Βοήθεια και ιδέες για ταξίδι με interrail.

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
:-( Από που μπορώ να βρω τα δρομολόγια των τρένων?? Κάποιο χάρτη ίσως για να μπορέσω να δω σε ποιες χώρες να πάω..

Εδω μπορεις να δεις σε PDF τις διαδρομες και το ποσο χρεωνουν οι κρατησεις σε καθε τρενο με ιντερειλ http://www.interrail.eu/sites/all/files/interrail.eu/downloads/2013/interrail-railwaymap-2013.pdf

οσο για δρομολογια δες εδω
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σου... Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά το interail. Με την κάρτα one country πχ για Γαλλία τα μεταφορικά του τρένου προς Γαλλία και μετά πίσω είναι στην τιμή? Επόμενη ερώτηση. Το καράβι από Ελλάδα Ιταλία και πίσω μετράει σαν διαδρομή στην κάρτα?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
H one country ειναι για μετακινησεις μεσα στη χωρα που εχεις διαλεξει. Το καραβι απο Ελλαδα το πληρωνεις.Κοιτα απο πανω τι γραφει ο orestcrete και θα τα βρεις ολα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εαν το one country pass ειναι για Ιταλια,μπορεις να παρεις το Italy plus,240 ευρο περιπου,περιλαμβανει το καραβι..Τωρα τι κερδιζεις,ειναι μια πονεμενη ιστορια.Ψαχνομαι ενα δεκαημερο,ιντερνετικα ,τηλεφωνικα και δια ζωσης,ακρη δεν εχω βρει,οτι θελει ο καθενας λεει...
 

Eleni Kr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας,εγώ και η φίλη μου αποφασίσαμε να πάμε με Interail στις αρχές Οκτωβρίου αρχίζοντας με Τορίνο,συνεχίζοντας σε Άμστερνταμ,Λονδίνο,Παρίσι,Βαλένθια και καταλήγουμε Βαρκελώνη.Παρ'όλο που έχουμε κάνει αρκετή έρευνα (κυρίως στο http://www.raildude.com) νομίζω πρέπει να εξαντλήσουμε όλες τις πηγές με χρήσιμες πληροφορίες.Θα θέσω λοιπόν τα ερωτήματα μου:
1)Μπορούμε να προμηθευτούμε κάρτα Interail χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε αγορά Online?Aν ναι που;
2)Οι επιβαρύνσεις που έχουν κάποια τρένα, πόσο είναι;Επίσης σε κάποια έλεγε ότι πρέπει να κάνεις κράτηση ή κάτι τέτοιο.Κατά πόσο ισχύει αυτό;
3)Μπορούμε να προμηθευτούμε κάρτα Interail όποτε θέλουμε;Για παράδειγμα,ακόμα και μια εβδομάδα πριν το ταξίδι μας;(ακραίο παράδειγμα)
4)Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κάρτα πρώτη φορά στο εξωτερικό χωρίς να την έχουμε χρησιμοποιήσει στο εσωτερικό;Δηλαδή αν πάμε με πλοίο μέχρι Αγκόνα,δεν υπάρχει πρόβλημα να τη χρησιμοποιήσουμε πρώτη φορά εκεί;
5)Υπάρχουν τρένα τα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται στην κάρτα Interail και θα πρέπει να τα πληρώσουμε έξτρα;Αν γνωρίζει κανείς ποια είναι(ή που μπορώ να τα βρω) θα ήταν τέλειο.Και επίσης,υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές που δεν θα χρειαστεί να πληρώσουμε;
6)Αν κάποιος έχει κάνει ταξίδι με Interail θα μπορούσε να μου πει την εμπειρία του και ίσως κάποια tips για το ταξίδι μας και γενικότερες πληροφορίες για τα τρένα,τα λεφτά,τις χρεώσεις κ.λπ;

Ελπίζω να μη σας κούρασα.Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να δώσει κάποια χρήσιμη πληροφορία περί Interail θα ήταν πολύ χρήσιμο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ριξε μια ματια στο θεμα που ειχα γραψει προ 1 χρονου και ειμαι σιγουρος οτι θα σου λυθουν αποριες ... http://www.travelstories.gr/community/threads/Προτυπο-για-interrail.34586/
Εν συντομια,μπορεις να παρεις το εισιτηριο απο τον σταθμο Λαρισης ακομα και 1 μερα πριν το ταξιδι .. Σε αλλα τρενα χρειαζεται reservation σε αλλα πληρωνεις το extra fee και μεσα στο τρενο δεν υπαρχει προβλημα .. Μεσα στην Ιταλια και στην Ισπανια θα ζοριστεις πολυ να βρεις τρενο χωρις να εχει extra fee .. To Ευαγγελιο μου σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι αυτο το site http://hafas.bene-system.com/bin/query.exe/en?ld=atr&L=profi&OK#focus πατας τον προορισμο που θελεις και αν σου λεει subject to compulsory reservation σημαινει οτι πρεπει να πληρωσεις reservation fee (δεν σου λεει ομως την τιμη αυτο πρεπει να το κοιταξεις στο raildude πηγαινοντας στο φορουμ στο τοπικ της αντιστοιχης χωρας που θες να πας)

Οι πολεις και οι χωρες που θα πας ειναι ακριβες και δεν ξερω ποιο εισιτηριο θελεις να παρεις (υποθετω αυτο των 22ημερων γιατι αλλιως δεν βγαινει το προγραμμα) οποτε απο την στιγμη που θα εχεις μεγαλα ταξιδια μπροστα σου φροντισε παντα να εχεις σαντουιτς,νερο,αναψυκτικα κλπ κλπ μαζι σου γιατι στο τρενο μεσα οι τιμες βαρανε .. Κοιτα ολο το τοπικ που σου εστειλα και θα βρεις εχω γραψει τροπο να πας απο Παρισι για Λονδινο και αναποδα χωρις να πληρωσεις το ταχυτατο αλλα πανακριβο Thalys και απο Παρισι για Βαρκελωνη επισης χωρις να πληρωσεις fee .. Και επισης πρωτα πας Βαλενθια και μετα Βαρκελωνη ..
 

Eleni Kr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ριξε μια ματια στο θεμα που ειχα γραψει προ 1 χρονου και ειμαι σιγουρος οτι θα σου λυθουν αποριες ... http://www.travelstories.gr/community/threads/Προτυπο-για-interrail.34586/
Εν συντομια,μπορεις να παρεις το εισιτηριο απο τον σταθμο Λαρισης ακομα και 1 μερα πριν το ταξιδι .. Σε αλλα τρενα χρειαζεται reservation σε αλλα πληρωνεις το extra fee και μεσα στο τρενο δεν υπαρχει προβλημα .. Μεσα στην Ιταλια και στην Ισπανια θα ζοριστεις πολυ να βρεις τρενο χωρις να εχει extra fee .. To Ευαγγελιο μου σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι αυτο το site http://hafas.bene-system.com/bin/query.exe/en?ld=atr&L=profi&OK#focus πατας τον προορισμο που θελεις και αν σου λεει subject to compulsory reservation σημαινει οτι πρεπει να πληρωσεις reservation fee (δεν σου λεει ομως την τιμη αυτο πρεπει να το κοιταξεις στο raildude πηγαινοντας στο φορουμ στο τοπικ της αντιστοιχης χωρας που θες να πας)

Οι πολεις και οι χωρες που θα πας ειναι ακριβες και δεν ξερω ποιο εισιτηριο θελεις να παρεις (υποθετω αυτο των 22ημερων γιατι αλλιως δεν βγαινει το προγραμμα) οποτε απο την στιγμη που θα εχεις μεγαλα ταξιδια μπροστα σου φροντισε παντα να εχεις σαντουιτς,νερο,αναψυκτικα κλπ κλπ μαζι σου γιατι στο τρενο μεσα οι τιμες βαρανε .. Κοιτα ολο το τοπικ που σου εστειλα και θα βρεις εχω γραψει τροπο να πας απο Παρισι για Λονδινο και αναποδα χωρις να πληρωσεις το ταχυτατο αλλα πανακριβο Thalys και απο Παρισι για Βαρκελωνη επισης χωρις να πληρωσεις fee .. Και επισης πρωτα πας Βαλενθια και μετα Βαρκελωνη ..
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Μόνο να ρωτήσω:Το reservation το κάνεις απευθείας από τους σταθμούς του τρένου που θες; Ή πρέπει να τους κάνω καιρό πριν;
Και τελευταίο.Το ταξίδι με το πλοίο απο ελλάδα ιταλία χρεώνεται ως μια μέρα στην Interail?
Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αμα διαβασεις αυτο που σου εδειξα θα σου λυθουν ολες ολες οι αποριες. Ακομα και αυτες που δεν εχεις σκεφτει ακομα. ;)
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Καλησπέρα σε όλους!! Θα ηθελα άμεσα την βοήθεια σας αν μπορείτε φυσικα στον προγραμματισμό του ταξιδιου μου με τρένο σε κάποιες χώρες της Ευρώπης, το οποίο ονειρευόμουν χρόνια! Διάβασα ολα τα σχετικά θέματα στο φόρουμ αλλά μπερδεύτηκα , γι'αυτό ξεκίνησα νέο θέμα!Κατ'αρχήν δεν ξέρω ποιο πάσο ταιριάζει καύτερα στο πλάνο μου το 15ημερο ή το 22ημερο....Το πλάνο μου ειναι πάνω κάτω το εξής
22/9-23/9 Πάτρα-Ανκόνα(Φτάνω 17:00)
23/9 Ανκόνα -Μιλάνο και διανυκτερεύω εκεί
24/9 Μιλάνο - Βενετία Και διανυκτέρευση
25/9 Βενετία - Βιέννη με βραδινό τρένο( για το οποίο δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κράτηση απο τώρα???)
26/9 Βιέννη- Βερολίνο
27/9 Βερολίνο και τα μεσάνυχτα φεύγω για βρυξέλλες
28/9 Βρυξέλλες (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΣΗ)
29/9 Βρυξέλλες -Λονδίνο (Διανυκτέρευση)
30/9 Λονδίνο- Παρίσι (Διανυκτεύρεσυη)
1/10 Παρίσι- Βαρκελώνη (διανυκτέρεσυη στο τρένο)
2/10 Βαρκελώνη
3/10 Βαρκελώνη - Γρανάδα ( Διανυκτέρευση)
4/10 Γρανάδα - Σεβίλλη , και το βράδυ Σεβίλλη - Τολέδο
5/10Τολέδο Μαδρίτη (Διανυκτέρευση) και μετα απο κει θα φύγω είτε για ρώμη είτε για γενεύη γιατι εκί βρίσκω φθηνότερα εισητήρια επιστροφής. Παρολ΄αυτά αισθάνομαι πολύ μπερδεμένη και νομίζω οτι θέλει πολύ οργάνωση και έχω αγχωθεί! Είναι εφικτό να δώ όλα αυτά τα μέρη ?Και πως πρέπει να κάνω κράτηση στα βραδινά τρένα??αν τύχει και χάσω κάποιο δρομολόγιο??Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον βομβαρδισμό των ερωτήσεων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.431
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom