Ουγγαρία Βουδαπέστη, ας οργανωθούμε!

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θανάση και κάτι τελευταίο αλλά μην το θεωρήσεις χαζό.Τα φιορίνια έχουν υποδιαίρεση όπως εμείς το cent;

Είχα διαβάσει οτι 1 ευρώ 320 φιορίνια ισχύει ή είναι 300 φιορίνια όπως μου γράφεις;
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Σας ευχαριστώ παιδιά.Θα προετοιμαστώ και για κρύο και για ζέστη.

Πάνο που έκανες φιορίνια;Ξέρουν αγγλικά οι ούγγροι ή έστω γερμανικά;Απο τιμές ήταν πιο φθηνά απο εμάς;Στις συναλλαγές σου με τα φιορίνια δυσκολεύτηκες;
Εγώ προσωπικά έκανα σε ανταλλακτήρια συναλλάγματος, η πόλη είναι γεμάτη. Μην ανταλλάξεις στο πρώτο που θα βρεις, κοίτα 1-2 και όποιο έχει την καλύτερη αναλογία, ανταλλάσεις εκεί. Πριν ένα μήνα η αναλογία ήταν 1 ευρώ-298 φιορίνια. Οι τιμές τους σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερες από Ελλάδα.

Αγγλικά ξέρουν αρκετοί ευτυχώς και μπορείς να συνεννοηθείς μια χαρά. Δεν θα δυσκολευτείς φαντάζομαι, εγώ δεν είχα πρόβλημα ούτε την πρώτη φορά που πήγα, πόσο μάλλον τώρα..
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Φιορινια σε atm!δεν χρησιμοποιησα καθολου ανταλλακτηριο .. Στη καλυτερη ισοτιμια και αποσο θυμαμαι 2-4 ευρω κραυμτησεις/αναληψη..με εναν καλο υπολογισμο καθαριζεις και γλυτωνεις τις ουγγρικες μιζες !
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ από ΑΤΜ σήκωνα χρήματα.. Κατ'ευθείαν fiorint και γλίτωνες από τις ουρές στα ανταλλακτήρια..Τουλάχιστον όταν είχα πάει εγώ Χριστούγεννα γινόταν χαμός από κόσμο που ήθελε να αλλάξει νόμισμα! Άν πάλι δεν θέλεις να πάς σε τράπεζα και έχεις πάνω σου τα πολύτιμα ευρωπουλάκια, η πόλη είναι γεμάτη ανταλλακτήρια!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Μπορείτε να μου πείτε πως απο τον σταθμό των τρένων Keleti θα πάω στον σταθμό του μετρό Oktogon;
Απο την (ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ) Keleti θα πας Deak Ferenc ter θα αλλάξεις γραμμή (ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ) και θα πας στην Oktogon.
Η χρήση του μετρό στη Βουδαπέστη είναι πολύ εύκολη και οι έλεγχοι συνεχής μιας και σε κάθε στάση υπάρχουν ελεγκτές στην είσοδο των σταθμών.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το Deak Ferenc ter είναι η κεντρική στάση του μετρό σαν να λέμε το Σύνταγμα.papariskonst μήπως ξέρεις και απο που μπορώ να πάρω το 200Ε για να πάω στο αεροδρόμιο;
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Το Deak Ferenc ter είναι η κεντρική στάση του μετρό σαν να λέμε το Σύνταγμα.papariskonst μήπως ξέρεις και απο που μπορώ να πάρω το 200Ε για να πάω στο αεροδρόμιο;
Ναι η Deak Ferenc ter είναι η κεντρική στάση του μετρό όπου διασταυρώνονται οι γραμμές του μετρό. Παρόλο που η δικιά μου μεταφορά απο το αεροδρόμειο έγινε με minibus λόγω του πρωινού της ώρας...σύμφωνα με τις αναφορές των μελών είχα διαβάσει ότι το 200Ε σε μεταφέρει απο το TERMINAL 1 στο σταθμό του μετρό Kobanya-Kispest (ΜΠΛΕ ΓΡΑΜΜΗ). Ωστόσο, θα ήταν καλό να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ή να διαβάσεις αντίστοιχη ιστορία στο forum που χρησιμοποίησε το 200Ε.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Πόσο σου κόστισε το mini-bus;
Χρησιμοποίησα την εταιρεία AirportShuttle.hu - Az utaz
Μπορείς να το κλείσεις με επιστροφή.
Εγώ έκανα τη διαδρομή αεροδρόμειο-κέντρο και μετά απο δύο ημέρες κέντρο-αεροδρόμειο στην τιμή 6900 HUF αλλά είχε προσφορά λόγω αεροπορικής εταιρείας MALEV).
Σήμερα που κοίταξα έχει 7900HUF (δεν υπάρχει πλέον MALEV).
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Πόσο σου κόστισε το mini-bus;
Η τιμή που γράφω ποιο πάνω είναι για 2 άτομα και σε πηγαίνει ακριβώς στον προορισμό σου (για παράδειγμα στο ξενοδοχείο).
Η ισοτιμία είναι περίπου 1€ = 286HUF
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.320
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Οι περισσότεροι στη δικη μας πτηση ειχαμε παει με το 200Ε στο μετρο Kispest (Γραμμή Μ3). Ειναι ο πιο οικονομικος τροπος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom