Βόλτα με αερόστατο στην Ελλάδα! Μπορούμε;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τα αερόστατα είναι απαγορευμένο φρούτο στην Ελλάδα. Η νομοθεσία δεν προβλέπει κάτι τέτοιο και ανασταλτικοί παράγοντες είναι επίσης η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας και ο στρατός.
Μεγάλη εταιρεία του εξωτερικού που ήθελε να δραστηριοποιηθεί στα Μετέωρα τα μάζεψε και την έκανε για άλλη γη και άλλα μέρη.
Όποιος τολμήσει να κάνει το πρώτο βήμα, θα πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με την ελληνική γραφειοκρατία, την αλλαγή ή τροποποίηση της νομοθεσίας και άλλα εξωτικά... ότι έγινε και με τα υδροπλάνα δηλαδή, που δεν πετάνε.
Και κανένας δεν είναι κορόιδο για να ανοίξει με θυσίες και έξοδα το δρόμο και αμέσως μετά να τον ακολουθήσουν ένα σωρό ανταγωνιστές, που θα τα βρουν όλα έτοιμα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κατά τα άλλα ομως λέμε
Ελλάδα, ζήσε το μύθο σου!!!
:mad:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Η εταιρεία www.baladeur.gr προσφέρει πτήσεις με παραπέντε. Το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις αλλά έχει προσιτές τιμές για να μπορέσεις να δεις την Ελλάδα από... ψηλά!
Καλά τι καταπληκτικό Link είναι αυτό!!!!!!!!!!!!!!!! Έχω κολλήσει άσχημα. Γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα? Και σε τιμές που δεν είναι απλησίαστες!!!
Thanks greeklad:clap::clap::clap:
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Παντως βρε παιδια, με την ''τσαπατσουλια'' που διακατεχει η Ελλαδα, εγω δε θα τολμουσα να μπω σε αεροστατο. Δε τους εχω καμια εμπιστοσυνη.
Περυσι ηταν να μπουμε σε ενα που ειχαν στη Disney, αλλα τη μερα που το αποφασισαμε, εβρεξε και δεν το σηκωσαν!
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η εταιρεία www.baladeur.gr προσφέρει πτήσεις με παραπέντε. Το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις αλλά έχει προσιτές τιμές για να μπορέσεις να δεις την Ελλάδα από... ψηλά!
απίστευτο site....
Μόλις κόλλησα κι εγώ......
 

MAGNA AERO

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τρεις εταιρείες στην Καππαδοκία της Τουρκίας όπου η δραστηριότητα αυτή κρατάει εδώ και χρόνια. Οι τιμές λιγότερο από το μισό των "φίλων" μας εδώ στην Ελλάδα
http://www.cappadociatours.com/cappadocia_balloon.html
http://www.balloontourscappadocia.com/
http://www.ezairballoons.com/rates.html
Τα αερόστατα, οι μαλλον οι πτησεις περιήγησης με αεροστατα ήταν κατι για την Ελλαδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ λόγω υδροκέφαλων ηθινόντων διαπλεκομενων με μεγαλη τσεπη και ανοιχτη παλαμε του παρε !

Δεν προχωρησε ΤΙΠΟΤΕ στην Ελλαδα για λογου ΜΠΑΞΙΣ χοντρου και ομα απαιτουμενου απο καρεκλοκενταυρους........

Ομως προχωρησε στην ΤΟΥΡΚΙΑ, οπου απο το 2001 οταν υπηρχαν 2 εταιριες με 6 αεροστατα εναεριων περιηγησεων με 80 - 100 επιβατες την ημερα ! ...... σημερα δραστηριοποιουνται 23 εταιριες , με 320 αεροστατα, διακινουν περιπου 8.000 - 10.000 επιβατεσ την ημερα , απασχολουν πανω απο 4.000 ατομα προσωπικο και συμβαλουν καθημερινα στην οικονομια της ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑΣ 2.000.000 ΕΥΡΩ ημερησιως ... ΕΙΠΑΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ?

ΕΥΓΕ στους μεμετηδες ..... οπου και αν πας σε ολο τον κοσμο, βλεπεις φωτος απο ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ και ΑΕΡΟΣΤΑΤΑ .......


Στην Ελλαδιτσα, ενα τελευταιο γραμμα σταλθηκε στην κυρια Υπουργο Τουρισμου προ μηνων για αναπτυξη, αλλα μαλλον σκονταψε στους ιδιαιτερους της διοτι φοβουντε τον αερα ισως ..... δεν πετανε ουτε με αεροπλανο βρε αδερφε ?


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ... δεν βαριεσε, εκλογες εχουν εκει !


Οσον αφορα τους BALLADEUR και κατι αλλους, ολα ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ στην ΕΛΛΑΔΑ, κανεις δεν πεταει ΝΟΜΙΜΑ, ολη η διαφημιση και δειθεν πτησεις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΜΗ ΑΔΙΟΔΩΤΗΜΕΝΑ, γινονται με ανεκτηκοτητα υπαλληλου τηε ΥΠΑ προς ομοιδεατη φιλο του ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ αμφοτεροι προερχομενοι.... CAPITO ?


EXEI O ΘΕΟΣ .... θαρθουν και καλες ΝΟΜΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ και γιαυτη την τουριστικη δραστηριοτητα. ΟΨΩΜΕΘΑ μετα ΕΛΠΙΔΟΣ !

Κατι Μαυροφοροι, Ρασσοφοροι, αλλοι κοπανοι και παρισακτοι... εχουν παρελθει πιά ! ! ! !
 

MAGNA AERO

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παντως βρε παιδια, με την ''τσαπατσουλια'' που διακατεχει η Ελλαδα, εγω δε θα τολμουσα να μπω σε αεροστατο. Δε τους εχω καμια εμπιστοσυνη.
Περυσι ηταν να μπουμε σε ενα που ειχαν στη Disney, αλλα τη μερα που το αποφασισαμε, εβρεξε και δεν το σηκωσαν!
Φιλτατε το αεροστατο ειναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟ, οσον αφορα το της ΝΤΙΣΝΕΥ , ειναι αεροστατο προσδεδεμενο και ανερχετε σε υψος 300μ ... Αλλο ειναι οι ελεευθερες πτησεις περιηγησης, μια εταιρια εναεριων περιηγησεων διεπετε απο Ευρωπαικους κανονισμους ασφαλειας πτησεβν ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΟΥΣ ..... και δεν ειναι καθολου ευκολο για τον οποιιονδηποτε να κανει αυτην την δραστηριοτητα, πλην απο το να ειναι ΑΡΤΙΑ καταρτησμενος και να δραστηριοποιειται μεσα απο μια ΑΔΕΙΟΔΩΤΗΜΕΝΗ αεροπορικη εταιρια με δραστηριοτητα την ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣΩΠΩΝ με αεροστατα επι κομιστρω ! ... αυτο σημαινει, ΕΤΑΙΡΕΙΑ ---- ΑΣΦΑΛΕΑ ΠΤΗΣΕΩΝ -- ΟΡΓΑΝΟΓΡΑΜΜΑ ---- ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ --- ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ---- ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ----- ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ---- ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΙ ----- ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΛΥΨΕΙΣ και πολυ πολυ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ........

Εεε.... δεν μπορει το πρωι φακιρης και το απογευμα με ενα αεροστατο υπο μαλης και δωστου δηθεν πτησεις με δεμενο αεροστατο και κοβουμε και εισητηρια ? ..... ΜΠΑΛΑΝΤΕΡ ειναι ?

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ..... κατι θα ξημερωση και στην Ελλαδα ! ! !

απίστευτο site....
Μόλις κόλλησα κι εγώ......
Ποιος προσφερει πτησεις .... ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ? που ειναι να την δούμε και εμεις ? στα ΤΟΥΡΚΙΚΑ λεγετε PAPAJILIC ..... παπατζιλικη απλα απλα ....

Ασ σοβαρευτουν καποιοι στην Αθήνα ..... θα σκοτωσουν κανεναν και μετα θα λενε το αεροστατο φταιει ! ! !

Μάλλον πρέπει να ταξιδέψουμε μόνο στο εξωτερικό για να απολαύσουμε βόλτα τέτοια,
με αερόστατο απο ψηλά και με πανοραμική ωράια θέα!!!
:(

Ας ανοιξουμε λοιπόν νέα ενότητα
με θέμα βολτα με αερόστατο στο εξωτερικό, Πού, πως και πόσο!
:cool:
Οσες πληροφοριες θελετε ¨

420 εταιριες αεροστατων με επισημες Ευρωπαικες αδειες εναεριων περιηγησεων δρστηριοποιουνται στην Ε.Ε.

Επιπλεον 23 εταιριες μονον στην ΤΟΥΡΚΙΑ ....

230 εταιριες στις ΗΠΑ

και βαλε στον υπολοιπο κόσμο......

Στην Ελλάδα ?....αααααα τζιζ, εαν δεν κανεις συνεταιριλικη με τον κολητο ή συγγενή του καρεκλοκενταυρου, ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ αδεια για εκμεταλλευση .......
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.432
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom