Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καταλαβαίνεις οτι αναφέρεσαι σε δυο περιπτώσεις που έχουν κοινη συνισταμένη την αρχική μη αποδοχή/ αναγνωριση του ατόμου για τον εαυτό του. Τα παιδιά γεννήθηκαν σε ετεροφυλες οικογένειες που μετασχηματίστηκαν κ δεν ξέρουμε με πόσο ομαλό τρόπο έχει η μεταβαση κ πόσο δούλεψαν οι γονείς στο να γίνει αποδεκτη η αλλαγή αυτή.
Δεν είναι ίδια περίπτωση τα παιδια που γεννιουνται σε ομοφυλη σχεση κ αυτή ειναι η μονη πραγματικοτητα που γνωριζουν απο την αρχη της υπαρξης τους.
Μα τα παιδιά τους είχαν την ευκαιρία να αποδεχτούν τον εαυτό τους και να θελήσουν να αποκτήσουν δικά τους παιδιά σε μια ομοφυλη οικογένεια (το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα για αυτούς)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα το ανερχόμενο επάγγελμα του αιώνα μας θα είναι οι baby makers για γκέι ή στρέιτ ζευγάρια. Φαντάζομαι ότι οι ιστορικοί του 2500 θα περιγράφουν αυτό το φαινόμενο σα ένα είδος μοντέρνας δουλείας που παραβιάζει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τη σχέση μητέρας-παιδιού.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μα τα παιδιά τους είχαν την ευκαιρία να αποδεχτούν τον εαυτό τους και να θελήσουν να αποκτήσουν δικά τους παιδιά σε μια ομοφυλη οικογένεια (το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα για αυτούς)
Δεν καταλαβαινομαστε...
Τι σχεση εχει αυτο που λες? Κ ποιος μιλησε για οικονομικο
Οι πατεραδες κ στις δυο περιπτωσεις εφεραν τα παιδια στον κοσμο μεσα σε ετεροφυλες σχεσεις κ μετα αποφασισαν να αλλάξουν πορεια ζωης.
Τα παιδια αυτο μπορει να το πήραν σαν εξαπατηση, ψεμα, εκμεταλλευση της μητερας κ να δημιουργησε ενα σωρο συμπλεγματα στην ζωη τους.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δεν καταλαβαινομαστε...
Τι σχεση εχει αυτο που λες? Κ ποιος μιλησε για οικονομικο
Οι πατεραδες κ στις δυο περιπτωσεις εφεραν τα παιδια στον κοσμο μεσα σε ετεροφυλες σχεσεις κ μετα αποφασισαν να αλλάξουν πορεια ζωης.
Τα παιδια αυτο μπορει να το πήραν σαν εξαπατηση, ψεμα, εκμεταλλευση της μητερας κ να δημιουργησε ενα σωρο συμπλεγματα στην ζωη τους.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα παιδιά που θα ζήσουν εξαρχής με ένα ομοφυλο ζευγάρι θα το αποδεχτούν στην πορεία της ζωής τους? Κι αν το ομοφυλο ζευγάρι ανακατέψει κι άλλους στη ζωή τους μιας που η απιστία και τα διαζύγια ή αλλες μορφες συμβίωσης θα είναι καθημερινότητα και σε αυτούς όπως και σε μας. Άκρως μπερδεμένα θα είναι τα παιδιά για πάρα πολλά χρόνια στη ζωή τους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα παιδιά που θα ζήσουν εξαρχής με ένα ομοφυλο ζευγάρι θα το αποδεχτούν στην πορεία της ζωής τους?
Γιατί τα παιδιά έχουν ανάγκη για αγαπη, αποδοχή κ ειλικρίνεια.

Κι αν το ομοφυλο ζευγάρι ανακατέψει κι άλλους στη ζωή τους μιας που η απιστία και τα διαζύγια ή αλλες μορφες συμβίωσης θα είναι καθημερινότητα και σε αυτούς όπως και σε μας. Άκρως μπερδεμένα θα είναι τα παιδιά για πάρα πολλά χρόνια στη ζωή τους.
Αυτο το ρίσκο υπάρχει ειτε σε ομοφυλους είτε σε ετερόφυλους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα παιδιά που θα ζήσουν εξαρχής με ένα ομοφυλο ζευγάρι θα το αποδεχτούν στην πορεία της ζωής τους? Κι αν το ομοφυλο ζευγάρι ανακατέψει κι άλλους στη ζωή τους μιας που η απιστία και τα διαζύγια ή αλλες μορφες συμβίωσης θα είναι καθημερινότητα και σε αυτούς όπως και σε μας. Άκρως μπερδεμένα θα είναι τα παιδιά για πάρα πολλά χρόνια στη ζωή τους.
Υπαρχει μια χονδροειδης πεποιθηση οτι τα παιδια ολων των ανθρωπων δεν πρεπει να ειναι ΠΟΤΕ μπερδεμενα στη ζωη τους και αυτο θα εξασφαλισει αιωνια ευτυχια για αυτα.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι σε οποιαδηποτε οικογενεια τα παιδια ζουν σε μια προστατευμενη γυαλα απο "μπερδεματα" που ολοι χαμογελανε ψευτικα μεταξυ τους θαβοντας θυελλωδη συναισθηματα η σε μια νεκρη κακομοιρια, τα παιδια ειναι στα ορια.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.978
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Off topic sorry ! Το θέμα πλέον χρίζει πασατέμπου. Χωρίς ίχνος ειρωνείας προς κανένα μέλος, έχω μείνει άναυδος με τους προβληματισμούς, την ορολογία, τα παραδείγματα γνωστών - κύκλου κάποιων. Και συγγνώμη δεν θα ξανακάνω σφήνα εδώ, απλά αναγνώστης.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Άρα το ανερχόμενο επάγγελμα του αιώνα μας θα είναι οι baby makers για γκέι ή στρέιτ ζευγάρια. Φαντάζομαι ότι οι ιστορικοί του 2500 θα περιγράφουν αυτό το φαινόμενο σα ένα είδος μοντέρνας δουλείας που παραβιάζει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τη σχέση μητέρας-παιδιού.
Γιατί τα παιδιά έχουν ανάγκη για αγαπη, αποδοχή κ ειλικρίνεια.


Αυτο το ρίσκο υπάρχει ειτε σε ομοφυλους είτε σε ετερόφυλους.
Ξεκινούν τη ζωή τους με ένα τεράστιο μείον ως προϊόντα οικονομικής συναλλαγής και δεν θα έχουν και την καλύτερη γνώμη για τις γυναίκες αφού η γυναίκα που τα κυοφορουσε 9 μήνες και τα γέννησε τα ξεφορτωθηκε αμέσως έναντι αδρας αμοιβής. Δεν είναι φίλη ή συγγενής που δέχτηκε να βοηθήσει από την καλή της την καρδιά.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
δεν μπαινω ποτέ σε θεματα πολιτικά/κοινωνικά στο εδώ φόρουμ διότι απλούστατα, είμαι φιλοξενούμενος και πρέπει να τηρω τους ορους.

Φυσικά, θέλει κόπο να παραμένεις σιωπηλος οταν διαβαζεις κατι ανεπαναληπτες beeeeeep οι οποίες μάλιστα διατυπώνονται από άτομα τα οποία προστατιλίκι (εδώ, βαλτε τήν τούρκικη λέξη, αν δεν πολυγουστάρετε το "προστάτης") κρίνουν εαυτό ως ανωτερες αυθεντίες χαράσσοντας επιχειρηματολογία βασει ενος beeeep μανιχαϊσμου οπου οοοοοοοοοοολα τα δικα τους ειναι ορθα και ολα τα των αλλων ειναι οχι μονο λανθασμένα αλλά και αξιζοντα χλεύης κλπ κλπ καθως ως υψηλόφρονες διανοητές γνωριζουν τα πάντα σύν ένα. Κόπο αλλά το επιτυγχάνω. Άλλωστε δεν προκειται να διαβασω καμια απαντηση, δεν προκειται να κλικαρω πάλι αυτο το νήμα.

Το πρόβλημα δεν ειναι το να λες οτι μου αρεσει το βουνο...

Αλλά το πρόβλημα ειναι να λεω ότι επειδη σου αρεσει η θαλασσα, είσαι πεταμένος, χάλιας, πουθενάς και σου αξιζει λοιδωρια...

... Από κατι φωτισμένα ατομακια με ντουρα λογικοκρατουμενες περγαμηνες.

Λοιδωρια και ειρωνία.

Φυσικά από εδώ , δεν θα μπορουσα να ειρωνευτώ κι εγω ομοίως, όσο θα ήθελα - είπαμε ειμαι φιλοξενούμενος και σέβομαι τον ταβάριτς Δευκαλίωνα.

θα ειχε ομως ενδιαφέρον ο πάσα ένας ξυπνητζής να με έλεγε μεσαίωνα π.χ. λόγω μιας αποψης μου...

... να με αποκαλούσε μεσαίωνα δια ζώσης.

Σήμερα π.χ. στον γκαϊφέ, να μελετουσαμε διάφορα κοινωνικά ζητήματα και να εσκαγε μύτη ειρωνιούλα προς τα μένα, προς τις ιδέες μου.

Τί κρίμα που ειμαι εκτος και δεν θα μπορώ να ελθω.

Ελπίζω να προκύψει παλι γρηγορα, μια αναλογη συνάντηση.

Βλεπω και βόρειους επισης, να τηρουν τετοια στάση.

Ενα στα τεσσερα ΣΚ του μήνα, ειμαι στην Θεσσαλονίκη· θα ηταν πολυ ενδιαφέρον να ακουγα απο καποιον δανδή δίπλα μου, καθώς θα πίναμε μια σουμάδα, ότι η αποψη μου ειναι housewiφική και ανακαλεί τήν τουρκοκρατία., πως δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ διότι 29 κατασκευαστές δόγματος εχουν ήδη βγάλει πόρισμα.

Ευτυχώς που ταξιδεύουμε και μας ανοιγονται οι οριζοντες. Τοσο, που ουτε να ξεφυγουμε απο μια τοσο κοινοτοπη προταση δεν μπορουμε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ενδιαφέρον επεισόδιο, το είδα τις προάλλες.

Παρότι έχω συμμετάσχει πολύ ενεργά στο συγκεκριμένο thread, πραγματικά έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για την ορθότητα/χρησιμότητα της ύπαρξής του.
Έχω αρρωστήσει με τα τέρατα που διαβάζω, με στενοχωρεί πάρα πολύ ότι το ανθρώπινο μυαλό μπορεί να παράγει τέτοιες απόψεις και να τις καταθέτει δημόσια.
Είναι πολύ λάθος ότι καταλήγουμε να ανοίγουμε διάλογο για θέματα που άπτονται των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και να λέγονται πράγματα που αντιτίθενται στην επιστημονική έρευνα και που είναι ντροπή να ξεστομίζονται δημόσια.
Μήπως να κάνουμε συζήτηση και να καταθέσουμε "απόψεις" σχετικά με ζητήματα του στυλ "ένας μαύρος είναι ίσος ή κατώτερος από έναν λευκό;", "μπορούν να ψηφίζουν οι γυναίκες ή το γεγονός ότι έχουν περίοδο τις εμποδίζει να έχουν λογική σκέψη;";
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάμε να δούμε από ποιες κακόμοιρες γυναίκες που δεν έχουν στον Ήλιο μοίρα θα προέρχονται τα κατά παραγγελία μωρά από την γκέι και στρέιτ οικονομική ελίτ που μπορούν να ξοδέψουν μερικές χιλιάδες ευρώ για αυτό το σκοπό. Φοβερός τρόπος να χτυπηθεί η πατριαρχία!

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom