Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μιας και ο τίτλος μιλάει και για γλυκές απολαύσεις ας δώσω και εγώ την αγαπημένη μου συνταγή για υγιεινό κέικ σοκολάτας! Το φτιάχνω συχνά και πετυχαίνει πάντα.. Το θεωρώ υγιεινό γιατί δεν έχει βούτυρο, αλλά ελαιόλαδο (και μόνο 2 αυγά)..

Υλικά
2 κούπες αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 κούπα φρέσκο γάλα
2/3 κούπας ελαιόλαδο
1,5 κούπα ζάχαρη
2 αυγά
2/3 κούπας κακάο (ανακατεμένο με έξτρα άχνη για να μη πικρίσει το μείγμα) ή 1 κούπα έτοιμο μείγμα κακάο (αυτό που φτιάχνουμε σοκολατούχο γάλα που έχει ήδη ζάχαρη μέσα, μη λέω μάρκες)
2 βανίλιες
1 κοφτή κουταλιά γλυκού αλάτι
1 κοφτή κουταλιά σούπας μαγειρική σόδα και 1 κουταλιά ξύδι (ή εναλλακτικά αντί για αυτά τα δύο βάζουμε μισό σακουλάκι baking powder)

Τα υλικά είναι για μια μεσαία φόρμα.

Χτυπάμε σε μίξερ τα αυγά με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν. Στην κούπα με το γάλα ρίχνουμε το ξύδι, ανακατέβουμε και μετά το προσθέτουμε στο μείγμα. Ρίχνουμε και τη σόδα, το αλάτι και τις βανίλιες και μετά το αλεύρι, το λάδι και το κακάο και χτυπάμε 5 λεπτά..

Βουτυρώνουμε τη φόρμα και ρίχνουμε το μείγμα (μέχρι λίγο πάνω απ'τη μέση φτάνει αλλά στο ψήσιμο φουσκώνει πολύ). Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 μέχρι να βγαίνει το μαχαίρι στεγνό (γύρω στο 40λεπτο συνήθως στο δικό μου φούρνο). Προσοχή μη το παραψήσετε! Μη ρίξετε στο μείγμα κομματάκια σοκολάτας ή ξηρούς καρπούς κτλ. (Δεν αφρατεύει και δε φουσκώνει όπως πρέπει και επειδή είναι κάπως "υγρό" κέικ τα έξτρα υλικά πάνε στον πάτο..

Το σερβίρουμε με άχνη ζάχαρη ή με γλάσο σοκολάτας. Το γλάσο το φτιάχνω ως εξής:
Ανακατεύω μείγμα κακάο (αυτό που έχει και ζάχαρη) με λιωμένο βούτυρο και προσθέτω και λίγη έξτρα άχνη. Συνήθως μισή κούπα κακάο με 2-3 κουταλιές σούπας βούτυρο αρκεί.. Μόλις κρυώσει ελαφρώς γίνεται γλάσο.. Αν θέλω το γλάσο να εισχωρήσει μέσα στο κέικ και να'ναι σαν σοκολατόπιτα το ρίχνω από πάνω όσο το κέικ είναι ακόμα ζεστό! Αν θέλω να μείνει επάνω σαν επικάλυψη περιμένω να κρυώσει πρώτα το κέικ!

Φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε! Είναι το πιο αφράτο χειροποίητο κέικ που έχω δοκιμάσει..Έφτιαξα πάλι χτες και το τσακίσαμε..

Αν το φτιάξει καμιά από τις νοικοκυρές (ή νοικοκύρηδες) του φόρουμ ας πει εντυπώσεις!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αν το φτιάξει καμιά από τις νοικοκυρές (ή νοικοκύρηδες) του φόρουμ ας πει εντυπώσεις![/QUOTE]

μου αρέσει που τα πρώτα λάικ έγιναν από άνδρες.:icon_cheesygrin::icon_cheesygrin:
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Η ευτυχία βρίσκεται στις πατάτες τηγανητές με αυγά...
Τραγανές πατατούλες τηγανητές, αλατάκι-ρίγανη, και από πάνω 2 αυγά τηγανητά τα οποία θα μπλέξουν τους χυμούς τους με τις πατάτες...
Συγκινητική η στιγμή που θα φτάσεις στο σημείο που οι τραγανές πατάτες έχουν ενωθεί με το αυγό και θα κάνεις παπάρα με φρέσκο χωριάτικο ψωμάκι...

Φετούλα και Μπέικον ειναι πάντα ευπρόσδεκτα... :D

Αυτά! Πάω να φάω
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Έτσι, έτσι, κουρδίστε με γιατί έχω ξαναοργανώσει επίσκεψη στο Ασία μετά την δουλειά αύριο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν ειναι απο το Ασία , ειναι καμωτικο το γλυκό .... Απο ταξιδιαρικα, ταλαντούχα χέρια ...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το κατάλαβα.
Εγώ όμως αυτό έχω δίπλα, σε αυτό θα πάω να πνίξω τον πόνο μου σε ένα κουνεφέ :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom