Γαμήλιο αρχές Ιουνίου..(κάπου εξωτικά, όχι τόσο βαρετά)..

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Μπαλί δαγκωτό... εκτος απο θαλασσες βεβαια που δεν αξιζουν για μπανιο πλην ελαχιστων εξαιρεσεων,εχει όλα τα υπόλοιπα και ειναι πολυ οικονομικος προορισμος αν βρεις καλες τιμες για εισιτηρια. Μασαζ με 5 ευρω την ωρα και πολλά πραγματα να δεις και να κανεις. Μειναμε 11 μερες και δεν μας εφτασαν για να τα δουμε και να τα κανουμε ολα.
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Από όλα αυτά τα εξωτικά που αναφέρονται, έχω πάει πριν χρόνια στο Κο Σαμούι την ίδια περίπου εποχή. Αυτό για τις νεροποντές ισχύει, καθώς ούτε εμείς τις γλιτώσαμε.

Πάντως αν καταλήξετε στο Σαμούι, θα έλεγα να αποφύγετε εντελώς την Chaweng, αν και το τουριστικό στοιχείο είναι διάχυτο πλέον σε όλο το νησί αλλά σίγουρα δεν βαριέσαι με τόσα κοντινά νησάκια.

Αν ξαναπήγαινα, θα επέλεγα να μένω στο Bophut, κοντά στο Fisherman's Village που είναι ένα πιο καλόγουστο και - ας πούμε - γραφικό σημείο με μπαράκια, εστιατόρια κ.λπ.
Προς τα εκεί, φάγαμε (το 2005) πολύ καλά στο Zazen και τρελά θαλασσινά στο Big John.
Για ξενοδοχείο, αξίζει εκεί το Anantara.
 

marianna mam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υορκή
Καλησπερα!
Εγω θα προτεινα Κο Σαμουι. Ειχαμε μεινει στο Centara Grand samui.
Απλα υπεροχα!!! Οσο για spa τελειο.
Ειχαμε παει αρχες Νοεμβιου και δεν ειχε σχεδον καθολου κοσμο. Συμφωνω οτι αυτη η περιοχη ειναι πολυ τουριστικη αλλα δεν θα βαρεθεις καθολου!
 

giorgos171

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Παιδιά ευχαριστούμε για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας. Επειδή προβληματιστήκαμε πάρα πολύ, ας το πάρουμε από την αρχή, χωρίς να λάβουμε υπ'όψιν τα προηγούμενα σχόλια. Λοιπόν:
Θέλουμε να πάμε Γαμήλιο Ταξίδι την πρώτη εβδομάδα του Ιούνη. Το Budget μας είναι maximum 1400 Ευρώ το άτομο (Εισητήρια και διαμονή). Θέλουμε τουλάχιστον 7 διανυκτερεύσεις. Αυτά που μας ενδιαφέρει να κάνουμε είναι:
1) Άπειρο relax, να αράζουμε σε παραλίες πανέμορφες
2) Λίγο glamouria (spa, massage) σε προσιτές τιμές (όχι 50 Ευρώ την ώρα κτλ..)
3) Να έχει να δούμε και 5 μέρη, λίγο πολιτισμικά αξιοθέατα, λίγο την κουλτούρα τους
4) Οπωσδήποτε το κατάλυμμα που θα μείνουμε να είναι Beach Villa (αυτές που είσαι 5-10 μέτρα από την θάλασσα).
Δεν θυμάμαι κάτι άλλο, αν θυμηθώ θα το αναφέρω.
Αν μπορείτε γράψτε και δυο λόγια (όχι ξερά, Μπαλί, Μπαχάμες, Τύρναβος..) :p
Που να πάμε??????
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις σας, ελπίζουμε να μην σας κουράζουμε!!!!!

ΥΓ: Ένας φίλος μου, που μιλήσαμε εχθές, πήγε γαμήλιο πέρσι στο Πουκέτ τον Αύγουστο.. Δεν είδαν καθόλου ήλιο, αλλά πέρασαν πολύ ωραία .. (Εμείς όμως θέλουμε και ήλιο...) Επίσης, έκλεισε το ταξίδι 5 μέρες πριν αναχωρήσουν (πήγαν 5 μέρες Πουκέτ & 4 Μπανγκόνγκ) και η τιμή που βρήκάν από το πρακτορείο που έκλεισαν είναι πολύ καλύτερη από τις τιμές που μας έδωσαν εμάς 5 μήνες πριν το ταξίδι, και για περισσότερες διανυκτερεύσεις.. Γενικά το όλο πακέτο τους πήγε 1200 το άτομο σε 4άστερα.. Μήπως είναι μύθος ότι πρέπει να το κλείσουμε από τώρα????)

Συγγνώμη αν σας κούρασα, είμαι γεμάτος απορίες!!!
 

giorgos171

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
http://www.phuket.com/island/weather.htm
Μόλις βρήκα αυτό.. Για τον Ιούνιο δεν λέει ότι είναι ακατάλληλη η εποχή... Όσο το ψάχνω, μάλλον μπερδεύομαι και περισσότερο.. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!
"Locals enjoy June, July and August since the weather is usually fine and the island's favourite haunts remain uncrowded. The usual pattern is brief but heavy showers, with plenty of sunshine between downpours. Everything is a little less expensive at this time of year, as well. Temperatures range between 70F and 90F (20C to 33C). "

Αν έχει διαστήματα με ισχυρές βροχές, δεν μας χαλάει αν την υπόλοιπη μέρα έχει ήλιο.. Φαντάζομαι ότι αυτό εννοούν..



Βρήκα και αυτό..
http://www.holiday-weather.com/phuket/averages/june/
Τα ίδια αναφέρει..
 
Last edited by a moderator:

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις καταλήξει... αν δεν σε πειράζει η αβεβαιότητα των μουσώνων και η πολυκοσμία του νησιού, ξεκίνα!

Στις 7 διανυκτερεύσεις, βάζεις και stopover Μπανγκόγκ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.339
Αγαπητέ φίλε, επειδή σε βλέπω και βασανίζεσαι...πρέπει να δεχτείς ότι η εποχή που πας είναι ακατάλληλη. Όχι τόσο για τις βροχές, που μπορούν πράγματι να σου χαλάσουν τη ντόλτσε βίτα στη παραλία αλλά γιατί στο Πουκέ απλά δε κολυμπάς το μήνα εκείνο. Εκτός αν έχεις βίτσιο να παλεύεις με τα κύματα και τα ρεύματα.
Δεύτερον, δεν υπάρχει προορισμός που να τα έχει όλα. Και φοβερή θάλασσα/παραλίες και σπά τσάμπα (και όχι 50 ευρώ λες....50 τα θεωρείς πολλά?) και πολιτισμό και δωμάτιο πάνω στο κύμα και και και. Ο προορισμός αυτός υπάρχει μόνο στη φαντασία. Κάτι λοιπόν πρέπει να θυσιάσεις.
Επειδή σε βλέπω και είσαι εντελώς άπειρος από ταξίδια και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις (όλοι ήμασταν άλλωστε πριν ξεκινήσουμε το "σπορ"), πήγαινε σε ένα πρακτορείο, πες τους τι ζητάς, να σου προτείνουν και να σε βοηθήσουν. Γι αυτό υπάρχουν οι επαγγελματίες κάθε χώρου...αυτή είναι η γνώμη μου, να απευθυνθείς σε ένα καλό πρακτορείο και να μη σκοτίζεσαι και πολύ...
 

giorgos171

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις καταλήξει... αν δεν σε πειράζει η αβεβαιότητα των μουσώνων και η πολυκοσμία του νησιού, ξεκίνα!

Στις 7 διανυκτερεύσεις, βάζεις και stopover Μπανγκόγκ;
Κάθε άλλο.. Δεν έχουμε καταλήξει.. αυτό είναι το πρόβλημα.. Όταν λες stopover, εννοείς να μείνουμε κάποιες μέρες στην Μπανγκογκ? Αν ναι, όχι δεν το έχουμε σκεφτεί αυτό..

Αγαπητέ φίλε, επειδή σε βλέπω και βασανίζεσαι...πρέπει να δεχτείς ότι η εποχή που πας είναι ακατάλληλη. Όχι τόσο για τις βροχές, που μπορούν πράγματι να σου χαλάσουν τη ντόλτσε βίτα στη παραλία αλλά γιατί στο Πουκέ απλά δε κολυμπάς το μήνα εκείνο. Εκτός αν έχεις βίτσιο να παλεύεις με τα κύματα και τα ρεύματα.
Δεύτερον, δεν υπάρχει προορισμός που να τα έχει όλα. Και φοβερή θάλασσα/παραλίες και σπά τσάμπα (και όχι 50 ευρώ λες....50 τα θεωρείς πολλά?) και πολιτισμό και δωμάτιο πάνω στο κύμα και και και. Ο προορισμός αυτός υπάρχει μόνο στη φαντασία. Κάτι λοιπόν πρέπει να θυσιάσεις.
Επειδή σε βλέπω και είσαι εντελώς άπειρος από ταξίδια και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις (όλοι ήμασταν άλλωστε πριν ξεκινήσουμε το "σπορ"), πήγαινε σε ένα πρακτορείο, πες τους τι ζητάς, να σου προτείνουν και να σε βοηθήσουν. Γι αυτό υπάρχουν οι επαγγελματίες κάθε χώρου...αυτή είναι η γνώμη μου, να απευθυνθείς σε ένα καλό πρακτορείο και να μη σκοτίζεσαι και πολύ...
Αγαπητέ φίλε, ακριβώς επειδή σε όσα πρακτορεία πήγα, όλοι μου ανέφεραν ότι το Πουκέτ είναι μια χαρά αυτήν την εποχή που θέλω να πάω.. (κάτι που δεν ισχύει... Προ ολίγου μάλιστα, μίλησα με μεγάλο ταξιδιωτικό και μόλις τους είπα οτι όπου διαβάσω λενε ότι ο καιρός είναι χάλια τον Ιούνη στο Πουκέτ.. αποκρίθηκε.. ΣΤΟ ΠΟΥΚΕΤ????) γι'αυτό το ψάχνω.. συγγνώμη που σας πρήζω και το αντιλαμβάνομαι πλήρως, αλλά βοήθεια ψάχνω να βρω... αν κάποιος αισθάνεται ότι ψάχνω κάτι που
ΔΕΝ είναι της φαντασίας μου, ας βοηθήσει.. Όσα αναφέρω είναι εν συγκρίση μα κάτι άλλο..τα 50 ευρώ φιλαράκι για spa, δεν είναι πολλά, αλλά όταν πας σε πρακτορείο και σου λένε που να πας Μαλδίβες που θα δίνει ένα 50άρικο για μισή ώρα σπα, ενώ στο Πουκέτ θα κάνεις 2 ώρες spa με 10 ευρώ... Ε, ΝΑΙ... είναι πολλά τα 50 ευρώ.. Πάντα όμως εν συγκρίση με κάτι άλλο..


By the way... πρότεινε μου ένα καλό πρακτορείο αν θες... δεν έχω ιδέα ρε παιδιά..
 
Last edited by a moderator:

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ναι, εννοώ να μείνετε 2 νύχτες στην αρχή ή το τέλος του ταξιδιού. Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον Χρήστο που είναι σε πρακτορείο ταξιδιών στο Σαμούι, Tropicaleasy το λένε.
Κάνε ένα κόπο και γράψε αυτά που θέλεις, σίγουρα θα ξέρει πολλά περισσότερα από όλους εμάς μαζί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.339
Από πρακτορεία δε ξέρω. Όπως επίσης ξέρω ότι στο Πουκέ δε κάνεις 2ωρο σπα με 10 ευρώ. Αν δεις πώς είναι η θάλασσα στο Πουκέ το καλοκαίρι, θα καταλάβαινες....δυστυχώς οι των πρακτορείων ούτε έχουν πάει στα μέρη που πουλάνε, ούτε στο χάρτη δε ξέρουν μερικοί να στα δείξουν...σου ξαναείπα, πήγαινε σε ένα πρακτορείο να σου προτείνουν 2-3 μέρη και μετά ζήτα μια δεύτερη γνώμη εδώ.
I rest my case...
 

giorgos171

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Ναι, εννοώ να μείνετε 2 νύχτες στην αρχή ή το τέλος του ταξιδιού. Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον Χρήστο που είναι σε πρακτορείο ταξιδιών στο Σαμούι, Tropicaleasy το λένε.
Κάνε ένα κόπο και γράψε αυτά που θέλεις, σίγουρα θα ξέρει πολλά περισσότερα από όλους εμάς μαζί.
Από πρακτορεία δε ξέρω. Όπως επίσης ξέρω ότι στο Πουκέ δε κάνεις 2ωρο σπα με 10 ευρώ. Αν δεις πώς είναι η θάλασσα στο Πουκέ το καλοκαίρι, θα καταλάβαινες....δυστυχώς οι των πρακτορείων ούτε έχουν πάει στα μέρη που πουλάνε, ούτε στο χάρτη δε ξέρουν μερικοί να στα δείξουν...σου ξαναείπα, πήγαινε σε ένα πρακτορείο να σου προτείνουν 2-3 μέρη και μετά ζήτα μια δεύτερη γνώμη εδώ.
I rest my case...
Απολύτως αντιληπτόν.. Σήμερα το απόγευμα πάω Tr..l P..N να ζητήσω προσφορές.. (μου είπαν ότι Πουκέτ είναι μια χαρά τον Ιούνη... χαχαχα) έχω αρχίσει και το διασκεδάζω... Θα σας ενημερώσω το βραδάκι... Σε εμπιστεύμομαι απόλυτα για το Πουκέτ, το έχω διαγράψει από επιλογή. Κο Σαμόυι?? Θα βρω Beach Villas?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μαλδίβες που θα δίνει ένα 50άρικο για μισή ώρα σπα, ενώ στο Πουκέτ θα κάνεις 2 ώρες spa με 10 ευρώ...
Το πρώτο σωστό, το δεύτερο ποιός στο είπε;
2 ώρες spa με 10 ευρώ; Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Ή, μήπως, εννοούν το τριψιματάκι απ' τις "πλανόδιες" στην παραλία;

Όσο για τον καιρό στο Πούκετ, ε ναι, έτσι όπως στα λένε εδώ είναι. Μπόρες θά'χει, συνήθως το απόγευμα, δυνατές, μικρής ή μεγαλύτερης διάρκειας (μπορεί 5 λεπτά, μπορεί και μισή ώρα, μπορεί και μία - σπανιότερα). Συνήθως έχει και μια χοντρή μπόρα το βράδυ - αλλά αυτή δεν σε ενοχλεί.

Και για τη θάλασσα επίσης. Μπορεί η θολούρα και η αντάρα να μην σ' ενοχλεί αφού δεν θα κολυμπάς και θα έχεις την πισίνα, αλλά αν θες να πας για σνόρκελινγκ ή στα νησάκια κι έχει απαγορευτικό, θα σπαστείς, πώς να το κάνουμε.

Αν δεν θέλεις νά'χεις θέμα με τον καιρό Ιούνιο - Αύγουστο, πας από Μαλαισία και κάτω (Ινδονησία). Τέλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom