Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.812
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H απλή cashcard της Εθνικής (Εθνοcash) είχε απλή προμήθεια 1€ ανά ανάληψη και η ισοτιμία ασύγκριτα καλύτερη από όποιο ανταλλακτήριο κι αν είδα.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
ενας πανικος μ επιασε γιατι ουτε καν κινητο ειχα για να συνεννοηθω με Ελλαδα. Μονο wifi το δωρεαν του αεροδρομιου που ισα που επιανε ... κι ετσι κι αλλιως ηταν ξημερωματα Παρασκευης στην Ελλαδα κι επρεπε να περασουν ωρες μεχρι να ξυπνησει ο αδερφος μου κ να δουμε πως θα μου εστελνε λεφτα με κανα Moneygram κλπ (κι αντε βρες τα γραφεια τους στο Τοκυο). Αστα, απο δω κι υστερα το μισο συναλλαγμα πανω μου σε ευρω και το αλλαζω εκει μολις φτασω.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
H απλή cashcard της Εθνικής (Εθνοcash) είχε απλή προμήθεια 1€ ανά ανάληψη και η ισοτιμία ασύγκριτα καλύτερη από όποιο ανταλλακτήριο κι αν είδα.
Δυστυχώς όχι πια :( Δες ανακοινωση από μαστερκαρντ...
To: Cardholders of Maestro-branded EMV Cards issued outside of the Asia/Pacific Region
Re: Temporary Suspension of Maestro ATM Acceptance in Japan

Thank you very much for patronage with MasterCard. All Maestro-branded EMV cards issued outside of the Asia/Pacific region are able to withdraw currency only at AEON Bank’s ATMs located at below.

  • Narita International Airport: Terminal 1, 1st Floor: Arrival Lobby, and Terminal 1, 4th Floor: Departure Lobby
  • Kansai International Airport: Terminal 1, 2F
  • Keikyu Airport Line Terminal Station at Haneda Airport Domestic Terminal
  • AEON Mall Makuhari-shintoshin, Aeon Mall Narita, Aeon Narita, Aeon Narita Shopping Center Second, Aeon Bank Kanda Tsukasamachi Building, Tobu Line Asakusa Station Concourse 2nd Floor, AEON Mall Wakayama, and AEON Mall Tendo
However, Maestro-branded EMV cards issued in the following countries are able to withdraw currency at domestic ATMs.

  • Netherlands
  • Canada
Maestro-branded EMV cards issued within the Asia/Pacific Region, Maestro-branded cards without EMV chip, MasterCard-branded cards, and Cirrus-branded cards are not affected by this temporary suspension of service. Cardholders can continue to be able to use these other MasterCard products at ATMs and merchants across Japan.

MasterCard is working with these customer financial institutions to enable full acceptance of all cards as soon as possible.

Please accept our deep apology for the inconvenience caused.

ενας πανικος μ επιασε γιατι ουτε καν κινητο ειχα για να συνεννοηθω με Ελλαδα. Μονο wifi το δωρεαν του αεροδρομιου που ισα που επιανε ... κι ετσι κι αλλιως ηταν ξημερωματα Παρασκευης στην Ελλαδα κι επρεπε να περασουν ωρες μεχρι να ξυπνησει ο αδερφος μου κ να δουμε πως θα μου εστελνε λεφτα με κανα Moneygram κλπ (κι αντε βρες τα γραφεια τους στο Τοκυο). Αστα, απο δω κι υστερα το μισο συναλλαγμα πανω μου σε ευρω και το αλλαζω εκει μολις φτασω.
Εγώ πάντως μάλλον θα το κάνω απο δω, να ξεμπερδευω...
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.812
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα που έτσι ανακάλυψα αφού πήγα εκεί ναι. Για κάποιον άλλο (τους περισσότερους δηλαδή) όχι, αξίζει να πας σε όλα αυτά. Εμένα -και το ξαναλέω- εμένα δεν με ενδιέφερε να δω αλλους ναούς και προτιμούσα τις ίδιες μέρες να τις περάσω στο Τόκιο.
Και γω με τόσες λίγες μέρες δε θα πήγαινα στο Κυότο, επισκέφθηκα μέρη που μου άρεσαν πολύ περισσότερο στην Ιαπωνία. Αν είχα (που είχα) 30-40 μέρες το Κυότο θα το περιλάμβανα, αλλά με τόσες λίγες που έχει ο φίλος θα του έριχνα Χ. Σε αντίθεση με το φίλο που παρέθεσα πάντως, δε θα τις περνούσα αυτές τις 2-3 μέρες στο Τόκυο αλλά θα πήγαινα σε κάποια άλλη πόλη. Επίσης αξίζει τον κόπο να ψάξει να δει κανείς τι φεστιβάλ παίζουν, πάντα έχει κάτι στην Ιαπωνία και πολλά από αυτά είναι αρχέγονα με φοβερές παραδόσεις αιώνων, είναι κρίμα να συμπέσεις σε κάποια από αυτά και να μην πας. Άσε που από τουρίστες τίποτε, τα περισσότερα είναι 100% γιαπωνέζικη υπόθεση, μεγάλη αντίθεση με το Κυότο δηλαδή και τις ορδές των καμεροφορούντων Αμερικανών.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
@Yorgos , να ξέρεις οτι σε έχω σταμπάρει και θα έχω ερωτήσεις για τον επόμενο προορισμό.
Είσαι απο τους λίγους που δεν ενθουσιάζεσαι με τα κλασσικά και ψάχνεις κάτι παραπάνω ακόμα και σε χιλιομασημένους προορισμούς.
 

marizaki24

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αυτόν τον Απρίλιο ; Σε 3 μήνες ;
Έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν οι τιμές (μέτρια/καλά ξενοδοχεία), αλλά ακόμα προλαβαίνεις μόνος σου γιατί σε λίγες ημέρες θα βγάλουν πρόγραμμα και τα budget ξενοδοχεία.

Αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς και να πας μόνος σου (που φυσικά είναι η καλύτερη λύση), στείλε μου ένα pm να σε γεμίσω link/info, κι εγώ Απρίλιο θα πάω.
αν μπορεισ στειλε μου κ εμενα σ παρακαλω οτι μπορεις!!σε ευχαριστω
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
@marizaki24 , για να είσαι σίγουρη οτι αυτός που απευθύνεσαι θα δει το μήνυμά σου, βάζε ένα @username σε αυτό.
Δηλαδή, έπρεπε να γράψεις:
@jousis , αν μπορείς ,...
Αν το κάνεις αυτό, έρχεται ειδοποίηση στον χρήστη (σαν αυτή που ήρθε σε εσένα).

Στο θέμα μας...
Διάβασε τις ιστορίες που υπάρχουν εδώ.
Τα αρχεία που θέλεις, είναι στο τέλος του κεφαλαίου 13 της ιστορίας μου, δηλαδή εδώ.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Είμαι εδώ και λίγο καιρό σε αναζήτηση πληροφοριών για την Ιαπωνία και το Τόκιο πιο συγκεκριμένα έχω διαβάσει όλα τα θέματα και τα posts των ανθρώπων που έχουν πάει εκεί και έχουν γράψει ή συνεχίζουν να γράφουν εδώ στο φόρουμ. Όμως ακόμα κάποιες απορίες μου δεν τις έχω διευκρινησει.
Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ jr pass και suica/pas mo card?? ( δε θα φύγω εκτός περιφέρειας του Τόκιο π.χ. κυοτο και Οσάκα )
Τι με συμφέρει να κλείσω?
Επίσης έχω ένα υπερβολικά μεγάλο ενδιαφέρον για μηχανοκίνητα σπορ αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρω πληροφορίες για events και δεν μιλάω για φόρμουλα 1. Αλλά για ντριφτ, ντραγκστερ, κόντρες, ή τέλος πάντων αν υπάρχουν περιοχές που μαζεύονται οι petrolheads του Τόκιο. Έχω κοιτάξει και για τις πίστες που υπάρχουν εκεί όπως η fuji και η tsukuba όμως απ ότι κατάλαβα δεν έχουν ούτε ένα απλό τουριστικό τουρ και απευθύνονται μόνο σε οδηγούς αγώνων και σχεδόν αποκλειστικά σε ντόπιους.
Επίσης μπορω να φέρω πίσω στη Ελλάδα ένα σπαθί σαμουράι?? Ή απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας στη πτήση ή κάτι τέτοιο.
Και κάτι άλλο τελικά πρέπει να νοικιάσω φορητό wifi για να έχω ίντερνετ συνεχώς ή μπορώ και με την σύνδεση μου την ελληνική να κάνω δουλίτσα και κάποια free wifi spots???
Ξέχασα να αναφέρω ότι θα πάω εκεί τον Αύγουστο για 7-8 μέρες.
Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ αλλά οι απορίες μου με κρατάνε πολύ πίσω στην οργάνωση του ταξιδιού μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ jr pass και suica/pas mo card??
Με το JRPass ταξιδεύεις με τον γιαπωνέζικο ΟΣΕ (σαν ύβρις ακούγεται!) από πόλη σε πόλη. Άρα δεν θα σου χρειαστεί. H Suica είναι για εντός Τόκυο μόνο.

Και κάτι άλλο τελικά πρέπει να νοικιάσω φορητό wifi για να έχω ίντερνετ συνεχώς ή μπορώ και με την σύνδεση μου την ελληνική να κάνω δουλίτσα και κάποια free wifi spots???
Εγώ πήρα την b-mobile visitor sim card που σου δίνει 1 GB για 14 ημέρες. Ακριβή αρκετά (30€) αλλά μου έλυσε τα χέρια! http://www.bmobile.ne.jp/english/w_purchase.html#online Free wifi spot έβρισκα ελάχιστα (ποιος ο λόγος άλλωστε όταν όλοι είναι online με τα κινητά τους) και ήθελαν registration συνήθως. Άστο καλύτερα. Όσο για χρήση roaming... πλάκα κάνεις ε; :)
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Εγώ πήρα την b-mobile visitor sim card που σου δίνει 1 GB για 14 ημέρες. Ακριβή αρκετά (30€) αλλά μου έλυσε τα χέρια! http://www.bmobile.ne.jp/english/w_purchase.html#online Free wifi spot έβρισκα ελάχιστα (ποιος ο λόγος άλλωστε όταν όλοι είναι online με τα κινητά τους) και ήθελαν registration συνήθως. Άστο καλύτερα. Όσο για χρήση roaming... πλάκα κάνεις ε; :)
καλη περιπτωση και αυτη. την εβαλες κατευθειαν στο κινητο ή ειχες αλλη συσκευη μαζι σου??
σου εφτασε το 1gb???
γιατι δε επελεξες το φορητο wifi που εχει απεριοριστα δεδομενα????
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Είχα ταμπλετ και την έβαλα εκεί. Έκατσα 1 βδομάδα και μου έφτασε με το παραπάνω (εννοείται δεν έβλεπα βίντεο). Πολύ καλές ταχύτητες και πολύ εξυπηρετική (σε συνδυασμό με GPS). Το Τόκυο είναι "δύσκολή" πόλη για τον νεοφερμένο, οπότε η συνεχής σύνδεση στο ιντερνετ θα σε βοηθήσει πάρα πολύ κυρίως σε δρομολόγια συγκοινωνιών, εύρεση διευθύνσεων, προσανατολισμού. To googlemaps δουλεύει άψογα στο Τόκυο και σου δίνει ότι πληροφορίες χρειάζεσαι, αλλά πρέπει να κατεβάζεις εκείνη την ώρα τα δεδομένα (δεν έχεις δυνατότητα να σώσεις offline χάρτη του googlemaps για την Ιαπωνία). Περιττό να σου πώ, ότι ενα application με τα δρομολόγια των συγκοινωνιών στο κινητό σου είναι άκρως απαραίτητο. Εγώ χρησιμοποιούσα to app της Hyperdia που ήταν ακριβέστατο και εύκολο στη χρήση. Το φορητό wifi τι είναι;
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Είχα ταμπλετ και την έβαλα εκεί. Έκατσα 1 βδομάδα και μου έφτασε με το παραπάνω (εννοείται δεν έβλεπα βίντεο). Πολύ καλές ταχύτητες και πολύ εξυπηρετική (σε συνδυασμό με GPS). Το Τόκυο είναι "δύσκολή" πόλη για τον νεοφερμένο, οπότε η συνεχής σύνδεση στο ιντερνετ θα σε βοηθήσει πάρα πολύ κυρίως σε δρομολόγια συγκοινωνιών, εύρεση διευθύνσεων, προσανατολισμού. To googlemaps δουλεύει άψογα στο Τόκυο και σου δίνει ότι πληροφορίες χρειάζεσαι, αλλά πρέπει να κατεβάζεις εκείνη την ώρα τα δεδομένα (δεν έχεις δυνατότητα να σώσεις offline χάρτη του googlemaps για την Ιαπωνία). Περιττό να σου πώ, ότι ενα application με τα δρομολόγια των συγκοινωνιών στο κινητό σου είναι άκρως απαραίτητο. Εγώ χρησιμοποιούσα to app της Hyperdia που ήταν ακριβέστατο και εύκολο στη χρήση. Το φορητό wifi τι είναι;
ακριβως αυτα που περιγραφεις θελω να κανω γιαυτο ψαχνομαι.
το φορητο wifi ειναι μια συσκευη που τη νοικιαζεις αυτη ειναι συνδεδεμενμη στα τοπικα δικτυα και την εχεις μαζι σου για να εισαι online συνεχεια, ουσιαστικα ενα φοριτο ρουτερ χωρις ορια στα δεδομενα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.036
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom