Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με έχετε κολάσει τρελά! :p
Για να ανταποδώσω θα προσπαθήσω να συνεισφέρω κι εγώ με μερικές νοστιμιές από τη Φεζ του Μαρόκο! :)

Ταζίν με αρνί και λαχανικά


Pastilla (πίτα γεμιστή με κοτόπουλο και ξηρούς καρπούς και πασπαλισμένη με ζάχαρη και κανέλλα)


Burger καμήλας


Μαροκινά γλυκά


Λεμονάδα με μέντα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
H Φενια πηγε για φαγητο και παρηγγειλε ολο τον καταλογο!
Αααααα, εδώ κάνεις λάθος: Δεν πήγε για φαγητό, για degustation πήγε. Μη σε ξεγελούν οι φωτογραφίες. Κάθε καλό γαλλικό εστιατόριο που σέβεται τον εαυτό του και τη φήμη του, σερβίρει τις μερίδες του σε μέγεθος ισπανικών tapas! :bleh: (και μην ακούσω τίποτε αηδίες του τύπου "ουκ εν τω πολλώ το ευ" και τα τοιαύτα, εντάξει; )
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@underwater αυτό το κοτόπουλο σε πίτα πασπαλισμένο με ζάχαρη και κανέλα δεν μου κάθισε πολύ καλά! Το φάγατε? Το μπέργκερ καμήλας μου κέντρισε το ενδιαφέρον :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@underwater αυτό το κοτόπουλο σε πίτα πασπαλισμένο με ζάχαρη και κανέλα δεν μου κάθισε πολύ καλά! Το φάγατε? Το μπέργκερ καμήλας μου κέντρισε το ενδιαφέρον :D
Για μένα η pastilla ήταν το πιο επικό πιάτο του ταξιδιού! Το φάγαμε παραπάνω απο μια φορά. :) Μάλιστα έμαθα οτι η πιο "hardcore" κι αυθεντική εκδοχή του ειναι με περιστέρι, αλλα δεν τη βρήκαμε στα εστιατόρια που καθίσαμε.
Το burger καλό, αλλα περίμενα πιο δυνατή γεύση να σου πω την αλήθεια.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
http://akispetretzikis.com/el/categories/glyka/portokalopita-ac119a4c-a831-43a1-a6a2-2c212c8b449f
Αυτή την πορτοκαλόπιτα (ελαφρώς πειραγμένη) έφτιαξα προ ολίγου και ήδη -όπως βλέπετε- τα πρώτα κομμάτια έκαναν φτερά...
View attachment 67897 View attachment 67898
Την έκανα χθες κι εγώ (χωρίς παραλλαγές), είναι πάρα πολύ καλή - και όντως, όπως λέει κι ο Άκης καμια 15αριά φορές ,"τρως πορτοκάλι":p. Ευχαριστούμε @emouli!

Και σε πνεύμα δημιουργικό ρωτώ τους απανταχού καλοφαγάδες ενόψει Χριστουγέννων: Τι προτάσεις έχουμε για βιβλία μαγειρικής; Έχω να κάνω δυο δώρα σε πιο ώριμες μαγείρισσες, που δεν έχουν σχέσεις με το ίντερνετ αλλά γενικά εκτιμούν φρέσκιες προσεγγίσεις παραδοσιακών πιάτων και μοντέρνες πινελιές. Για μένα πάλι θα πάρω τα γεύματα του Jamie σε 30'. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για μένα πάλι θα πάρω τα γεύματα του Jamie σε 30'. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Έχει κάποιες ενδιαφέρουσες συνταγές αλλά τα 30' είναι μεγάλη υπερβολή τουλάχιστον, ειδικά σε συνταγές που δεν έχεις ξαναφτιάξει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχει κάποιες ενδιαφέρουσες συνταγές αλλά τα 30' είναι μεγάλη υπερβολή τουλάχιστον, ειδικά σε συνταγές που δεν έχεις ξαναφτιάξει.
Ειδικά στους χρόνους προετοιμασίας... ολόκληρο επιτελείο χρειάζεσαι για να ετοιμάσεις τα υλικά μέσα στο χρόνο που λένε! Όσο χρόνο κάνω εγώ για να πλύνω ένα μαρούλι, αυτοί λένε ότι φτιάχνουν σαλάτα ολόκληρη! :haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Έτσι όπως τα λες! Και έλεγα ότι εγώ είμαι ακαμάτρα...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Την έκανα χθες κι εγώ (χωρίς παραλλαγές), είναι πάρα πολύ καλή - και όντως, όπως λέει κι ο Άκης καμια 15αριά φορές ,"τρως πορτοκάλι":p. Ευχαριστούμε @emouli!

Και σε πνεύμα δημιουργικό ρωτώ τους απανταχού καλοφαγάδες ενόψει Χριστουγέννων: Τι προτάσεις έχουμε για βιβλία μαγειρικής; Έχω να κάνω δυο δώρα σε πιο ώριμες μαγείρισσες, που δεν έχουν σχέσεις με το ίντερνετ αλλά γενικά εκτιμούν φρέσκιες προσεγγίσεις παραδοσιακών πιάτων και μοντέρνες πινελιές. Για μένα πάλι θα πάρω τα γεύματα του Jamie σε 30'. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Όντως είναι πολύ πορτοκαλένια κι αυτό οφείλεται στα ολόκληρα πορτοκάλια. (εγώ να σκεφτείς έβαλα τρία!:D)

Όσο για τα βιβλία μαγειρικής που ζητάς, έχω να σου προτείνω κάποιο του Βαγγέλη Δρίσκα (τον οποίο υπεραγαπώ) πχ το "Κάθε μερα σεφ" που έχει βραβευτεί κιόλας. Στο σάιτ του μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα βιβλία του (http://www.driskas.com/categories.php?category_id=3) αλλά και εξαιρετικές συνταγές http://www.driskas.com/categories.php?category_id=7
Έχε το νου σου μήπως εκδόσει κάποιο ημερολόγιο μαγειρικής, το οποίο είναι ο,τι πρέπει για χριστουγεννιάτικο δώρο.

Τα γεύματα των 30' του Όλιβερ τα έχω χαζέψει στην ΤιΒι και μπορώ να πω πως έχουν ένα ενδιαφέρον. Βέβαια ο αναφερόμενος χρόνος προφανώς είναι ο καθαρός χρόνος που χρειάζεσαι για το μαγείρεμα και φυσικά σ' αυτόν δεν περιλαμβάνεται η προετοιμασία των υλικών (ειδικά όταν έχεις να πλύνεις ζαρζαβατικά οι χρόνοι που δίνει είναι τελείως άκυροι ;)).
 
Last edited:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όσο χρόνο κάνω εγώ για να πλύνω ένα μαρούλι, αυτοί λένε ότι φτιάχνουν σαλάτα ολόκληρη! :haha:
Μα αν έχετε παρατηρήσει τις αντίστοιχες εκπομπές του -κατά τα άλλα πολύ αγαπημένου μου- Jamie δεν πλένει ποτέ τίποτα!
Ειδικά στα 15' γεύματα...εκεί πια ξεσαλώνει...:D
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλά αυτό το κάνουν όλοι οι τηλεοπτικοί Σεφ. Σου παρουσιάζουν τα υλικά και είναι όλα σε μικρά μπολάκια (15 ξέρω γω), σε έτοιμες δοσολογίες. Λογικό είναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.023
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom