Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σημερα που ειδα καλυτερα στα αεροπορικα της εταιρεια γραφει οτι για no show πληρωνεις ενα προστιμο τον 92ευρω το ατομο.....
Λογικά αυτό σημάίνει ότι τα πάνω από τα 92 ευρώ επιστρέφονται (κι αν το εισιτήριό σου είναι πιο φτηνό από 92 ευρώ δεν παίρνεις τίποτα πίσω).
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Λογικά αυτό σημάίνει ότι τα πάνω από τα 92 ευρώ επιστρέφονται (κι αν το εισιτήριό σου είναι πιο φτηνό από 92 ευρώ δεν παίρνεις τίποτα πίσω).
το εισιτηριο προσφορας που εχει τωρα πανε ελα εχει 170ε το ατομο....στο ναυλο γραφει no show 92ε...οποτε 85ε περιπου.αρα δεν συμβαινει απολυτως τπτ η θα πληρωσω τελικα και αυτα τα 92ε εξτρα μετα μεσω χρεωσης καρτας?
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
το εισιτηριο προσφορας που εχει τωρα πανε ελα εχει 170ε το ατομο....στο ναυλο γραφει no show 92ε...οποτε 85ε περιπου.αρα δεν συμβαινει απολυτως τπτ η θα πληρωσω τελικα και αυτα τα 92ε εξτρα μετα μεσω χρεωσης καρτας?
αυτο που σκεφτομαι ειναι να τα κλεισω και 1 μερα πριν γινει αυτη η πτηση να κανω ακυρωση των εισιτηριων.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Λογικά αυτό σημάίνει ότι τα πάνω από τα 92 ευρώ επιστρέφονται (κι αν το εισιτήριό σου είναι πιο φτηνό από 92 ευρώ δεν παίρνεις τίποτα πίσω).
Νομίζω ισχύει αυτό που λέει ο Taver. Επίσης, με το που φτάσεις Ιαπωνία, ακυρώνεις είτε τηλεφωνικά, είτε online την πτήση σου, οπότε δεν θα είσαι non show και δεν θα χρειαστεί να έχεις τέτοιους προβληματισμούς.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και αν δεν επιτρέπει ακύρωση; Ή αν υπάρχει χρέωση για την ακύρωση; Βάλε βρε φίλε τους όρους του ναύλου σου να υπάρξει μία οριστική απάντηση!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και αν δεν επιτρέπει ακύρωση; Ή αν υπάρχει χρέωση για την ακύρωση; Βάλε βρε φίλε τους όρους του ναύλου σου να υπάρξει μία οριστική απάντηση!
Μα υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο; Θέλω να πω, έχει τύχει ποτέ να μην πραγματοποιήσεις ένα ταξίδι και να σε χρεώσει η εταιρία, έξτρα ακυρωτικά ή μη εμφάνιση;;; Πέρσι ήρθα αντιμέτωπος με ακυρωτικά περίπου 100 ευρώ, όταν ακύρωσα πτήση της Qatar για Σρι Λάνκα. Κάτι έλεγε μέσα στους όρους του ναύλου για πρόστιμο, charge ή κάτι τέτοιο παρόμοιο... Τελικά ήταν αυτό που είπε ο Taver. Δηλαδή, δεν μου επέστρεψαν τον ναύλο, ο οποίος ήταν έτσι κι αλλιώς πιο φθηνός από το "πρόστιμο". Μου επέστρεψαν μάλιστα τους φόρους, ήτοι 250 ευρώ περίπου!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οπότε εσύ πας στα canceλlations and refund που είναι 160 ευρω και όχι 92 που έγραψες παραπάνω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποτέ κανείς σε πολιτισμένη χώρα δε χρεώθηκε εκ των υστέρων για εισιτήριο επιστροφής που δε χρησιμοποίησε.
Και σε μένα κάποιες φορές έχουν αλλάξει σχέδια και το εισιτήριο επιστροφής πήγε ακλαφτο.

Ηρεμήστε.

Δεν είναι και να το κάνεις σύστημα, υπάρχει περίπτωση να σε κυνηγήσουν δικαστικά ή εξωδικαστικά για απάτη. Αλλά για μια φορά κανείς δε θα ασχοληθεί. Εκτός αν στην κίνα έχουν δικαίωμα να σε χρεώσουν αυτόματα (που πάντως δε νομίζω).
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Γειά σας παιδιά!!!!Θα φύγω για Ιαπωνία σε μία εβδομάδα και θέλω να ρωτήσω εάν με συμφέρει να νοικιάσω ένα wifi pocket router ή μία κάρτα sim 3g για το κινητό μου για να έχω internet εκεί όταν πάω. Ξέρει κανείς από που μπορώ να τα προμηθευτώ στην Ιαπωνία και το κόστος πάνω κάτω;

Από αυτά που ανεφέρεις Τοκυο, Νίκκο και Κιότο έχω πάει.Χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο τα καταφέρνεις μια χαρά.Μετακινήσεις από πόλη σε πόλη θα τις κάνεις με τα bullet train βγάζοντας από Ελλάδα το japan rail pass.
Καλησπέρα!!!!Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις εάν παρήγγειλες wifi pocket ή sim card στην Ιαπωνία; Επειδή προσγειώνομαι Τόκυο και φεύγω από Οσάκα δεν ξέρω εάν μπορώ να παραγγείλω μέσω internet, διότι ξέρω ότι το επιστρέφεις. Θα μπορούσα να το νοικιάσω απευθείας από εκεί;
 
Last edited by a moderator:

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ταξιδέψουμε στην Ιαπωνία από 26/10/17 έως 28/11/17. Επείδη όσο περνάει ο καιρός οι επιλογές για διαμονή θα γίνονται όλο και λιγότερες θα θέλαμε στην πολύτιμη βοήθειά σας.

Θα βρισκόμαστε εκεί για 31 γεμάτες μέρες και η σκέψη μας είναι να μείνουμε μερικές μέρες στην αρχή στο Tόκιο και πάλι μερικές μέρες στο τέλος του ταξιδιού. Θα μας βοηθούσε πάρα πολύ να μας πείτε την γνώμη σας για ένα πρόχειρο πρόγραμμα και πως να χωρίσουμε τις μέρες. Το ιδανικό θα ήταν να δούμε όσο περισσότερο γίνεται τα Φθινοπωρινά χρώματα.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Μόλις γύρισα από Ιαπωνία, ένα εξαιρετικό ταξίδι με πολλές μετακινήσεις και όμορφες εικόνες. Θα συμφωνήσω απόλυτα με ότι σου είπε ο Derpino. Εάν έχεις κάποια έξτρα απορία και μπορώ να βοηθήσω κάπου, ρώταμε. Καλά να περάσετε!!!!!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Μόλις γύρισα από Ιαπωνία, ένα εξαιρετικό ταξίδι με πολλές μετακινήσεις και όμορφες εικόνες. Θα συμφωνήσω απόλυτα με ότι σου είπε ο Derpino. Εάν έχεις κάποια έξτρα απορία και μπορώ να βοηθήσω κάπου, ρώταμε. Καλά να περάσετε!!!!!
Ευχαριστώ Πάρα πολύ! Σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια. Ήταν λίγο δύσκολη περίοδος με μετακόμιση οπότε μείναμε λίγο πίσω. Τώρα αρχίζει το ψάξιμο. Είχαμε κλείσει εδώ και καιρό 6 διανυκτερεύσεις Τόκυο με το σκεπτικό να κάνουμε και εξορμήσεις από εκεί (όχι όλες Τόκυο δλδ) και μετά προς τις τελευταίες βδομάδες είχαμε κλείσει Κιότο 7 μέρες αλλά ήταν πολύ οικονομικό και αρκετά κάτω από το budget, οπότε σκεφτήκαμε ότι και 1-2 μέρες να χρειαστεί να κοιμηθούμε αλλού δεν θα μας έβγαζε εκτός budget. Δεδομένου κιόλας ότι θα είναι σε περίοδο που τα χρώματα στο Κιότο θα είναι στο pick τους, δεν θέλαμε να ψαχνόμαστε.

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι τα μεταφορικά. Θα είμαστε εκεί 32 γεμάτες μέρες (26 Οκτώβριου άφιξη - 28 Νοεμβρίου αναχώρηση), σπάω το κεφάλι να σκεφτώ τι θα σύμφερε πιο πολύ. Το Jrp έχει μέχρι 21 μέρες οπότε θα μας μείνουν και άλλες μέρες + του ότι σε κάποιες περιοχές ίσως να μην μας βολεύει. Χρησιμοποιήσατε μήπως κάποια τοπικά πάσα? Θα χρειαστεί αυτά να τα έχουμε βγάλει από εδώ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom