ΗΠΑ Βοήθεια για εισιτήρια Νέα Υόρκη

angel30

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα,
αφού η κακοτυχία με κυνηγάει συνέχεια και χρεωκόπησε η malev με την οποία είχα κλείσει για Νέα Υόρκη τον Αύγουστο τώρα είμαι πάλι στο ψάξιμο για φθηνά εισητήρια... Έχει κανείς να μου προτέινει καμιά προσφορά που έχει υπόψιν??
Ευχαριστώ.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Η MALEV δεν πετούσε έτσι και αλλιώς για NYC.Προφανώς θα πήγαινες BUD και από κει θα άλλαζες με αεροσκάφος της AA.Εγώ στη θέση σου θα περίμενα πρώτα να πάρω τα λεφτά μου πίσω(αν γίνει) και μετά θα κοίταζα για καινούρια εισιτήρια, εκτός και αν καίγεσαι να πας.Πληροφοριακά πάντως, τον Αύγουστο δεν παίζουν προσφορές για NYC, εκτός και αν κάνει προσφορά καμιά εταιρία που χαροπαλεύει.
Όσο για τα πρακτορεία έχει ξαναειπωθεί, όποιος έχει λεφτά για πέταμα τα κλείνει από κει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όσο για τα πρακτορεία έχει ξαναειπωθεί, όποιος έχει λεφτά για πέταμα τα κλείνει από κει.
Αντίθετα όποιος δεν έχει λεφτά για πέταμα αγοράζει τα περίεργα εισιτήρια του από πρακτορεία... παιδιά μην το παίζετε πονηροί... είναι αδύνατον να ξέρετε πιο πολλά από έναν πράκτορα... αν κάποιος π.χ θέλει να κάνει τον γύρο της Λ.Αμερικής και δεν αγοράσει από πράκτορα απλά δεν έχει επίγνωση της ασχετοσύνης του... μια στραβή να σου κάτσει καταστρέφεις όλο το ταξίδι σου... στην στραβή τρέχει ο πράκτορας όχι εσύ... το έχω ξαναπεί... εγώ που δεν με λες και αταξίδευτο, σχεδόν πάντα τα εισιτήρια για περίεργα ταξίδια τα αγοράζω από πράκτορα... λέτε να είμαι πια τόσο βλάκας?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και επεμβαίνω πριν παρεκτραπεί η συζήτηση...
Μη γίνει θέμα για ταξιδιωτικά πρακτορεία παρακαλώ...

φθηνά εισιτήρια για Νέα Υόρκη
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Σίγουρα δε σε λέμε και αταξίδευτο.Σε κάθε σου ποστ φροντίζεις να επισημάνεις πόσο κοσμογυρισμένος είσαι και πόσα ξέρεις.Για να μην παρεκτραπούμε λοιπόν να επισημάνω ότι η φίλη μας ταξίδι στη Νέα Υόρκη προσπαθεί να κάνει και όχι το γύρο του Αμαζονίου.
 

angel30

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εννοείται ότι έχω ήδη ξεκινήσει διαδικασία για να πάρω τα λεφτά πίσω αλλά επειδή το αποτέλεσμα θα αργήσει είπα να ξεκινήσω να ψάχνω από τώρα για καινούργια εισητήρια για καλύτερη τιμή.
Επίσης εννοείται ότι θα πήγαινα μέσω Βουδαπέστης Νέα Υόρκη δεν είμαι τελείως ανίδεη από ταξίδια, έχω κάνει αρκετά, αλλά γιατί φίλε μου traveller έπρεπε να ήμουν υποψιασμένη με την malev και καλύτερα να έβγαζα εισητήρια μέσω πρακτορείου με 25 ευρώ(!) παραπάνω?
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Σε εμένα πάντως όταν κοίταζα για Αμερική στην αρχή με πρακτορείο, στα 2 που είχα πάει με Μalev μου είχαν πει (ήταν η πιο φτηνή που έβρισκαν αλλά δεν τους είδα να θέλουν να με "πείσουν" για κάποια άλλη ακριβότερη αλλά καλύτερη για αυτό το ταξίδι)
Τελικά έκλεισα μόνος μου 200 ευρώ φθηνότερα με καλύτερες ανταποκρίσεις.

Sorry για το offtopic απλά το αναφέρω πιστεύοντας οτι και τα πρακτορεία δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση (τουλάχιστον για μια απλή έκδοση εισιτηρίων)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σίγουρα δε σε λέμε και αταξίδευτο.Σε κάθε σου ποστ φροντίζεις να επισημάνεις πόσο κοσμογυρισμένος είσαι και πόσα ξέρεις.Για να μην παρεκτραπούμε λοιπόν να επισημάνω ότι η φίλη μας ταξίδι στη Νέα Υόρκη προσπαθεί να κάνει και όχι το γύρο του Αμαζονίου.
Και τι ήθελες δηλαδή να επισημαίνω, ότι είμαι κοντός χοντρός και άσχημος? Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι σε ταξιδιωτικό site είμαστε για ταξίδια μιλάμε όχι για γκόμενες... εσύ έχεις την άποψη ότι όποιος αγοράζει από γραφεία πετάει τα λεφτά του εγώ όχι... το πρόσφατο παράδειγμα της MALEV μάλλον με δικαιώνει... η φίλη μας λοιπόν τρέχει μόνη της να βγάλει άκρη ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα έτρεχε απλά ο πράκτορας...

Τέλος το off topic...

On topic λοιπόν... προσφορά για Ν.Υ τον Αύγουστο είναι πολύ δύσκολο να βγεί... συμπέρασμα ότι παίζει γύρω στα 600? το κτυπάς... πιο κάτω είναι απίθανο να βρεις...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Για νεα υορκη να κοιταξεις και air canada μεσω τοροντο θα σου βγαλει πτησεις.

Για ιουνιο βρηκα γυρω στα 530 ευρω.

Παντως οπως λεει ο Traveller το καθε ταξιδι εχει και διαφορετικες ''σταθερες''.
Π.χ με πρακτορειο μπορεις να βρεις στο μεξικο μια τιμη που να περιλαμβανει και το ξενοδοχειο μεσα ή κατι ποιο εξιζητημενο που δεν θα μπορεις να το βρεις μονο σου ή να το βρεις σε ακριβοτερη τιμη.

Αλλα γενικοτερα πριν κλεισουμε ενα αεροπορικο ή ενα ταξιδι γενικα και πριν παρουμε την αποφαση να πατησουμε για τη χρεωση της πιστωτικης καρτας ας κανουμε μια αναζητηση για την εταιρεια με την οποια προκειται να πεταξουμε.

Ας πουμε οτι αυτο για την χρεωκοπια της malev ηταν γνωστο εδω και αρκετο καιρο.Τουλαχιστον οτι πηγαινε προς τα εκει.
Πολλες ομοιοτητες παντως με το ελληνικο κρατος δεν βρισκετε?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ή επίσης μπορείς να βρεις εσύ μετά από έρευνα τις πτήσεις/ανταποκρίσεις που πιστεύεις ότι σου ταιριάζουν και απλώς αντί να τα αγοράσεις online, να πας να τα πάρεις από το πρακτορείο. Έτσι θα πληρώσεις το μικρό fee και θα έχεις την ασφάλεια που αναφέρει ο traveller, αλλά δε θα έχεις τέτοιες διαφορές όπως αναφέρει παραπάνω ο greekwolf.

Γενικά μια κουβέντα με ένα δύο πρακτορεία δε βλάπτει σε μακρινά ταξίδια, μπορεί να ξαφνιαστείς με τις λύσεις που θα σου προτείνουν (σε ανταποκρίσεις, συνδυασμούς, κλπ κλπ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom