρεία βολεύει να ταξιδέψει μέχρι ποιούς προορισμούς να επιλέξει εκεί που ταξιδεύει), να ανταλλάσσει σε αυτά απόψεις και σχόλια και όχι να διαβάζει απόψεις - θέσφατα γραμμένες με ύφος και διατυπωμένες με τόνο που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης...
την στιγμή που κάποιος ποστάρει -ζητάει να ακούσει μια γνώμη, διαφορετικά δεν θα ρωτούσε κάν.
ολοι εδω μέσα οφείλουν να τεκμηριώσουν τις προτάσεις τους στις απαντήσεις που δίνουν,
αυτο έκανα,όπως πιστεύω και οι υπολοιποι στο φόρουμ.
αν θέλαμε να ξεμπερδεύουμε θα απαντούσαμε μονολεκτικά ή καθόλου.
δεν υπάρχει καμιά πρόθεση να το παίξει κανένας ούτε ξύπνιος ούτε ξερόλας..
το ταξίδι ειναι για τον καθένα και την παρτι του αυστηρά..το να το μοιραζόμαστε ειναι ωραίο και χρήσιμο..για αυτο έχομε γραφτεί εδώ μέσα..
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Συμφωνω κι εγω απολυτα με τη Ρενατα.Δεν ειναι θεμα εξυπναδας να υποστηριζεις τα ανεξαρτητα ταξιδια.Ο καθενας λεει την αποψη του.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.171
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom