Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Το νομοσχέδιο είτε το θέλουμε είτε όχι θα περάσει, γιατί έφτασε (με πολύ μεγάλη καθυστέρηση) ο καιρός του. Θα γίνει, με κάποιες ατέλειες (να έχουμε για το μελόν) άλλα θα γίνει.
Πιστεύω η άφιξη Κασσελάκη ίσως φόβισε και ανάγκασε την τωρινή κυβέρνηση να το βάλει προς υλοποίηση. Η γκει κοινότητα είναι πλέον αρκετά ιχυρή και οικονομικά και αριθμητικά άρα η οποία απώλεια ψήφων δεν ήταν επιθυμητή.
Τήν εκκλησία καλύτερα να μην την ανακατεύουμε. Έδωσε πάρα πολλά στο παρελθόν και συνεχίζει να δίνει.
Αγάπη και σεβασμό είναι μόνο ότι πραγματικά χρειαζόμαστε.
Από μένα τέλος.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Καλα τα λες απο τη μια αλλα να λεμε ολόκληρες αληθιες .

1ον . Γιατί δεν επιβάλλει κομματική πειθαρχία και δίνει το δικαίωμα της ασφαλούς άποχης, χωρις συνέπειες, στην ουσία σε όποιον διαφωνεί. Δεν μπορούμε να είμαστε και με τον αστυφύλακα και με το χώροφυλακα. Απέδειξε ότι πιστεύεις ότι θα υπέρ ψηφιστεί το νομοσχέδιο αλλά όχι με καραγκιοζιλικια . Ας δούμε πόσο ώριμος είναι ο σοφός κυρίαρχος λαός στη τελική...
Διοτι το κομμα του παραμενει σε μεγαλο βαθμο συντηρητικο, ομοφοβικο και η βαση του θρησκοληπτη. Ο σοφος λαος δεν ειναι ωριμος, ειναι κοινωνικα οπισθοδρομικος (ή αλλιως Βαλκανιος), γι αυτο και μερικες φορες πρεπει οι πολιτικοι να τον σπρωξουν μπροστα με το ζορι. Οπως ειχε κανει το ΠΑΣΟΚ με τον πολιτικο γαμο, την αποποινικοποιηση της μοιχειας, την καταργηση της προικας, αργοτερα με το θρησκευμα στις ταυτοτητες κλπ.

2ον Γιατί το νομοσχέδιο ΔΕΝ προβλέπει παρενθετες μητέρες για άνδρες ομοφυλους πάρα μόνο τεκνοθεσια από ίδρυμα ή ορφανοτροφειο? Δεν είναι ρατσιστικό αυτό έναντι των γυναικών που μπορούν να τεκνοποιησουν χωρίς να έχουν ανάγκη παρένθετη μητέρα?
Ειναι. Και αν υπαρξει προσφυγη στο Ευρωπαικο Δικαστηριο, η Ελλαδα θα καταδικαστει.

3ον Γιατί τα παιδιά που υπάρχουν στα ιδρύματα και ορφανοτροφεια , υπάρχουν ακόμα; Μήπως επειδή οι διαδικασίες αποδοχής είναι χρονοβόρες; Ή για να το πάω και παρακάτω μήπως επειδή τα παιδάκια που έχουν ανάγκη από αγάπη όσο κανείς άλλο στο κόσμο, δεν ανήκουν στην άρια φυλή, και τι θα πει ο κόσμος που είναι σκουρόχρωμα ή έχουν σχιστά ματιά;
Για το 1ο, διοτι η ελληνικη γραφειοκρατια ειναι η Λερναια Υδρα. Για το τελευταιο, διοτι η ελληνικη κοινωνια παραμενει συντηρητικη, εθνικιστικη και κρυφορατσιστικη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ειναι. Και αν υπαρξει προσφυγη στο Ευρωπαικο Δικαστηριο, η Ελλαδα θα καταδικαστει.
Αλήθεια; Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι ισχύει στο ευρωπαϊκό δίκαιο και γράφεις τι θα ήθελες να ισχύει.

https://www.consilium.europa.eu/en/...n-parliament-strike-deal-to-strengthen-rules/
Council and European Parliament negotiators agreed to explicitly mention in the directive that the exploitation of surrogacy, forced marriage and illegal adoption are types of exploitation which fall under the scope of the definition of trafficking. The trafficking for the exploitation of surrogacy, which is when a woman agrees to deliver a child on behalf of another person or couple to become the child’s parent(s) after birth, will target those who coerce or deceive women into acting as surrogate mothers.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κάποια στιγμή θα πρέπει να σκεφτόμαστε πριν ανοίξουμε το στόμα μας. Υπάρχουν παιδιά που
ορφάνευσαν στα 15, 16, 17. Υπάρχουν παιδιά που κακοποιήθηκαν.Υπάρχουν παιδιά με βαριά, αλλά
και ελαφριά ψυχικά νοσήματα. Ποιος θα τα υιοθετήσει αυτά; Αν περίμεναν τα ιδρύματα να
πάρουν επιχορήγηση από το μπατιρημένο κράτος θα είχαν βάλει λουκέτο.
Αυτή η τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα για να πούμε την εξυπνάδα μας ή να βγάλουμε το μένος μας
για την εκκλησία πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Είμαστε ενήλικες.
Ένα παράδειγμα. Ένα παιδι κακοποιείται . Δεν πρέπει κάπου να πάει προσωρινά; Νομίζεις ότι
είναι εύκολο να δωθεί για τεκνοθεσία αν το παιδί είναι πχ 16 χρονών με προβλήματα υγείας;
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλά πάω για δουλειά.
Ναι ένα παιδί 16 χρόνων είναι πολύ δύσκολο να βρει θετό γονεα. Η όλη ιστορία με τα ιδρύματα όμως έχει γίνει business είτε αφορά την εκκλησια είτε κάποιον ο οποίος κοτσαρει "συνεργασία" με την εκκλησία για να πάρει value το εγχείρημα του.Δεν είναι πολύ δύσκολο ν βρεις τι λεφτά περνουν ως επιχορήγηση από την περιφέρεια πχ
Την ίδια στιγμή αν κάνεις απλά μια αναζήτηση θα βρεις ένα σωρό ιστορίες κακοποίησης , παραμέλησης , αδιαφορίας σε αυτά τα ιδρύματα.

Τι κυριότερο όμως είναι : Τι δουλειά έχει η εκκλησία ή ο κάθε τυχαίος να έχει τέτοιες δομές ? Αυτό είναι ευθύνη του κράτους.

Επίσης για να μην λες ότι πετάω εξυπναδες, μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο για την Ελλάδα πάλι δείχνει :
Παιδιά που κακοποιούνται συστηματικά
Παιδιά που απομονώνονται / αποκόβωνται από το έξω κόσμο ( πιθανούς συγγενείς κλπ)
Παιδιά που (για ν μην είμαστε κ offtopic) ΔΕΝ δηλώνονται στην πλατφόρμα αναδοχης !!!
Παιδιά που παραμένουν στο ίδρυμα πολύ περισσότερο απτον ευρωπαϊκό μέσο όρο
Παιδιά για τα οποία δεν υπάρχουν στοιχεία
Κ γενικά η ιδρυματοποιηση των παιδιών επιφέρει κατά κανόνα ΑΡΝΗΤΙΚΑ αποτελεσματα στα παιδιά --- δεν το λέω εγώ ο τυχάρπαστος αλλά η UNICEF
Children in Institutions: The beginning of the end?

Οπότε ναι, στην Ελλάδα η ιδρυματοποιηση των παιδιών είτε από την Εκκλησία είτε υπό το μανδύα της εκκλησίας είτε χωρίς το μανδύα της εκκλησίας είναι μια μπίζνα που δεν έχει επουδενί στόχο το well being των παιδιών.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αλήθεια; Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι ισχύει στο ευρωπαϊκό δίκαιο και γράφεις τι θα ήθελες να ισχύει.

https://www.consilium.europa.eu/en/...n-parliament-strike-deal-to-strengthen-rules/
Council and European Parliament negotiators agreed to explicitly mention in the directive that the exploitation of surrogacy, forced marriage and illegal adoption are types of exploitation which fall under the scope of the definition of trafficking. The trafficking for the exploitation of surrogacy, which is when a woman agrees to deliver a child on behalf of another person or couple to become the child’s parent(s) after birth, will target those who coerce or deceive women into acting as surrogate mothers.
Η θα επιτρεπεται για ολους ή για κανενα. Να επιτρεπεται μονο για μερικους ειναι παρανομο. Αν απαγορευτει για ολους στην Ελλαδα τοτε αλλαζει το θεμα.

 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ναι ένα παιδί 16 χρόνων είναι πολύ δύσκολο να βρει θετό γονεα. Η όλη ιστορία με τα ιδρύματα όμως έχει γίνει business είτε αφορά την εκκλησια είτε κάποιον ο οποίος κοτσαρει "συνεργασία" με την εκκλησία για να πάρει value το εγχείρημα του.Δεν είναι πολύ δύσκολο ν βρεις τι λεφτά περνουν ως επιχορήγηση από την περιφέρεια πχ
Την ίδια στιγμή αν κάνεις απλά μια αναζήτηση θα βρεις ένα σωρό ιστορίες κακοποίησης , παραμέλησης , αδιαφορίας σε αυτά τα ιδρύματα.

Τι κυριότερο όμως είναι : Τι δουλειά έχει η εκκλησία ή ο κάθε τυχαίος να έχει τέτοιες δομές ? Αυτό είναι ευθύνη του κράτους.

Επίσης για να μην λες ότι πετάω εξυπναδες, μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο για την Ελλάδα πάλι δείχνει :
Παιδιά που κακοποιούνται συστηματικά
Παιδιά που απομονώνονται / αποκόβωνται από το έξω κόσμο ( πιθανούς συγγενείς κλπ)
Παιδιά που (για ν μην είμαστε κ offtopic) ΔΕΝ δηλώνονται στην πλατφόρμα αναδοχης !!!
Παιδιά που παραμένουν στο ίδρυμα πολύ περισσότερο απτον ευρωπαϊκό μέσο όρο
Παιδιά για τα οποία δεν υπάρχουν στοιχεία
Κ γενικά η ιδρυματοποιηση των παιδιών επιφέρει κατά κανόνα ΑΡΝΗΤΙΚΑ αποτελεσματα στα παιδιά --- δεν το λέω εγώ ο τυχάρπαστος αλλά η UNICEF
Children in Institutions: The beginning of the end?

Οπότε ναι, στην Ελλάδα η ιδρυματοποιηση των παιδιών είτε από την Εκκλησία είτε υπό το μανδύα της εκκλησίας είτε χωρίς το μανδύα της εκκλησίας είναι μια μπίζνα που δεν έχει επουδενί στόχο το well being των παιδιών.
Ξεχασες τα παιδια που εξαφανιζονται.
Που στελνονται για "μαθηματα θεατρου" στο Εθνικο θεατρο
Και μια που τελεσιδικησε στο Σπιτι του Παιδιου για τον Λαλαουνη, που βιαζονται 40 χρονια, υπο την εποπτεια της Μητροπολης Πειραιως.
Ένοχος για σεξουαλική κακοποίηση ο πρώην διευθυντής του Παιδικού Σπιτιού Πειραιά
Και κατι για τον @panpan που τα ξερει ως σαλονικιος , αν ο ιδιος ο Ανθιμος ισχυριζεται οτι δεν μπορει να ελεγξει τους τροφιμους του Παπαφειου ωστε να μη βιαζουν ομαδικα εναν 7χρονο συντροφιμο τους, τοτε το τι λεμε εμεις για τον ρολο της Εκκλησιας στην παιδικη μεριμνα περιττευει. Ειναι αναποτελεσματικη.
Άνθιμος για τον βιασμό 7χρονου στο Παπάφειο: Δε μπορούμε να ελέγξουμε όλους τους τρόφιμους | LiFO..
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Εχτές, στην κοπή της πίτας, μιλούσα με μέλος που μου είπε ότι διαβάζει το φόρουμ από 16 ετών.
Και συνειδητοποίησα πόσα 16χρονα παιδιά που ανακαλύπτουν τώρα την σεξουαλικότητά τους μπορεί να διαβάζουν αυτό το θρεντ... εάν είναι ομοφυλόφιλα και μπερδεμένα τι θα αποκομίσουν διαβάζοντας τόσα μηνύματα γεμάτα επικριτικότητα και απόρρριψη?
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εχτές, στην κοπή της πίτας, μιλούσα με μέλος που μου είπε ότι διαβάζει το φόρουμ από 16 ετών.
Και συνειδητοποίησα πόσα 16χρονα παιδιά που ανακαλύπτουν τώρα την σεξουαλικότητά τους μπορεί να διαβάζουν αυτό το θρεντ... εάν είναι ομοφυλόφιλα και μπερδεμένα τι θα αποκομίσουν διαβάζοντας τόσα μηνύματα γεμάτα επικριτικότητα και απόρρριψη?
Θα αποκομίσουν οτι η Ελλαδα ειναι μια οπισθοδρομικη χωρα οπου λεγονται δημοσια και θεωρουνται "αποδεκτη αντιθετη αποψη" πραματα που π.χ. στην Ισπανια και στο Βελγιο τα ακους μονο στην ακροδεξια.

Που ειναι και η πραγματικοτητα. Η δικη μου συμβουλη αλλωστε ειναι να φυγουν απο την Ελλαδα με το που γινουν 18.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Αν δεν κανω λαθος το φορουμ ειναι για ταξιδια, και οχι περι γαμου και τεκνοθεσιας.

Εχω την απορια τι ξερετε μερικοι ή ολοι για την τεκνοθεσια και τι ειναι παρανομη και νομιμη.
Νομικος δεν ειμαι, αλλα επειδη τα εχω περασει ολα αυτα, ΝΟΜΙΜΗ ειναι απο το ΜΗΤΕΡΑ, το ΠΙΚΠΑ (Νοσ. Πεντελης)[αυτα εχουν συνχωνευθει] και καπου στην Θεσ/κη απο τον Αγιο Σπυριδωνα η Αγ. Στυλιανο (δεν θυμαμαι το ονομα ακριβως, και αν θυμαμαι το τελευταιο εχει και καποιο price tag attached to it).
Mετα εχουμε τις ιδιωτικες η ξαδελφη μου η η χωριανη μου ή η Α η Β δεν εχει χρηματα να μεγαλωσει το παιδι της και γινεται εκει αναδοχη. Στις ιδιωτικες ειναι και οι παρανομες που δυστυχως εχει τρυπα ο νομος και γινονται ΝΟΜΙΜΕΣ. Παλαμακια επαιζα οταν λεγανε θα το βελτιωσουνε το συστημα της υιοθεσιας στην Ελλαδα και ο μεν και ο δε, αλλα τζιφος. Για τις παρανομες μιλω υιοθεσια και παρενθετη μητερα που εχει γινει χρηματικη ανταλλαγη. Το παρανομο γινεται νομιμο με δικηγορο και συμβολαιογραφο και μια παιδιατρο και η φυσικη μανα φευγει για τα μερη της με μια αμοιβη οπως και ολοι οι μεσαζοντες με πολυ μεγαλιτερες! Την πρωτια εχουνε η Λαρισα, η Θεσ/κη και τα Χανια μου'χανε πει το 2012. Ο νομος νμζ σου δινει 2 χρονια αν αλλαξεις αποψη, αλλα που να'ρθει η Πενκα και η Γιορντανκα απο τα Βορεια. Μια νομιμη, που το παιδι μπορει να δοθει με απολυτη νομιμοτητα, παιρνει 5 χρονια και...
Τα παιδακια των καδων ή αυτα που εχουν μεινει πισω στα νοσοκομεια στην καλλιτερη περιπτωση θα φυγουν μετα απο χρονο ισως 2 χρονια. Ειναι το δικ. συστημα η γραφειοκρατεια, δεν ξερω.
Δεν μιλαμε για τα παιδια που εκρεμει η δικ. αποφαση και γινται η αναδοχη ή η υιοθεσια με το ρισκο εφ'οσον δεν εχει βγει η δικ. αποφαση το παιδι να γυρισει πισω στην φυσ. μητερα.
Λοιπον πολλοι μπουνταλαδες σαν και μας να μπουνε στην φασαρια να αποκτησουν ενα παιδι της καρδιας που μας πηρε σχεδον 7 χρονια δεν μπαινουνε...
Κανανε σταση εργασιας οι κυριες του Μητερα λογω μνημονιου και ανεβαλαν το ραντεβου μας και η ερωτηση τους ηταν αν μπορουμε να καθισουμε παραπανω στην Αθηνα ερχομενοι απο επαρχια/αεροπορικα/αδειες εργασιας/ξενοδοχεια κλπ.

Επειδη το παρατραβηξα ολο αυτο το ποστ, αγαπητοι συμφορουμητες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Το gov.gr κανει παπαδες, εχει δειξει φοβερη αναπτυξη που πολλες ευρωπαικες χωρες θα το ζηλευαν, ας δημιουργησουν μια πλατφορμα ηλ. δημοψηφισματος με βαση τα φορ. στοιχεια ΑΜΚΑ/ΑΦΜ/Εθνικοτητα και να ψηφισει ο κοσμος. Ετσι η κυβερνηση και η καθε κυβερνηση δεν θα επηρεαστει απο το πολιτικο κοστος και οι συνετοι χωρις κανενα εξ. παραγοντα (εκκλησια/και αλλοι) ας ψηφισουν αυτο που θελουν.

Αλλαξτε σελιδα...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Τι δουλειά έχει η εκκλησία ή ο κάθε τυχαίος να έχει τέτοιες δομές ? Αυτό είναι ευθύνη του κράτους.
Γιατί το κράτος από πολύ παλιά είχε γράψει στα αρχ.. ε, συγνώμη στα παλιά τους τα παπούτσια
αυτά τα παιδιά και βρέθηκε η εκκλησία αλλά και ιδιώτες και προσέφεραν αγάπη.
Επίσης για να μην λες ότι πετάω εξυπναδες, μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο για την Ελλάδα πάλι δείχνει
Και αν κάνεις κι εσύ μια απλή αναζήτηση θα δεις εκατοντάδες-χιλιάδες παιδιά που μεγάλωσαν με αγάπη και φροντίδα μέσα σ' αυτές τις δομές.
Βέβαια αν ένα παπάς κάνει κάτι παράνομο, εύκολα βγάζουμε χολή και λέμε η εκκλησία είναι σκατ@.
Μην ξεχνάμε ότι ο κάθε παπάς είναι άνθρωπος όπως εσύ κι εγώ.
Ή δεν υπάρχουν κρατικά ιδρύματα με κακοποιήσεις; Όχι εκεί είναι παράδεισος.
Αλλά βέβαια έχουμε την τάση να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος.
Εύκολα κουνάμε το δάχτυλο επικριτικά.
Τήν εκκλησία καλύτερα να μην την ανακατεύουμε. Έδωσε πάρα πολλά στο παρελθόν και συνεχίζει να δίνει.
Α' ρε tatoo. Είσαι καθαρό μυαλό χωρίς μίσος και εμπάθεια.
Για τον Άνθιμο που ανέφερε η paefstra, δεν τον πάω ούτε έχω άποψη γι αυτόν, αλλά ούτε τα
πάω καλά με τους μεγαλοπαπάδες.
Ο παπάς που είναι εδώ, που δεν πληρώνεται από το ελληνικό κράτος ούτε από το πατριαρχείο
αλλά δουλεύει σκουπίζοντας και σφουγκαρίζοντας ξένες εκκλησίες και σπίτια για να ζήσει
και μοιράζει τα ελάχιστα χρήματα του σε φιλανθρωπίες σε βαθμό που να μην έχει να φάει
ο ίδιος, ναι αυτός είναι πολύ φίλος μου. Και ούτε θα ακούσεις γι αυτόν για τα καλά έργα που κάνει.
Αν έκανε κάτι στραβό, όλοι θα τον είχαν στα μανταλάκια πρωτοσέλιδο.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εκατοντάδες χιλιάδες παιδιά που ? Σε όλον τον κόσμο ??? Δλδ στη UNICEF έχουν εμπάθεια κ βγάζουν αυτές τις μελέτες
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
εκατοντάδες-χιλιάδες
Εκατοντάδες χιλιάδες
Δες το μήνυμα μου και δες και το δικό σου. υπάρχει μια παύλα. Αδιαφορώ τι γράφει η γιούνισεφ
Ο πατέρας μου μεγάλωσε ορφανός και είχε αυτήν την στήριξη, όταν το τότε κράτος σφύριζε αδιάφορα.
Και ενώ δεν ήταν ποτέ θρήσκος είχε απόλυτο σεβασμό σε αυτούς που σήμερα ανερυθρίαστα τους
φτύνουμε και τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί.
Και δεν μ΄αρέσει να το λέω αλλά θα αναγκαστώ. Έχω διαθέσει ένα σπίτι και ένα μεγάλο μέρος της
περιουσίας μου για να προσφέρω σ αυτά τα παιδιά που έχουν ανάγκη Για να εισπράξω ότι όλα
είναι μπιζνες και να τα οικονομάμε όπως ανέφερες. Με το ζόρι κρατιέμαι να είμαι ευγενικός.
Άντε φτάνει από μένα, πολλά είπαμε.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom