Αυστρία Βοήθεια για Βιέννη

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Γεια σε όλους,
Έχω κλείσει εισητήρια για Βιέννη 2-7 Ιανουαρίου. Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει αφορά το ξενοδοχείο. Έχετε να προτίνετε κάποιο που να βρισκετε σε τοποθεσία κοντά στα περισσοτερα αξιοθέατα? Τέλος, οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά την πόλη ειναι καλοδεχούμενη.
Καλές διακοπες
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Γεια σου! Η Βιεννη ειναι υπεροχη!!! Πηγα φετος το Ιανουαριο και πραγματικα την λατρεψα.. εμεις μειναμε σε ενα πολυ καλο ξενοδοχειο.. Το Hotel Alpha ειναι στην περιοχη Rathaus, στα 250μ εχει σταση μετρο.. ειναι σε πολυ καλη και ησυχη περιοχη, ειναι σε ενα στενο απεναντι απ το δημαρχειο.. Ειναι 3 αστερων και σχετικα οικονομικο σε συγκριση με αλλα στη Βιεννη και εχει και εξαιρετικο πρωινο..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Στη Βιέννη μείναμε σε 2 ξενοδοχεία, τα οποία θα παραθέσω με σειρά προτίμησης.
1. Das Triest, σχετικά κεντρικό, κοντά στο Belvedere, στην Όπερα και στην περιοχή των Μουσείων, ένα από τα πρώτα boutique ξενοδοχεία της πόλης, με πολύ καλό προσωπικό, όμορφα διακοσμημένα δωμάτια
2. Hilton Am Stadtpark, στα ανατολικά του ιστορικού κέντρου, ένα 15λεπτο με τα πόδια από την πλατεία του Αγ. Στεφάνου, και δίπλα από το τερματικό του CAT και των απλών τρένων από το αεροδρόμιο, άνετα δωμάτια, πλούσιο πρωινό, και μέτριο προσωπικό
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Εγω εμεινα πριν από εξι μηνες εδώ : Austria Trend Hotel Messe (απεναντι από το παρκο Vienna Prater.Το βρηκα προσφορα από booking 45 ευρω την βραδια. 3 λεπτα με τα ποδια από το μετρο που σε παει παντου μεσα στην πολη και πεντακαθαρο.Σε αυτή την τιμη το προτεινω ανεπιφυλακτα.Παντως επειδη εχεις καιρο για να ψαξεις μην βιαστεις ολο και καποια προσφορα θα βγει.Ριξε και μια μικρη μελετη στο forum για τα ξενοδοχεια που προτεινουν και τα υπολοιπα παιδια) και πιστεψε με στο τελος δεν θα ξερεις πιο να επιλεξεις!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω εμεινα πριν από εξι μηνες εδώ : Austria Trend Hotel Messe (απεναντι από το παρκο Vienna Prater.Το βρηκα προσφορα από booking 45 ευρω την βραδια. 3 λεπτα με τα ποδια από το μετρο που σε παει παντου μεσα στην πολη και πεντακαθαρο.Σε αυτή την τιμη το προτεινω ανεπιφυλακτα.Παντως επειδη εχεις καιρο για να ψαξεις μην βιαστεις ολο και καποια προσφορα θα βγει.Ριξε και μια μικρη μελετη στο forum για τα ξενοδοχεια που προτεινουν και τα υπολοιπα παιδια) και πιστεψε με στο τελος δεν θα ξερεις πιο να επιλεξεις!!!!
Ούτε Ευρώ παραπάνω όμως - είναι αρκετά εκτός κέντρου (και υπόψη, τις ώρες που δεν έχει μετρό, τα ταξί τσούζουν...)
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
The Imperial Riding School Renaissance Vienna Hotel
Είχα κλείσει 20 με 24/12. Πάραααα πολύ καλό 4* ξενοδοχείο με απίστευτα πουπουλένια παπλόματα και απίστευτα μαλακό στρώμα. Ζεστό. Πλούσιο πρωινό. 200 μέτρα απο το μετρο Rennweg και 10 λεπτά με τα πόδια απο τον Αγ. Στέφανο. Κτισμένο στην παλιά σχολή ιππασίας 1850 μ.Χ.
Δες φωτογραφίες και σχόλια και θα με θυμηθείς...
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Θα πάω και εγώ Βιέννη 18 Σεπτεμβρίου και έχω κλείσει στο Alpha hotel. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει αν συμφέρει από το αεροδρόμιο να πάρουμε ταξί και πόσο περίπου κοστίζει (αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς). Aggeliki είδα ότι έμεινες στο ίδιο ξενοδοχείο, πως ήταν? τα δωμάτια καλά ?
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα πάω και εγώ Βιέννη 18 Σεπτεμβρίου και έχω κλείσει στο Alpha hotel. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει αν συμφέρει από το αεροδρόμιο να πάρουμε ταξί και πόσο περίπου κοστίζει (αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς).
Eγω που πηρα ταξι,σε συνεννοηση με το ξενοδοχειο,αυτοι μου το κλεισανε και τα κανονισανε ολα,εδωσα 27 ευρω,2 ατομα με 2 βαλιτσες.
Να περασεις καλα,εγω που πηγα περυσι,ειμαι στο τσακ να ξανακανω μια βολτα μιας και σε 3 μερες φευγω για Αυστριακες Αλπεις.Η Βιεννη ειναι ΚΟΥΚΛΑ!
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Ούτε Ευρώ παραπάνω όμως - είναι αρκετά εκτός κέντρου (και υπόψη, τις ώρες που δεν έχει μετρό, τα ταξί τσούζουν...)
Απολυτα Σωστο το σχολιο που εκανε η Taver με μια πολυ μικρη ενσταση οτι Πρωτη Φορα στην Βιεννη ειναι λιγο δυσκολο τις ωρες που δεν εχει μετρο να μην εισαι στο κρεβατι σου:shock: (ολη μερα στο ποδι να κυνηγας τα φλυτζανια και τα παλατια τις Σισσυ αλλα και για να την προλαβεις να δεις ολα αυτα που προτεινονται εδω μεσα...εαν μετα τις 23:00 ακομα στεκεσαι στα ποδια σου τοτε τι να πω εισαι ηρωας).Καθως επισης και κοματι δυσκολο να βρεις ξενοδοχειο της προκοπης με λιγοτερο απο 50 ευρωπουλα μεσα στο ring!
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απολυτα Σωστο το σχολιο που εκανε η Taver με μια πολυ μικρη ενσταση οτι Πρωτη Φορα στην Βιεννη ειναι λιγο δυσκολο τις ωρες που δεν εχει μετρο να μην εισαι στο κρεβατι σου:shock: (ολη μερα στο ποδι να κυνηγας τα φλυτζανια και τα παλατια τις Σισσυ αλλα και για να την προλαβεις να δεις ολα αυτα που προτεινονται εδω μεσα...εαν μετα τις 23:00 ακομα στεκεσαι στα ποδια σου τοτε τι να πω εισαι ηρωας).Καθως επισης και κοματι δυσκολο να βρεις ξενοδοχειο της προκοπης με λιγοτερο απο 50 ευρωπουλα μεσα στο ring!
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!Ειναι μια πολη που για να την δεις πρεπει να την περπατησεις.Μονο για τα θερινα ανακτορα αν αφιερωσεις μια μερα και περπατησεις τους κηπους,μετα θα γυρισεις στο ξενοδοχειο σε ημιλιποθυμη κατασταση.Βεβαια,αυτα ολα ειναι υποκειμενικα,μπορει καποιος να θελει να κατσει εξω ως τις 2,ή να εχει τετοια φυσικη κατασταση που να μην χαμπαριαζει απο ωρες ποδαροδρομου,σε καθε περιπτωση παντως η Βιεννη μετα τις 11-12 εχει λιγοστη κινηση.
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Θα πάω και εγώ Βιέννη 18 Σεπτεμβρίου και έχω κλείσει στο Alpha hotel. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει αν συμφέρει από το αεροδρόμιο να πάρουμε ταξί και πόσο περίπου κοστίζει (αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς). Aggeliki είδα ότι έμεινες στο ίδιο ξενοδοχείο, πως ήταν? τα δωμάτια καλά ?

Εμεις χρησιμοποιησαμε το τραινο CAT απο το αεροδρομιο (τιμη 9 ευρω) που κανει περιπου 16 λεπτα.. άλλαξαμε 2 γραμμες μετρο και φτασαμε στο ξενοδοχειο.. δεν καναμε πολυ ωρα, εχουν παρα πολυ καλη συγκοινωνια, ουτε ταλαιπωρηθηκαμε ιδιαιτερα.. Τα δωματια ηταν μια χαρα..(οπως ακριβως τα δειχνουν οι φωτογραφιες στο booking), η τοποθεσια ηταν πολυ βολικη.. και εχει και πολυ ωραιο πρωινο.. το μονο προβλημα ηταν οτι η ηχομονωση δεν ηταν και η καλυτερη, αλλα δεν μας δημιουργησε καποιο ιδιαιτερο προβλημα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.334
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom