Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
@vagar78 φοβερος οδηγος! Επισκεφθηκα τη Βουδαπεστη λιγες μερες πριν απο εσενα οποτε δεν τον ειχα δει, αλλα ευτυχως ειχα μια ιδεα τι πρεπει να κανω μετα απο πολυ ψαξιμο και βοηθεια απο εδω!
Λοιπον, αν καποιος ενδιαφερεται να παει πσκ οπως εκανα εγω, να μη διστασει, ειναι λιγες οι μερες αλλα μπορεις να δεις τα βασικα και να περασεις ΥΠΕΡΟΧΑ! Με την πρωτη ευκαιρια φυσικα θα παω ξανα γιατι την αγαπησα!
 

panagiwta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
@vagar78 καταπληκτικη δουλεια!! σκεφτομαι να παω τα Χριστουγεννα 4-5 μερες και με βοηθησες πολυ να βαλω μια "σειρα" :p
Θα μπορούσες να μου στειλεις τον οδηγο σου που αναφερεις πιο πανω για 4 μερες???
 

XALKIAS

Member
Μηνύματα
19
Likes
29
Πατριωτάκια και εγω απο Ρέθυμνο είμαι και ετοιμάζομαι στο τέλος του μήνα για 4 ημέρες Βουδαπέστη. Απο Κρητη όπως ειναι φυσικό αναχώρηση με την 1η πρωινή (άρα ξύπνημα απο τις 03:30) και άφιξη Βουδαπέστη κατά τις 11:00 τοπική ώρα. @vagar78 πρότεινε μου προγραμμα για την 1η ημέρα καθώς στο μυαλό μου έχω αξιοθέατα απο την πλευρά της Πέστης (μάλλον οχι αυτά που θέλουνε κράτηση απο internet όπως Κοινοβούλιο και Όπερα) και μάλλον Λουτρά για απόγευμα (έχω στόχο να επισκεφτώ τα Gellert πρωί - τα Szechenyi απο απόγευμα έως βράδυ και τα Rudas βράδυ για το spa στην ταράτσα με τη θέα Δούναβη) καθώς λόγω κούρασης και έλλειψης ύπνου δεν ξέρω τί θα μου βγει τελικά. Επίσης μου κάνει εντύπωση το θέμα με την μπλε γραμμή του μέτρο καθώς δεν το εχει αναφέρει κανεις άλλος - ειναι όντως τόσο χάλια ;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πατριωτάκια και εγω απο Ρέθυμνο είμαι και ετοιμάζομαι στο τέλος του μήνα για 4 ημέρες Βουδαπέστη. Απο Κρητη όπως ειναι φυσικό αναχώρηση με την 1η πρωινή (άρα ξύπνημα απο τις 03:30) και άφιξη Βουδαπέστη κατά τις 11:00 τοπική ώρα. @vagar78 πρότεινε μου προγραμμα για την 1η ημέρα καθώς στο μυαλό μου έχω αξιοθέατα απο την πλευρά της Πέστης (μάλλον οχι αυτά που θέλουνε κράτηση απο internet όπως Κοινοβούλιο και Όπερα) και μάλλον Λουτρά για απόγευμα (έχω στόχο να επισκεφτώ τα Gellert πρωί - τα Szechenyi απο απόγευμα έως βράδυ και τα Rudas βράδυ για το spa στην ταράτσα με τη θέα Δούναβη) καθώς λόγω κούρασης και έλλειψης ύπνου δεν ξέρω τί θα μου βγει τελικά. Επίσης μου κάνει εντύπωση το θέμα με την μπλε γραμμή του μέτρο καθώς δεν το εχει αναφέρει κανεις άλλος - ειναι όντως τόσο χάλια ;;
11 θα είστε στο αεροδρόμιο αν όλα πάνε καλά άρα μέχρι να πάρετε κάρτες απεριορίστων διαδρομών και να πάτε με συγκοινωνία στο ξενοδοχείο σας καλά 12.20-13.00.Μέχρι να αφήσετε πράγματα και να βγείτε έξω για συνάλλαγμα θα είμαστε 13:30...Εγώ στη θέση σας τέτοια ώρα που θα είναι θα έπαιρνα το μετρό και θα πήγαινα στην πλατεία ηρώων και θα περνούσα και απέναντι στο κάστρο που είναι τέλεια για φώτο.Αν σας ενδιαφέρει ο ζωολογικός κήπος που είναι δίπλα μπορείτε να πάτε πριν νυχτώσει και μετά μαγιό μαζί και σεζέζνι που είναι μισό λεπτό απόσταση...Αυτά είναι σουπερ για πρώτη μέρα και καθυστερημένη άφιξη...Όσον αφορά την μπλε γραμμή του μετρό δεν παρατήρησα κάτι να σου πω την αλήθεια οπότε δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό...Κρατήσεις σε εστιατόρια να κάνετε γιατί γίνεται χαμός...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@vagar78 φοβερος οδηγος! Επισκεφθηκα τη Βουδαπεστη λιγες μερες πριν απο εσενα οποτε δεν τον ειχα δει, αλλα ευτυχως ειχα μια ιδεα τι πρεπει να κανω μετα απο πολυ ψαξιμο και βοηθεια απο εδω!
Λοιπον, αν καποιος ενδιαφερεται να παει πσκ οπως εκανα εγω, να μη διστασει, ειναι λιγες οι μερες αλλα μπορεις να δεις τα βασικα και να περασεις ΥΠΕΡΟΧΑ! Με την πρωτη ευκαιρια φυσικα θα παω ξανα γιατι την αγαπησα!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια μια φορά ποτέ δεν είναι αρκετή πίστεψε με..Στο λέω εγώ που έχω πάει 2 φορές Βουδαπέστη και 6 φορές Ρώμη :)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πατριωτάκια και εγω απο Ρέθυμνο είμαι και ετοιμάζομαι στο τέλος του μήνα για 4 ημέρες Βουδαπέστη. Απο Κρητη όπως ειναι φυσικό αναχώρηση με την 1η πρωινή (άρα ξύπνημα απο τις 03:30) και άφιξη Βουδαπέστη κατά τις 11:00 τοπική ώρα. @vagar78 πρότεινε μου προγραμμα για την 1η ημέρα καθώς στο μυαλό μου έχω αξιοθέατα απο την πλευρά της Πέστης (μάλλον οχι αυτά που θέλουνε κράτηση απο internet όπως Κοινοβούλιο και Όπερα) και μάλλον Λουτρά για απόγευμα (έχω στόχο να επισκεφτώ τα Gellert πρωί - τα Szechenyi απο απόγευμα έως βράδυ και τα Rudas βράδυ για το spa στην ταράτσα με τη θέα Δούναβη) καθώς λόγω κούρασης και έλλειψης ύπνου δεν ξέρω τί θα μου βγει τελικά. Επίσης μου κάνει εντύπωση το θέμα με την μπλε γραμμή του μέτρο καθώς δεν το εχει αναφέρει κανεις άλλος - ειναι όντως τόσο χάλια ;;
φίλε Χαλκιά πολλοί Ρεθυμνώτες μαζευτήκαμε στο φόρουμ να σε δούμε και στη κοπή πίτας στα Χανιά μη σε πιάσουν οι ντροπές
Για τη μπλέ γραμμή του μετρό εγώ έγραψα την άποψη μου...άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική, η πράσινη γραμμή είναι σαν να είσαι σε άλλη πόλη
Πουθενά δεν υπάρχουν πινακίδες στα Αγγλικά και υπάρχουν πολλές εξόδοι που σε δυσκολεύουν εκτός και αν κρατας σημιώσεις
Το τραμ το βρήκα πολύ καλλίτερη λύση ,άσε που δεν σε πιάνει σκοτοδείνη...από τις απότομες σκάλες ...και όπως σωστά είπε και ο φίλος μας το ξενοδοχείο σου να είναι κέντρο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατα σαν κ αυτά σε πολλά σημεία στην πόλη. Στο νησί της Μαργαριτας εχει σίγουρα που θυμάμαι...Δεν νοικιάσαμε δυστυχώς για να σε βοηθήσω παραπάνω, ελπίζω να πάρεις μια ιδέα από την εικόνα. ...
Screenshot_20161112-131910.jpg
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε υπερευχαριστώ για την απάντηση, εννοείται πως μελετάω τις αναλυτικές πληροφορίες που έχεις παραθέσει για την Βουδαπέστη.
Θα σε αποζημιώσει το μέρος οπωσδήποτε να πας σπα είναι εμπειρία ζωής.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom