Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κλασική αντιπαλότητα πόλεων. Κάτι σαν Paris VS Rome, Volos VS Larisa ή Athens VS Thessaloniki. Εδώ είναι Tokyo VS Kyoto. Στα ξένα forum κυρίως τρώγονται για το πόσες μέρες θα ξοδέψεις στη μία πόλη και πόσες στην άλλη.
To Paris vs. Rome είναι εντελώς άλλη κατηγορία. Αντιπαλότητα υπάρχει μόνο στο μυαλό κάτι τουριστών από την Ελλάδα ( http://www.travelstories.gr/community/threads/travel-wars-Παρίσι-vs-Ρώμη.11140/ ). Για τον υπόλοιπο κόσμο, δεν έχει νόημα να συγκρίνεις μια μητρόπολη παγκόσμιας κλάσης, με ένα αρχαιολογικό - παπαδίστικο λούνα πάρκ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο κατοικος Γκραβαρων που παει κυριακατικη εκδρομη στην Colopetinitsa θα τη δει βεβαιως ως Μητροπολη. Ο ταξιδευτης ξερει οτι Μητροπολη στον κοσμο υπαρχει μονο μια, η ΝΥ. Παρισακια και τοκυακια ειναι για τον ανωτερω κατοικο. Ο ταξιδευτης παει φυσικα μονο ΝΥ και για κλασης ταξιδι Ρωμη και Κυοτο. Ο νοων νοειτο, οι λοιποι ας πηγαινουν στα παρισακια τους...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά τι λέτε για Οκτώβρη ή Σεπτεμβρη στην Ιαπωνία;
Είναι ριψοκίνδυνη εποχή;
Επίσης ενδιαφέρομαι για πτήση από Θεσσαλονίκη για Τόκιο ή Οσάκα από αεροπορικές της προκοπής βρίσκω turkish, μου διαφεύγει μήπως κάποια;
Ευχαριστώ!
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
θα θελα την βοηθεια και τις παρατηρησεις ολων για το προχειρο προγραμμα που εχω φτιαξει για την διαμονη μου στο τοκιο!!!!
13/8 7:20 (τοπικη ωρα) ναριτα
11:00 - 12:00 περιπου αφιξη στο ξενοδοχειο διπλα στο ueno park μεταβαση με kesei skyliner
12:00 - βραδυ ueno park, ameyoko shoping street, αναζητηση γυρω απο το ξενοδοχειο για (μινι μαρκετ, φαγητο,κλπ.) ξεκουραση μεχρι το επομενο πρωι
14/8 Akihabara, sumo stadium, asakusa, tokyo skytree (σκεφτομαι στο skytree να παω αφου πεσει ο ηλιος για καλυτερες φωτο)
15/8 Odaiba, oedo onsen monogatari και το βραδυ με καποιο τροπο να ανεβω στο παρκινκ του αυτοκινητοδρομου στη tatsumi που γινεται χαμος απο τουμπανιασμενα αυτοκινητα ( αν εχει παει καποιος ας δωσει καμια εξτρα πληροφορια)
16/8 Ginza, roppongi, tokyo imperial palace, tsukiji fish market (αλλλα οχι πρωι για τισ αγοραπωλησιες δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα), τοκυο tower (επισης μαλλον βραδακι για καλυτερες φωτο)
17/8 Shinjuku, metropolitan gov. building, kabukicho και το βραδυ διαμονη σε καποιο capsule hotel για την εμπειρια
18/8 Harajuku, shibuya
19/8 ισως παω σε καποια μερη λιγο απομακρισμενα που θα μου φανε πολυ χρονο σε μετακινησεις και αν μεινει χρονος ισως καποια τελευταια βολτα σε οτι μου αρεσε περισσοτερο
20/8 αναχωρηση 10:05

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ηταν χρησιμη.
θα παραθεσω και δυο εικονες με το χαρτη με τα μερη που θα θελα να επισκευτω.

jdm.jpg
jdm2.jpg
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
επισης ξεχασα να ρωτησω αν εχει καποιος υποψιν του αν υπαρχουν ποδηλατα δημοσιας χρησης οπωσ σε καποιες μεγαλες ευρωπαικες πολεις και αν εχουν οι τουριστες τη δυνατοτητα να τα χρησιμοποιησουν (με καποια ειδικη καρτα απο το ξενοδοχειο)???
και αν θυμαστε τι ωρα σταματουν τα τρενα (ολα και το μετρο και οι JR γραμμες) το βραδυ τισ καθημερινες και τα Σαββατοκυριακα???

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τη βοηθεια σας οποια και αν ειναι!!!!!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Νομίζω ξέχασες 2 τοποθεσίες πολύ ενδιαφέρουσες για βόλτα.
Yanesen για πρωί.
Shimokitazawa για βράδυ.
Και στις δύο περιπτώσεις, Παρασκευή/Σάββατο/Κυριακή είναι πολύ όμορφα με μπόλικο κόσμο.

Δρομολόγια για τραίνα, εδώ : http://www.hyperdia.com/
Μετρό/τραίνα εντός πόλης έχει μέχρι 12:30-01:00 (ανάλογα την γραμμή και τον σταθμό).
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Νομίζω ξέχασες 2 τοποθεσίες πολύ ενδιαφέρουσες για βόλτα.
Yanesen για πρωί.
Shimokitazawa για βράδυ.
Και στις δύο περιπτώσεις, Παρασκευή/Σάββατο/Κυριακή είναι πολύ όμορφα με μπόλικο κόσμο.

Δρομολόγια για τραίνα, εδώ : http://www.hyperdia.com/
Μετρό/τραίνα εντός πόλης έχει μέχρι 12:30-01:00 (ανάλογα την γραμμή και τον σταθμό).
yanesen το εχω στο προγραμμα μου μαζι με το ueno park.
τη περιοχη shimokitazawa δεν την εχω δει καθολου να σου πω την αληθεια πρωτη φορα την ακουω.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
τη περιοχη shimokitazawa δεν την εχω δει καθολου να σου πω την αληθεια πρωτη φορα την ακουω.
Για αυτό είμαστε εδώ :)
Επίσης, η ameyoko είναι λίγο σαν λαϊκός πανήγυρις του Αγ.Θεράποντος (μεγάλη η χάρη του). Οπότε, δώσε χρόνο στις 3 γειτονιές yanesen (yanaka, nezu, sendagi).
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
θα θελα την βοηθεια και τις παρατηρησεις ολων για το προχειρο προγραμμα που εχω φτιαξει για την διαμονη μου στο τοκιο!!!!
13/8 7:20 (τοπικη ωρα) ναριτα
11:00 - 12:00 περιπου αφιξη στο ξενοδοχειο διπλα στο ueno park μεταβαση με kesei skyliner
12:00 - βραδυ ueno park, ameyoko shoping street, αναζητηση γυρω απο το ξενοδοχειο για (μινι μαρκετ, φαγητο,κλπ.) ξεκουραση μεχρι το επομενο πρωι
14/8 Akihabara, sumo stadium, asakusa, tokyo skytree (σκεφτομαι στο skytree να παω αφου πεσει ο ηλιος για καλυτερες φωτο)
15/8 Odaiba, oedo onsen monogatari και το βραδυ με καποιο τροπο να ανεβω στο παρκινκ του αυτοκινητοδρομου στη tatsumi που γινεται χαμος απο τουμπανιασμενα αυτοκινητα ( αν εχει παει καποιος ας δωσει καμια εξτρα πληροφορια)
16/8 Ginza, roppongi, tokyo imperial palace, tsukiji fish market (αλλλα οχι πρωι για τισ αγοραπωλησιες δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα), τοκυο tower (επισης μαλλον βραδακι για καλυτερες φωτο)
17/8 Shinjuku, metropolitan gov. building, kabukicho και το βραδυ διαμονη σε καποιο capsule hotel για την εμπειρια
18/8 Harajuku, shibuya
19/8 ισως παω σε καποια μερη λιγο απομακρισμενα που θα μου φανε πολυ χρονο σε μετακινησεις και αν μεινει χρονος ισως καποια τελευταια βολτα σε οτι μου αρεσε περισσοτερο
20/8 αναχωρηση 10:05

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ηταν χρησιμη.
θα παραθεσω και δυο εικονες με το χαρτη με τα μερη που θα θελα να επισκευτω.

View attachment 125068 View attachment 125069
Να βάλεις στο πρόγραμμα και μια μονοήμερη εκδρομή στην Καμακουρα, ή στο Νίκκο (με 1 διανυκτέρευση). Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να ανέβεις σε όλα τα observation decks του Τόκυο (Skytree, Tokyo Tower, Shinjuku Met Building, Roppongi Hills)). Διάλεξε ένα - δύο από αυτά (Το Shinjuku Met. Building είναι δωρεάν. Το ξέρεις φαντάζομαι...)
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλησπέρα αγαπημένοι μου φίλοι. Πρώτα ο Θεός έχω κλείσει 15 μέρες για Ιαπωνία .Το πρόγραμμα πάνω κάτω το έβγαλα (με την βοήθεια όλων σας).Περιληπτικά οι πόλεις θα είναι : Τόκυο Νiko, nara, kyoto, Hirosima, osaka (οτιδήποτε άλλο μου προτείνετε ευπρόσδεκτο). Το πρόβλημα μου είναι οι μετακινήσεις. Το jr pass από ότι κατάλαβα δεν ισχύει για κάποιες διαδρομές όπως Niko, nara. Εγώ σκεφτόμουν μήπως συμφέρει περισσότερο το 3μερο με τα λεοφωρεία, αφού οι μακρινές διαδρομές θα έιναι Τόκιο-Χιροσίμα, Χιροσίμα-Κιότο και Κιότο-Τόκιο. Στις άλλες μετακινήσεις που είναι ουσιαστικά στην περιοχή του κιότο θα βγάλω το regional pass με 16 ευρώ .
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Μια πληροφορία ακόμα. Τι είχατε επιλέξει για να έχετε ίντερνετ στην Ιαπωνία;;;;; είχατε sim card ή το φορητό ρουτερ;;;; και τι προτείνετε;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom