Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια...Έχω πάει Βιέννη με αεροπλάνο αλλά δεν θα σου το πρότεινα να το κάνεις από την στιγμή που η βάση σου θα είναι η Βουδαπέστη . Η απόσταση είναι 3 ώρες και άλλες τόσες να γυρίσεις αν βάλεις και κάποια ώρα αναμονής αν πας με τραίνο η λεοφωρείο δεν αξίζει....Η Βιέννη από μόνη της είναι μια εκδρομή και μια μέρα ίσα που θα σας ανοίξει την όρεξη..Μπορείτε όμως να πάτε Μπρατισλάβα μια βόλτα που για μια ημέρα ενδείκνυται ή να πάρετε μια γεύση από τα γύρω χωριά που τόσο ωραία έχει περιγράψει ο φίλος @giannismits ..Αν πάλι δεν θέλετε να μπλέξετε με άλλες εκδρομές που θα σας βγάλουν λίγο από την σειρά σας επικεντρωθείτε στην Βουδαπέστη, έτσι και αλλιώς μια επίσκεψη απλά θα σας γλυκάνει.Κάποια στιγμή στο μέλλον θα θελήσετε να την επισκεφτείτε ξανά...
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΥΝΑΒΙΑ ΧΩΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΥΝΑΒΙΑ ΧΩΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!
Είχα κάνει το ταξίδι αντίθετα, δηλαδή πήγα Βιέννη 5 ημέρες και μετά Βουδαπέστη με τρένο για άλλες τόσες.Τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς και δεν θα δεις και τίποτα.. Μείνετε Βουδαπέστη, έχετε να δείτε πολλά, κάντε τις βόλτες σας, χαρείτε τα λουτρά σας ( :) ) και ακολουθείστε τις οδηγίες των @vagar78 και @giannismits για κάποια εξόρμηση τριγύρω. Αφήστε τη Βιέννη για άλλη φορά.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΥΝΑΒΙΑ ΧΩΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!
Για αυτό είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να με ρωτήσεις ότι θέλεις...
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Είχα κάνει το ταξίδι αντίθετα, δηλαδή πήγα Βιέννη 5 ημέρες και μετά Βουδαπέστη με τρένο για άλλες τόσες.Τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς και δεν θα δεις και τίποτα.. Μείνετε Βουδαπέστη, έχετε να δείτε πολλά, κάντε τις βόλτες σας, χαρείτε τα λουτρά σας ( :) ) και ακολουθείστε τις οδηγίες των @vagar78 και @giannismits για κάποια εξόρμηση τριγύρω. Αφήστε τη Βιέννη για άλλη φορά.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ Η ΠΑΡΕΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ ΣΤΗ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ.
ΠΑΡΑΔΟΥΝΑΒΙΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΠΡΑΓΑ:lol:
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ Η ΠΑΡΕΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ ΣΤΗ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ.
ΠΑΡΑΔΟΥΝΑΒΙΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΠΡΑΓΑ:lol:
Μάλλον στη Βουδαπέστη θα χρειαστεί να περπατήσει περισσότερο, οπότε, προετοίμασε τον !!! :):):) :haha:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ Η ΠΑΡΕΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ ΣΤΗ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ.
ΠΑΡΑΔΟΥΝΑΒΙΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΠΡΑΓΑ:lol:
Καλησπέρα :)
Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ: Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις. https://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπέρα :)
Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ: Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις. https://www.travelstories.gr/community/help/terms
Συγνωμη δεν το γνώριζα!Μου ηταν πιο εύκολο και γρήγορο για αυτο τα κεφαλαία!Πολυ σωστή σαν παρατήρηση και δεν το ειχα σκεφτεί ετσι!Καλη συνεχεια!!!
 

XALKIAS

Member
Μηνύματα
19
Likes
29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το ψάχνω ακόμα για το κατάλληλο μέρος για να μείνουμε καθώς είναι η 1η φορά που παίρνω τα παιδιά μαζί εξωτερικό (ήρθε η μεγάλη ώρα) και θέλω τα πάντα να είναι άρτια οργανωμένα.
 

Giok4

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Εχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά τα ξενοδοχεια;
Ambra Hotel, Regency Suites Hotel, Continental Hotel
Kεντρικα μου φαίνονται. Εχω κάνει προκρατηση κ στα τρία που βρηκα προσφορες αλλα δεν εχω αποφασίσει ακόμα χιχι.

Επισης αλλη μία απορια: Αν καταλαβα καλά στα εστιατόρια πρεπει να κλεινουμε απο πριν τραπεζι;
 

TravelHunter

Member
Μηνύματα
26
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Ιαπωνία
Εχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά τα ξενοδοχεια;
Ambra Hotel, Regency Suites Hotel, Continental Hotel
Kεντρικα μου φαίνονται. Εχω κάνει προκρατηση κ στα τρία που βρηκα προσφορες αλλα δεν εχω αποφασίσει ακόμα χιχι.

Επισης αλλη μία απορια: Αν καταλαβα καλά στα εστιατόρια πρεπει να κλεινουμε απο πριν τραπεζι;
Αναλόγως σε ποια εστιατόρια θες να πας ! Συνήθως στα περισσότερα για τις καθημερινές πλην Παρασκευής δεν χρειάζεται κράτηση καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρεις. Σε ορισμένα πολύ γνωστά όπως Comme Chez Soi,Hungarikum Bisztro,κλπ. η κράτηση είναι απαραίτητη. Για παράδειγμα στο Comme Chez Soi είχαμε πάρει για να κάνουμε κράτηση 2 εβδομάδες πριν την ημέρα που θέλαμε να πάμε και μας είπε ότι υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι σε 1 μήνα περίπου.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Εχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά τα ξενοδοχεια;
Ambra Hotel, Regency Suites Hotel, Continental Hotel
Kεντρικα μου φαίνονται. Εχω κάνει προκρατηση κ στα τρία που βρηκα προσφορες αλλα δεν εχω αποφασίσει ακόμα χιχι.

Επισης αλλη μία απορια: Αν καταλαβα καλά στα εστιατόρια πρεπει να κλεινουμε απο πριν τραπεζι;
Πιστεύω ότι το Regency Suites Hotel είναι σε εξαιρετική τοποθεσία, δίπλα ακριβώς από κεντρικό σταθμό μετρό και στάσεις λεωφορείων. Εκεί δίπλα έμενα κι εγώ και με βόλεψε πάρα πολύ η τοποθεσία.
Καλού κακού κάνετε και μια προκράτηση σε κάποιο καλό εστιατόριο της επιλογής σας για να είστε άνετοι .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom