Ζιμπάμπουε Νότια Αφρική Βουτιά στο…αφρικάνικο όνειρο (Ζιμπάμπουε & Ν.Αφρική)

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είστε τόσο τυχεροί που τα ζήσατε όλα αυτά... Και που έχετε να συγκινήστε με τις αναμνήσεις τους!!!
Μελαγχολώ όταν τα σκέφτομαι, αλλά νιώθω τυχερός όπως λές κι εσύ που τα έζησα. Αν δεν τα είχα ζήσει, δε θα μπορούσα ούτε να μελαγχολήσω.

Αντώνη μια χαρά τα πας και μου αρέσουν πολύ οι λεπτομέρειες! Όσο για τα νυχτοπούλια, άστα να πάνε, δεν φτάνει ο χρόνος της ημέρας δεν φτάνει!
Πόσο με καταλαβαίνεις!! :haha: Και 48 να ταν οι ώρες, πάλι λίγες θα μου έπεφταν.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Νυχτοπούλι κι εγώ ρουφάω κάθε σου λέξη κι ονειρέυομαι!
Αυτό το δωμάτιο είναι όντως ζημιά,άφωνη!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Oι φωτογραφίες σου είναι πραγματικά απίστευτες και το τοπίο καθόλου μονότονο αλλά φοβερά διαφορετικό!

Αλήθεια αυτά τα lay-bies συνεχίζονται για πολλά χιλιόμετρα, άρα να υποθέσω ότι τα χρησιμοποιούν για να περπατάνε από χωριό σε χωριό?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Oι φωτογραφίες σου είναι πραγματικά απίστευτες και το τοπίο καθόλου μονότονο αλλά φοβερά διαφορετικό!

Αλήθεια αυτά τα lay-bies συνεχίζονται για πολλά χιλιόμετρα, άρα να υποθέσω ότι τα χρησιμοποιούν για να περπατάνε από χωριό σε χωριό?
Σοβαρά; Μου φάνηκε πολύ μονότονο, ιδίως όπως έγραψα όσο δεν είχαμε βρεί βενζίνη, που όλα φαίνονταν χάλια. Επίσης, το έκαναν περισσότερο μονότονο (ξέχασα να το γράψω) οι ατέλειωτες ευθείες! Δεν είμαι συνηθισμένος να κάνω τόσα χιλιόμετρα, αν σκεφτείς ότι οι μεγαλύτερες αποστάσεις που έκανα στη ζωή μου ήταν όταν σπούδαζα, εντός Κρήτης, απο πόλη σε πόλη.

Ναι, τα LAY υπάρχουν συνεχώς, σε όλο το μήκος της διαδρομής. Απ' ότι ρώτησα αργότερα, μου είπαν ότι τα χρησιμοποιούν γενικά για ξεκούραση. Είτε όταν πηγαίνουν απο χωριό σε χωριό, είτε όταν γονείς μπορεί να πηγαίνουν σχολείο να φέρουν τα παιδιά τους και φυσικά όταν ψωνίζουν κάτι απο άλλο μέρος ή όταν κουβαλάνε νερό, που συμβαίνει συνέχεια. Που να τα φανταστώ όλα αυτά όμως τη δεύτερη μέρα;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πολύ φινετσάτη διαμονή. Εκτός της σουίτας ανάλογης αισθητικής ήταν και τα υπόλοιπα bungalows;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καλέ τι φοβερή σουίτα είναι αυτή? Και οι φωτογραφίες από το ελικόπτερο εξαιρετικές!!! Αναμένουμε τη συνέχεια!!:clap:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ φινετσάτη διαμονή. Εκτός της σουίτας ανάλογης αισθητικής ήταν και τα υπόλοιπα bungalows;
Καλέ τι φοβερή σουίτα είναι αυτή? Και οι φωτογραφίες από το ελικόπτερο εξαιρετικές!!! Αναμένουμε τη συνέχεια!!:clap:
1. To link για το συγκεκριμένο Camp, είναι αυτό:
Matopos Game Lodge Accommodation Bulawayo - Camp Amalinda

ελπίζω να καταφέρετε όλοι να βρεθείτε κάποια στιγμή.

2. Τη μέρα που φτάσαμε, δεν είχαμε πολύ χρόνο, οπότε δεν είδαμε πώς ήταν τα υπόλοιπα δωμάτια. Όμως την επόμενη μέρα πήγαμε και είδαμε ένα, αφού κλειδί στην πόρτα δεν έμπαινε, είτε κοιμόταν κανείς μέσα, είτε όχι. Τα υπόλοιπα δωμάτια ήταν αρκετά μικρά (υπολογίζω 1/4 του δικού μας), είχαν τα βασικά, αλλά ήταν επίσης ανάλογης αισθητικής και πολύ χαριτωμένα. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν έμενα σε τέτοιο δηλαδή. Απλά αυτό που μέναμε είχε υπεραρκετά και ήταν τεράστιο όπως είδατε. Τα άλλα, δεν είχαν ας πούμε πολυθρόνες, αυλή έξω απο το δωμάτιο (και άλλες πολυθρόνες) και αυλή απέναντι (με ξαπλώστρες)...Ήταν όλα πανέμορφα παιδιά. Υπέροχα....
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα όλα!!! Ωραίες εμπειρίες... κι αυτή η σουίτα πολύ μου άρεσε! ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο Αντωνη πολυ ωραια η ιστορια σου και πολυ ενδιαφερον προορισμος!!!

Φανταζομαι το αγχος να οδηγεις στη μεση του πουθενα και να τελειωνει η βενζινη.
Τελος καλο ομως ολα καλα.

Σε διαβαζουμε...!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπραβο Αντωνη πολυ ωραια η ιστορια σου και πολυ ενδιαφερον προορισμος!!!

Φανταζομαι το αγχος να οδηγεις στη μεση του πουθενα και να τελειωνει η βενζινη.
Τελος καλο ομως ολα καλα.

Σε διαβαζουμε...!!
Να'σαι καλά!

Ναι, το άγχος ήταν πολύ και προσπαθούσα να κρύψω το γεγονός ότι κατεβαίνει η στάθμη της βενζίνης απο την αδερφή μου μην τρελαθεί. Το είδε βέβαια, αλλά τι να κάναμε..:rolleyes:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο Αντωναρε !!Και ενα ακομα μπραβο απο μενα για την αποφαση να νοικιασεις αυτοκινητο στας Αφρικας ..μπορει καποιοι να μην το αποφασιζαν.Δεν υπηρχε ομως προβλημα με τη σημανση ..με τους δρομους ..με το οδικο δικτυο γενικοτερα..εε?
Το δωματιο ειναι amazing !!!Ποσο πηγαινε η βραδια αληθεια?
Εγω παντως θα συμφωνησω μαζι σου ..μεχρι στιγμης το τοπιο δε μου λεει κατι..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπραβο Αντωναρε !!Και ενα ακομα μπραβο απο μενα για την αποφαση να νοικιασεις αυτοκινητο στας Αφρικας ..μπορει καποιοι να μην το αποφασιζαν.Δεν υπηρχε ομως προβλημα με τη σημανση ..με τους δρομους ..με το οδικο δικτυο γενικοτερα..εε?
Το δωματιο ειναι amazing !!!Ποσο πηγαινε η βραδια αληθεια?
Εγω παντως θα συμφωνησω μαζι σου ..μεχρι στιγμης το τοπιο δε μου λεει κατι..
Δε γινόταν αλλιώς. Αν δεν νοικιάζαμε αυτοκίνητο ή θα έβγαινε πολύ ακριβά καποιος άλλος τρόπος, ή θα ταλαιπωρούμασταν πολύ ή δε θα έπρεπε να πάμε.
Σήμανση; Καλό...δεν είχε τίποτα που να έχρηζε σήμανσης. Τα βασικά τα είχε, όρια ταχύτητας και ταμπέλες όοοοπου χρειάζονταν. Πάντως τα πιο συνήθη σήματα ήταν τα LAY BY και αυτά με τα ζώα...

Το δωμάτιο πήγαινε γύρω στα 200$ τη βραδιά το άτομο (140?). Σε αυτή τη τιμή ήταν εκτός απο τη διαμονή, το πρωινό και δύο κανονικά γεύματα την ημέρα, κάποια σνακ και αναψυκτικά/νερά. Συμπεριλαμβανόταν στη τιμή και μιά δραστηριότητα καθημερινά (που σημαίνει σαφάρι ή κάτι άλο επιλογής μας). Θεωρώ σχετικά καλή τη τιμή, αν σκεφτούμε ότι μόνο το σαφάρι θα πήγαινε 60$ τουλάχιστον. Άν συμπεριλάβουμε φαγητά κλπ θα έβγαινε τόσο ίσως και περισσότερα. Σαν σύνολο, φυσικά δεν είναι και τόσο οικονομικό, αλλά σημασία έχει ότι το κατευχαριστηθήκαμε (αν και θα'πρεπε να χω άλλη παρέα απ'την αδερφή μου στο δωμάτιο.... :lol: )
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.394
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom