Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
k_p εγώ προσωπικά κοιτώ πάντα να έχει rating 8+ ή 9+.
Επειδή ενώ το βρίσκω μια χαρά σύμφωνα με τις φωτογραφίες, η τιμή και οι κριτικές του δεν πάνε μαζί.
Υπάρχουν οικονομικότερα με καλύτερες κριτικές.
Απ την άλλη, μια κριτική είναι υποκειμενική. Γι αυτό και βλέπουμε τόσες διαφοροποιήσεις στις απόψεις. Αναγκαστικά λοιπόν, πάμε με την πλειοψηφία.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Vagar ακολούθησα τις συμβουλές και τις επιλογές σου. Έστειλα αίτημα κράτησης σε Fatal και Hungarikum Bistro. Αναμένω επιβεβαιώσεις. Ειδικά για 15.3 που είναι εθνική εορτή, ελπίζω να γίνει δεκτή η κράτηση μη μείνουμε νηστικοί!
Αλήθεια, έχει πετύχει κανείς εθνική εορτή να μάθουμε πως λειτουργεί η πόλη;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Vagar ακολούθησα τις συμβουλές και τις επιλογές σου. Έστειλα αίτημα κράτησης σε Fatal και Hungarikum Bistro. Αναμένω επιβεβαιώσεις. Ειδικά για 15.3 που είναι εθνική εορτή, ελπίζω να γίνει δεκτή η κράτηση μη μείνουμε νηστικοί!
Αλήθεια, έχει πετύχει κανείς εθνική εορτή να μάθουμε πως λειτουργεί η πόλη;
Fatal πως εστειλες αφου δεν εχει συστημα κρατησεων; Έχουν ενα πλάνο στον πίνακα ανακοινώσεων οι θεοί....Καλό είναι να ζητήσεις να φας στο υπόγειο που είναι μέσα στο στενό και όχι σε αυτό που είναι επι της vaci utca.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Στη σελίδα που έβαλες στον οδηγό σου, http://www.fatalrestaurant.com/?lang=eng
στο πάνω μέρος της σελίδας, κάτω απ τα τηλέφωνα, γράφει τη λεξούλα online. Αν την πατήσεις, σου βγάζει φόρμα ον λαιν κράτησης τραπεζιού. Το Hungarikum μόλις μου επιβεβαίωσε την κράτηση
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στη σελίδα που έβαλες στον οδηγό σου, http://www.fatalrestaurant.com/?lang=eng
στο πάνω μέρος της σελίδας, κάτω απ τα τηλέφωνα, γράφει τη λεξούλα online. Αν την πατήσεις, σου βγάζει φόρμα ον λαιν κράτησης τραπεζιού. Το Hungarikum μόλις μου επιβεβαίωσε την κράτηση
Χμμμ πιθανολογώ ότι το έκαναν τώρα πρόσφατα..Οι μερίδες εκεί είναι τεράστιες αν πάρετε πολλά θα μείνουν όλα, οπότε να είστε φειδωλοί..Το Hungarikum απίστευτο δοκιμάστε χοιρινό στη γάστρα αν σας αρέσει ...
 

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλημέρα!!!! Μόλις γυρίσαμε απο την ονειρεμένη και παγωμένη Βουδαπέστη!!!
Πόλη παραμυθιού την λένε και δικαίως...
Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο με το σώμα αλλά το μυαλό μου είναι ακόμα εκεί!
Ακόμα και με -10 μη χάσετε την εμπειρία των λουτρών ήταν συγκλονιστική!!!
Το βραδινό τουρ με τα hop on hop off ήταν ότι καλύτερο!
Το φαγητό?? νομίζω ότι σε 3 μέρες πήραμε ο καθένας απο 5 κιλά...
Απο τα εστιατόρια που προτείνεις στον οδηγό δοκιμάσαμε το fatal eterem, το Sir Lancelot και το Hugarim Bistrot.
Το Fatal μακράν το καλύτερο φαγητό (πήγαμε και δεύτερη φορά) οι μερίδες γιγάντιες. Η κοτόσουπα στο καρβέλι είναι τόσο ωραία που αξίζει ένα ταξίδι μόνο για να τη δοκιμάσεις!
Το Sir Lancelot μια εμπειρία απο μόνο του, το φαγητό... απλά μέτριο.
Το Hugarim είχε το καλύτερο σνίτσελ κοτόπουλου που έχω φάει ποτέ μου, τα υπόλοιπα φαγητα μέτρια!
Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, μια που τα έχω φρέσκα, στη διάθεση σας.
I left my hear in Budapest!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα!!!! Μόλις γυρίσαμε απο την ονειρεμένη και παγωμένη Βουδαπέστη!!!
Πόλη παραμυθιού την λένε και δικαίως...
Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο με το σώμα αλλά το μυαλό μου είναι ακόμα εκεί!
Ακόμα και με -10 μη χάσετε την εμπειρία των λουτρών ήταν συγκλονιστική!!!
Το βραδινό τουρ με τα hop on hop off ήταν ότι καλύτερο!
Το φαγητό?? νομίζω ότι σε 3 μέρες πήραμε ο καθένας απο 5 κιλά...
Απο τα εστιατόρια που προτείνεις στον οδηγό δοκιμάσαμε το fatal eterem, το Sir Lancelot και το Hugarim Bistrot.
Το Fatal μακράν το καλύτερο φαγητό (πήγαμε και δεύτερη φορά) οι μερίδες γιγάντιες. Η κοτόσουπα στο καρβέλι είναι τόσο ωραία που αξίζει ένα ταξίδι μόνο για να τη δοκιμάσεις!
Το Sir Lancelot μια εμπειρία απο μόνο του, το φαγητό... απλά μέτριο.
Το Hugarim είχε το καλύτερο σνίτσελ κοτόπουλου που έχω φάει ποτέ μου, τα υπόλοιπα φαγητα μέτρια!
Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, μια που τα έχω φρέσκα, στη διάθεση σας.
I left my hear in Budapest!!!
To fatal είναι κάτι παραπάνω από τίμιο και είναι και σε τρομερή τοποθεσία αποκλείεται να μην το βρει κανείς..Φάγατε στο υπόγειο ;
Το λανσελοτ αξίζει πιο πολύ σαν χώρος, πολύ ωραία το έθεσες ότι είναι μια εμπειρία από μόνο του με το στήσιμο του μαγαζιού και τα σώου..Πιστεύω δεν θα φύγει κανείς και θα θυμάται το φαγητό, αλλά τα υπόλοιπα...
Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα πιάτα του Χουγκαριμ αλλά χοιρινό σε γάστρα που έφαγα ήταν απίστευτο γευστικά...Είναι ωραίο και σαν χώρος με τον τύπο που παίζει εκεί το ξυλόφωνο (αν δεν κάνω λάθος) να δίνει άλλο χρώμα...
Που πήγες για λουτρά;
Πήγες στα διάσημα Γκεμπερτ και Νιου γιορκ; ή στο Σζιμπλα κερτ για ποτάκι;;
Πες μας καμιά λεπτομέρεια να μας ταξιδέψεις..Εγώ έχω πάει δύο φορές και θέλω να πάω και τρίτη...
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ναι για πες μας μερικές πληροφορίες ακόμα. Πράγματα που έκανες και άξιζαν.
 

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Αξίζει μια επίσκεψη στο New York Cafe, ονειρεμένο.... τα γλυκά και ο καφές καλά αλλά το περιβάλλον το κάτι άλλο., πρώτη φορά στη ζωή μου περίμενα σε ουρά για να πιω καφέ αλλά άξιζε και με το παραπάνω!!!

Το Κοινοβούλιο μέσα και έξω είναι φοβερό, αξίζει να κάνετε και το εσωτερικό τούρ.
Χρησιμοποιήσαμε και ταξί αρκετές φορές λόγω κρύου και καλομαθημένων συνταξιδιωτών, το ταξί είναι πολυ οικονομικό αν το καλέσετε από κάποιο εστιατόριο ή απο το ξενοδοχείο. Αν το σταματήσετε στο δρόμο (όπως στην Ελλάδα)... κλαψτα Χαράλαμπε... για μια απόσταση που δίναμε συνήθως 4€ μας πήρε ένας 25€. Κατόπιν εορτής μάθαμε ότι δεν σταματάνε ταξί στο δρόμο γιατί κλέβουν πολύ.
Ερωτεύτηκα το λόφο των Ψαράδων. Αν και το κρύο ήταν τσουχτερό εκεί (όσο πιο κοντά στο Δούναβη τόσο πιο κρύο κάνει).
Οι γέφυρες είναι όλες φοβερές.
Για τους καπνιστές (το βρήκαμε λίγο πριν φύγουμε) στην οδό VAci (κάτι σαν την Ερμού), υπάρχει καφετέρια εξωτερική με πλαστικό γύρω γύρω και κουβερτουλες..
Αξίζει μια βόλτα εκεί αν και τα μαγαζιά με τα σουβενίρ είναι πολύ ακριβά.
Πολύ ωραία βόλτα ήταν και στην Κεντρική αγορά, εξαιρετικά σαλάμια, σουβενίρ πολύ οικονομικά και φαγητό πολύ πολύ οικονομικό. Μην ξεχάσετε να αγοράσετε πάπρικα και ειδικά την καπνιστή (η μυρωδιά και μόνο είναι φοβερή).
Αξίζει να δείτε και την αλλαγή φρουράς, κάτι σαν τους δικούς μας τσολιάδες αλλά με άλλη αίσθηση.
Στο αεροδρόμιο έμαθα για ένα ice bar που έχει το οποίο μου είπαν ότι είναι πολύ καλό.
Το Szechenyi Bats είναι καταπληκτικά, αξίζει η εμπειρία και ιδιαίτερα η εξωτερικη πισίνα. Έξω χιόνι με -7 και μέσα το νερό να βράζει!!! Όσο για πετσέτες μπορείτε να πάρετε απο το ξενοδοχείο (τουλάχιστον έτσι έγινε στο δικό μας) δώσαμε 10€ για την πετσέτα τα οποία μας τα επέστρεψαν με την παράδοση.
Όσα άτομα και αν είστε να πάρετε μια καμπίνα και lockers. (Η καμπίνα είναι πιο ακριβή και αλλάζετε όλοι σε μια). Οπωσδήποτε παντόφλες να έχετε μαζι σας και κουράγιο.

Οι γέφυρες είναι εξωπραγματικές... σαν ποίημα! Δυστυχώς δεν διασχίσαμε καμία (λόγω κρύου).

Το τελεφερικ είναι πολύ ωραίο απλά έχει αρκετή αναμονή (περίπου 30 λεπτά). Όλη η πλευρά του λόφου είναι πολύ ωραία. Υπάρχει ο λαβύρινθος (ίσως λίγο υπερτιμημένο το εισητήριο) αλλά πολύ ιδιαίτερη εμπειρία.
Είναι μια πόλη που θέλει περπάτημα, εμείς δυστυχώς λόγω κρύου (πολύ κρύου) δεν μπορέσαμε να την περπατήσουμε τόσο όσο θα θέλαμε αλλά και πάλι η εμπειρία είναι συγκλονιστική!!!


Την επόμενη φορά, γιατί σίγουρα θα υπάρξει θα είναι σίγουρα άνοιξη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom