Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Μια "εξυπνάδα" που λέγεται μεταξύ των expat είναι ότι "αν πας Hue χωρίς αδιάβροχο καλύτερα να έχεις TRC" (προσωρινή κάρτα διαμονής).

Χοντρικά από Οκτώβρη ως Μάρτη ξεχνάει να σταματήσει η βροχή. Και πιο νότια στη Da Nang/Hoi An βρέχει πολύ αλλά εκεί του δίνει και καταλαβαίνει.

(Ήσουν τυχερός, στο βορρά τώρα έχει πολύ κρύο, -2 χαμηλότερη στη Σα Πα και χιόνισε στα βουνά στα σύνορα με Κίνα. Κάτω από 10 βαθμούς στο Χανόι το βράδυ. Από την επόμενη βδομάδα έρχεται ζέστη από το φαινόμενο el nino και στα μέσα της βδομάδας θα ανέβει σε 20+ χωρίς βροχές εκεί που είσαι)
Για τον βορρά συμφώνω ,ήμουν αρκετά τυχερός (ευτυχώς πρόλαβα και είδα μεγάλο κομμάτι του με ωραίο καιρό) καθώς με καποία παιδιά που μιλήσα και κάναν το loop 3-4 μέρες μετά από εμένα τους έπιασε τρελή βροχή και αναγκάστηκαν να γυρίσουν πίσω, καθώς με τον συνδυασμό Βιετνάμ - βουνό - στροφές- βροχή δεν παίζεις έδω πέρα.

Σήμερα αν και με μπόλικη βροχή είδα την απαγορευμένη πόλη ,και λέω να φύγω για χοι αν αύριο καθώς δεν μπορώ να δω αυτά που θέλω με τόση βροχή στο χουέ.

Υ.Γ
όσο γράφω το πιστολακί στεγνώνει τα μοναδικά παππούτσια που έχω και μπορώ να πω κάνει εξαιρετική δουλειά.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Hello, έχετε κάποια πρόταση για ξενοδοχείο στο Hanoi επειδή παρατηρώ πολύ scam και δεν ξέρω τι να εμπιστευτώ.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Τι scam παρατηρείς?
Αν διαβάστε reviews θα δείτε ότι τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν "φτιαγμένες" φωτό και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Επίσης, παίζουν πολλά fake reviews σε booking/google.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αν διαβάστε reviews θα δείτε ότι τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν "φτιαγμένες" φωτό και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Επίσης, παίζουν πολλά fake reviews σε booking/google.
μόνο για το hanoi αφορούν τα fake reviews σε booking και google ή γενικά σε όλες τις πόλεις?
Ειδικά για booking που μπορεί να κάνει review μόνο αν κάποιος έχει μείνει στο ξενοδοχείο, πώς γίνεται να είναι fake? Έχω διαβάσει εκατοντάδες reviews πριν κλείσω 4 ξενοδοχεία στο Βιετναμ...Δεν διέκρινα πουθενά κάτι fake ή κάτι διαφορετικό σε σχέση με άλλες χώρες και πόλεις.
Το ταξίδι μου ακόμη δεν έχει πραγματοποιηθεί και ελπίζω να μην επαληθευείς.!!!!
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα !
Επειδή γενικά στο Hanoi έχει αρκετά ξενοδοχεία κοντά το ένα με το άλλο , πολύ απλά κλείνετε για 1 βράδυ και αν δεν σας αρέσει ,κάνετε μια βόλτα στην περιοχή μπαίνετε σε κάνα 2 ξενοδοχεία που σας έκαναν κλικ και ζητάτε από το front desk να σας δείξει το δωμάτιο πριν το πληρώσετε !
Εγώ έμεινα σε χοστελ κυρίως αλλά σε μια φάση που αρρώστησα και ήθελα να εχω δικό μου χώρο
έμεινα στο amber hotel στην περιοχή old quarter. ένα απλο 3στερο, καθαρο δωμάτιο ( νταξει λίγη σκόνη την είχε σε κάποια σημεία - αλλά νταξει overall ήταν ικανοποιητικό ) - έδινα 700.000 dong/ βραδυ / δίκλινο .
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
στην revolut έχει κανείς εικόνα αν μπορώ να αλλάξω πλέον χρήματα σε dong Βιετναμ? Αν δεν μπορώ, τότε με λογαριασμό σε ευρώ,έχει νόημα να την χρησιμοποιώ στο Βιετνάμ?
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
στην revolut έχει κανείς εικόνα αν μπορώ να αλλάξω πλέον χρήματα σε dong Βιετναμ? Αν δεν μπορώ, τότε με λογαριασμό σε ευρώ,έχει νόημα να την χρησιμοποιώ στο Βιετνάμ?
Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις προκαταβολικά Ντονγκ αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα στα λίγα (και συνήθως ακριβά) μέρη που την παίρνουν χωρίς να προσθέσουν προμήθεια. Φωτεινή εξαίρεση τα σουπερμάρκετ που τις δέχονται όλα και τα μίνι μάρκετ αλυσίδων όπως vinmart που συνήθως δέχονται. Επίσης την έχεις για έκτακτη ανάληψη μετρητών γιατί θα σε χρεώσει το ΑΤΜ ένα έξτρα σημαντικό ποσό.

Καλύτερα είναι να πάρεις ευρώ (50ρικα καινούρια ή αρκετά κολαριστά) και να τα μετατρέψεις σε συνάλλαγμα σε τράπεζα, ανταλλακτήριο ή χρυσοχοείο. Στα τελευταία μπορεί να βρεις την καλύτερη ισοτιμία αλλά μπορεί και να σου το αρνηθούν αν δεν τους γεμίσεις το μάτι ή έχουν άλλους πελάτες που δεν ξέρουν μέσα γιατί τυπικά απαγορεύεται.

Ζητάς να σου γράψουν σε ένα χαρτί πόσα Ντονγκ θα σου δώσουν για το ποσό σε ευρώ που θες (στο δείχνουν σε κομπιουτεράκι ζητά να το γράψουν εσύ ή αυτοί) και μέτρα προσεχτικά μπροστά τους τι θα σου δώσουν. Μερικά χαρτονομίσματα ψίλομοιάζουν θέλει προσοχή μη σου χώσουν 50.000 αντί για 500.000 ή 20.000 για 200.000. Επίσης δες που θα βάλουν τα δικά σου λεφτά και αν τα χάσεις από μπροστά σου και για κάποιο λόγο στα επιστρέψουν μέτρησέ τα πάλι. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ "λάθος" αλλά έχω ακούσει από άλλους.

Αυτά ισχύουν και στην τράπεζα, απατεωνίσκοι υπάρχουν παντού και αν σου φάει ακόμα και ένα 20ρι είναι περισσότερα απ'όσα βγάζει όλη μέρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ "λάθος" αλλά έχω ακούσει από άλλους.
Έτυχε σε μας με το καλημέρα σας στη χώρα, ένα ταπεινό ασήμαντο μηδενικό. Αν δε το πρόσεχα αντί για 300 θα παίρναμε 30 ευρώ συνάλλαγμα, όχι και η καλύτερη αρχή.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Λόγω τέτοιων καταστάσεων προτιμώ το ΑΤΜ. Πόση προμήθεια θα κρατήσει σε ανάληψη 500€ πχ? Είναι ποσοστό ή στάνταρ ποσό?
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Θα σου επιτρέψει να βγάλεις μέχρι 50ρι και θα σου πάρει προμήθεια κοντά στα 8 χωρίς να υπολογίζουμε την ισοτιμία της revolut που στο Βιετνάμ δεν είναι και πολύ καλή. Είναι μόνο για ανάγκη.

Να σημειώσω ότι λόγω αυτού έχω να χρησιμοποιήσω ΑΤΜ χρόνια,. Δεν έχω ακούσει να έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Υπήρχε μόνο μια τράπεζα του στρατού που είχε χαμηλή προμήθεια δηλαδή 2.5 ευρώ στην συναλλαγή αλλά το να βρεις ΑΤΜ της ήταν πολύ δύσκολο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom