Γαμήλιο ταξίδι στην Καραϊβική. Γνώμες-Εντυπώσεις

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Λοιπόν διάβασα αρκετά πραγματάκια αλλά θέλω και τη γνώμη σας...
Επειδή ο γάμος είναι 01/07 και θα φύγουμε μετά από 2 ημέρες λογικά (δεν έχουμε κλείσει ακόμη) συστήστε μου παρακαλώ από τα νησιά της Καραϊβικής αυτό που θεωρείτε εσείς πιο όμορφο και με την περισσότερη ζέστη νησάκι και φυσικά για την εποχή να μην περνάνε από εκεί τυφώνες.
Ανάμεσα σε Μπαρμπέιντος, Γουαδελούπη, Σάντα Λουτσία, Αγιος Βικέντιος, Αγιος Δομίνικος, εσείς ποιο προτιμάτε?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Χωρίς να εχω παει σε κανενα νησι, αυτο που θα ήθελα πολυ να επισκεφτώ ειναι το Saint Lucia, παρε μια γευση γιατι :)

Why Saint Lucia?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χωρίς να εχω παει σε κανενα νησι, αυτο που θα ήθελα πολυ να επισκεφτώ ειναι το Saint Lucia, παρε μια γευση γιατι :)
Why Saint Lucia?
άσχημη πρωτεύουσα, χωριά με τα χάλια τους, πολύ λίγες οι καλές παραλίες, κακοτράχαλοι δρόμοι, ενδιαφέρουσα φύση μεν χωρίς να φτάνει άλλα νησιά δε, πχ Dominica.
από αυτά που αναφέρθηκαν, εξαιρώ τον Άγιο Δομήνικο που δεν έχω πάει κ ψηφίζω ασυζητητί Barbados με τις άπειρες παραλίες, ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα κ χωριά και πολλές επιλογές διαμονής.
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Είδα από το google maps Barbados και όντως είναι πολύ όμορφα.
Αλλά και η Γουαδελούπη είναι εξίσου ωραία και πιο μεγάλη όμως.

Ο καιρός πώς θα είναι 01/07 όμως?
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Είδα από το google maps Barbados και όντως είναι πολύ όμορφα.
Αλλά και η Γουαδελούπη είναι εξίσου ωραία και πιο μεγάλη όμως.
Βασικά προτιμούμε ζέστη - από 25 βαθμούς και πάνω.
Εάν είναι να δούμε τυφώνες-βροχές και πλημμύρες να μην πάμε καθόλου καλύτερα εκεί και να προτιμήσουμε άλλον προορισμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.928
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απ'τα λίγα που έχω πάει είναι τα Μπαρμπάντος και γι' αυτό που θέλετε, κάνουν.

Ο Ιούλιος είναι στην περίοδο των τυφώνων για όλη την Καραϊβική. Οι πιθανότητες να πέσετε σε τυφώνα πάντως είναι λίγες, καμιά φορά περνάνε και 3 και 4 περίοδοι τυφώνων χωρίς ν χτυπήσει κανείς τους ένα συγκεκριμένο νησί, το να σας χτυπήσει εσ΄ς τη χρονιά, εβδομάδα και στο χώρο που θα είστε είναι κάτι όχι ιδιαίτερα πιθανό (αλλά ποτέ δεν ξέρεις, αλλά με την ίδια έννοια και οι άλλοι δε θα έπρεπε να έρχονται στην Ελλάδα επειδή έχει σεισμούς). Οι απογευματινές βροχές καλοδεχούμενες είναι, μειώνουν και την -τραγική για μένα- υγρασία του καλοκαιριού.
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Απ'τα λίγα που έχω πάει είναι τα Μπαρμπάντος και γι' αυτό που θέλετε, κάνουν.

Ο Ιούλιος είναι στην περίοδο των τυφώνων για όλη την Καραϊβική. Οι πιθανότητες να πέσετε σε τυφώνα πάντως είναι λίγες, καμιά φορά περνάνε και 3 και 4 περίοδοι τυφώνων χωρίς ν χτυπήσει κανείς τους ένα συγκεκριμένο νησί, το να σας χτυπήσει εσ΄ς τη χρονιά, εβδομάδα και στο χώρο που θα είστε είναι κάτι όχι ιδιαίτερα πιθανό (αλλά ποτέ δεν ξέρεις, αλλά με την ίδια έννοια και οι άλλοι δε θα έπρεπε να έρχονται στην Ελλάδα επειδή έχει σεισμούς). Οι απογευματινές βροχές καλοδεχούμενες είναι, μειώνουν και την -τραγική για μένα- υγρασία του καλοκαιριού.
Υγρασία + βροχές... κακώς συνδυασμός για την νύφη... Ισως προγραμματίσουμε για αλλού. Κάτι σε εξωτικό νησί κοντά στο Μεξικό υπάρχει?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
άσχημη πρωτεύουσα, χωριά με τα χάλια τους, πολύ λίγες οι καλές παραλίες, κακοτράχαλοι δρόμοι, ενδιαφέρουσα φύση μεν χωρίς να φτάνει άλλα νησιά δε, πχ Dominica.
από αυτά που αναφέρθηκαν, εξαιρώ τον Άγιο Δομήνικο που δεν έχω πάει κ ψηφίζω ασυζητητί Barbados με τις άπειρες παραλίες, ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα κ χωριά και πολλές επιλογές διαμονής.
διχως να θελω να σε αμφισβητησω, αναρρωτιεμαι γιατι τα τελευταια χρονια ψηφιζεται ως carribean's leading honeymoon destination.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
διχως να θελω να σε αμφισβητησω, αναρρωτιεμαι γιατι τα τελευταια χρονια ψηφιζεται ως carribean's leading honeymoon destination.
γιατι να μη με αμφισβητήσεις? τη γνώμη μου είπα, υποκειμενικό είναι αυτό κ γούστα. σε άλλον μπορεί να φαίνεται παράδεισος.υπάρχουν πρωτεύουσες με κλάση, ομορφιά. η συγκεκριμένη δεν έχει τίποτε από όλα αυτά. μετά τo Barbados, Aruba, Antigua, St Thomas και αρκετά άλλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.928
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υποθέτω πως ψηφίζουν με κριτήριο το σέρβις των ξενοδοχείων, τα γεύματα κλπ, κι όχι τα εκτός ξενοδοχειακών μονάδων.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
γιατι να μη με αμφισβητήσεις? τη γνώμη μου είπα, υποκειμενικό είναι αυτό κ γούστα. σε άλλον μπορεί να φαίνεται παράδεισος.υπάρχουν πρωτεύουσες με κλάση, ομορφιά. η συγκεκριμένη δεν έχει τίποτε από όλα αυτά. μετά τo Barbados, Aruba, Antigua, St Thomas και αρκετά άλλα.
σιγουρα ειναι υποκειμενικα αλλα εχω εμπιστοσυνη στη κριση σου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
2.883
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μονο Αγ.Δομηνικο εχω παει και αυτο στην περιοχη της Σαμανα που μαλιστα λενε οτι το καλοκαιρι το κλιμα εινια καλυτερο απο οτι στο υπολοιπο νησι, και ειναι το ωραιοτερο σημειο του νησιου (ετσι λενε...δεν ξερω)
Το μερος αν πας σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ξενοδοχειο ειανι σουπερ για γαμηλιο αλλα εκτος ξενοδοχειου δεν υπαρχει και τιποτα εκτος απο αλλες...παραλιες...
εκει υπαρχει ενα ξενοδοχειο στο νησακι που γυριστηκε μια διαφημιση του Bacardi που κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το ιδανικο μερος για γαμηλιο

αλλα αν θελετε κατι πιο "στην γυρα" και αφου θελετε επαφη με Μεξικο αφου εχετε συγγενεις προτεινω ανεπιφυλακτα Playa Del Carmen. Την περιφημη Riviera Maya...

Ειδικα πιο νοται αναμεσα σε Playa Del Carmen και Τulum εχει μερικα μικρα σουπερ ξενοδοχειακια ιδανικα για honeymoon, με πολυ ωραιες παραλιες, ενω οι επιλογες να κανει κατι (εκδρομες κλπ) ειναι απεριοριστες, απο αρχαια και jungle trekking, ως εκδρομες μονοημερες στο Cozumel και waterparks. Αν θελετε πιο high ξενοδοχειο στο χωριο (Playa Del Carmen) εχει αρκετα του στυλ all inclusive ξενοδοχεια.

Στο συγκεκριμενο σημειο στο Μεξικο (Γιουκαταν) περασα ισως τις καλυτερες 2 βδομαδες διακοπων ως τωρα...


Υ.Γ. αυτο που ρωτας "Κάτι σε εξωτικό νησί κοντά στο Μεξικό υπάρχει?" ειναι καπως λαθος...το Μεξικο σε καποια μερη του, οπως Γιουκαταν ειναι το ιδιο εξωτικο με τα αλλα νησια της Καραιβικης
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.394
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom